2Miejsce 02 z 10 · Systemy mesh Wi-Fi 7

TP-Link Deco BE85

Najlepiej wyposażony system w zestawieniu: BE19000, dwanaście strumieni, dwa porty 10 Gb/s, w tym combo SFP+, i jedyna strona produktu w tym rankingu deklarująca Wi-Fi CERTIFIED 7. Zarazem najdroższy.

TP-Link Deco BE85 — zdjęcie produktu 7.7wynik BPR
przyzwoity
  1. 3 636 złCena
  2. 6 GHz: yes (tri-band, 320 MHz) · 2 × 10G (one RJ45/SFP+ combo) + 2 × 2.5G per unit — published by TP-LinkPasmo 6 GHz i szybkość portów przewodowych według producenta
  3. 2 z 10w kategorii Systemy mesh Wi-Fi 7
  4. 7.7wynik BPR 0–10

Recenzja

Czym jest ten produkt

Tekst powstał po analizie, na podstawie tych samych źródeł co ocena: dokumentacji producenta, dostępnych badań i zweryfikowanych opinii właścicieli.

Deco BE85 jest przeznaczony do dużych domów z łączem szybszym niż 2,5 Gb/s i dla kupujących, którzy chcą portów gotowych na światłowód. Niemiecka strona produktu TP-Link podaje prędkości łącza 11530 Mb/s w paśmie 6 GHz, 5765 Mb/s w 5 GHz i 1376 Mb/s w 2,4 GHz, kanały 320 MHz, dwanaście strumieni i MLO. Każda jednostka ma jeden port combo 10 Gb/s RJ45/SFP+, jeden port 10 Gb/s RJ45, dwa porty 2,5 Gb/s i USB 3.0. Strona nosi też znak Wi-Fi CERTIFIED 7, którego nie deklaruje żadna inna strona produktu w tym rankingu.

PC-WELT w przeglądzie zaktualizowanym 15 maja 2026 r. uznał go za najlepszy system mesh i odnotował ponad 7 Gb/s między węzłami w paśmie 6 GHz oraz ponad 8 Gb/s przy połączeniu kablem LAN. Dong Knows Tech przyznał 8 na 10, zmierzył około 5 Gb/s stałego łącza bezprzewodowego w wersji północnoamerykańskiej i zwrócił uwagę na wewnętrzny wentylator, nagrzewanie się oraz obowiązkowe logowanie w aplikacji.

Brakuje: pamięci RAM, poboru mocy i okresu aktualizacji. Podstawowy plan HomeShield jest bezpłatny; plan Pro to płatna subskrypcja.

Dane techniczne

Specyfikacja

Wartości z dokumentacji producenta, sprawdzone w dostępnych źródłach zewnętrznych. Czego nie udało się potwierdzić, oznaczamy jako deklarację.

Pack size priced
2 units
Bands
2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz (tri-band)
Class
BE19000
6 GHz link rate
11530 Mbps
5 GHz link rate
5765 Mbps
2.4 GHz link rate
1376 Mbps
Channel width
up to 320 MHz (6 GHz)
Streams
12
Ethernet ports per unit
1 × 10G RJ45/SFP+ combo, 1 × 10G, 2 × 2.5G
USB
1 × USB 3.0
Processor
quad-core (clock speed not published)
Antennas
8 internal
Dimensions
128 × 128 × 236 mm
Certification stated
Wi-Fi CERTIFIED 7, CE
Wyceniony zestaw
2 jednostki
Pasma
2,4 GHz, 5 GHz, 6 GHz (trzy pasma)
Klasa
BE19000
Prędkość łącza 6 GHz
11530 Mb/s
Prędkość łącza 5 GHz
5765 Mb/s
Prędkość łącza 2,4 GHz
1376 Mb/s
Szerokość kanału
do 320 MHz (6 GHz)
Strumienie
12
Porty Ethernet na jednostkę
1 × 10G combo RJ45/SFP+, 1 × 10G, 2 × 2,5G
Procesor
czterordzeniowy (taktowania nie podano)
Anteny
8 wewnętrznych
Wymiary
128 × 128 × 236 mm
Deklarowana certyfikacja
Wi-Fi CERTIFIED 7, CE

Oceny składowe

Skąd bierze się
ta ocena.

Cztery składowe o równej wadze, każda w skali 0–10 i każda oparta na wskazanym źródle. Ocena ogólna to ich średnia — pełną procedurę opisuje metodologia.

  1. Skład i specyfikacja9.2

    Deklarowany skład i specyfikacja: substancje aktywne i ich stężenia, klasy energetyczne, normy, parametry techniczne — oraz to, o czym producent nie mówi.

  2. Dowody i badania8.5

    Weryfikacja deklaracji producenta w źródłach zewnętrznych: raporty laboratoryjne, testy branżowe, karty charakterystyki, certyfikaty i decyzje organów nadzoru.

  3. Opinie użytkowników7.3

    Analiza zweryfikowanych opinii pisanych po dłuższym używaniu, wraz z powtarzającymi się zgłoszeniami usterek danego modelu lub serii.

  4. Koszt i wartość5.8

    Cena zestawiona z tym, co produkt faktycznie daje, oraz koszty ponoszone później — materiały eksploatacyjne, energia, serwis, abonamenty — w okresie typowym dla kategorii.

Ocena ogólna = średnia czterech ocen składowychPróg istotności: ±0,15 pkt

Co nam się podobało

  • Dwa porty 10 Gb/s na jednostkę, jeden z nich combo RJ45/SFP+
  • Łącznie cztery porty wielogigabitowe na jednostkę (2 × 10G, 2 × 2,5G)
  • Strona produktu deklaruje Wi-Fi CERTIFIED 7
  • PC-WELT: najlepszy system mesh, ponad 7 Gb/s między węzłami w 6 GHz
  • Dong Knows Tech: 8/10

Warto wiedzieć

  • Około 852 euro za dwie jednostki, najwyższa cena w rankingu
  • Wewnętrzny wentylator i nagrzewanie się odnotowane przez Dong Knows Tech
  • Konfiguracja wymaga aplikacji i konta TP-Link
  • Funkcje HomeShield Pro wymagają płatnej subskrypcji
  • Nie podano pamięci RAM ani poboru mocy
7.7 Przyzwoity Miejsce 02 z 10 · Systemy mesh Wi-Fi 7

Porównanie

Jak wypada
na tle kategorii

Wszystkie wartości pochodzą z tej samej analizy i są porównywalne wyłącznie w kategorii Systemy mesh Wi-Fi 7.

Porównanie z liderami kategorii
ProduktWynikPasmo 6 GHz i szybkość portów przewodowych według producentaCena
ZenWiFi BT10Najwyższy wynik 7.96 GHz: yes (tri-band, 320 MHz) · 2 × 10G + 1 × 1G per unit — published by ASUS 2 657 zł
Deco BE85Ten produkt 7.76 GHz: yes (tri-band, 320 MHz) · 2 × 10G (one RJ45/SFP+ combo) + 2 × 2.5G per unit — published by TP-Link 3 636 zł
Średnia kategoriiprzeanalizowanych produktów: 10 7.3——

FAQ

Najczęstsze pytania

Czy unijny Deco BE85 jest taki sam jak w amerykańskich recenzjach?

Nie do końca. Niemiecka strona TP-Link opisuje system BE19000, natomiast Dong Knows Tech recenzował wersję oznaczoną BE22000. Opisany układ portów jest taki sam, ale nie należy zakładać, że zmierzone wyniki bezprzewodowe wersji amerykańskiej przenoszą się jeden do jednego.

Do czego służy port combo SFP+?

Jednego z dwóch portów 10 Gb/s można użyć albo z miedzianym kablem RJ45, albo z modułem SFP+, na przykład do połączenia światłowodowego. To port combo, więc jednocześnie działa tylko jedno z dwóch złączy.

Zasady

Producent deklaruje.
My sprawdzamy, co mówią dowody.

Każdy ranking powstaje według tego samego protokołu: analiza składu i specyfikacji, weryfikacja deklaracji w dostępnych badaniach, przegląd zweryfikowanych opinii właścicieli i ocena ceny wobec tego, co produkt faktycznie daje.

Bez treści sponsorowanych · bez płatnych miejsc w rankingu