5Miejsce 05 z 10 · Systemy mesh Wi-Fi 7

ASUS ZenWiFi BD4

Dwupasmowy system podstawowy z dwoma portami 2,5 Gb/s na jednostkę, opublikowanym procesorem i pamięcią oraz dwiema niezależnymi recenzjami. Bez pasma 6 GHz.

ASUS ZenWiFi BD4 — zdjęcie produktu 7.6wynik BPR
przyzwoity
  1. 766 złCena
  2. 6 GHz: no (dual-band, 160 MHz) · 2 × 2.5G per unit — published by ASUSPasmo 6 GHz i szybkość portów przewodowych według producenta
  3. 5 z 10w kategorii Systemy mesh Wi-Fi 7
  4. 7.6wynik BPR 0–10

Recenzja

Czym jest ten produkt

Tekst powstał po analizie, na podstawie tych samych źródeł co ocena: dokumentacji producenta, dostępnych badań i zweryfikowanych opinii właścicieli.

ZenWiFi BD4 jest dla domów, które mają Ethernet między pokojami i łącze o prędkości około gigabita. To Wi-Fi 7 z nazwy, ale bez 6 GHz: ASUS podaje do 2882 Mb/s w paśmie 5 GHz i 688 Mb/s w 2,4 GHz przy kanałach do 160 MHz. Każda jednostka ma dwa porty 2,5 Gb/s z automatycznym wykrywaniem, czterordzeniowy procesor 1,5 GHz, 512 MB pamięci RAM i 128 MB pamięci flash.

Dong Knows Tech ocenił go na 8 na 10, w tym 8,5 za stosunek jakości do ceny, nazywając go absolutnym minimum możliwości Wi-Fi 7, ale świetnym zakupem do okablowanego domu o umiarkowanych potrzebach; przy przewodowym łączu między jednostkami osiągał prędkości powyżej gigabita. PC-WELT wymienia go jako system mesh w przystępnej cenie, wystarczająco szybki dla łącza gigabitowego z bliskiej odległości, i odnotowuje trudną instalację.

Czego brakuje: MLO nie jest wymienione na liście specyfikacji, nie ma wartości zasięgu ani poboru mocy, nie ma też okresu aktualizacji. Przy zaledwie dwóch portach na jednostkę przewodowe łącze między jednostkami zostawia jeden wolny port w satelicie i żadnego w jednostce głównej.

Dane techniczne

Specyfikacja

Wartości z dokumentacji producenta, sprawdzone w dostępnych źródłach zewnętrznych. Czego nie udało się potwierdzić, oznaczamy jako deklarację.

Pack size priced
2 units
Bands
2.4 GHz, 5 GHz (dual-band)
6 GHz band
no
5 GHz link rate
up to 2882 Mbps
2.4 GHz link rate
up to 688 Mbps
Channel width
20/40/80/160 MHz
Ethernet ports per unit
2 × 2.5G WAN/LAN auto-detecting
Processor
1.5 GHz quad-core
Memory
512 MB RAM, 128 MB flash
Dimensions
140 × 70 × 140 mm
Power supply
12 V, max. 1.5 A
Wyceniony zestaw
2 jednostki
Pasma
2,4 GHz, 5 GHz (dwa pasma)
Pasmo 6 GHz
nie
Prędkość łącza 5 GHz
do 2882 Mb/s
Prędkość łącza 2,4 GHz
do 688 Mb/s
Szerokość kanału
20/40/80/160 MHz
Porty Ethernet na jednostkę
2 × 2,5G WAN/LAN z automatycznym wykrywaniem
Procesor
czterordzeniowy 1,5 GHz
Pamięć
512 MB RAM, 128 MB flash
Wymiary
140 × 70 × 140 mm
Zasilanie
12 V, maks. 1,5 A

Oceny składowe

Skąd bierze się
ta ocena.

Cztery składowe o równej wadze, każda w skali 0–10 i każda oparta na wskazanym źródle. Ocena ogólna to ich średnia — pełną procedurę opisuje metodologia.

  1. Skład i specyfikacja6.8

    Deklarowany skład i specyfikacja: substancje aktywne i ich stężenia, klasy energetyczne, normy, parametry techniczne — oraz to, o czym producent nie mówi.

  2. Dowody i badania7.8

    Weryfikacja deklaracji producenta w źródłach zewnętrznych: raporty laboratoryjne, testy branżowe, karty charakterystyki, certyfikaty i decyzje organów nadzoru.

  3. Opinie użytkowników7.0

    Analiza zweryfikowanych opinii pisanych po dłuższym używaniu, wraz z powtarzającymi się zgłoszeniami usterek danego modelu lub serii.

  4. Koszt i wartość8.6

    Cena zestawiona z tym, co produkt faktycznie daje, oraz koszty ponoszone później — materiały eksploatacyjne, energia, serwis, abonamenty — w okresie typowym dla kategorii.

Ocena ogólna = średnia czterech ocen składowychPróg istotności: ±0,15 pkt

Co nam się podobało

  • Dwa porty 2,5 Gb/s z automatycznym wykrywaniem na jednostkę
  • Opublikowany procesor i pamięć: czterordzeniowy 1,5 GHz, 512 MB RAM
  • Dong Knows Tech: 8/10 ogółem, 8,5/10 za stosunek jakości do ceny
  • Wymieniony przez PC-WELT jako przystępny cenowo system mesh
  • Około 90 euro za jednostkę w dwupaku

Warto wiedzieć

  • Brak pasma 6 GHz i kanałów 320 MHz
  • Tylko dwa porty Ethernet na jednostkę
  • PC-WELT odnotowuje trudną instalację
  • MLO nie jest wymienione na liście specyfikacji ASUS
7.6 Przyzwoity Miejsce 05 z 10 · Systemy mesh Wi-Fi 7

Porównanie

Jak wypada
na tle kategorii

Wszystkie wartości pochodzą z tej samej analizy i są porównywalne wyłącznie w kategorii Systemy mesh Wi-Fi 7.

Porównanie z liderami kategorii
ProduktWynikPasmo 6 GHz i szybkość portów przewodowych według producentaCena
ZenWiFi BT10Najwyższy wynik 7.96 GHz: yes (tri-band, 320 MHz) · 2 × 10G + 1 × 1G per unit — published by ASUS 2 657 zł
ZenWiFi BD4Ten produkt 7.66 GHz: no (dual-band, 160 MHz) · 2 × 2.5G per unit — published by ASUS 766 zł
Średnia kategoriiprzeanalizowanych produktów: 10 7.3——

FAQ

Najczęstsze pytania

Czy BD4 to prawdziwe Wi-Fi 7 bez 6 GHz?

Korzysta ze standardu 802.11be w pasmach 2,4 i 5 GHz, więc funkcje takie jak 4K-QAM mogą działać, ale najszerszy kanał ma 160 MHz i nie ma pasma 6 GHz. Dong Knows Tech nazywa go absolutnym minimum możliwości Wi-Fi 7.

Kto powinien wybrać BD4 zamiast Deco BE25?

Na papierze oba są bardzo zbliżone: te same prędkości łącza 2882 + 688 Mb/s i po dwa porty 2,5 Gb/s. ASUS publikuje procesor i pamięć oraz wymienia AiProtection Pro bez subskrypcji; strona produktu TP-Link wspomina o MLO, ale część funkcji HomeShield rezerwuje dla płacących subskrybentów.

Zasady

Producent deklaruje.
My sprawdzamy, co mówią dowody.

Każdy ranking powstaje według tego samego protokołu: analiza składu i specyfikacji, weryfikacja deklaracji w dostępnych badaniach, przegląd zweryfikowanych opinii właścicieli i ocena ceny wobec tego, co produkt faktycznie daje.

Bez treści sponsorowanych · bez płatnych miejsc w rankingu