ElektronikaAnaliza 123
Najlepsze słuchawki z redukcją szumów
Nie istnieje norma pomiaru aktywnej redukcji szumów, a żaden producent nie ma obowiązku publikować jakiejkolwiek liczby. IEC 60268-7 obejmuje klasyczną izolację słuchawek, ale powstała przed adaptacyjnym ANC opartym na procesorach sygnałowych. ETSI TS 103 640 to najbliższa współczesna specyfikacja — w pełni dobrowolna, i żadna marka konsumencka nie podaje wyniku odniesionego do niej.
Skutek jest taki, że szczytowe wartości w decybelach niewiele znaczą. Dwa przykłady z tej analizy:
- Bowers & Wilkins Px7 S3 osiąga szczytowe tłumienie ANC 43,4 dB przy 15 400 Hz — i 44,4 dB tłumienia pasywnego przy tej samej częstotliwości. Ten szczyt to uszczelnienie muszli, a nie układ ANC.
- Anker Soundcore Space One za 280 zł osiąga szczyt 40,4 dB — a niemieckie laboratorium określiło jego ANC jako „recht schwach", czyli dość słabe, ledwie tłumiące biurową rozmowę. Oba stwierdzenia są prawdziwe, bo szczyt wypada przy 12 kHz, gdzie dominuje izolacja pasywna.
Sygnał testowy zmienia wynik bardziej niż same słuchawki. Badacze ustalili, że piankowe zatyczki tłumią nagranie dmuchawy do liści o 41,57 dB, a nagranie z kabiny samolotu tylko o 11 dB — przy czym urządzenia z ANC zachowują się dokładnie odwrotnie.
Jest też jedna rzecz, której ANC nie potrafi w ogóle. Działa na stały dźwięk o niskiej częstotliwości — buczenie silnika, wentylację, szum opon. Nie działa na głosy, bo mowa jest krótka, ostra i nieprzewidywalna, a powyżej mniej więcej 1–2 kHz redukcja staje się fizycznie niewykonalna. Wszystko powyżej tego pasma załatwia uszczelnienie muszli. ANC zamienia samolot w cichy pokój. Nie zamienia w niego biura typu open space i nie robi tego żaden model z tego rankingu.
Nota metodyczna
Na czym opiera się ten ranking. Zmierzone ANC, czas pracy i opóźnienie pochodzą z SoundGuys, które używa symulatora głowy i tułowia Brüel & Kjær 5128 z symulatorem ucha 1704C-102, odejmuje charakterystykę zmierzoną ze słuchawkami od charakterystyki gołej głowy, a baterię mierzy przy muzyce o szczytach 75 dB SPL. Dodatkowe testy pochodzą z HIFI.DE, StereoGuide, LowBeats i What Hi-Fi?. Ceny to niemieckie i europejskie ceny rynkowe z Geizhals, wrzesień 2026.
Istotna luka. RTINGS blokuje dostęp automatyczny, więc na tej stronie nie ma ani jednej liczby z RTINGS — ani ich danych o izolacji w poszczególnych pasmach, ani pomiarów siły docisku, ani wyników baterii. Kto porównuje ten ranking z RTINGS, powinien zajrzeć tam bezpośrednio.
Czego nie testowaliśmy. Nie odsłuchaliśmy żadnych z tych słuchawek. Ocena opinii użytkowników odzwierciedla konsensus opublikowanych recenzji.
Znane braki. Siła docisku nie jest publikowana dla żadnego z tych modeli. Odchylenia charakterystyki częstotliwościowej — również dla żadnego. Zmierzony czas pracy istnieje tylko dla czterech z ośmiu. Tego, czy ANC działa w trybie przewodowym przy wyłączonych słuchawkach, nie udało się zweryfikować dla żadnego modelu. Źródła są sprzeczne co do możliwości Bluetooth w Sony WH-1000XM6 (5.3 z LC3 kontra pełne LE Audio i Auracast) oraz co do masy Ankera (256 g kontra 263 g).
9.3wynik BPR
Kluczowy parametr
Zmierzona skuteczność ANC
Tłumienie zmierzone przez SoundGuys na symulatorze głowy i tułowia Brüel & Kjær 5128, wyrażone w ich skali ANC 0–10, w której 5/10 odpowiada redukcji o 50% (około 10 dB), a 8,75/10 — 87,5% (około 30 dB). Szczytowe wartości w decybelach podajemy w specyfikacji, ale nie należy ich czytać jako „tego, ile daje ANC" — wyjaśniamy to w osobnej sekcji. Tam, gdzie żadna redakcja nie zmierzyła danego modelu, piszemy to wprost, zamiast podstawiać wartość zastępczą.
-
Najwyższy wynik
Sony Sony WH-1000XM6
- ANC 8.7/10 — beats 90% of over-ears (SoundGuys)Zmierzona skuteczność ANC
- 1 345 złcena detaliczna
Szczegóły+
Najlepiej mierzące się słuchawki w tym zestawieniu niemal w każdej osi: najwyższe tłumienie szczytowe, zmierzone 37 godzin pracy wobec deklarowanych 30, opóźnienie 30 ms i 254 g. Mocno przecenione wobec 1920 zł na premierę.
- Mocne strony
- Najwyższe zmierzone tłumienie szczytowe tutaj: 54,0 dB, skuteczne od 52 Hz do 19 400 Hz
- Ocena ANC 8,7/10 — lepiej niż 90% słuchawek nausznych przetestowanych przez SoundGuys
- Zmierzone 37 h 14 min pracy wobec deklarowanych 30 godzin
- Dźwięk MDAQS 4,8/5, górne 10% słuchawek nausznych
- 254 g — jedne z najlżejszych tutaj
- Zmierzone opóźnienie 30 ms, obsługa LDAC i LC3
- Pięć gwiazdek What Hi-Fi? i nagroda z 2025 roku
- Słabe strony
- USB-C tylko ładuje — brak dźwięku przez USB-C, inaczej niż w Bose i B&W
- Brak klasy IP
- Źródła są sprzeczne co do obsługi LE Audio i Auracast
- Przetworniki 30 mm, mniejsze niż u większości rywali tutaj
- Nie zweryfikowano, czy ANC działa w trybie przewodowym pasywnym
9.3 / 10bardzo dobry
-
Bose Bose QuietComfort Ultra Headphones (2nd Gen)
- ANC 8.7/10 — beats 90% of over-ears (SoundGuys)Zmierzona skuteczność ANC
- 1 324 złcena detaliczna
Szczegóły+
Najlżejszy flagowiec tutaj przy 250 g i wciąż wzorzec wygody, z bezstratnym dźwiękiem przez USB-C i gniazdem 3,5 mm. Ale SoundGuys nie znaleźli w pomiarach deklarowanej poprawy ANC.
- Mocne strony
- 250 g — najlżejsze słuchawki w tym rankingu
- ANC 8,7/10, na równi z Sony i lepiej niż 90% słuchawek nausznych
- Zarówno bezstratny dźwięk przez USB-C, JAK I gniazdo 3,5 mm
- Rodzina aptX Adaptive wraz z aptX Lossless, Snapdragon Sound
- Od lat wzorzec wygody w tej kategorii
- Bluetooth 5.4 z multipointem
- Słabe strony
- SoundGuys nie stwierdzili mierzalnej poprawy ANC wobec pierwszej generacji
- Zmierzone 27 h 12 min pracy — poniżej nagłówkowych 30 godzin Bose
- 180 minut do pełnego naładowania
- Brak klasy IP
- Odpowiedź w średnicy zmienia się znacznie wraz z dopasowaniem
- Przetworniki 35 mm w produkcie za 1620 zł katalogowo
9.0 / 10bardzo dobry
-
Bowers & Wilkins Bowers & Wilkins Px7 S3
- ANC 8.4/10, average 83–84% noise reduction (SoundGuys)Zmierzona skuteczność ANC
- 1 191 złcena detaliczna
Szczegóły+
Mocna izolacja pasywna dzięki głębokim poduszkom, wymienne poduszki i wyściółka pałąka, aptX Lossless i obie opcje przewodowe — rozsądny wybór do biura za 1190 zł.
- Mocne strony
- Najmocniejszy argument izolacji pasywnej tutaj — właściwy wybór do biura open space
- Wymienne poduszki i wyściółka pałąka
- aptX Lossless oraz aptX HD i aptX Adaptive
- Zarówno 3,5 mm, jak i dźwięk przez USB-C
- Zmierzona średnia redukcja odczuwanej głośności o 83–84%
- Dwa przetworniki biocelulozowe 40 mm na stronę
- 1190 zł w sklepach wobec 1830 zł katalogowo
- Słabe strony
- Szczytowa wartość ANC 43,4 dB to przy tej częstotliwości w zasadzie izolacja pasywna
- Brak zmierzonego czasu pracy z jakiejkolwiek redakcji
- Wyraźnie bardziej basowe strojenie niż u rywali
- 300 g, cięższe niż Sony i Bose
- Brak klasy IP
- Cena różni się drastycznie między sklepem B&W, ceną katalogową i rynkową
8.8 / 10dobry
-
Sennheiser Sennheiser Momentum 4 Wireless
- 56 h 21 min measured battery — ANC "decidedly behind the pack"Zmierzona skuteczność ANC
- 764 złcena detaliczna
Szczegóły+
Rekordzista baterii ze zmierzonymi 56 godzinami 21 minutami przy włączonym ANC — prawie dwukrotnie więcej niż Sony — dziś za 765 zł, bo nadchodzi następca. ANC jest słabym punktem i SoundGuys mówi to wprost.
- Mocne strony
- Zmierzone 56 h 21 min z włączonym ANC — prawie dwa razy tyle co Sony
- 764,99 zł wobec pierwotnej ceny katalogowej 449,95 USD
- SBC, AAC, aptX, aptX HD i aptX Adaptive
- Zarówno USB-C, jak i gniazdo 3,5 mm TRS
- Strojenie Sennheisera z ugruntowaną opinią o wyważeniu
- Słabe strony
- ANC „zdecydowanie w tyle za stawką" (SoundGuys) — około 75% przy niskich częstotliwościach
- Zastąpione przez Momentum 5 z baterią wymienialną przez użytkownika
- 293 g, cięższe niż Sony i Bose
- Bluetooth 5.2, najstarszy tutaj
- Rozmiaru przetworników nie potwierdza żadne źródło, które udało się zweryfikować
8.4 / 10dobry
-
Najlepsza wartość
Anker Anker Soundcore Space One
- 40.4 dB peak — but HIFI.DE calls the ANC "quite weak"Zmierzona skuteczność ANC
- 282 złcena detaliczna
Szczegóły+
280 zł z LDAC, gniazdem 3,5 mm, deklarowanymi 40 godzinami pracy z ANC i trybem przepuszczania dźwięku, który niemieckie laboratorium uznało za bardziej naturalny niż w modelach premium. Kompromisem jest samo ANC.
- Mocne strony
- 282 zł w sklepach — jedna piąta cen flagowców z tego zestawienia
- Obsługa LDAC, której brakuje kilku rywalom za 1280 zł
- Kabel 3,5 mm w zestawie
- Deklarowane 55 h bez ANC / 40 h z nim, po 120-minutowym ładowaniu
- Tryb przepuszczania dźwięku opisany przez HIFI.DE jako „bardzo wierny naturze"
- HIFI.DE 8,1/10 ogółem
- Słabe strony
- HIFI.DE nazywa ANC „dość słabym" — ledwie tłumi biurową rozmowę
- Szczyt 40,4 dB wypada przy 12 kHz, gdzie dominuje izolacja pasywna
- Dźwięk 3,8/5, dolna jedna trzecia słuchawek nausznych u SoundGuys
- Brak klasy IP
- Źródła nie zgadzają się co do masy (256 g kontra 263 g)
- Brak zmierzonego czasu pracy
8.0 / 10dobry
-
Cambridge Audio Cambridge Audio Melomania P100
- 60 h claimed with ANC on — no measured ANC publishedZmierzona skuteczność ANC
- 978 złcena detaliczna
Szczegóły+
Deklarowane 100 godzin bez ANC i 60 z nim, aptX Adaptive i oba tryby przewodowe, za 980 zł — od brytyjskiej marki hi-fi. Ale nikt w ogóle nie zmierzył ich ANC.
- Mocne strony
- Deklarowane 100 h bez ANC i 60 h z nim, po 160-minutowym ładowaniu
- StereoGuide 92% i wyróżnienie Buy Tip
- Zarówno 3,5 mm, jak i dźwięk przez USB-C
- Przetworniki 40 mm z membraną kanapkową (poliuretan i PEEK)
- Obsługa aptX Adaptive
- 980 zł w sklepach wobec 1195 zł katalogowo
- Słabe strony
- Żadna redakcja nie zmierzyła ich ANC — nie istnieje wartość tłumienia
- Nie ma też zmierzonego czasu pracy; 60/100 h to deklaracje
- 330 g, drugie najcięższe tutaj
- Zgłaszana asymetria ANC lewo-prawo przy wietrze
- Źródła mieszają P100 z nowszym P100 SE, które mają inną obsługę kodeków
- Brak klasy IP
8.0 / 10dobry
-
Sonos Sonos Ace
- ANC 8.8/10 (SoundGuys) — but the seal fails for glasses wearersZmierzona skuteczność ANC
- 1 234 złcena detaliczna
Szczegóły+
aptX Lossless i wysoka ocena ANC, za 1235 zł wobec 2130 zł katalogowo. Ale nie ma gniazda 3,5 mm w ogóle, a HIFI.DE stwierdziło wyraźne pogorszenie ANC u osób w okularach.
- Mocne strony
- Ocena ANC 8,8/10, najwyższa liczba w tym rankingu
- Obsługa aptX Lossless
- HIFI.DE 9,0/10 — ANC przy stałym hałasie mniej więcej w klasie Sony XM5
- 1235 zł w sklepach wobec 2130 zł katalogowo — największa przecena tutaj
- Bluetooth 5.4 z multipointem
- TV Swap przekazuje Dolby Atmos z soundbara Sonos ze śledzeniem ruchów głowy
- Słabe strony
- Brak gniazda 3,5 mm w ogóle — tylko USB-C albo przejściówka
- Wyraźnie gorsze ANC u osób w okularach (HIFI.DE) przez cienkie poduszki
- Słabsze przy dźwiękach zmiennych i głosach niż przy hałasie stałym
- Brak dostępnego zmierzonego czasu pracy
- TV Swap w czasie testów działał tylko na iOS
- Brak klasy IP; ocena ogólna SoundGuys tylko 7,4/10
7.9 / 10przyzwoity
-
Apple Apple AirPods Max 2
- approx. 89.4% of noise removed by perceived loudness (SoundGuys)Zmierzona skuteczność ANC
- 2 105 złcena detaliczna
Szczegóły+
Najdroższe i zdecydowanie najcięższe tutaj przy 386 g, obsługujące tylko AAC i SBC. Poprzednia generacja stoi na 1620 zł i jest chyba lepszym zakupem.
- Mocne strony
- około 89,4% hałasu usuniętego w kategoriach odczuwanej głośności (SoundGuys)
- Zmierzone 21 h 31 min pracy wobec deklarowanych 20 godzin
- Układ H2 z płynnym przełączaniem między urządzeniami Apple
- Jakość wykonania z aluminium niedościgniona w tym rankingu
- Obsługa bezstratnego odtwarzania przez USB-C
- Dźwięk przestrzenny ze śledzeniem ruchów głowy
- Słabe strony
- 386 g — o 56 g więcej niż cokolwiek innego tutaj, o 136 g więcej niż Bose
- Tylko AAC i SBC. Bez LDAC, bez aptX, bez LC3
- Brak gniazda 3,5 mm
- Ustawień nie da się zmieniać przy podłączonym kablu
- Poprzednia generacja za 1620 zł zmierzyła 88% — 485 zł za 1,4 punktu
- Nie opublikowano wartości tłumienia w dB, więc bezpośrednie porównanie jest niemożliwe
- Nie udało się zweryfikować oficjalnej ceny katalogowej w UE
6.8 / 10akceptowalny
Wyniki porównywalne tylko w tej kategoriiPróg istotności: ±0,15 pkt
9.3 Nasz werdykt
Sony WH-1000XM6 to najlepszy zakup uniwersalny, a co rzadkie — pomiary potwierdzają tu reputację. Zanotowały najwyższe w zestawieniu tłumienie szczytowe 54,0 dB, ocenę ANC 8,7/10, lepszą niż 90% przetestowanych słuchawek nausznych, zmierzone 37 godzin 14 minut pracy wobec deklarowanych 30 godzin, opóźnienie 30 ms i masę 254 g. Zdobyły nagrodę What Hi-Fi? Award. Przy cenie 1345 zł wobec 1920 zł na premierę są też mocno przecenione.
Jeśli wolisz wydać 280 zł, kup Anker Soundcore Space One, wiedząc dokładnie, co dostajesz — LDAC, gniazdo 3,5 mm, naprawdę naturalny tryb przepuszczania dźwięku, który niemieckie laboratorium oceniło wyżej niż w modelach premium, oraz ANC, które to samo laboratorium nazwało słabym. Do pociągu czy samolotu wystarczy. Do głośnego biura nie — i nie wystarczą tam żadne słuchawki za 280 zł.
Dwa zakupy warte drugiego namysłu. Sonos Ace nie ma gniazda 3,5 mm w ogóle, a HIFI.DE stwierdziło, że jego ANC wyraźnie słabnie u osób w okularach, bo cienkie poduszki nie domykają uszczelnienia — a to ono odpowiada za większość tłumienia powyżej 1 kHz i okulary je psują. AirPods Max 2 ważą 386 g, o 56 g więcej niż cokolwiek innego tutaj, obsługują tylko AAC i SBC i kosztują około 2105 zł, podczas gdy poprzednia generacja stoi na 1620 zł.
Argument o kodekach można pominąć. Różnice pomiarowe między LDAC, aptX i AAC są realne na poziomie transmisji, ale przyćmiewa je strojenie samych słuchawek, dopasowanie na głowie i to, czy ANC jest włączone. Nie znaleźliśmy rzetelnego testu odsłuchowego w ciemno, który pokazywałby, że LDAC czy aptX Lossless da się na takich słuchawkach powtarzalnie odróżnić. Obsługa kodeków to rozstrzygnięcie remisu, a nie powód do zakupu.
Problem z decybelami
Dlaczego żadna liczba ANC na pudełku nic nie znaczy
Nie ma obowiązkowej normy pomiaru aktywnej redukcji szumów ani jednej liczby, którą producent musiałby podać.
- IEC 60268-7 obejmuje pomiar klasycznej izolacji słuchawek, ale jest starsza niż adaptacyjne ANC oparte na procesorach sygnałowych i nie obsługuje go poprawnie.
- ETSI TS 103 640 to najbliższa współczesna specyfikacja oceny ANC i trybu przepuszczania dźwięku, obecnie w wersji 1.4.1 (kwiecień 2026). Jest to dobrowolna specyfikacja techniczna. Nikt nie ma obowiązku badać według niej, a żadna marka konsumencka nie publikuje wyniku odniesionego do ETSI.
Sygnał testowy zmienia wynik bardziej niż same słuchawki
Badania HEAD acoustics wykazały, że piankowe zatyczki tłumią nagranie dmuchawy do liści o 41,57 dB, a nagranie z kabiny samolotu tylko o 11 dB — podczas gdy urządzenia z ANC zachowują się odwrotnie. Pojedyncza deklaracja „do XX dB" bez podania źródła hałasu jest więc niemal bez znaczenia.
Szczytowe decybele to zwykle muszla, a nie elektronika
To jest pułapka, a pokazują ją dwa modele z tego zestawienia:
- Bowers & Wilkins Px7 S3: szczyt ANC 43,4 dB przy 15 400 Hz — i szczyt izolacji pasywnej 44,4 dB przy tej samej częstotliwości. Układ ANC nie wnosi w tym szczycie nic.
- Anker Soundcore Space One: szczyt 40,4 dB przy 12 200 Hz, szczyt pasywny 42,4 dB przy 9 720 Hz — i niemieckie laboratorium opisujące to ANC jako „dość słabe", ledwie tłumiące biurową rozmowę.
Nigdy nie przedstawiaj szczytowej wartości w dB jako „tego, ile daje ANC". Pytaj, przy jakiej częstotliwości ona wypada. Poniżej mniej więcej 1 kHz to redukcja; powyżej około 2 kHz to uszczelnienie.
Jak powstały liczby na tej stronie
SoundGuys używa symulatora głowy i tułowia Brüel & Kjær 5128 z symulatorem ucha 1704C-102. Kształtowany szum odtwarzany jest z głośników i rejestrowany na gołej głowie, potem ponownie z założonymi słuchawkami, a jedna charakterystyka częstotliwościowa zostaje odjęta od drugiej. Ich dziesięciostopniowa skala przekłada się wprost na tłumienie: 5/10 to redukcja o 50%, czyli około 10 dB; 8,75/10 to 87,5%, czyli około 30 dB. Baterię mierzy się przy muzyce o szczytach 75 dB SPL, aż do rozładowania.
RTINGS również publikuje dane o izolacji w poszczególnych pasmach, ale blokuje dostęp automatyczny — dlatego na tej stronie nie ma żadnej liczby z RTINGS. Zajrzyj tam bezpośrednio, jeśli chcesz drugiego pomiaru.
Co ANC potrafi, a czego nie
Wycisza silniki. Nie wycisza ludzi.
ANC jest najskuteczniejsze wobec stałego dźwięku o niskiej częstotliwości — silników samolotu, wentylacji, szumu opon, dudnienia pociągu. Słabnie wraz ze wzrostem częstotliwości, bo dźwięk wysoki ma krótką falę, a jej wytłumienie wymagałoby rejestrowania i generowania sygnału w przeciwfazie bliżej bębenka, niż jest to technicznie wykonalne.
Jest też słabe wobec krótkich, ostrych i nieprzewidywalnych dźwięków — głosów, śmiechu, tłukącego się szkła, stukotu klawiatury — bo system nie potrafi ich przewidzieć.
Wszystko powyżej mniej więcej 1–2 kHz załatwia izolacja pasywna: głębokość poduszek, siła docisku, jakość uszczelnienia.
Dlaczego to ważniejsze niż jakakolwiek specyfikacja
Ustalenie HIFI.DE, że ANC Sonos Ace załamuje się u osób noszących okulary, waży więcej niż którakolwiek liczba w decybelach na tej stronie. Zauszniki okularów rozszczelniają muszlę, a żadna ilość obliczeń tego nie odzyska. To samo dotyczy, w różnym stopniu, każdych słuchawek z tego zestawienia.
To zmienia też sposób myślenia o biurze. Głośny open space to problem mowy, a mowa jest jedyną rzeczą, której ANC fizycznie nie potrafi wyciszyć. Właściwym parametrem są tam głębokie poduszki i solidne uszczelnienie — dlatego B&W Px7 S3, z niższą oceną ANC niż Sonos, są lepszymi słuchawkami do biura.
Uczciwe podsumowanie: ANC zamienia samolot w cichy pokój. Nie zamienia w cichy pokój biura typu open space i nie robi tego nic w tym rankingu.
Tryby przepuszczania dźwięku
Różne nazwy, ten sam mechanizm — zewnętrzne mikrofony podają dźwięk otoczenia do przetworników. Co odróżnia dobre od złych:
- Naturalność: jak płaska jest charakterystyka od mikrofonu do ucha i ile zostaje z zatkania własnego głosu. Co znamienne, HIFI.DE wyróżniło Soundcore Space One za 280 zł za tryb „bardzo wierny naturze". To nie jest funkcja zarezerwowana dla premium.
- Opóźnienie: opóźniony sygnał tworzy filtr grzebieniowy z dźwiękiem przenikającym fizycznie, dając wrażenie pustki lub metalicznego zabarwienia.
- Warianty adaptacyjne — Speak-to-Chat Sony, Aware Mode Bose, Adaptive Audio Apple — automatycznie ściszają muzykę, gdy zaczynasz mówić.
Kodeki
LDAC, aptX Lossless i czy cokolwiek z tego słychać
Najlepsze dostępne dane z kontrolowanych pomiarów pochodzą z porównania Archimago na źródle z Androidem 10. Przepływności: SBC około 328 kb/s, AAC 256 kb/s, aptX HD 529 kb/s, LDAC 303, 606 lub 909 kb/s.
Ustalenia, które mają znaczenie:
- LDAC przy 303 kb/s opada powyżej około 16,5 kHz — potencjalnie słyszalnie dla młodych słuchaczy i gorzej, niż sugeruje reputacja LDAC. Dopiero tryby 606 i 909 kb/s sięgają czysto do 20 kHz. LDAC w zatłoczonym paśmie radiowym spada do 303 kb/s, gdzie bywa gorszy od zwykłego AAC.
- AAC wypadł na Androidzie najgorzej w zniekształceniach harmonicznych z szumem, a rozmycie częstotliwościowe pogarszało się z −41,9 dB do −35,9 dB wraz ze złożonością sygnału. Własna implementacja AAC u Apple jest zwykle lepsza — co ma znaczenie, bo AirPods Max 2 obsługują wyłącznie AAC.
- Kolejność ogólna: LDAC 909 > LDAC 606 = aptX HD > aptX = LDAC 303 > SBC > AAC.
Uczciwe ujęcie
To są różnice pomiarowe na poziomie transmisji. Przyćmiewa je charakterystyka samych słuchawek, dopasowanie i uszczelnienie oraz to, czy ANC jest włączone.
Nie znaleźliśmy żadnego rzetelnego, opublikowanego testu odsłuchowego w ciemno, który pokazywałby, że LDAC albo aptX Lossless da się powtarzalnie odróżnić od dobrego AAC czy aptX na takich słuchawkach. Nie pozwól, by ktoś twierdził inaczej bez takiego testu.
Obsługa kodeków rozstrzyga remis między dwoma modelami, które i tak Ci się podobają, a nie jest powodem zakupu. Zwróć uwagę na absurd, jaki wychodzi na skrajach: Anker za 280 zł obsługuje LDAC, a AirPods Max 2 za 2105 zł tylko AAC i SBC.
Przepisy UE
USB-C, limity głośności i kwestia baterii w 2027 roku
Dyrektywa o wspólnej ładowarce (UE) 2022/2380
Słuchawki i zestawy słuchawkowe są wyraźnie objęte zakresem, obok telefonów, tabletów, aparatów, słuchawek dousznych, głośników przenośnych, czytników e-booków, klawiatur, myszy, konsol przenośnych i nawigacji.
Obowiązujący termin to 28 grudnia 2024; laptopy dołączyły 28 kwietnia 2026. Nowe urządzenia wprowadzane na rynek UE muszą ładować się przez USB-C, a szybkość ładowania ma być taka sama z każdą zgodną ładowarką.
Czego dyrektywa nie robi, to nie nakazuje przesyłu dźwięku przez USB-C. Sony WH-1000XM6 są w pełni zgodne, mając port USB-C, który nie przenosi żadnego dźwięku. Nie myl tych dwóch rzeczy — z ośmiu modeli dźwięk przez USB-C przenoszą Bose, B&W, Melomania, Sonos i AirPods; Sony nie.
Limity poziomu dźwięku i ochrona słuchu
Rodzina norm to EN 50332, powstała z mandatu Komisji M/452 (2009). Część 1 dotyczy odtwarzacza i słuchawek sprzedawanych w komplecie, część 2 — elementów sprzedawanych osobno, a część 3 (2017) dodaje zarządzanie dawką: śledzenie skumulowanej ekspozycji, ostrzeżenia uruchamiane w okolicach 80–89 dB(A) oraz ograniczenie głośności po przekroczeniu tygodniowego progu dawki.
Główny limit to 100 dB(A) LAeq, mierzone sygnałem o widmie muzyki, a nie zwykłym szumem różowym. Ostrzeżenia muszą pojawiać się w języku lokalnym, wymagać potwierdzenia przy obchodzeniu i nie mogą być domyślnie wyłączone. Słuchawki Bluetooth są w pełni objęte zakresem — bezprzewodowość nie jest wyłączeniem. EN 50332 dociera do produktów przez dyrektywę niskonapięciową, dyrektywę o urządzeniach radiowych i rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów, obowiązujące od grudnia 2024.
Te konkretne liczby opierają się na jednym komercyjnym przewodniku po normie oraz materiałach WHO i ITU; przy precyzyjnym powoływaniu się na nie zweryfikuj je z tekstem CENELEC.
Rozporządzenie bateryjne (UE) 2023/1542 — to ciekawe
Artykuł 11 obowiązuje od 18 lutego 2027. Baterie przenośne muszą być „łatwo usuwalne i wymienialne przez użytkownika końcowego w dowolnym momencie cyklu życia produktu". W praktyce: wyjęcie bez uszkodzenia baterii ani urządzenia, wyłącznie powszechnie dostępnymi, niezastrzeżonymi narzędziami, bez podgrzewania i bez rozpuszczalników, a oprogramowanie parujące części i blokujące wymianę jest zakazane.
Wyłączenia są wąskie — produkty pracujące w wilgoci, gdzie wyjmowalność zagrażałaby bezpieczeństwu, niektóre wyroby medyczne oraz urządzenia wymagające ciągłości zasilania, jak czujniki dymu.
Wytyczne Komisji, które przeczytaliśmy, nie wymieniają słuchawek ani słuchawek dousznych. Na pierwszy rzut oka wklejone na stałe baterie w słuchawkach nausznych wyglądają na niezgodne od lutego 2027, a wyłączenie dla wilgoci to przy słuchawkach nausznych nadinterpretacja. To jednak nasz wniosek, a nie udokumentowane rozstrzygnięcie — traktuj to jako kierunek zmian, a nie fakt.
Komercyjnie już się to dzieje. Sennheiser Momentum 5 Wireless trafia na rynek z baterią wymienialną przez użytkownika, a B&W Px7 S3 mają wymienne poduszki i wyściółkę pałąka. Spodziewaj się, że serwisowalność stanie się przez 2027 rok osią marketingu — i pamiętaj, że w codziennie używanych słuchawkach poduszki zwykle padają wcześniej niż bateria.
Wybór
Lot, dojazdy, biuro czy biurko — odpowiedź jest inna
| Zastosowanie | Dominujący hałas | Co jest priorytetem | Najlepsze tutaj |
|---|---|---|---|
| Lot długodystansowy | Buczenie silnika 60–100 Hz, stałe | ANC w niskich częstotliwościach, wygoda przez 8 godzin i więcej, niska masa, bateria, gniazdo 3,5 mm do systemu pokładowego | Sony WH-1000XM6 (254 g, najlepsze zmierzone ANC, 37 h) albo Bose QC Ultra 2 (250 g, wzorzec wygody). Melomania P100 dla samej wytrzymałości. |
| Dojazdy | Mieszane dudnienie, komunikaty, głosy | ANC plus szybki, naturalny tryb przepuszczania dźwięku do komunikatów na peronie; multipoint; składanie | Sony WH-1000XM6 albo Bose QC Ultra 2 — oba modele się składają |
| Biuro open space | Mowa — jedyna rzecz, której ANC nie wycisza | Izolacja pasywna i docisk, nie ocena ANC. Głębokie poduszki. Dobry mikrofon do rozmów. | B&W Px7 S3 (300 g, głębokie poduszki). Unikaj konstrukcji z cienkimi poduszkami — ustalenie o okularach i Sonos Ace dotyczy właśnie tego. |
| Biurko w domu | Bardzo niewiele | Przewodowe USB-C bezstratnie, strojenie, wygoda przy długich sesjach | Bose QC Ultra 2 albo Px7 S3 — oba mają dźwięk przez USB-C i gniazdo 3,5 mm. Pamiętaj, że Sony nie przenoszą dźwięku przez USB-C, a Sonos Ace i AirPods Max nie mają gniazda 3,5 mm. |
Jednej rzeczy nie udało się zweryfikować dla żadnego modelu: czy ANC pozostaje aktywne w trybie przewodowym 3,5 mm przy wyłączonych słuchawkach. SoundGuys wprost odmawia odpowiedzi na to pytanie przy Bose. Jeśli to dla Ciebie ważne, sprawdź w sklepie.
Marketing bez owijania
Pięć twierdzeń, które nie wytrzymują sprawdzenia
„Do XX dB redukcji szumów". Pomiaru nie reguluje żadna norma, źródło hałasu nie jest podane, a liczba to zwykle szczyt przy wysokiej częstotliwości, gdzie pracuje uszczelnienie muszli. W B&W szczyt ANC i szczyt izolacji pasywnej dzieli mniej niż 1 dB przy tej samej częstotliwości.
„Wiodące w branży ANC". SoundGuys przebadali drugą generację Bose QuietComfort Ultra wobec deklaracji poprawy ze strony Bose i stwierdzili, że „nie wygląda na to, by tak było w zakresie całkowitego tłumienia hałasu". Deklaracje producentów o poprawie rok do roku w tej kategorii często nie dają się zmierzyć.
Plakietki kodeków. LDAC, aptX Lossless i aptX Adaptive to realne technologie z mierzalnymi różnicami na poziomie transmisji — i nie ma opublikowanego testu w ciemno pokazującego, że da się je na takich słuchawkach powtarzalnie odróżnić. LDAC dodatkowo spada do 303 kb/s przy zatłoczonym paśmie radiowym, gdzie wypada gorzej od AAC.
Deklaracje o baterii. Te akurat da się sprawdzić, a wyniki idą w obie strony: Sony zaniża (deklarowane 30 h, zmierzone 37 h 14 min), Bose zawyża przynajmniej w jednym trybie (zmierzone 27 h 12 min), a cztery modele z tego zestawienia nie mają żadnego niezależnego pomiaru. Deklaracje zakładają konkretną głośność; SoundGuys mierzy przy 75 dB SPL.
„Gotowe na Auracast". Auracast faktycznie wchodzi do użytku — Bluetooth SIG wskazuje działające instalacje w Sydney Opera House i na dworcu Bristol Temple Meads oraz pokazy tłumaczenia niemiecko-angielskiego na europejskim kongresie protetyki słuchu. Ale SIG nie publikuje żadnych danych o dostawach ani wdrożeniach, a jego język jest życzeniowy. To jeszcze nie jest powód do wyboru słuchawek.
Metodologia
Jak powstaje ta ocena
Ocena to średnia czterech składowych — każda waży tyle samo i każda opiera się na wskazanym źródle. Pełną procedurę opisuje metodologia.
01Skład i specyfikacja
Deklarowany skład i specyfikacja: substancje aktywne i ich stężenia, klasy energetyczne, normy, parametry techniczne — oraz to, o czym producent nie mówi.
02Dowody i badania
Weryfikacja deklaracji producenta w źródłach zewnętrznych: raporty laboratoryjne, testy branżowe, karty charakterystyki, certyfikaty i decyzje organów nadzoru.
03Opinie użytkowników
Analiza zweryfikowanych opinii pisanych po dłuższym używaniu, wraz z powtarzającymi się zgłoszeniami usterek danego modelu lub serii.
04Koszt i wartość
Cena zestawiona z tym, co produkt faktycznie daje, oraz koszty ponoszone później — materiały eksploatacyjne, energia, serwis, abonamenty — w okresie typowym dla kategorii.
FAQ
Najczęstsze pytania
Jakie słuchawki z redukcją szumów powinna kupić większość ludzi?+
Sony WH-1000XM6 za około 1345 zł. Zanotowały najwyższe tutaj tłumienie szczytowe 54,0 dB przy ocenie ANC 8,7/10, lepszej niż 90% przetestowanych słuchawek nausznych, dały zmierzone 37 godzin 14 minut pracy wobec deklarowanych 30 godzin, ważą 254 g i uzyskały MDAQS 4,8/5 za jakość dźwięku. Zdobyły nagrodę What Hi-Fi? Award. Jeśli 1345 zł to za dużo, Anker Soundcore Space One za 280 zł wystarczająco radzi sobie z hałasem pociągu i samolotu — ale jego ANC niemieckie laboratorium określiło jako słabe.
Czy mogę porównywać wartości w decybelach między markami?+
Nie. Nie ma obowiązkowej normy pomiaru ANC — IEC 60268-7 powstała przed systemami adaptacyjnymi, a ETSI TS 103 640 jest dobrowolna i żadna marka nie publikuje wyników odniesionych do niej. Co gorsza, szczytowe wartości w dB wypadają zwykle przy wysokich częstotliwościach, gdzie redukcję wykonuje uszczelnienie muszli, a nie elektronika: w B&W Px7 S3 szczyt ANC to 43,4 dB, a szczyt izolacji pasywnej 44,4 dB przy tej samej częstotliwości. Korzystaj z ocen laboratorium, które publikuje swoją metodę, i sprawdzaj, przy jakiej częstotliwości wypada szczyt.
Czy ANC odetnie hałas w moim biurze?+
Nie, i nie zrobią tego żadne słuchawki z tego rankingu. ANC działa na stały dźwięk o niskiej częstotliwości — silniki, wentylację, szum opon. Nie wycisza mowy, bo głosy są krótkie, ostre i nieprzewidywalne, a powyżej mniej więcej 1–2 kHz redukcja jest fizycznie niewykonalna. Wszystko powyżej tego pasma pochodzi z uszczelnienia muszli. Do biura stawiaj na głębokie poduszki i izolację pasywną zamiast na oceny ANC — dlatego B&W Px7 S3 są lepszym wyborem do biura mimo niższej liczby ANC niż Sonos Ace.
Noszę okulary. Czy to wpływa na ANC?+
Tak, w każdych słuchawkach, a w niektórych znacznie mocniej. Zauszniki okularów rozszczelniają muszlę, a ponieważ całe tłumienie powyżej mniej więcej 1–2 kHz jest pasywne, żadne przetwarzanie tego nie odzyska. HIFI.DE stwierdziło wyraźne pogorszenie ANC u osób w okularach właśnie w Sonos Ace, bo jego poduszki są cienkie. Jeśli nosisz okulary, stawiaj na głębokie, miękkie poduszki i sprawdź dopasowanie przed zakupem.
Czy warto dopłacać za LDAC albo aptX Lossless?+
Nie samo w sobie. Kontrolowane pomiary pokazują realne różnice na poziomie transmisji — LDAC przy 909 kb/s wypada najlepiej, AAC na Androidzie najgorzej — ale przyćmiewa je strojenie samych słuchawek, dopasowanie i to, czy ANC jest włączone. Nie znaleźliśmy rzetelnego testu odsłuchowego w ciemno pokazującego, że te kodeki da się na takich słuchawkach powtarzalnie odróżnić. Pamiętaj też, że LDAC spada do 303 kb/s przy zatłoczonym paśmie radiowym, gdzie opada powyżej 16,5 kHz i bywa gorszy od AAC.
Czy te słuchawki muszą ładować się przez USB-C?+
Tak. Unijna dyrektywa o wspólnej ładowarce (UE) 2022/2380 wprost obejmuje słuchawki i zestawy słuchawkowe, a obowiązuje od 28 grudnia 2024. Ale nakazuje port ładowania, a nie dźwięk przez USB-C — Sony WH-1000XM6 są w pełni zgodne, mając port USB-C, który nie przenosi żadnego dźwięku. Jeśli zależy Ci na bezstratnym słuchaniu przez USB-C, sprawdź to w specyfikacji osobno.
Czy da się wymienić baterię, gdy się zużyje?+
W większości tych modeli nie jest to łatwe. Rozporządzenie bateryjne (UE) 2023/1542 wymaga, by baterie przenośne były łatwo usuwalne i wymienialne przez użytkownika końcowego, powszechnie dostępnymi narzędziami, bez podgrzewania i rozpuszczalników, od 18 lutego 2027 — i zakazuje oprogramowania blokującego wymianę. Wytyczne Komisji nie wymieniają słuchawek wprost, więc nie możemy stwierdzić, że są objęte. Widać już natomiast zmianę komercyjną: Sennheiser Momentum 5 trafia na rynek z baterią wymienialną przez użytkownika, a B&W Px7 S3 mają wymienne poduszki. W codziennie używanych słuchawkach poduszki zwykle padają wcześniej niż ogniwo.
Czy czekać na Black Friday?+
Większość przeceny już się wydarzyła. Sony spadły z 1920 zł na premierę do około 1345 zł, Sonos Ace z 2130 zł do 1235 zł, a Sennheiser Momentum 4 z ceny katalogowej 449,95 USD do 765 zł — wszystko dzięki zwykłej deprecjacji cyklu modelowego, a nie akcji promocyjnej. Europejskie przeceny na Black Friday w audio dokładają zwykle kolejne 10–17%. Kupno schodzącego flagowca o dowolnej porze roku daje większą oszczędność.
Źródła
Dokumenty i normy
- 1. SoundGuys - Sony WH-1000XM6: https://www.soundguys.com/product/sony-wh-1000xm6/
- 2. SoundGuys - Bose QuietComfort Ultra 2nd Gen: https://www.soundguys.com/product/bose-quietcomfort-ultra-2nd-gen/
- 3. SoundGuys - Bose QC Ultra 2nd Gen review: https://www.soundguys.com/bose-quietcomfort-ultra-headphones-2nd-gen-review-boring-refresh-or-notable-upgrade-144545/
- 4. SoundGuys - Bowers & Wilkins Px7 S3: https://www.soundguys.com/product/bowers-wilkins-px7-s3/
- 5. SoundGuys - Px7 S3 review: https://www.soundguys.com/bowers-and-wilkins-px7-s3-review-an-unexpected-anc-heavyweight-142231/
- 6. SoundGuys - Sonos Ace: https://www.soundguys.com/product/sonos-ace/
- 7. SoundGuys - Anker Soundcore Space One: https://www.soundguys.com/product/anker-soundcore-space-one/
- 8. SoundGuys - Sennheiser Momentum 4 Wireless review: https://www.soundguys.com/sennheiser-momentum-4-wireless-review-2-86111/
- 9. SoundGuys - Sennheiser Momentum 5 Wireless review: https://www.soundguys.com/sennheiser-momentum-5-wireless-review-157679/
- 10. SoundGuys - Apple AirPods Max 2 review: https://www.soundguys.com/apple-airpods-max-2-review-155613/
- 11. SoundGuys - Cambridge Audio Melomania P100 SE: https://www.soundguys.com/product/cambridge-audio-melomania-p100-se/
- 12. SoundGuys - How we test: https://www.soundguys.com/how-we-test/
- 13. RTINGS - Headphone isolation test methodology: https://www.rtings.com/headphones/tests/isolation
- 14. What Hi-Fi? - Sony WH-1000XM6: https://www.whathifi.com/headphones/sony-wh-1000xm6
- 15. HIFI.DE - Sonos Ace test: https://hifi.de/test/sonos-ace-test-192902
- 16. HIFI.DE - Soundcore Space One test: https://hifi.de/test/soundcore-space-one-test-185125
- 17. StereoGuide - Cambridge Audio Melomania P100 review: https://stereoguide.com/headphones/noise-cancelling-en/cambridge-audio-melomania-p100-review/
- 18. LowBeats - Bowers & Wilkins Px7 S3: https://www.lowbeats.de/test-bluetooth-kopfhoerer-bw-px7-s3-luxus-fuer-den-kopf/
- 19. Bose Germany - QuietComfort Ultra 2nd Gen: https://www.bose.de/p/kopfhorer/bose-quietcomfort-ultra-headphones-2nd-gen/QCUH2-HEADPHONEARN.html
- 20. Bowers & Wilkins Germany - Px7 S3: https://www.bowerswilkins.com/de-de/product/over-ear-headphones/px7-s3/FP45330P.html
- 21. Sonos support - Lossless audio requirements for Sonos Ace: https://support.sonos.com/en-us/article/lossless-audio-requirements-for-sonos-ace
- 22. audioXpress - New ways to measure noise cancelling and transparency: https://audioxpress.com/article/new-ways-to-measure-noise-cancelling-transparency-and-other-modes-in-headphones-and-earphones
- 23. ETSI TS 103 640 V1.4.1 (April 2026): https://www.etsi.org/deliver/etsi_ts/103600_103699/103640/01.04.01_60/ts_103640v010401p.pdf
- 24. Archimago - Comparison of Bluetooth codec fidelity: http://archimago.blogspot.com/2023/08/part-i-comparison-of-bluetooth-fidelity.html
- 25. European Commission - EU common charger rules: https://commission.europa.eu/news-and-media/news/eu-common-charger-rules-power-all-your-devices-single-charger-2024-12-28_en
- 26. Cooley Productwise - EU Batteries Regulation removability guidance: https://products.cooley.com/2025/02/13/european-commission-publishes-guidance-on-eu-batteries-regulation-removability-requirements/
- 27. spilma - EN 50332 acoustic safety guide: https://www.spilma.com/en/guides/acoustic-safety-en-50332
- 28. WHO - Safe listening standards situation analysis: https://cdn.who.int/media/docs/default-source/documents/health-topics/deafness-and-hearing-loss/monograph_on_situation_analysis_and_background_for_standards_for_safe_listening_systems.pdf
- 29. Bluetooth SIG - Auracast broadcast audio market impact 2026: https://www.bluetooth.com/blog/how-auracast-broadcast-audio-is-expanding-audio-streaming-and-a-look-at-the-market-impact-it-could-have-in-2026-and-beyond/
- 30. Geizhals price comparison, September 2026: https://geizhals.de/
Więcej
Inne rankingi
w kategorii
Elektronika.
Każda kategoria ma własny protokół i własny kluczowy parametr.









