ElektronikaAnaliza 137

Najlepsze systemy mesh Wi-Fi 7

Na każdym pudełku w tej kategorii widnieje napis Wi-Fi 7, a mimo to dziesięć poniższych systemów różni się ceną pięciokrotnie, a możliwościami jeszcze bardziej. Cztery z nich w ogóle nie mają radia 6 GHz, jeden składa się z dwóch wzmacniaczy wtykanych do gniazdka z pojedynczym portem gigabitowym, a tylko dwa oferują Ethernet 10 Gb/s. Duża liczba BE na opakowaniu ukrywa to wszystko, bo jest po prostu sumą teoretycznych prędkości łącza wszystkich pasm.

Porównaliśmy dziesięć aktualnych zestawów dwuelementowych sześciu marek sprzedawanych w UE, w cenie od około 175 do około 850 euro. Dla każdego zapisaliśmy to, co producent faktycznie publikuje: pasma, prędkości łącza w każdym paśmie, szerokość kanału, liczbę i szybkość portów Ethernet oraz informacje o usługach bezpieczeństwa, subskrypcjach i aktualizacjach. Następnie szukaliśmy niezależnych pomiarów dostępnych publicznie.

To analiza źródeł. Niczego nie mierzyliśmy sami, a tam, gdzie producent nie podaje wartości, piszemy o tym wprost, zamiast ją szacować.

Nota metodyczna

Ranking opiera się na stronach produktów i specyfikacjach producentów otwartych w październiku 2026 r. (głównie strony niemieckie lub międzynarodowe po angielsku), na aktach prawnych UE w serwisie EUR-Lex oraz na opublikowanych niezależnych recenzjach PC-WELT, Dong Knows Tech, Tom's Guide, TechRadar, Tom's Hardware i RTINGS. Ceny dotyczą zestawów dwuelementowych: dla dziewięciu systemów są to ceny rynkowe w Proshop.de, a dla zestawu FRITZ! cena w sklepie producenta; wszystkie sprawdzono 5 października 2026 r. Nie badaliśmy: przepustowości, zasięgu, poboru mocy ani roamingu we własnych pomiarach. Znane luki: kilka recenzji dotyczy wersji sprzętowej na rynek północnoamerykański, która może różnić się od unijnej; nie udało nam się odczytać wyników z wyszukiwarki produktów Wi-Fi Alliance, więc certyfikację odnotowujemy tylko tam, gdzie deklaruje ją producent; strony z ocenami w sklepach były zablokowane dla dziewięciu z dziesięciu produktów, dlatego ocena opinii właścicieli opiera się dla nich na uwagach o użyteczności z recenzji i celowo mieści się w wąskim przedziale. Żaden producent z tej listy nie podaje na stronie produktu okresu aktualizacji bezpieczeństwa w latach.

ASUS ZenWiFi BT10 — produkt z najwyższym wynikiem 7.9wynik BPR
Nasz wybór ASUS ZenWiFi BT10

Kluczowy parametr

Pasmo 6 GHz i szybkość portów przewodowych według producenta

To, czy system ma radio 6 GHz (trzy pasma) i jak szybkie są jego porty Ethernet, mówi o realnej wydajności więcej niż zsumowana klasa BE na pudełku. Obie wartości pochodzą ze strony produktu lub specyfikacji producenta.

Jak oceniamy ↗

Opublikowano:
Zaktualizowano:
10przeanalizowanych produktów
Analiza źródeł, październik 2026zakres analizy
€0przychodu od producentów
  1. Najwyższa ocena

    ASUS ZenWiFi BT10

    • 6 GHz: yes (tri-band, 320 MHz) · 2 × 10G + 1 × 1G per unit — published by ASUSPasmo 6 GHz i szybkość portów przewodowych według producenta
    • 2 657 złzestaw 2 szt.
    Szczegóły

    Trzypasmowy system BE18000 z dwoma portami 10 Gb/s w każdej jednostce i w pełni opublikowaną kartą sprzętową, poparty szczegółową niezależną recenzją. Tylko trzy porty Ethernet na jednostkę.

    • Najwyższa ocena
    • Trzy pasma, 6 GHz
    • 2 porty 10G
    • Niezależnie testowany
    • Mocne strony
    • Radio 6 GHz z kanałami 320 MHz: prędkość łącza do 11529 Mb/s
    • Dwa porty 10 Gb/s w każdej jednostce (jeden WAN/LAN, jeden LAN)
    • Opublikowany procesor i pamięć: czterordzeniowy 2,0 GHz, 2 GB RAM, 256 MB flash
    • Dong Knows Tech: 8,6/10, niemal 5 Gb/s stałego łącza bezprzewodowego z 40 stóp
    • AiProtection Pro bez wzmianki o subskrypcji
    • Słabe strony
    • Tylko trzy porty Ethernet na jednostkę, trzeci zaledwie 1 Gb/s
    • Około 622 euro za dwie jednostki
    • Na stronie specyfikacji nie podano poboru mocy ani zasięgu w m²
    • Nie podano okresu aktualizacji bezpieczeństwa

    7.9 / 10przyzwoity

  2. Najlepsze porty

    TP-Link Deco BE85

    • 6 GHz: yes (tri-band, 320 MHz) · 2 × 10G (one RJ45/SFP+ combo) + 2 × 2.5G per unit — published by TP-LinkPasmo 6 GHz i szybkość portów przewodowych według producenta
    • 3 636 złzestaw 2 szt.
    Szczegóły

    Najlepiej wyposażony system w zestawieniu: BE19000, dwanaście strumieni, dwa porty 10 Gb/s, w tym combo SFP+, i jedyna strona produktu w tym rankingu deklarująca Wi-Fi CERTIFIED 7. Zarazem najdroższy.

    • Najlepsze porty
    • Trzy pasma, 6 GHz
    • Combo SFP+
    • Premium
    • Mocne strony
    • Dwa porty 10 Gb/s na jednostkę, jeden z nich combo RJ45/SFP+
    • Łącznie cztery porty wielogigabitowe na jednostkę (2 × 10G, 2 × 2,5G)
    • Strona produktu deklaruje Wi-Fi CERTIFIED 7
    • PC-WELT: najlepszy system mesh, ponad 7 Gb/s między węzłami w 6 GHz
    • Dong Knows Tech: 8/10
    • Słabe strony
    • Około 852 euro za dwie jednostki, najwyższa cena w rankingu
    • Wewnętrzny wentylator i nagrzewanie się odnotowane przez Dong Knows Tech
    • Konfiguracja wymaga aplikacji i konta TP-Link
    • Funkcje HomeShield Pro wymagają płatnej subskrypcji
    • Nie podano pamięci RAM ani poboru mocy

    7.7 / 10przyzwoity

  3. Najlepsza wartość

    TP-Link Deco BE65

    • 6 GHz: yes (tri-band, 320 MHz) · 4 × 2.5G per unit — published by TP-LinkPasmo 6 GHz i szybkość portów przewodowych według producenta
    • 1 745 złzestaw 2 szt.
    Szczegóły

    Trzypasmowy BE9300 z kanałami 320 MHz i czterema portami 2,5 Gb/s w każdej jednostce za około 410 euro za parę. Sam sprzęt w wersji unijnej nie ma niezależnego testu, który mogliśmy otworzyć.

    • Najlepsza wartość z 6 GHz
    • Trzy pasma, 6 GHz
    • 4 porty 2,5G
    • 320 MHz
    • Mocne strony
    • Radio 6 GHz z kanałami 320 MHz: prędkość łącza 5760 Mb/s
    • Cztery porty 2,5 Gb/s z automatycznym wykrywaniem w każdej jednostce
    • Port USB 3.0 w każdej jednostce
    • Około 204 euro za jednostkę w dwupaku
    • Łącze przewodowe i bezprzewodowe między jednostkami można stosować razem
    • Słabe strony
    • Nie znaleziono niezależnego testu wersji unijnej; dowody pochodzą z pokrewnych modeli z USA
    • Nie podano procesora, pamięci RAM ani poboru mocy
    • Brak deklaracji Wi-Fi CERTIFIED 7 na stronie produktu
    • Funkcje HomeShield Pro wymagają płatnej subskrypcji

    7.7 / 10przyzwoity

  4. ASUS ZenWiFi BT8

    • 6 GHz: yes (tri-band, 320 MHz) · 2 × 2.5G + 2 × 1G per unit — published by ASUSPasmo 6 GHz i szybkość portów przewodowych według producenta
    • 1 960 złzestaw 2 szt.
    Szczegóły

    Trzypasmowy BE14000 z szybszym radiem 5 GHz niż Deco BE65, ale tylko z dwoma portami 2,5 Gb/s na jednostkę. Niezależnie recenzowany, z odnotowanymi błędami oprogramowania i MLO.

    • Trzy pasma, 6 GHz
    • Niezależnie testowany
    • Bez wzmianki o subskrypcji
    • Porty 2,5G
    • Mocne strony
    • Radio 6 GHz z kanałami 320 MHz: prędkość łącza do 8643 Mb/s
    • Radio 5 GHz do 4323 Mb/s
    • Dong Knows Tech: 8,3/10, prędkości bezprzewodowe często powyżej 2 Gb/s
    • Według tej samej recenzji pracuje cicho i chłodno
    • USB 3.0 i cztery porty Ethernet na jednostkę
    • Słabe strony
    • Tylko dwa z czterech portów mają 2,5 Gb/s; pozostałe dwa to 1 Gb/s
    • Błędy oprogramowania i kapryśne MLO odnotowane przez Dong Knows Tech
    • Nie podano procesora ani poboru mocy
    • Około 50 euro drożej niż dwupak Deco BE65

    7.6 / 10przyzwoity

  5. ASUS ZenWiFi BD4

    • 6 GHz: no (dual-band, 160 MHz) · 2 × 2.5G per unit — published by ASUSPasmo 6 GHz i szybkość portów przewodowych według producenta
    • 766 złzestaw 2 szt.
    Szczegóły

    Dwupasmowy system podstawowy z dwoma portami 2,5 Gb/s na jednostkę, opublikowanym procesorem i pamięcią oraz dwiema niezależnymi recenzjami. Bez pasma 6 GHz.

    • Wybór budżetowy
    • Dwa pasma
    • 2 porty 2,5G
    • Niezależnie testowany
    • Mocne strony
    • Dwa porty 2,5 Gb/s z automatycznym wykrywaniem na jednostkę
    • Opublikowany procesor i pamięć: czterordzeniowy 1,5 GHz, 512 MB RAM
    • Dong Knows Tech: 8/10 ogółem, 8,5/10 za stosunek jakości do ceny
    • Wymieniony przez PC-WELT jako przystępny cenowo system mesh
    • Około 90 euro za jednostkę w dwupaku
    • Słabe strony
    • Brak pasma 6 GHz i kanałów 320 MHz
    • Tylko dwa porty Ethernet na jednostkę
    • PC-WELT odnotowuje trudną instalację
    • MLO nie jest wymienione na liście specyfikacji ASUS

    7.6 / 10przyzwoity

  6. Najlepszy budżetowy

    TP-Link Deco BE25

    • 6 GHz: no (dual-band, 160 MHz) · 2 × 2.5G per unit — published by TP-LinkPasmo 6 GHz i szybkość portów przewodowych według producenta
    • 852 złzestaw 2 szt.
    Szczegóły

    Zwycięzca PC-WELT w kategorii cena–jakość wśród systemów mesh: dwupasmowy BE3600 z MLO i dwoma portami 2,5 Gb/s na jednostkę za około 200 euro za parę.

    • Najlepszy budżetowy
    • Dwa pasma
    • 2 porty 2,5G
    • MLO
    • Mocne strony
    • PC-WELT: zwycięzca w kategorii cena–jakość wśród systemów mesh
    • Dwa porty 2,5 Gb/s z automatycznym wykrywaniem na jednostkę
    • MLO zadeklarowane na stronie produktu
    • Około 100 euro za jednostkę w dwupaku
    • Płaska obudowa 150 × 150 × 62 mm
    • Słabe strony
    • Brak pasma 6 GHz i kanałów 320 MHz
    • Tylko dwa porty Ethernet na jednostkę, bez USB
    • Nie podano procesora, pamięci RAM ani poboru mocy
    • Zaawansowana kontrola rodzicielska HomeShield wymaga płatnego planu

    7.5 / 10przyzwoity

  7. MSI Roamii BE Lite

    • 6 GHz: no (dual-band, up to 240 MHz) · 1 × 2.5G + 2 × 1G per unit — published by MSIPasmo 6 GHz i szybkość portów przewodowych według producenta
    • 745 złzestaw 2 szt.
    Szczegóły

    Najtańszy dwupak w zestawieniu, z najszybszym radiem 5 GHz wśród systemów dwupasmowych (4323 Mb/s) i opublikowanymi pomiarami przepustowości. Tylko jeden port 2,5 Gb/s na jednostkę.

    • Najniższa cena
    • Dwa pasma
    • Kanały 240 MHz
    • Zmierzona przepustowość
    • Mocne strony
    • Najniższa cena w rankingu: około 87 euro za jednostkę
    • Radio 5 GHz do 4323 Mb/s z kanałami do 240 MHz
    • Tom's Guide zmierzył 970,3 Mb/s z 15 stóp i 470,5 Mb/s z 50 stóp
    • Interfejs WWW i obsługa VPN, w tym WireGuard
    • Opublikowany procesor, masa (585 g) i wymiary
    • Słabe strony
    • Brak pasma 6 GHz i kanałów 320 MHz
    • Tylko jeden port 2,5 Gb/s na jednostkę; pozostałe dwa to 1 Gb/s
    • Brak portu USB
    • Nie podano długoterminowych warunków pakietu bezpieczeństwa FortiSecu

    7.3 / 10przyzwoity

  8. NETGEAR Orbi 770 Series RBE772

    • 6 GHz: yes (tri-band) · router 4 × 2.5G, satellite 2 × 2.5G — published by NETGEAR; per-band rates not publishedPasmo 6 GHz i szybkość portów przewodowych według producenta
    • 2 333 złzestaw 2 szt.
    Szczegóły

    Trzypasmowy BE11000 z portami 2,5 Gb/s w całym zestawie i przejrzyście opublikowaną kartą sprzętową, ale strona NETGEAR nie podaje prędkości poszczególnych pasm, a kilka funkcji wymaga konta lub subskrypcji.

    • Trzy pasma, 6 GHz
    • Wszystkie porty 2,5G
    • Dodatki w subskrypcji
    • Zasięg podany w m²
    • Mocne strony
    • Pasmo 6 GHz i 2,5 Gb/s na każdym porcie Ethernet
    • W pełni opublikowany sprzęt: czterordzeniowy 1,5 GHz, 2 GB RAM, 4 GB flash
    • Zasięg podany w m²: do 360 m² dla dwupaku
    • Dong Knows Tech: 7,9/10, około 2,2 Gb/s łącza bezprzewodowego
    • Zadeklarowana dwuletnia ograniczona gwarancja
    • Słabe strony
    • Na stronie produktu nie podano prędkości poszczególnych pasm ani szerokości kanału
    • Według Dong Knows Tech pasma 6 GHz nie da się konfigurować
    • Wymagane konto; zaawansowane funkcje wymagają płatnych subskrypcji
    • NETGEAR Armor dołączono tylko jako wersję próbną o niepodanej długości
    • Brak portu 10 Gb/s przy cenie około 546 euro

    7.1 / 10przyzwoity

  9. Mercusys Halo H47BE

    • 6 GHz: yes (tri-band, 320 MHz) · 3 × 2.5G per unit — published by MercusysPasmo 6 GHz i szybkość portów przewodowych według producenta
    • 1 360 złzestaw 2 szt.
    Szczegóły

    Najtańszy trzypasmowy dwupak w rankingu, z takimi samymi prędkościami łącza w poszczególnych pasmach jak Deco BE65 i trzema portami 2,5 Gb/s na jednostkę. Nie znaleźliśmy niezależnego testu.

    • Najtańszy z 6 GHz
    • Trzy pasma, 6 GHz
    • 3 porty 2,5G
    • Brak niezależnego testu
    • Mocne strony
    • Najtańszy system z pasmem 6 GHz w zestawieniu: około 159 euro za jednostkę
    • Trzy porty 2,5 Gb/s z automatycznym wykrywaniem na jednostkę
    • Zadeklarowane kanały 320 MHz i MLO
    • Zasięg podany w m²: do 550 m² dla dwupaku
    • Opublikowana moc nadawania i czułość odbioru
    • Słabe strony
    • Nie znaleziono niezależnego testu
    • Nie podano procesora, pamięci RAM ani poboru mocy
    • Brak portu USB
    • Brak deklaracji Wi-Fi CERTIFIED 7 i okresu aktualizacji

    6.8 / 10akceptowalny

  10. FRITZ! FRITZ!Mesh Set 1700

    • 6 GHz: no (dual-band) · 1 × 1G per repeater — published by FRITZ!Pasmo 6 GHz i szybkość portów przewodowych według producenta
    • 854 złzestaw 2 szt.
    Szczegóły

    Dwie jednostki FRITZ!Repeater 1700 wtykane do gniazdka, z Wi-Fi 7 w pasmach 2,4 i 5 GHz. Jedyny produkt w zestawieniu z deklarowaną pięcioletnią gwarancją i opublikowanym poborem mocy, ale z jednym portem gigabitowym na jednostkę i bez własnych funkcji routera.

    • 5 lat gwarancji
    • Dwa pasma
    • Wzmacniacze do gniazdka
    • Podany pobór mocy
    • Mocne strony
    • Zadeklarowana pięcioletnia gwarancja producenta i regularne bezpłatne aktualizacje
    • Opublikowany pobór mocy: średnio 6 W na wzmacniacz
    • Kompaktowe jednostki wtykane do gniazdka, około 80 × 80 × 37 mm
    • 4,8/5 z 24 opinii właścicieli w heise Preisvergleich
    • Działa z FRITZ!Boxem, innym routerem lub bezpośrednio przy ONT
    • Słabe strony
    • Brak pasma 6 GHz; nie podano MLO ani szerokości kanału
    • Tylko jeden port LAN 1 Gb/s na wzmacniacz
    • Zestaw wzmacniaczy, a nie router z własnym wieloportowym przełącznikiem
    • Nie znaleziono niezależnego testu

    6.2 / 10akceptowalny

bardzo dobry9.0 – 10wzorzec w swojej kategorii
dobry8.0 – 8.9drobne kompromisy, bezpieczny wybór
przyzwoity7.0 – 7.9solidny, ale za liderami
akceptowalny6.0 – 6.9wyraźna słabość w jednym obszarze
słabyponiżej 6.0nie trafia do rankingu

Wyniki porównywalne tylko w tej kategoriiPróg istotności: ±0,15 pkt

7.9 Nasz werdykt

ASUS ZenWiFi BT10 wygrywa, bo łączy w jednym dwupaku trzy rzeczy, które mają znaczenie: radio 6 GHz z kanałami 320 MHz, dwa porty 10 Gb/s w każdej jednostce oraz niezależną recenzję, w której zmierzono łącze bezprzewodowe między jednostkami. TP-Link Deco BE85 jest lepiej wyposażony pod względem portów i został uznany przez PC-WELT za najlepszy system mesh, ale kosztuje o około 230 euro więcej. Dla większości domów rozsądnym wyborem jest TP-Link Deco BE65: trzy pasma, cztery porty 2,5 Gb/s na jednostkę i mniej więcej 410 euro za dwie sztuki. Poniżej 200 euro każdy system jest tu dwupasmowy; ASUS ZenWiFi BD4 i TP-Link Deco BE25 mają przynajmniej po dwa porty 2,5 Gb/s i niezależne testy. Mercusys Halo H47BE ma atrakcyjną specyfikację w swojej cenie, ale nie znaleźliśmy żadnego niezależnego testu. FRITZ!Mesh Set 1700 to jedyny produkt z deklarowaną pięcioletnią gwarancją, lecz jest to para wzmacniaczy z portami gigabitowymi, której miejsce jest za istniejącym routerem. Żaden z dziesięciu producentów nie podaje, jak długo będą dostarczane aktualizacje bezpieczeństwa.

Marketing rozszyfrowany

Co sumuje liczba BE na pudełku

BE9300, BE19000, BE3600: liczba klasy nie jest prędkością, którą kiedykolwiek zobaczy jakiekolwiek urządzenie. To maksymalna teoretyczna prędkość łącza każdego pasma radiowego, zsumowana i zaokrąglona. Żaden telefon ani laptop nie łączy się jednocześnie we wszystkich pasmach z pełną prędkością, a prędkość łącza to nie przepustowość; rzeczywiste transfery są znacznie niższe.

System6 GHz5 GHz2,4 GHzSumaSprzedawany jako
TP-Link Deco BE85115305765137618671BE19000
ASUS ZenWiFi BT1011529576468817981BE18000
ASUS ZenWiFi BT88643432368813654BE14000
TP-Link Deco BE65576028805749214BE9300
MSI Roamii BE Lite–43236885011BE5000
TP-Link Deco BE25–28826883570BE3600

Wszystkie wartości podano w Mb/s według danych producentów. Tabela pokazuje dwie rzeczy. Po pierwsze, zaokrąglenie zawsze idzie w górę. Po drugie, samo radio 6 GHz odpowiada za ponad 60 procent sumy w każdym systemie trzypasmowym, więc produkt bez niego startuje z dużo niższego poziomu, cokolwiek mówi etykieta.

Zmierzone wartości, które mogliśmy przeczytać, ustawiają to we właściwych proporcjach. Tom's Hardware zmierzył 1607 Mb/s z odległości sześciu stóp w paśmie 6 GHz systemu eero Pro 7, a Tom's Guide zmierzył 970,3 Mb/s z 15 stóp dla MSI Roamii BE Lite, produktu klasy BE5000. NETGEAR w ogóle nie publikuje na stronie produktu prędkości poszczególnych pasm Orbi 770, a jedynie sumę BE11000, przez co liczby klasy nie da się sprawdzić.

Dwupasmowe Wi-Fi 7

Wi-Fi 7 bez 6 GHz: z czego rezygnujesz

Cztery z dziesięciu systemów, czyli ASUS ZenWiFi BD4, TP-Link Deco BE25, MSI Roamii BE Lite i FRITZ!Mesh Set 1700, noszą nazwę Wi-Fi 7, ale nadają wyłącznie w pasmach 2,4 i 5 GHz. Tak samo jest z NETGEAR Orbi 370, który sprawdziliśmy, ale nie umieściliśmy w rankingu: jego własna strona mówi o dwóch pasmach i klasie BE5000.

Producenci po prostu stosują 802.11be w dwóch starszych pasmach. Te produkty nie mogą natomiast zaoferować kanału 320 MHz, który istnieje tylko w paśmie 6 GHz. Ich najszerszy kanał ma 160 MHz, a w przypadku MSI 240 MHz. Recenzenci są w tej kwestii zgodni: Tom's Guide wymienia brak pasma 6 GHz i brak kanałów 320 MHz jako główne wady Roamii BE Lite, PC-WELT pisze to samo o Deco BE25, a Dong Knows Tech nazywa BD4 absolutnym minimum możliwości Wi-Fi 7.

System dwupasmowy pozostaje rozsądnym zakupem w dwóch przypadkach. Pierwszy to dom z okablowaniem Ethernet między pomieszczeniami, w którym jednostki komunikują się kablem, a radia obsługują tylko urządzenia klienckie; BD4 i BE25 mają do tego po dwa porty 2,5 Gb/s. Drugi to łącze o prędkości gigabita lub mniejszej, które dobre połączenie 5 GHz jest w stanie przenieść z bliskiej odległości.

To słabszy wybór, gdy jednostki muszą łączyć się bezprzewodowo. W systemie dwupasmowym łącze między jednostkami i twoje urządzenia dzielą to samo pasmo 5 GHz, podczas gdy system trzypasmowy może przenieść jedno z nich na 6 GHz. Jeśli dom nie ma okablowania, a łącze jest szybsze niż gigabit, dodatkowe 120–230 euro za trzypasmowy dwupak kupuje funkcję, którą sugeruje nazwa Wi-Fi 7.

Widmo w UE

Kanały 320 MHz i europejskie 480 MHz w paśmie 6 GHz

Decyzja wykonawcza Komisji (UE) 2021/1067 z 17 czerwca 2021 r. zharmonizowała w całej Unii pasmo 5945–6425 MHz dla bezprzewodowych systemów dostępowych, w tym Wi-Fi. To 480 MHz widma. Kanał 320 MHz, sztandarowa funkcja Wi-Fi 7, mieści się więc w europejskim paśmie 6 GHz dokładnie raz, a 160 MHz zostaje.

Praktyczne skutki dla systemu mesh:

  • Jeden szeroki kanał dla wszystkich. Jeśli twój system korzysta z kanału 320 MHz i system sąsiada także, oba pracują na tych samych częstotliwościach. Systemy trzypasmowe, które używają 6 GHz zarówno do łącza między jednostkami, jak i dla urządzeń klienckich, nie mają drugiego kanału 320 MHz, na który mogłyby się przenieść.
  • Prędkości łącza podaje się dla 320 MHz. Wartości 11529 lub 11530 Mb/s dla ZenWiFi BT10 i Deco BE85 oraz 5760 Mb/s dla Deco BE65 i Halo H47BE są podawane razem z kanałem 320 MHz. Żaden producent nie publikuje prędkości, która zostaje przy węższym kanale.
  • Recenzje z Ameryki Północnej wymagają ostrożności. Kilka cytowanych przez nas niezależnych recenzji przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych, w niektórych przypadkach na wersjach sprzętowych innych niż unijne. Ich wyników w paśmie 6 GHz nie da się przenieść wprost do europejskiego domu.

Żaden z producentów nie wyjaśnia tego na unijnych stronach produktów, które otworzyliśmy. ASUS zaznacza jedynie, że specyfikacje mogą się różnić w zależności od kraju. Norm zharmonizowanych i limitów mocy obowiązujących urządzenia 6 GHz w UE nie analizowaliśmy na potrzeby tego rankingu.

Pasmo 6 GHz nadal warto mieć, bo daje systemowi trzypasmowemu trzecie pasmo, w którym można oddzielić łącze między jednostkami od ruchu urządzeń klienckich. Nie należy jednak oczekiwać kilku równoległych kanałów 320 MHz w europejskim domu.

Łącze między jednostkami

MLO, przewodowy backhaul i znaczenie szybkości portów

W systemie mesh łącze między jednostkami, czyli backhaul, decyduje o tym, co dociera do najdalszego pokoju. Można je zbudować na dwa sposoby.

Bezprzewodowo z MLO. Multi-Link Operation pozwala dwóm urządzeniom Wi-Fi 7 korzystać z więcej niż jednego pasma jednocześnie. Między jednostkami mesh może to znacznie podnieść prędkość łącza: Dong Knows Tech zmierzył niemal 5 Gb/s w trybie ciągłym między dwiema jednostkami ZenWiFi BT10 oddalonymi o 40 stóp oraz średnio około 2,2 Gb/s w Orbi 770. PC-WELT podaje ponad 7 Gb/s między dwoma węzłami Deco BE85 w paśmie 6 GHz. MLO nie zawsze działa bezproblemowo: ten sam recenzent nazywa je kapryśnym w ZenWiFi BT8, a w Orbi 770 pasmo 6 GHz jest na stałe przypisane do MLO bez ustawienia dla użytkownika.

Przewodowo. Kabel Ethernet między jednostkami usuwa łącze radiowe z równania, a wtedy pułapem jest szybkość portu.

SystemNajszybsze porty na jednostk꣹cznie portów na jednostkę
Deco BE852 × 10G4
ZenWiFi BT102 × 10G3
Deco BE654 × 2,5G4
Halo H47BE3 × 2,5G3
Orbi 7704 × 2,5G (router), 2 × 2,5G (satelita)4 / 2
ZenWiFi BT82 × 2,5G4
ZenWiFi BD4, Deco BE252 × 2,5G2
Roamii BE Lite1 × 2,5G3
FRITZ!Mesh Set 17001 × 1G1

Przed zakupem policz porty. Jednostka główna potrzebuje jednego dla modemu i jednego na kabel do drugiej jednostki. W systemie dwuportowym nie zostaje wtedy nic dla serwera NAS ani komputera, a w Roamii BE Lite jedno z tych dwóch połączeń musi działać z prędkością 1 Gb/s.

Bezpieczeństwo i koszty użytkowania

Aktualizacje, unijne przepisy o cyberbezpieczeństwie i subskrypcje

Przepis. Rozporządzenie delegowane Komisji (UE) 2022/30 uruchamia trzy zasadnicze wymagania dyrektywy 2014/53/UE o urządzeniach radiowych: art. 3 ust. 3 lit. d) o ochronie sieci, lit. e) o ochronie danych osobowych i prywatności oraz lit. f) o ochronie przed oszustwami. Litera d) obejmuje urządzenia radiowe, które mogą komunikować się przez internet bezpośrednio lub za pośrednictwem innych urządzeń, a więc każdy router i wzmacniacz z tego zestawienia. W wersji skonsolidowanej rozporządzenie stanowi, że stosuje się je od 1 sierpnia 2025 r.

Czego to nie daje. Wśród dziesięciu stron produktów nie znaleźliśmy żadnej, która mówi, przez ile lat będą dostarczane aktualizacje bezpieczeństwa. NETGEAR odsyła do osobnej strony z polityką zakończenia wsparcia, FRITZ! obiecuje regularne bezpłatne aktualizacje obok pięcioletniej gwarancji, a pozostali milczą. Router jest wystawiony na internet tak długo, jak długo jest podłączony, więc to najważniejsza nieopublikowana wartość w tej kategorii.

Subskrypcje. Część reklamowanej ochrony jest wynajmowana, a nie kupowana:

  • TP-Link: podstawowy plan HomeShield jest bezpłatny, plan Pro to subskrypcja.
  • NETGEAR: Armor to wersja próbna (30 dni według strony Orbi 370); Dong Knows Tech zaznacza, że zaawansowane funkcje wymagają płatnych subskrypcji i konta.
  • eero, nieujęte w rankingu, bo nie udało się otworzyć ceny w UE: Tom's Hardware podaje, że kluczowe funkcje są zablokowane za eero Plus w cenie 9,99 dolara amerykańskiego miesięcznie.
  • ASUS wymienia AiProtection Pro, VPN i kontrolę rodzicielską w specyfikacji bez subskrypcji.
  • MSI dołącza FortiSecu, oparte na rozwiązaniach Trend Micro; długoterminowych warunków nie podano na stronie produktu.

Certyfikacja. Tylko strona TP-Link Deco BE85 deklaruje Wi-Fi CERTIFIED 7. Nie udało nam się odczytać wyników z wyszukiwarki produktów Wi-Fi Alliance, aby sprawdzić resztę, więc certyfikację pozostałych dziewięciu należy traktować jako niezweryfikowaną, a nie jako brak.

Metodologia

Jak powstaje ta ocena

Ocena to średnia czterech składowych — każda waży tyle samo i każda opiera się na wskazanym źródle. Pełną procedurę opisuje metodologia.

  1. 01Skład i specyfikacja

    Deklarowany skład i specyfikacja: substancje aktywne i ich stężenia, klasy energetyczne, normy, parametry techniczne — oraz to, o czym producent nie mówi.

  2. 02Dowody i badania

    Weryfikacja deklaracji producenta w źródłach zewnętrznych: raporty laboratoryjne, testy branżowe, karty charakterystyki, certyfikaty i decyzje organów nadzoru.

  3. 03Opinie użytkowników

    Analiza zweryfikowanych opinii pisanych po dłuższym używaniu, wraz z powtarzającymi się zgłoszeniami usterek danego modelu lub serii.

  4. 04Koszt i wartość

    Cena zestawiona z tym, co produkt faktycznie daje, oraz koszty ponoszone później — materiały eksploatacyjne, energia, serwis, abonamenty — w okresie typowym dla kategorii.

FAQ

Najczęstsze pytania

Czy warto kupić dwupasmowy system mesh Wi-Fi 7?

Może to mieć sens, jeśli jednostki są połączone kablem Ethernet albo łącze internetowe ma gigabit lub mniej. Nie dostajesz pasma 6 GHz ani kanałów 320 MHz, więc brakuje głównej funkcji Wi-Fi 7 odpowiadającej za prędkość. ASUS ZenWiFi BD4 i TP-Link Deco BE25 to dwa dwupasmowe systemy w tym zestawieniu z dwoma portami 2,5 Gb/s i niezależnymi testami.

Co oznacza BE9300 albo BE19000?

To suma maksymalnych teoretycznych prędkości łącza wszystkich pasm radiowych, zaokrąglona w górę. Na przykład Deco BE65 sumuje 5760, 2880 i 574 Mb/s do 9214 i jest sprzedawany jako BE9300. Żadne pojedyncze urządzenie nigdy nie osiąga tej prędkości.

Ile kanałów 320 MHz jest dostępnych w UE?

UE zharmonizowała dla Wi-Fi pasmo 5945–6425 MHz decyzją wykonawczą (UE) 2021/1067. To 480 MHz, więc mieści się jeden kanał 320 MHz. Prędkości łącza podawane dla 6 GHz zakładają, że ten jeden kanał jest dostępny i nadaje się do użycia.

Czy potrzebuję portów 10 Gb/s?

Tylko wtedy, gdy łącze internetowe lub sieć domowa są szybsze niż 2,5 Gb/s albo planujesz połączyć jednostki kablem i chcesz mieć zapas. W tym rankingu porty 10 Gb/s mają tylko ASUS ZenWiFi BT10 i TP-Link Deco BE85. Dla łączy do 2,5 Gb/s wystarczy Deco BE65 z czterema portami 2,5 Gb/s na jednostkę.

Dlaczego wszystkie ceny dotyczą zestawów dwuelementowych?

Żeby porównywać podobne z podobnym. Wielkość zestawu zmienia zarówno cenę, jak i deklarowany zasięg, a kilka systemów jest sprzedawanych także pojedynczo lub po trzy sztuki. Każda cena tutaj dotyczy dwóch jednostek i została sprawdzona 5 października 2026 r.

Jak długo te systemy będą otrzymywać aktualizacje bezpieczeństwa?

Żadna z dziesięciu stron produktów nie podaje okresu w latach. FRITZ! deklaruje pięcioletnią gwarancję i regularne bezpłatne aktualizacje; NETGEAR odsyła do osobnej polityki zakończenia wsparcia. Od 1 sierpnia 2025 r. unijne rozporządzenie delegowane 2022/30 wymaga, by urządzenia radiowe połączone z internetem spełniały wymagania cyberbezpieczeństwa, ale nie umieszcza okresu aktualizacji na stronie produktu.

Czy bestproductranking.com testował te systemy?

Nie. To analiza źródeł oparta na specyfikacjach producentów, aktach prawnych UE i opublikowanych niezależnych recenzjach. Tam, gdzie cytujemy zmierzoną wartość, pochodzi ona ze wskazanej publikacji, a kilka z tych recenzji dotyczyło wersji sprzętowych na rynek północnoamerykański.

Dlaczego w rankingu nie ma eero i Xiaomi?

Otworzyliśmy specyfikacje eero Pro 7 i Xiaomi Mesh System BE3600 Pro, ale dla żadnego z nich nie udało się otworzyć aktualnej unijnej ceny zestawu dwuelementowego u sprzedawcy ani u producenta. Ponieważ każda pozycja wymaga tu weryfikowalnej ceny dwupaku, oba systemy pominięto.

Źródła

Dokumenty i normy

  1. 1. ASUS ZenWiFi BT10, technical specifications — https://www.asus.com/de/networking-iot-servers/whole-home-mesh-wifi-system/zenwifi-wifi-systems/asus-zenwifi-bt10/techspec/
  2. 2. ASUS ZenWiFi BT8, technical specifications — https://www.asus.com/de/networking-iot-servers/whole-home-mesh-wifi-system/zenwifi-wifi-systems/asus-zenwifi-bt8/techspec/
  3. 3. ASUS ZenWiFi BD4, technical specifications — https://www.asus.com/de/networking-iot-servers/whole-home-mesh-wifi-system/zenwifi-wifi-systems/asus-zenwifi-bd4/techspec/
  4. 4. TP-Link Deco BE85, product page (DE) — https://www.tp-link.com/de/home-networking/deco/deco-be85/
  5. 5. TP-Link Deco BE65, product page (DE) — https://www.tp-link.com/de/home-networking/deco/deco-be65/
  6. 6. TP-Link Deco BE25, product page (DE) — https://www.tp-link.com/de/home-networking/deco/deco-be25/
  7. 7. NETGEAR Orbi 770 Series RBE772, product page (DE) — https://www.netgear.com/de/home/wifi/mesh/rbe772/
  8. 8. NETGEAR Orbi 770 Series RBE773, product page (DE) — https://www.netgear.com/de/home/wifi/mesh/rbe773/
  9. 9. NETGEAR Orbi 370 RBE373, product page (DE) — https://www.netgear.com/de/home/wifi/mesh/rbe373/
  10. 10. MSI Roamii BE Lite Mesh System, product page and specification — https://www.msi.com/Networking/Roamii-BE-Lite-Mesh-System/Specification
  11. 11. Mercusys Halo H47BE, product page and specification — https://www.mercusys.com/en/product/details/halo-h47be/spec
  12. 12. FRITZ!Mesh Set 1700 (2-pack), product page — https://fritz.com/en/products/fritz-mesh-set-1700-20003134
  13. 13. eero Pro 7, product page — https://eero.com/shop/eero-pro-7
  14. 14. Xiaomi Mesh System BE3600 Pro, specifications (DE) — https://www.mi.com/de/product/xiaomi-mesh-system-be3600-pro/specs
  15. 15. heise Preisvergleich, FRITZ!Mesh Set 1700 (prices and owner ratings) — https://preisvergleich.heise.de/fritz-fritz-mesh-set-1700-20003134-a3653081.html
  16. 16. Proshop.de, two-pack street prices (searches for Deco, ZenWiFi, Orbi, Roamii and Halo), 5 October 2026 — https://www.proshop.de/?s=deco+be85
  17. 17. PC-WELT, Wi-Fi 7: Die besten WLAN-Router und Mesh-Systeme im Test (updated 15 May 2026) — https://www.pcwelt.de/article/2464603/die-besten-wi-fi-7-wlan-router-test-marktueberblick.html
  18. 18. Dong Knows Tech, ASUS ZenWiFi BT10 review (also the reviews of the ZenWiFi BT8 and BD4, TP-Link Deco BE85 and NETGEAR Orbi 770 on the same site) — https://dongknows.com/asus-zenwifi-bt10-review/
  19. 19. Tom's Guide, MSI Roamii BE Lite review — https://www.tomsguide.com/computing/routers/msi-roamii-be-lite-review
  20. 20. TechRadar, MSI Roamii BE Lite mesh Wi-Fi system review — https://www.techradar.com/pro/msi-roamii-be-lite-mesh-wi-fi-system-review
  21. 21. Tom's Hardware, Amazon eero Pro 7 review — https://www.tomshardware.com/networking/routers/amazon-eero-7-pro-wi-fi-7-mesh-router-review
  22. 22. Tom's Hardware, TP-Link Deco BE65 Pro review — https://www.tomshardware.com/networking/routers/tp-link-deco-be65-pro-wi-fi-7-mesh-router-review
  23. 23. RTINGS, The Best Mesh Wi-Fi Systems (updated 25 August 2026) — https://www.rtings.com/router/reviews/best/mesh-wifi-system
  24. 24. EUR-Lex, Commission Delegated Regulation (EU) 2022/30, consolidated version — https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/HTML/?uri=CELEX:02022R0030-20231027
  25. 25. EUR-Lex, Commission Implementing Decision (EU) 2021/1067 (5945–6425 MHz) — https://eur-lex.europa.eu/eli/dec_impl/2021/1067/oj/eng

Zasady

Producent deklaruje.
My sprawdzamy, co mówią dowody.

Każdy ranking powstaje według tego samego protokołu: analiza składu i specyfikacji, weryfikacja deklaracji w dostępnych badaniach, przegląd zweryfikowanych opinii właścicieli i ocena ceny wobec tego, co produkt faktycznie daje.

Bez treści sponsorowanych · bez płatnych miejsc w rankingu