4Miejsce 04 z 10 · Systemy mesh Wi-Fi 7
ASUS ZenWiFi BT8
Trzypasmowy BE14000 z szybszym radiem 5 GHz niż Deco BE65, ale tylko z dwoma portami 2,5 Gb/s na jednostkę. Niezależnie recenzowany, z odnotowanymi błędami oprogramowania i MLO.
7.6wynik BPR
- 1 960 złCena
- 6 GHz: yes (tri-band, 320 MHz) · 2 × 2.5G + 2 × 1G per unit — published by ASUSPasmo 6 GHz i szybkość portów przewodowych według producenta
- 4 z 10w kategorii Systemy mesh Wi-Fi 7
- 7.6wynik BPR 0–10
Recenzja
Czym jest ten produkt
Tekst powstał po analizie, na podstawie tych samych źródeł co ocena: dokumentacji producenta, dostępnych badań i zweryfikowanych opinii właścicieli.
ZenWiFi BT8 pasuje kupującym, którzy chcą oprogramowania ASUS i pasma 6 GHz, ale nie potrzebują Ethernetu 10 Gb/s. ASUS publikuje prędkości łącza do 8643 Mb/s w paśmie 6 GHz, 4323 Mb/s w 5 GHz i 688 Mb/s w 2,4 GHz, przy szerokościach kanału do 320 MHz. Każda jednostka ma jeden port 2,5G WAN, jeden port 2,5G LAN, dwa porty 1G LAN i USB 3.0, a do tego 1 GB pamięci RAM i 128 MB pamięci flash.
Dong Knows Tech ocenił go na 8,3 na 10 w recenzji opublikowanej po raz pierwszy w grudniu 2024 r. i zaktualizowanej w lipcu 2026 r. Podaje prędkości bezprzewodowe często przekraczające 2 Gb/s oraz łącze przewodowe między jednostkami dochodzące do limitu portu 2,5 Gb/s, przy cichej i chłodnej pracy. Zarzuty to błędy oprogramowania, kapryśna implementacja MLO i prędkości zapisu na pamięci sieciowej przez USB na poziomie około 20 MB/s.
Czego brakuje: na stronie specyfikacji nie podano nazwy procesora, nie ma też poboru mocy ani okresu aktualizacji. Gdy jeden port 2,5 Gb/s obsługuje modem, a drugi przewodowe łącze między jednostkami, pozostałe porty są wyłącznie gigabitowe.
Dane techniczne
Specyfikacja
Wartości z dokumentacji producenta, sprawdzone w dostępnych źródłach zewnętrznych. Czego nie udało się potwierdzić, oznaczamy jako deklarację.
- Pack size priced
- 2 units
- Bands
- 2.4 GHz, 5 GHz, 6 GHz (tri-band)
- Class
- BE14000
- 6 GHz link rate
- up to 8643 Mbps
- 5 GHz link rate
- up to 4323 Mbps
- 2.4 GHz link rate
- up to 688 Mbps
- Channel width
- 20/40/80/160/320 MHz
- Ethernet ports per unit
- 1 × 2.5G WAN, 1 × 2.5G LAN, 2 × 1G LAN
- USB
- 1 × USB 3.0
- Memory
- 1 GB RAM, 128 MB flash
- Dimensions
- 159 × 72 × 186 mm
- Power supply
- 12 V, max. 3 A
- Wyceniony zestaw
- 2 jednostki
- Pasma
- 2,4 GHz, 5 GHz, 6 GHz (trzy pasma)
- Klasa
- BE14000
- Prędkość łącza 6 GHz
- do 8643 Mb/s
- Prędkość łącza 5 GHz
- do 4323 Mb/s
- Prędkość łącza 2,4 GHz
- do 688 Mb/s
- Szerokość kanału
- 20/40/80/160/320 MHz
- Porty Ethernet na jednostkę
- 1 × 2,5G WAN, 1 × 2,5G LAN, 2 × 1G LAN
- Pamięć
- 1 GB RAM, 128 MB flash
- Wymiary
- 159 × 72 × 186 mm
- Zasilanie
- 12 V, maks. 3 A
Oceny składowe
Skąd bierze się
ta ocena.
Cztery składowe o równej wadze, każda w skali 0–10 i każda oparta na wskazanym źródle. Ocena ogólna to ich średnia — pełną procedurę opisuje metodologia.
Co nam się podobało
- Radio 6 GHz z kanałami 320 MHz: prędkość łącza do 8643 Mb/s
- Radio 5 GHz do 4323 Mb/s
- Dong Knows Tech: 8,3/10, prędkości bezprzewodowe często powyżej 2 Gb/s
- Według tej samej recenzji pracuje cicho i chłodno
- USB 3.0 i cztery porty Ethernet na jednostkę
Warto wiedzieć
- Tylko dwa z czterech portów mają 2,5 Gb/s; pozostałe dwa to 1 Gb/s
- Błędy oprogramowania i kapryśne MLO odnotowane przez Dong Knows Tech
- Nie podano procesora ani poboru mocy
- Około 50 euro drożej niż dwupak Deco BE65
Porównanie
Jak wypada
na tle kategorii
Wszystkie wartości pochodzą z tej samej analizy i są porównywalne wyłącznie w kategorii Systemy mesh Wi-Fi 7.
| Produkt | Wynik | Pasmo 6 GHz i szybkość portów przewodowych według producenta | Cena |
|---|---|---|---|
| ZenWiFi BT10Najwyższy wynik | 7.9 | 6 GHz: yes (tri-band, 320 MHz) · 2 × 10G + 1 × 1G per unit — published by ASUS | 2 657 zł |
| ZenWiFi BT8Ten produkt | 7.6 | 6 GHz: yes (tri-band, 320 MHz) · 2 × 2.5G + 2 × 1G per unit — published by ASUS | 1 960 zł |
| Średnia kategoriiprzeanalizowanych produktów: 10 | 7.3 | — | — |
FAQ
Najczęstsze pytania
Czym BT8 różni się od BT10?
Oba są trzypasmowe, mają kanały 320 MHz i taką samą obudowę 159 × 72 × 186 mm. BT10 ma dwa porty 10 Gb/s, 2 GB pamięci RAM i wyższe prędkości łącza (BE18000); BT8 ma dwa porty 2,5 Gb/s, 1 GB pamięci RAM i jest sprzedawany jako BE14000.
Czy MLO w BT8 działa niezawodnie?
Dong Knows Tech opisuje implementację MLO jako kapryśną i wspomina o błędach oprogramowania. ASUS nie wymienia MLO na liście specyfikacji, którą otworzyliśmy, więc nie możemy przytoczyć deklaracji producenta w tej sprawie.
Z tego samego rankingu
Inne produkty w kategorii Systemy mesh Wi-Fi 7.
Ten sam protokół, ten sam kluczowy parametr, ten sam zestaw źródeł.
-
Nr 017.9/ 10
ZenWiFi BT10
Trzypasmowy system BE18000 z dwoma portami 10 Gb/s w każdej jednostce i w pełni opublikowaną…
-
Nr 027.7/ 10
Deco BE85
Najlepiej wyposażony system w zestawieniu: BE19000, dwanaście strumieni, dwa porty 10 Gb/s, w…
-
Nr 037.7/ 10
Deco BE65
Trzypasmowy BE9300 z kanałami 320 MHz i czterema portami 2,5 Gb/s w każdej jednostce za około…
-
Nr 057.6/ 10
ZenWiFi BD4
Dwupasmowy system podstawowy z dwoma portami 2,5 Gb/s na jednostkę, opublikowanym procesorem i…