ElektronicaAnalyse 123
Beste noise-cancelling koptelefoons
Er bestaat geen norm voor het meten van actieve ruisonderdrukking, en geen enkele fabrikant is verplicht een getal te publiceren. IEC 60268-7 dekt klassieke koptelefoonisolatie, maar dateert van vóór adaptief ANC op basis van digitale signaalverwerking. ETSI TS 103 640 is de dichtstbijzijnde moderne specificatie — en die is volledig vrijwillig; geen enkel consumentenmerk publiceert een daaraan gerelateerd cijfer.
Het gevolg is dat piekwaarden in decibel vrijwel niets zeggen. Twee voorbeelden uit dit onderzoek:
- De Bowers & Wilkins Px7 S3 meet 43,4 dB ANC-piek bij 15.400 Hz — en 44,4 dB passieve piek bij precies dezelfde frequentie. Die piek is de afdichting van de oorschelp, niet het ANC-circuit.
- De Anker Soundcore Space One van 66 € meet een piek van 40,4 dB — en een Duits testlab noemde het ANC „recht schwach", oftewel vrij zwak, het dempt kantoorgesprekken nauwelijks. Beide constateringen kloppen, want de piek ligt bij 12 kHz, waar passieve isolatie domineert.
Ook het testsignaal verandert de uitkomst sterker dan de koptelefoon zelf. Onderzoekers stelden vast dat schuimoordoppen een opname van een bladblazer met 41,57 dB dempen, maar een opname uit een vliegtuigcabine met slechts 11 dB — terwijl ANC-apparaten het omgekeerde patroon laten zien.
En één ding kan ANC helemaal niet. Het werkt op constant laagfrequent geluid — motorgebrom, ventilatie, bandengeruis. Het werkt niet op stemmen, want spraak is kort, scherp en onvoorspelbaar, en boven ruwweg 1–2 kHz wordt uitdoving fysiek onhaalbaar. Alles daarboven wordt opgevangen door de afdichting van de oorschelp. ANC maakt van een vliegtuig een stille kamer. Van een kantoortuin maakt het er geen, en niets in dit overzicht doet dat.
Methodische noot
Waarop dit overzicht is gebaseerd. Gemeten ANC, batterijduur en latentie komen van SoundGuys, dat een hoofd-en-torsosimulator Brüel & Kjær 5128 met oorsimulator 1704C-102 gebruikt, de frequentierespons mét koptelefoon aftrekt van die van het onbedekte hoofd, en de batterij meet met muziek die piekt op 75 dB SPL. Aanvullende tests komen van HIFI.DE, StereoGuide, LowBeats en What Hi-Fi?. De prijzen zijn Duitse en Europese straatprijzen van Geizhals, september 2026.
Een belangrijk hiaat. RTINGS blokkeert geautomatiseerde toegang, dus staat er nergens op deze pagina een cijfer van RTINGS — niet hun isolatiegegevens per frequentieband, niet hun metingen van de klemkracht, niet hun batterijcijfers. Wie dit overzicht met RTINGS wil vergelijken, kan daar beter rechtstreeks kijken.
Wat we niet hebben getest. We hebben geen van deze koptelefoons beluisterd. De score voor gebruikerservaringen weerspiegelt de consensus uit gepubliceerde reviews.
Bekende hiaten. Over de klemkracht is voor geen van deze modellen iets gepubliceerd. Over afwijkingen in de frequentierespons evenmin. Een gemeten batterijduur bestaat voor slechts vier van de acht. Of ANC blijft werken in passieve kabelmodus met de koptelefoon uit, is voor elk model hier onbevestigd. Bronnen spreken elkaar tegen over de bluetoothmogelijkheden van de Sony WH-1000XM6 (5.3 met LC3 tegenover volledig LE Audio en Auracast) en over het gewicht van de Anker (256 g tegenover 263 g).
9.3BPR-score
Sleutelparameter
Gemeten ANC-prestatie
Demping gemeten door SoundGuys op een hoofd-en-torsosimulator Brüel & Kjær 5128, uitgedrukt in hun ANC-score van 0 tot 10, waarbij 5/10 gelijkstaat aan een reductie van 50% (ongeveer 10 dB) en 8,75/10 aan 87,5% (ongeveer 30 dB). Piekwaarden in decibel staan in de specificaties, maar mogen niet gelezen worden als „het ANC" — waarom niet, leest u in een apart hoofdstuk. Waar geen enkel medium een model heeft gemeten, vermelden we dat in plaats van er een vervangend cijfer voor in de plaats te zetten.
-
Hoogste score
Sony Sony WH-1000XM6
- ANC 8.7/10 — beats 90% of over-ears (SoundGuys)Gemeten ANC-prestatie
- € 315winkelprijs
Details+
De koptelefoon die hier op vrijwel elke as het best meet: hoogste piekdemping, 37 uur gemeten batterijduur tegenover een opgegeven 30 uur, 30 ms latentie en 254 g. Fors afgeprijsd tegenover 449 € bij introductie.
- Sterke punten
- Hoogste gemeten piekdemping hier met 54,0 dB, werkzaam van 52 Hz tot 19.400 Hz
- ANC-score 8,7/10 — verslaat 90% van de door SoundGuys geteste over-ears
- Gemeten 37 u 14 min batterijduur tegenover een opgegeven 30 uur
- Geluid MDAQS 4,8/5, beste 10% van de over-ears
- 254 g — een van de lichtste hier
- 30 ms gemeten latentie, ondersteuning voor LDAC en LC3
- Vijf sterren van What Hi-Fi? en een Award uit 2025
- Zwakke punten
- USB-C laadt alleen — geen audio via USB-C, anders dan bij de Bose en B&W
- Geen IP-classificatie
- Bronnen spreken elkaar tegen over ondersteuning voor LE Audio en Auracast
- Drivers van 30 mm, kleiner dan bij de meeste concurrenten hier
- Of ANC werkt in passieve kabelmodus is onbevestigd
9.3 / 10uitstekend
-
Bose Bose QuietComfort Ultra Headphones (2nd Gen)
- ANC 8.7/10 — beats 90% of over-ears (SoundGuys)Gemeten ANC-prestatie
- € 310winkelprijs
Details+
Het lichtste topmodel hier met 250 g en nog altijd de comfortmaatstaf, met verliesvrije audio via USB-C en een 3,5mm-aansluiting. Maar SoundGuys vond de beloofde ANC-verbetering niet terug in de meting.
- Sterke punten
- 250 g — de lichtste koptelefoon in dit overzicht
- ANC 8,7/10, gelijk aan de Sony en beter dan 90% van de over-ears
- Zowel verliesvrije audio via USB-C ALS een 3,5mm-aansluiting
- aptX Adaptive-familie inclusief aptX Lossless, Snapdragon Sound
- Al jaren de comfortmaatstaf in deze categorie
- Bluetooth 5.4 met multipoint
- Zwakke punten
- SoundGuys vond geen meetbare ANC-verbetering ten opzichte van de eerste generatie
- Gemeten 27 u 12 min batterijduur — onder de kop van 30 uur van Bose
- 180 minuten voor een volle lading
- Geen IP-classificatie
- De middenweergave varieert sterk met de pasvorm
- Drivers van 35 mm in een product met 380 € adviesprijs
9.0 / 10uitstekend
-
Bowers & Wilkins Bowers & Wilkins Px7 S3
- ANC 8.4/10, average 83–84% noise reduction (SoundGuys)Gemeten ANC-prestatie
- € 279winkelprijs
Details+
Sterke passieve isolatie dankzij dikke kussens, vervangbare oorkussens en hoofdbandvulling, aptX Lossless en beide kabelopties — de verstandige kantoorkeuze voor 279 €.
- Sterke punten
- Sterkste argument voor passieve isolatie hier — de juiste keuze voor een kantoortuin
- Vervangbare oorkussens en hoofdbandvulling
- aptX Lossless plus aptX HD en aptX Adaptive
- Zowel 3,5 mm als audio via USB-C
- Gemeten gemiddelde reductie van 83–84% in ervaren luidheid
- Twee biocellulose drivers van 40 mm per kant
- 279 € straatprijs tegenover 429 € adviesprijs
- Zwakke punten
- De ANC-piek van 43,4 dB is bij die frequentie in wezen passieve isolatie
- Geen gemeten batterijduur van welk medium dan ook
- Merkbaar bassiger afstemming dan bij concurrenten
- 300 g, zwaarder dan de Sony en de Bose
- Geen IP-classificatie
- De prijs verschilt enorm tussen B&W's eigen winkel, adviesprijs en straatprijs
8.8 / 10goed
-
Sennheiser Sennheiser Momentum 4 Wireless
- 56 h 21 min measured battery — ANC "decidedly behind the pack"Gemeten ANC-prestatie
- € 179winkelprijs
Details+
De recordhouder batterijduur met gemeten 56 uur 21 minuten met ANC aan — bijna het dubbele van de Sony — nu voor 179 € omdat de opvolger eraan komt. Het ANC is het zwakke punt en SoundGuys zegt dat onomwonden.
- Sterke punten
- Gemeten 56 u 21 min met ANC aan — bijna het dubbele van de Sony
- 178,99 € tegenover een oorspronkelijke adviesprijs van 449,95 USD
- SBC, AAC, aptX, aptX HD en aptX Adaptive
- Zowel USB-C als een 3,5mm-TRS-aansluiting
- Sennheiser-afstemming met een lange reputatie van evenwichtigheid
- Zwakke punten
- ANC „duidelijk achter het peloton" (SoundGuys) — ruwweg 75% bij lage frequenties
- Opgevolgd door de Momentum 5, die een door de gebruiker vervangbare accu heeft
- 293 g, zwaarder dan de Sony en de Bose
- Bluetooth 5.2, de oudste hier
- De drivergrootte wordt door geen enkele controleerbare bron bevestigd
8.4 / 10goed
-
Beste prijs-kwaliteit
Anker Anker Soundcore Space One
- 40.4 dB peak — but HIFI.DE calls the ANC "quite weak"Gemeten ANC-prestatie
- € 66winkelprijs
Details+
66 € met LDAC, een 3,5mm-aansluiting, een opgegeven 40 uur batterijduur met ANC en een doorluistermodus die een Duits lab natuurlijker noemde dan bij duurdere concurrenten. Het ANC zelf is het compromis.
- Sterke punten
- 66,13 € straatprijs — een vijfde van de topprijzen hier
- Ondersteuning voor LDAC, die verscheidene concurrenten van 300 € missen
- 3,5mm-kabel in de doos
- Opgegeven 55 u zonder ANC / 40 u met ANC, na 120 minuten laden
- Doorluistermodus door HIFI.DE omschreven als „zeer natuurgetrouw"
- HIFI.DE 8,1/10 in totaal
- Zwakke punten
- HIFI.DE noemt het ANC „vrij zwak" — het dempt kantoorgesprekken nauwelijks
- De piek van 40,4 dB ligt bij 12 kHz, waar passieve isolatie domineert
- Geluid 3,8/5, onderste derde deel van de over-ears bij SoundGuys
- Geen IP-classificatie
- Bronnen verschillen over het gewicht (256 g tegenover 263 g)
- Geen gemeten batterijduur
8.0 / 10goed
-
Cambridge Audio Cambridge Audio Melomania P100
- 60 h claimed with ANC on — no measured ANC publishedGemeten ANC-prestatie
- € 229winkelprijs
Details+
Een opgegeven 100 uur zonder ANC en 60 met ANC, aptX Adaptive en beide kabelopties, voor 229 € — van een Brits hifi-merk. Maar geen enkel medium heeft het ANC ervan gemeten.
- Sterke punten
- Opgegeven 100 u zonder ANC en 60 u met ANC, na 160 minuten laden
- StereoGuide 92% en een koopadvies
- Zowel 3,5 mm als audio via USB-C
- Drivers van 40 mm met sandwichmembraan (polyurethaan en PEEK)
- Ondersteuning voor aptX Adaptive
- 229 € straatprijs tegenover 280 € adviesprijs
- Zwakke punten
- Geen enkel medium heeft het ANC gemeten — er bestaat geen dempingscijfer
- Ook geen gemeten batterijduur; de 60/100 u zijn opgaven
- 330 g, op een na zwaarste hier
- Links-rechtsasymmetrie van het ANC gemeld bij wind
- Bronnen vermengen de P100 en de nieuwere P100 SE, met andere codecondersteuning
- Geen IP-classificatie
8.0 / 10goed
-
Sonos Sonos Ace
- ANC 8.8/10 (SoundGuys) — but the seal fails for glasses wearersGemeten ANC-prestatie
- € 289winkelprijs
Details+
aptX Lossless en een sterke ANC-score, voor 289 € tegenover 499 € adviesprijs. Maar er is helemaal geen 3,5mm-aansluiting, en HIFI.DE vond het ANC merkbaar slechter bij brildragers.
- Sterke punten
- ANC-score 8,8/10, het hoogste getal in dit overzicht
- Ondersteuning voor aptX Lossless
- HIFI.DE 9,0/10 — ANC bij constant geluid ruwweg in de klasse van de Sony XM5
- 289 € straatprijs tegenover 499 € adviesprijs — de grootste korting hier
- Bluetooth 5.4 met multipoint
- TV Swap geeft Dolby Atmos van een Sonos-soundbar door met hoofdvolging
- Zwakke punten
- Helemaal geen 3,5mm-aansluiting — alleen USB-C of een adapter
- Merkbaar slechter ANC bij brildragers (HIFI.DE) door dunne kussens
- Zwakker bij wisselende geluiden en stemmen dan bij constant geluid
- Geen gemeten batterijduur beschikbaar
- TV Swap werkte ten tijde van de test alleen op iOS
- Geen IP-classificatie; totaalscore bij SoundGuys slechts 7,4/10
7.9 / 10redelijk
-
Apple Apple AirPods Max 2
- approx. 89.4% of noise removed by perceived loudness (SoundGuys)Gemeten ANC-prestatie
- € 493winkelprijs
Details+
De duurste en veruit zwaarste hier met 386 g, met ondersteuning voor alleen AAC en SBC. De vorige generatie staat op 379 € en is aantoonbaar de betere koop.
- Sterke punten
- ongeveer 89,4% van het geluid weggenomen naar ervaren luidheid (SoundGuys)
- Gemeten 21 u 31 min batterijduur tegenover een opgegeven 20 uur
- H2-chip met naadloos wisselen tussen Apple-apparaten
- Aluminium bouwkwaliteit, ongeëvenaard in dit overzicht
- Ondersteuning voor verliesvrij afspelen via USB-C
- Ruimtelijke audio met hoofdvolging
- Zwakke punten
- 386 g — 56 g zwaarder dan wat dan ook hier, 136 g zwaarder dan de Bose
- Alleen AAC en SBC. Geen LDAC, geen aptX, geen LC3
- Geen 3,5mm-aansluiting
- Instellingen zijn niet aan te passen terwijl de kabel erin zit
- De vorige generatie voor 379 € mat 88% — 114 € voor 1,4 punt
- Geen dempingscijfer in dB gepubliceerd, dus rechtstreeks vergelijken kan niet
- Geen officiële EU-adviesprijs te verifiëren
6.8 / 10acceptabel
Scores alleen binnen deze categorie vergelijkbaarSignificantiedrempel: ±0,15 pt
9.3 Ons oordeel
De Sony WH-1000XM6 is de sterkste allrounder, en uitzonderlijk genoeg onderbouwen de metingen de reputatie. Hij noteerde hier de hoogste piekdemping met 54,0 dB, een ANC-score van 8,7/10 die 90% van de geteste over-ears verslaat, een gemeten batterijduur van 37 uur 14 minuten tegenover een opgegeven 30 uur, 30 ms latentie en 254 g op het hoofd. Hij won een What Hi-Fi? Award. Met 314,99 € straatprijs tegenover 449 € bij introductie is hij bovendien fors afgeprijsd.
Geeft u liever 66 € uit, koop dan de Anker Soundcore Space One in de wetenschap wat u krijgt — LDAC, een 3,5mm-aansluiting, een werkelijk natuurlijke doorluistermodus die een Duits lab boven duurdere concurrenten plaatste, en ANC dat datzelfde lab zwak noemde. Voor de trein of het vliegtuig volstaat dat. Voor een luidruchtig kantoor niet, en dat geldt voor elke koptelefoon van 66 €.
Twee aankopen om twee keer over na te denken. De Sonos Ace heeft helemaal geen 3,5mm-aansluiting, en HIFI.DE stelde vast dat het ANC merkbaar terugvalt bij brildragers, omdat dunne kussens de passieve afdichting verbreken — en boven 1 kHz doet juist die afdichting het meeste werk. De AirPods Max 2 weegt 386 g, 56 g meer dan wat dan ook hier, ondersteunt alleen AAC en SBC en kost rond 493 €, terwijl de vorige generatie op 379 € staat.
Het codec-argument kunt u negeren. Meetbare verschillen tussen LDAC, aptX en AAC bestaan op transportniveau, maar worden overvleugeld door de afstemming van de koptelefoon zelf, door de pasvorm en door de vraag of ANC aanstaat. We vonden geen degelijke blinde luistertest die aantoont dat LDAC of aptX Lossless op zulke koptelefoons betrouwbaar te onderscheiden is. Codecondersteuning beslist een gelijkspel, het is geen koopreden.
Het dB-probleem
Waarom geen enkel ANC-getal op een doos iets betekent
Er bestaat geen verplichte norm voor het meten van actieve ruisonderdrukking en geen enkel getal dat een fabrikant moet publiceren.
- IEC 60268-7 dekt de meting van klassieke koptelefoonisolatie, maar is ouder dan adaptief ANC op basis van digitale signaalverwerking en gaat er niet goed mee om.
- ETSI TS 103 640 is de dichtstbijzijnde moderne specificatie voor de beoordeling van ANC en doorluisterfunctie, inmiddels in versie 1.4.1 (april 2026). Het is een vrijwillige technische specificatie. Niemand hoeft er tegenaan te testen, en geen enkel consumentenmerk publiceert een aan ETSI gerelateerd cijfer.
Het testsignaal verandert de uitkomst sterker dan de koptelefoon
Onderzoek van HEAD acoustics wees uit dat schuimoordoppen een opname van een bladblazer met 41,57 dB dempen, maar een opname uit een vliegtuigcabine met slechts 11 dB — terwijl ANC-apparaten het omgekeerde patroon laten zien. Eén enkele claim van „tot XX dB" zonder vermelde geluidsbron zegt dus vrijwel niets.
De dB-piek is meestal de oorschelp, niet de elektronica
Dat is de valkuil, en twee modellen hier laten het zien:
- Bowers & Wilkins Px7 S3: ANC-piek 43,4 dB bij 15.400 Hz — en passieve isolatiepiek 44,4 dB bij dezelfde frequentie. Het ANC-circuit draagt bij die piek niets bij.
- Anker Soundcore Space One: piek 40,4 dB bij 12.200 Hz, passieve piek 42,4 dB bij 9.720 Hz — en een Duits testlab dat het ANC omschrijft als „vrij zwak", het dempt kantoorgesprekken nauwelijks.
Presenteer een piekwaarde in dB nooit als „het ANC". Vraag bij welke frequentie hij optreedt. Onder ongeveer 1 kHz is het uitdoving; boven ongeveer 2 kHz is het de afdichting.
Hoe de cijfers op deze pagina tot stand kwamen
SoundGuys gebruikt een hoofd-en-torsosimulator Brüel & Kjær 5128 met oorsimulator 1704C-102. Gevormde ruis wordt via luidsprekers afgespeeld en opgenomen op het onbedekte hoofd, daarna opnieuw met de koptelefoon op, waarna de ene frequentiecurve van de andere wordt afgetrokken. Hun tienpuntsschaal vertaalt zich rechtstreeks naar demping: 5/10 is 50% reductie, ongeveer 10 dB; 8,75/10 is 87,5%, ongeveer 30 dB. De batterij wordt gemeten met muziek die piekt op 75 dB SPL, tot volledige ontlading.
Ook RTINGS publiceert isolatiegegevens per frequentieband, maar blokkeert geautomatiseerde toegang — daarom staat er op deze pagina geen enkel RTINGS-cijfer. Kijk daar rechtstreeks als u een tweede meting wilt.
Wat ANC wel en niet kan
Het dempt motoren. Mensen dempt het niet.
ANC werkt het best op constant laagfrequent geluid — vliegtuigmotoren, ventilatie, bandengeruis, treingerommel. Het neemt af naarmate de frequentie stijgt, want hoogfrequent geluid heeft een korte golflengte en uitdoving zou vereisen dat het tegengestelde signaal dichter bij het trommelvlies wordt gemeten en opgewekt dan technisch haalbaar is.
Het is ook zwak bij korte, scherpe, onvoorspelbare geluiden — stemmen, gelach, brekend glas, getik op een toetsenbord — omdat het systeem ze niet kan voorzien.
Alles boven ruwweg 1–2 kHz komt van passieve isolatie: de dikte van de kussens, de klemkracht en de kwaliteit van de afdichting.
Waarom dit zwaarder weegt dan welke specificatie ook
De bevinding van HIFI.DE dat het ANC van de Sonos Ace instort bij brildragers weegt zwaarder dan welk dB-cijfer op deze pagina ook. Brillenpoten verbreken de passieve afdichting, en geen enkele hoeveelheid signaalbewerking haalt dat terug. Dat geldt in wisselende mate voor elke koptelefoon hier.
Het zet ook de kantoorvraag in een ander licht. Een luidruchtige kantoortuin is een spraakprobleem, en spraak is juist het enige dat ANC fysiek niet kan uitdoven. De juiste eigenschap is daar dikke kussens en een stevige afdichting — en daarom is de B&W Px7 S3, met een lagere ANC-score dan de Sonos, de betere kantoorkoptelefoon.
De eerlijke samenvatting: ANC maakt van een vliegtuig een stille kamer. Van een kantoortuin maakt het geen stille kamer, en niets in dit overzicht doet dat.
Doorluistermodi
Verschillende namen, hetzelfde mechanisme — externe microfoons voeren omgevingsgeluid terug naar de drivers. Wat goed van slecht scheidt:
- Natuurlijkheid: hoe vlak de respons van microfoon naar oor verloopt en hoeveel afsluiting van de eigen stem overblijft. Opvallend: HIFI.DE lichtte juist de Soundcore Space One van 66 € eruit om een „zeer natuurgetrouwe" doorluistermodus. Dit is geen functie die aan de topklasse voorbehouden is.
- Latentie: de vertraging vormt samen met fysiek binnendringend geluid een kamfilter, wat een hol of metalig karakter geeft.
- Adaptieve varianten — Speak-to-Chat van Sony, Aware Mode van Bose, Adaptive Audio van Apple — dempen de muziek automatisch zodra u praat.
Codecs
LDAC, aptX Lossless en of er iets van hoorbaar is
Het beste beschikbare gecontroleerde meetmateriaal komt uit de vergelijking van Archimago op een bron met Android 10. Bitrates: SBC ongeveer 328 kbit/s, AAC 256 kbit/s, aptX HD 529 kbit/s, LDAC 303, 606 of 909 kbit/s.
De bevindingen die ertoe doen:
- LDAC op 303 kbit/s zakt af rond 16,5 kHz — mogelijk hoorbaar voor jonge luisteraars en slechter dan de reputatie van LDAC doet vermoeden. Alleen de standen van 606 en 909 kbit/s lopen schoon door tot 20 kHz. In een druk radiospectrum valt LDAC terug naar 303 kbit/s en kan het slechter zijn dan gewoon AAC.
- AAC scoorde op Android het slechtst op totale harmonische vervorming plus ruis, waarbij de frequentiesmering verslechterde van −41,9 dB naar −35,9 dB naarmate het signaal complexer werd. Apples eigen AAC-implementatie is doorgaans beter — wat telt, want de AirPods Max 2 kan alleen AAC.
- Totale rangorde: LDAC 909 > LDAC 606 = aptX HD > aptX = LDAC 303 > SBC > AAC.
De eerlijke inkadering
Dit zijn meetverschillen op transportniveau. Ze worden overvleugeld door de frequentierespons van de koptelefoon zelf, door pasvorm en afdichting, en door de vraag of ANC aanstaat.
We vonden geen degelijke gepubliceerde blinde luistertest die aantoont dat LDAC of aptX Lossless op zulke koptelefoons betrouwbaar te onderscheiden is van goed AAC of aptX. Laat niemand zonder zo'n test het tegendeel beweren.
Codecondersteuning beslist tussen twee koptelefoons die u toch al goed vindt, het is geen koopreden. Let op de ongerijmdheid aan de uiteinden: de Anker van 66 € ondersteunt LDAC; de AirPods Max 2 van 493 € alleen AAC en SBC.
EU-regels
USB-C, volumegrenzen en de batterijkwestie van 2027
Richtlijn gemeenschappelijke oplader (EU) 2022/2380
Koptelefoons en headsets vallen uitdrukkelijk onder het toepassingsgebied, naast telefoons, tablets, camera's, oordopjes, draagbare luidsprekers, e-readers, toetsenborden, muizen, handheldconsoles en navigatieapparaten.
De geldende termijn was 28 december 2024; laptops volgden op 28 april 2026. Nieuwe apparaten die op de EU-markt komen, moeten via USB-C laden, en de laadsnelheid moet met elke compatibele lader gelijk zijn.
Wat de richtlijn niet doet, is audio via USB-C verplichten. De Sony WH-1000XM6 voldoet volledig, met een USB-C-poort die helemaal geen audio doorgeeft. Haal die twee niet door elkaar — van de acht modellen geven de Bose, B&W, Melomania, Sonos en AirPods audio via USB-C door; de Sony niet.
Geluidsniveaugrenzen en gehoorbescherming
De maatgevende normenfamilie is EN 50332, voortgekomen uit Commissiemandaat M/452 (2009). Deel 1 gaat over speler en koptelefoon als pakket, deel 2 over afzonderlijk verkochte onderdelen, en deel 3 (2017) voegt dosisbeheer toe: bijhouden van cumulatieve blootstelling, waarschuwingen rond 80–89 dB(A) en begrenzing van het volume zodra een weekdosis is bereikt.
De belangrijkste grens is 100 dB(A) LAeq, gemeten met een muziekachtig signaal in plaats van gewone roze ruis. Waarschuwingen moeten in de lokale taal verschijnen, bevestiging vragen om ze te negeren en mogen niet standaard uitstaan. Bluetoothkoptelefoons vallen volledig onder het toepassingsgebied — draadloos is geen uitzondering. EN 50332 bereikt producten via de laagspanningsrichtlijn, de radioapparatuurrichtlijn en de verordening algemene productveiligheid, van toepassing sinds december 2024.
Deze specifieke cijfers steunen op één commerciële gids bij de norm plus achtergrondmateriaal van de WHO en de ITU; controleer ze aan de CENELEC-tekst als u er precies op wilt afgaan.
Batterijverordening (EU) 2023/1542 — de interessante
Artikel 11 geldt vanaf 18 februari 2027. Draagbare batterijen moeten „door de eindgebruiker gemakkelijk te verwijderen en te vervangen zijn op elk moment tijdens de levensduur van het product". In de praktijk: verwijderen zonder batterij of apparaat te beschadigen, uitsluitend met algemeen verkrijgbaar, niet-merkgebonden gereedschap, zonder warmte en zonder oplosmiddelen, en software die vervanging blokkeert via onderdeelkoppeling is verboden.
De uitzonderingen zijn smal — producten voor natte omgevingen waar verwijderbaarheid de veiligheid zou ondermijnen, bepaalde medische hulpmiddelen en apparaten die continu moeten werken, zoals rookmelders.
De richtsnoeren van de Commissie die wij lazen, noemen koptelefoons en oordopjes niet. Op het eerste gezicht lijken vastgelijmde accu's in over-ears vanaf februari 2027 niet conform, en de uitzondering voor natte omgevingen is voor een over-ear ver gezocht. Maar dat is onze gevolgtrekking, geen onderbouwde uitspraak — beschouw het als een richting, niet als een vaststaand feit.
Commercieel beweegt het al. De Sennheiser Momentum 5 Wireless komt met een door de gebruiker vervangbare accu, en de B&W Px7 S3 heeft vervangbare oorkussens en hoofdbandvulling. Verwacht dat repareerbaarheid in de loop van 2027 een marketingargument wordt — en bedenk dat bij dagelijks gebruik de oorkussens meestal eerder opgeven dan de accu.
Kiezen
Vlucht, woon-werkverkeer, kantoor of bureau — het antwoord verschilt
| Gebruik | Dominant geluid | Waar u op moet letten | Beste keuze hier |
|---|---|---|---|
| Langeafstandsvlucht | Motorgebrom 60–100 Hz, constant | ANC in de lage tonen, comfort over 8 uur en meer, laag gewicht, batterijduur, 3,5 mm voor het entertainmentsysteem | Sony WH-1000XM6 (254 g, beste gemeten ANC, 37 u) of Bose QC Ultra 2 (250 g, comfortmaatstaf). Melomania P100 voor puur uithoudingsvermogen. |
| Woon-werkverkeer | Gemengd gerommel, omroepberichten, stemmen | ANC plus een snelle, natuurlijke doorluistermodus voor perronberichten; multipoint; opvouwbaar | Sony WH-1000XM6 of Bose QC Ultra 2, die allebei opvouwbaar zijn |
| Kantoortuin | Spraak — het enige dat ANC niet kan uitdoven | Passieve isolatie en klemkracht, niet de ANC-score. Dikke kussens. Een goede belmicrofoon. | B&W Px7 S3 (300 g, dikke kussens). Vermijd constructies met dunne kussens — de brilbevinding bij de Sonos Ace geldt juist hier. |
| Bureau thuis | Zeer weinig | Verliesvrij via USB-C, afstemming, comfort bij lange sessies | Bose QC Ultra 2 of Px7 S3 — beide bieden audio via USB-C én 3,5 mm. Let op: de Sony geeft geen audio via USB-C, en de Sonos Ace en AirPods Max hebben geen 3,5mm-aansluiting. |
Eén ding konden we voor geen enkel model bevestigen: of ANC actief blijft in passieve 3,5mm-modus met de koptelefoon uit. SoundGuys weigert die vraag bij de Bose uitdrukkelijk te beantwoorden. Is het voor u belangrijk, probeer het dan in de winkel.
Marketing ontcijferd
Vijf beweringen die geen toetsing doorstaan
„Tot XX dB ruisonderdrukking." Geen norm regelt de meting, er wordt geen geluidsbron genoemd, en het cijfer is meestal een piek bij een hoge frequentie waar de afdichting van de oorschelp het werk doet. Bij de B&W liggen de ANC-piek en de passieve isolatiepiek bij dezelfde frequentie minder dan 1 dB uit elkaar.
„Toonaangevend ANC." SoundGuys testte de tweede generatie Bose QuietComfort Ultra tegen de verbeteringsclaim van Bose en concludeerde: „wat de totale geluidsdemping betreft, lijkt dat niet het geval te zijn". Claims van fabrikanten over verbetering van jaar tot jaar zijn in deze categorie vaak niet meetbaar.
Codecplaatjes. LDAC, aptX Lossless en aptX Adaptive zijn echte technieken met meetbare verschillen op transportniveau — en geen gepubliceerde blinde test toont aan dat ze op zulke koptelefoons betrouwbaar te onderscheiden zijn. LDAC valt bovendien terug naar 303 kbit/s bij radiodrukte, waar het slechter meet dan AAC.
Batterijclaims. Die zijn tenminste toetsbaar, en de uitkomsten vallen beide kanten op: Sony geeft te weinig op (30 u opgegeven, 37 u 14 min gemeten), Bose geeft in minstens één stand te veel op (27 u 12 min gemeten), en vier modellen hier hebben helemaal geen onafhankelijke meting. Opgegeven cijfers gaan uit van een bepaald volume; SoundGuys meet bij 75 dB SPL.
„Auracast ready." Auracast wordt daadwerkelijk uitgerold — de Bluetooth SIG noemt werkende installaties in het Sydney Opera House en station Bristol Temple Meads, plus demonstraties van Duits-Engelse tolkdiensten op een Europees hoortoestellencongres. Maar de SIG publiceert geen cijfers over leveringen of uitrol, en de formuleringen blijven in de wenselijke sfeer. Een reden om een koptelefoon te kiezen is het nog niet.
Methodiek
Hoe deze score is opgebouwd
De score is het gemiddelde van vier deelscores — elk weegt even zwaar en elk berust op een genoemde bron. De volledige procedure staat in de methodiek.
01Samenstelling en specificatie
Opgegeven samenstelling en specificatie: werkzame stoffen en hun concentraties, energieklassen, normen, technische parameters — en wat de fabrikant onvermeld laat.
02Bewijs en onderzoek
Toetsing van de claims van de fabrikant aan externe bronnen: laboratoriumrapporten, brancheonderzoek, veiligheidsinformatiebladen, certificaten en besluiten van toezichthouders.
03Ervaringen van gebruikers
Analyse van geverifieerde beoordelingen die na langdurig gebruik zijn geschreven, samen met terugkerende storingsmeldingen voor het model of de serie.
04Kosten en waarde
De prijs afgezet tegen wat het product daadwerkelijk levert, plus de kosten die later volgen — verbruiksartikelen, energie, onderhoud, abonnementen — over de levensduur die voor de categorie gebruikelijk is.
FAQ
Veelgestelde vragen
Welke noise-cancelling koptelefoon moeten de meeste mensen kopen?+
De Sony WH-1000XM6 voor ongeveer 315 €. Hij noteerde hier de hoogste piekdemping met 54,0 dB bij een ANC-score van 8,7/10 die 90% van de geteste over-ears verslaat, leverde een gemeten batterijduur van 37 uur 14 minuten tegenover een opgegeven 30 uur, weegt 254 g en scoorde MDAQS 4,8/5 op geluidskwaliteit. Hij won een What Hi-Fi? Award. Is 315 € te veel, dan dekt de Anker Soundcore Space One van 66 € trein- en vliegtuiggeluid voldoende af — al noemde een Duits testlab het ANC ervan zwak.
Kan ik de dB-cijfers tussen merken vergelijken?+
Nee. Er is geen verplichte norm voor het meten van ANC — IEC 60268-7 is ouder dan adaptieve systemen, en ETSI TS 103 640 is vrijwillig, zonder dat enig merk er cijfers tegen publiceert. Erger nog: piekwaarden in dB treden meestal op bij hoge frequenties waar de afdichting van de oorschelp uitdooft en niet de elektronica: bij de B&W Px7 S3 is de ANC-piek 43,4 dB en de passieve isolatiepiek 44,4 dB, bij dezelfde frequentie. Gebruik gemeten scores van een lab dat zijn methode publiceert, en kijk bij welke frequentie een piek optreedt.
Blokkeert ANC mijn luidruchtige kantoor?+
Nee, en geen enkele koptelefoon in dit overzicht doet dat. ANC werkt op constant laagfrequent geluid — motoren, ventilatie, bandengeruis. Spraak kan het niet uitdoven, omdat stemmen kort, scherp en onvoorspelbaar zijn en omdat uitdoving boven ruwweg 1–2 kHz fysiek onhaalbaar is. Alles daarboven komt van de afdichting van de oorschelp. Geef voor kantoor voorrang aan dikke kussens en passieve isolatie boven ANC-scores — daarom is de B&W Px7 S3 de betere kantoorkeuze, ondanks een lager ANC-cijfer dan de Sonos Ace.
Ik draag een bril. Heeft dat invloed op ANC?+
Ja, bij elke koptelefoon, en bij sommige veel sterker dan bij andere. Brillenpoten verbreken de afdichting van de oorschelp, en omdat alle demping boven ruwweg 1–2 kHz passief is, haalt geen enkele signaalbewerking die terug. HIFI.DE stelde specifiek bij de Sonos Ace een merkbaar slechter ANC vast bij brildragers, omdat de kussens dun zijn. Draagt u een bril, geef dan voorrang aan dikke, zachte kussens en probeer de pasvorm voor aankoop.
Is LDAC of aptX Lossless het geld waard?+
Op zichzelf niet. Gecontroleerde metingen laten echte verschillen op transportniveau zien — LDAC op 909 kbit/s staat bovenaan, AAC op Android onderaan — maar ze worden overvleugeld door de afstemming van de koptelefoon, door de pasvorm en door de vraag of ANC aanstaat. We vonden geen degelijke blinde luistertest die aantoont dat deze codecs op zulke koptelefoons betrouwbaar te onderscheiden zijn. Let er ook op dat LDAC bij radiodrukte terugvalt naar 303 kbit/s, daar afzakt rond 16,5 kHz en slechter kan meten dan AAC.
Moeten deze koptelefoons via USB-C laden?+
Ja. De EU-richtlijn gemeenschappelijke oplader (EU) 2022/2380 dekt koptelefoons en headsets uitdrukkelijk en geldt sinds 28 december 2024. Maar zij schrijft de laadpoort voor, niet audio via USB-C — de Sony WH-1000XM6 voldoet volledig met een USB-C-poort die helemaal geen audio doorgeeft. Wilt u verliesvrij luisteren via USB-C, controleer die specificatie dan apart.
Kan ik de accu vervangen als die versleten is?+
Bij de meeste modellen hier niet eenvoudig. Batterijverordening (EU) 2023/1542 vereist vanaf 18 februari 2027 dat draagbare batterijen door de eindgebruiker gemakkelijk te verwijderen en te vervangen zijn, met algemeen verkrijgbaar gereedschap en zonder warmte of oplosmiddelen — en verbiedt software die vervanging blokkeert. De richtsnoeren van de Commissie noemen koptelefoons niet met zoveel woorden, dus we kunnen niet stellen dat ze eronder vallen. Commercieel is al wel zichtbaar dat de Sennheiser Momentum 5 met een door de gebruiker vervangbare accu komt en de B&W Px7 S3 vervangbare oorkussens heeft. Bij dagelijks gebruik geven de kussens meestal eerder op dan de cel.
Moet ik op Black Friday wachten?+
Het grootste deel van de korting is al gevallen. De Sony zakte van 449 € bij introductie naar ongeveer 315 €, de Sonos Ace van 499 € naar 289 € en de Sennheiser Momentum 4 van een adviesprijs van 449,95 USD naar 179 € — allemaal door gewone waardedaling in de modelcyclus en niet door een actie. Europese Black Friday-kortingen op audio komen daar doorgaans nog 10–17% bovenop. Een opgevolgd topmodel kopen levert op elk moment van het jaar meer op.
Bronnen
Documenten en normen
- 1. SoundGuys - Sony WH-1000XM6: https://www.soundguys.com/product/sony-wh-1000xm6/
- 2. SoundGuys - Bose QuietComfort Ultra 2nd Gen: https://www.soundguys.com/product/bose-quietcomfort-ultra-2nd-gen/
- 3. SoundGuys - Bose QC Ultra 2nd Gen review: https://www.soundguys.com/bose-quietcomfort-ultra-headphones-2nd-gen-review-boring-refresh-or-notable-upgrade-144545/
- 4. SoundGuys - Bowers & Wilkins Px7 S3: https://www.soundguys.com/product/bowers-wilkins-px7-s3/
- 5. SoundGuys - Px7 S3 review: https://www.soundguys.com/bowers-and-wilkins-px7-s3-review-an-unexpected-anc-heavyweight-142231/
- 6. SoundGuys - Sonos Ace: https://www.soundguys.com/product/sonos-ace/
- 7. SoundGuys - Anker Soundcore Space One: https://www.soundguys.com/product/anker-soundcore-space-one/
- 8. SoundGuys - Sennheiser Momentum 4 Wireless review: https://www.soundguys.com/sennheiser-momentum-4-wireless-review-2-86111/
- 9. SoundGuys - Sennheiser Momentum 5 Wireless review: https://www.soundguys.com/sennheiser-momentum-5-wireless-review-157679/
- 10. SoundGuys - Apple AirPods Max 2 review: https://www.soundguys.com/apple-airpods-max-2-review-155613/
- 11. SoundGuys - Cambridge Audio Melomania P100 SE: https://www.soundguys.com/product/cambridge-audio-melomania-p100-se/
- 12. SoundGuys - How we test: https://www.soundguys.com/how-we-test/
- 13. RTINGS - Headphone isolation test methodology: https://www.rtings.com/headphones/tests/isolation
- 14. What Hi-Fi? - Sony WH-1000XM6: https://www.whathifi.com/headphones/sony-wh-1000xm6
- 15. HIFI.DE - Sonos Ace test: https://hifi.de/test/sonos-ace-test-192902
- 16. HIFI.DE - Soundcore Space One test: https://hifi.de/test/soundcore-space-one-test-185125
- 17. StereoGuide - Cambridge Audio Melomania P100 review: https://stereoguide.com/headphones/noise-cancelling-en/cambridge-audio-melomania-p100-review/
- 18. LowBeats - Bowers & Wilkins Px7 S3: https://www.lowbeats.de/test-bluetooth-kopfhoerer-bw-px7-s3-luxus-fuer-den-kopf/
- 19. Bose Germany - QuietComfort Ultra 2nd Gen: https://www.bose.de/p/kopfhorer/bose-quietcomfort-ultra-headphones-2nd-gen/QCUH2-HEADPHONEARN.html
- 20. Bowers & Wilkins Germany - Px7 S3: https://www.bowerswilkins.com/de-de/product/over-ear-headphones/px7-s3/FP45330P.html
- 21. Sonos support - Lossless audio requirements for Sonos Ace: https://support.sonos.com/en-us/article/lossless-audio-requirements-for-sonos-ace
- 22. audioXpress - New ways to measure noise cancelling and transparency: https://audioxpress.com/article/new-ways-to-measure-noise-cancelling-transparency-and-other-modes-in-headphones-and-earphones
- 23. ETSI TS 103 640 V1.4.1 (April 2026): https://www.etsi.org/deliver/etsi_ts/103600_103699/103640/01.04.01_60/ts_103640v010401p.pdf
- 24. Archimago - Comparison of Bluetooth codec fidelity: http://archimago.blogspot.com/2023/08/part-i-comparison-of-bluetooth-fidelity.html
- 25. European Commission - EU common charger rules: https://commission.europa.eu/news-and-media/news/eu-common-charger-rules-power-all-your-devices-single-charger-2024-12-28_en
- 26. Cooley Productwise - EU Batteries Regulation removability guidance: https://products.cooley.com/2025/02/13/european-commission-publishes-guidance-on-eu-batteries-regulation-removability-requirements/
- 27. spilma - EN 50332 acoustic safety guide: https://www.spilma.com/en/guides/acoustic-safety-en-50332
- 28. WHO - Safe listening standards situation analysis: https://cdn.who.int/media/docs/default-source/documents/health-topics/deafness-and-hearing-loss/monograph_on_situation_analysis_and_background_for_standards_for_safe_listening_systems.pdf
- 29. Bluetooth SIG - Auracast broadcast audio market impact 2026: https://www.bluetooth.com/blog/how-auracast-broadcast-audio-is-expanding-audio-streaming-and-a-look-at-the-market-impact-it-could-have-in-2026-and-beyond/
- 30. Geizhals price comparison, September 2026: https://geizhals.de/
Meer
Andere ranglijsten
in
Elektronica.
Elke categorie heeft een eigen protocol en een eigen sleutelparameter.









