ElektronikaAnaliza 136

Najlepsze powerbanki 20 000 mAh

Każdy powerbank w tym zestawieniu ma na pudełku 20 000 mAh — i to niemal jedyna wartość, którą wszystkie dzielą. Niektóre podają energię w watogodzinach, jeden podaje, ile ładunku faktycznie wychodzi przy 5 V, kilka podaje masę, a kilka niewiele ponad liczbę z pudełka i moc w watach.

Porównaliśmy dziesięć aktualnych powerbanków 20 000 mAh sprzedawanych w UE, od 28,66 € do 179,99 €, na podstawie tego, co faktycznie podają producenci i duzi sprzedawcy: watogodziny, pojemność znamionową, moc i protokoły portów, masę, oceny kupujących i cenę. Brakujące dane działają na niekorzyść produktu, bo powerbank bez wartości Wh trudniej zabrać do samolotu i nie da się go rzetelnie porównać.

Wynik premiuje proste, dobrze udokumentowane powerbanki zamiast najmocniejszych: niedrogi Samsung EB-P4520 i UGREEN Nexode 100 W podają liczby, które się liczą, a 200-watowy Anker Prime — na stronie, którą udało się wczytać — nie.

Nota metodyczna

Analiza źródeł przeprowadzona w październiku 2026 r.; żadnego produktu nie trzymaliśmy w rękach ani nie mierzyliśmy. Specyfikacje, ceny i oceny pochodzą ze stron producentów (sklep UGREEN UE, sklep Anker UE), a tam, gdzie strona producenta się nie wczytała lub nie zawierała danych — od dużych sprzedawców w UE, których strony otworzyliśmy (Coolblue dla BlueBuilt, Xtorm i Belkin; Otto dla Samsunga, VARTA i Intenso). Linki przy Samsungu, Xtormie, Belkinie, VARCIE i Intenso prowadzą więc do wykorzystanej strony sprzedawcy. Ceny to te widoczne w dniu naszej wizyty i często się zmieniają; w przypadku Ankera i UGREEN strony kolekcji i strony produktów pokazywały różne ceny — przyjmujemy cenę ze strony produktu.

Informacje prawne pochodzą z EUR-Lex (rozporządzenie (UE) 2023/1542, dyrektywa (UE) 2022/2380) oraz z wytycznych IATA dotyczących baterii litowych dla pasażerów. Nie znaleźliśmy niezależnych wyników laboratoryjnych dla tych modeli, które moglibyśmy przeczytać: Consumentenbond testuje powerbanki, ale wyniki są tylko dla członków. Znane luki: Wh podano tylko dla dwóch z dziesięciu powerbanków, pojemność znamionową przy 5 V tylko dla jednego, a masę dla siedmiu.

Samsung Battery Pack 20,000 mAh 45W EB-P4520 — produkt z najwyższym wynikiem 7.7wynik BPR
Nasz wybór Samsung Battery Pack 20,000 mAh 45W EB-P4520

Kluczowy parametr

Energia w Wh i pojemność znamionowa przy 5 V

Watogodziny to jedyna wartość pojemności, którą da się rzetelnie porównać między powerbankami, i to one decydują, czy można z nim latać; pojemność znamionowa przy 5 V pokazuje, co faktycznie trafia do urządzenia. Obie bierzemy wyłącznie ze stron producentów lub kart danych sprzedawców, które otworzyliśmy, a gdy ich brak, piszemy „niepodane”.

Jak oceniamy ↗

Opublikowano:
Zaktualizowano:
10przeanalizowanych produktów
Analiza źródeł, październik 2026zakres analizy
€0przychodu od producentów
  1. Najwyższa ocena

    Samsung Battery Pack 20,000 mAh 45W EB-P4520

    • 74 Wh at 14.8 V (four cells in series) — published in the retailer datasheet; rated capacity at 5 V not publishedEnergia w Wh i pojemność znamionowa przy 5 V
    • 145 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Jedyny powerbank w zestawieniu, którego energia w watogodzinach, napięcie ogniw i masa podane są w jednej karcie danych — a za mniej niż 34 € jest też jednym z najtańszych. Trzy porty USB-C, maksymalnie 45 W, Samsung Super Fast Charging 2.0 obok USB PD 3.0.

    • Najlepszy ogólnie
    • Najlepsza wartość
    • Podane Wh
    • Tylko USB-C
    • Mocne strony
    • Podane 74 Wh i 14,8 V, więc rachunek lotniczy jest prosty
    • Podana masa 470 g — 6,4 g na Wh
    • Trzy porty USB-C, maksymalnie 45 W
    • USB PD 3.0 oraz Samsung Super Fast Charging 2.0
    • 4,7/5 ze 118 recenzji w Otto przy cenie 33,91 €
    • Kabel USB-C–USB-C (30 cm, 5 A) w zestawie
    • Słabe strony
    • Brak pojemności znamionowej przy 5 V
    • Brak portu USB-A dla starszych kabli
    • Pułap 45 W to mało dla laptopów
    • Strona Samsunga nie otworzyła się; dane z oferty sprzedawcy

    7.7 / 10przyzwoity

  2. Najbardziej przejrzysty

    UGREEN Nexode Power Bank 20000mAh 100W (25188)

    • 72 Wh; rated 11,300 mAh at 5 V — both published by UGREENEnergia w Wh i pojemność znamionowa przy 5 V
    • 282 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Najlepiej udokumentowany powerbank w zestawieniu: UGREEN podaje 72 Wh, pojemność znamionową 11 300 mAh przy 5 V i każdy stopień napięcia na każdym porcie. 100 W z jednego portu USB-C z PPS, ładowanie 65 W.

    • Najbardziej przejrzysty
    • Port 100 W do laptopa
    • PPS
    • Mocne strony
    • 72 Wh podane przez producenta
    • Podana pojemność znamionowa 11 300 mAh przy 5 V
    • USB-C 100 W (20 V 5 A) z PPS
    • Ładowanie 65 W przez USB PD
    • Pełna tabela napięć dla każdego portu
    • Słabe strony
    • Brak masy i wymiarów na wczytanych stronach
    • Drugi port USB-C ograniczony do 30 W
    • Brak danych o ocenach w sklepie UGREEN

    7.2 / 10przyzwoity

  3. Najlżejszy

    BlueBuilt Power Bank 20.000 mAh 45 W (BBPB4520PR)

    • Not published (20,000 mAh only); weight 314 g published by CoolblueEnergia w Wh i pojemność znamionowa przy 5 V
    • 235 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Powerbank marki własnej Coolblue to najlżejszy udokumentowany model 20 000 mAh — 314 g, z trzema portami (45 W, 30 W, 22,5 W) i wyświetlaczem pokazującym stan naładowania i bieżącą moc.

    • Najlżejszy
    • Długa gwarancja
    • Wyświetlacz mocy
    • Mocne strony
    • 314 g — najlżejszy udokumentowany
    • Porty 45 W + 30 W + 22,5 W
    • Wyświetlacz stanu naładowania i bieżącej mocy
    • 3 lata gwarancji, 5 lat przez Coolblue
    • 8,8/10 z 13 recenzji w Coolblue
    • Słabe strony
    • Nie podano Wh
    • Nie podano pojemności znamionowej przy 5 V
    • Brak wzmianki o PPS
    • Sprzedawany praktycznie tylko przez Coolblue

    7.1 / 10przyzwoity

  4. Xtorm Powerbank 20.000 mAh FS5201

    • Not published (20,000 mAh only)Energia w Wh i pojemność znamionowa przy 5 V
    • 273 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Najczęściej oceniany powerbank w naszej próbce z Coolblue — 8,9/10 od 51 właścicieli. Dwa dwukierunkowe porty USB-C 35 W, USB-A 18 W i wyświetlacz procentowy, 400 g.

    • Ulubieniec kupujących
    • Smukły
    • Telefony i tablety
    • Mocne strony
    • 8,9/10 z 51 recenzji w Coolblue
    • Dwa dwukierunkowe porty USB-C 35 W
    • Wyświetlacz procentowy
    • 400 g i 2,8 cm grubości
    • Co najmniej dwa lata gwarancji przez Coolblue
    • Słabe strony
    • Nie podano Wh
    • 35 W łącznie to mało dla laptopów
    • 64,00 € to drogo jak na tę moc
    • Strona producenta nie wczytała się

    6.9 / 10akceptowalny

  5. Intenso Powerbank F20000 PD (7332054)

    • Not published (20,000 mAh only)Energia w Wh i pojemność znamionowa przy 5 V
    • 122 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Najtańszy powerbank w zestawieniu — 28,66 € — z jasno podanym wejściem (5 V 3 A / 9 V 2 A, maks. 18 W) i maksymalną mocą wyjściową 20 W. Powerbank do telefonu, nie do laptopa.

    • Najtańszy
    • Budżetowy
    • Tylko telefony
    • Mocne strony
    • Najniższa widziana cena: 28,66 €
    • Podane wartości wejścia i wyjścia (18 W wejście, 20 W wyjście)
    • USB PD i Quick Charge 3.0
    • USB-C działa jako wejście i wyjście
    • Słabe strony
    • Około 479 g — najcięższy w zestawieniu
    • Nie podano Wh ani pojemności znamionowej
    • Wolne ładowanie 18 W
    • Widzieliśmy tylko 4 recenzje

    6.6 / 10akceptowalny

  6. Belkin BoostCharge Power Bank 20K (BPB024)

    • Not published (20,000 mAh only)Energia w Wh i pojemność znamionowa przy 5 V
    • 192 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Smukły powerbank o grubości 2,5 cm z wbudowanym kablem USB-C, więc nie ma czego zapomnieć. USB-C 30 W z PD, USB-A 18 W, 440 g.

    • Wbudowany kabel
    • Najcieńszy
    • Podróże
    • Mocne strony
    • Wbudowany kabel USB-C
    • 2,5 cm grubości — najcieńszy w zestawieniu
    • 30 W USB PD, dwukierunkowy USB-C
    • USB-A 18 W z Quick Charge 3.0
    • Słabe strony
    • Nie podano Wh
    • Brak wskaźnika naładowania
    • Widzieliśmy tylko 4 recenzje
    • Brak w magazynie online Coolblue w chwili sprawdzania

    6.6 / 10akceptowalny

  7. Anker Power Bank (20K, 87W, Built-In USB-C Cable) A1383

    • Not published on the Anker EU page we could loadEnergia w Wh i pojemność znamionowa przy 5 V
    • 226 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Średniopółkowy powerbank Ankera z wbudowanym kablem USB-C o wytrzymałości 10 000 zgięć, 87 W dzielonymi na trzy wyjścia i do 65 W dla jednego urządzenia. Anker podaje pełne ładowanie w 1,5 godziny ładowarką 65 W.

    • Wbudowany kabel
    • Laptop 65 W
    • Szybkie ładowanie
    • Mocne strony
    • Wbudowany kabel USB-C na ponad 10 000 zgięć
    • 87 W łącznie, 65 W dla jednego urządzenia
    • Ok. 1,5 h ładowania ładowarką 65 W (Anker)
    • Trzy wyjścia
    • Dopuszczenie do samolotu deklarowane przez Ankera
    • Słabe strony
    • Wh, masa i wymiary niewidoczne na wczytanej stronie
    • Nie podano pojemności znamionowej przy 5 V
    • Czasy ładowania to wyłącznie deklaracje producenta
    • Brak widocznej średniej oceny

    6.4 / 10akceptowalny

  8. VARTA Power Bank Energy 20000 (57978101111)

    • Not published (20,000 mAh only; output wattage also not listed)Energia w Wh i pojemność znamionowa przy 5 V
    • 126 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Znana marka w budżetowej cenie (29,45 €), z USB-C wej./wyj. i dwoma wyjściami USB-A. Oferta podaje masę (435 g), ale nie moc wyjściową, co utrudnia ocenę.

    • Budżetowy
    • Trzy wyjścia
    • Znana marka
    • Mocne strony
    • 29,45 € — blisko najtańszego w zestawieniu
    • Dwa wyjścia USB-A plus USB-C wej./wyj.
    • Ładuje trzy urządzenia naraz
    • 4,9/5 z 11 recenzji w Otto
    • Słabe strony
    • Nie podano mocy wyjściowej
    • Brak informacji o PD/PPS i Wh
    • Kabel micro-USB w zestawie
    • Strona producenta nie otworzyła się

    6.3 / 10akceptowalny

  9. UGREEN Nexode Power Bank 20000mAh 145W (magnetic, Qi2)

    • Not published in the data we loaded (20,000 mAh, 21700 cells stated)Energia w Wh i pojemność znamionowa przy 5 V
    • 769 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Jedyny powerbank w zestawieniu z magnetycznym ładowaniem bezprzewodowym Qi2 (15 W) obok przewodowych portów 100 W, 45 W i 22,5 W oraz wyświetlacza TFT. Szczegółowe dane portów, ale bez Wh i masy, i drogi — 179,99 €.

    • Qi2 bezprzewodowo
    • Cztery wyjścia
    • Premium
    • Mocne strony
    • Magnetyczne ładowanie bezprzewodowe Qi2 15 W
    • USB-C 100 W plus USB-C 45 W i USB-A 22,5 W
    • Łącznie 145 W
    • Ładowanie 65 W
    • Wyświetlacz TFT
    • Słabe strony
    • 179,99 € na stronie produktu — najdroższy w zestawieniu
    • Wh i masa niepodane we wczytanych danych
    • 6 cm grubości
    • Brak widocznych ocen

    5.9 / 10słaby

  10. Anker Prime 20,000mAh Power Bank (200W) A1336

    • Not published on the Anker EU page we could loadEnergia w Wh i pojemność znamionowa przy 5 V
    • 632 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Najmocniejszy powerbank w zestawieniu: łącznie 200 W z dwóch portów USB-C i jednego USB-A, ładowanie 100 W. Ale wczytana strona nie podawała Wh, masy ani mocy poszczególnych portów, a kosztuje 147,99 €.

    • Najmocniejszy
    • Laptop
    • Premium
    • Mocne strony
    • 200 W łącznie — najwięcej w zestawieniu
    • Ładowanie 100 W przez USB-C
    • Dwa USB-C plus jeden USB-A
    • Anker deklaruje 16-calowego MacBooka Pro do 50% w 40 min
    • Link do deklaracji zgodności
    • Słabe strony
    • Wh, masa i podział mocy niewidoczne na wczytanej stronie
    • 147,99 € na stronie produktu
    • Tylko 9 recenzji, brak widocznej średniej
    • Deklaracje ładowania pochodzą od Ankera

    5.8 / 10słaby

bardzo dobry9.0 – 10wzorzec w swojej kategorii
dobry8.0 – 8.9drobne kompromisy, bezpieczny wybór
przyzwoity7.0 – 7.9solidny, ale za liderami
akceptowalny6.0 – 6.9wyraźna słabość w jednym obszarze
słabyponiżej 6.0nie trafia do rankingu

Wyniki porównywalne tylko w tej kategoriiPróg istotności: ±0,15 pkt

7.7 Nasz werdykt

Dla większości osób rozsądnym wyborem jest Samsung EB-P4520: podane 74 Wh i 470 g, trzy porty USB-C z USB PD i Super Fast Charging Samsunga, ocena 4,7 na 5 ze 118 recenzji i cena 33,91 € w chwili sprawdzania. Jeśli potrzebujesz zasilać laptop mocą 100 W, UGREEN Nexode 20000 mAh 100 W to najlepiej udokumentowany powerbank, jaki znaleźliśmy — 72 Wh, znamionowe 11 300 mAh przy 5 V i pełna tabela portów — za 65,99 €. BlueBuilt 45 W jest najlżejszy (314 g), a Xtorm FS5201 ma najlepsze opinie poza Samsungiem. Segment premium rozczarowuje przejrzystością: Anker Prime 200 W i UGREEN Qi2 145 W są mocne, ale wczytane strony nie podawały ani Wh, ani masy, przy cenach 147,99 € i 179,99 €. Każdy powerbank 20 000 mAh na zwykłych ogniwach mieści się poniżej limitu 100 Wh w kabinie, ale przy kontroli bezpieczeństwa dowodem jest tylko nadrukowana wartość Wh.

Pojemność bez tajemnic

Dlaczego 20 000 mAh to nie 20 000 mAh w twoim telefonie

Główna liczba na prawie każdym powerbanku to pojemność ogniw w miliamperogodzinach, podawana przy ich własnym napięciu — zwykle 3,6–3,7 V na ogniwo. Telefon i laptop ładują się przy 5 V, 9 V, 15 V lub 20 V, a każda konwersja kosztuje energię. Dlatego jedyną wartością, którą da się czysto porównać między powerbankami, jest energia w watogodzinach (Wh), a najbardziej użyteczną — pojemność znamionowa przy 5 V, czyli to, co rzeczywiście wychodzi z portu.

Dwóch producentów w zestawieniu podaje dość danych, by sprawdzić rachunek. UGREEN podaje Nexode 100 W jako 20 000 mAh przy 14,4 V, 72 Wh; Samsung EB-P4520 figuruje w karcie danych sprzedawcy z 14,8 V i 74 Wh. Wartości 14,4 V i 14,8 V opisują cztery ogniwa połączone szeregowo: 4 × 5000 mAh przy 3,6 V lub 3,7 V. Pomnóż 20 000 mAh przez 3,6 V, a otrzymasz 72 Wh; przez 3,7 V — 74 Wh.

WartośćUGREEN Nexode 100 WSamsung EB-P4520
Pojemność z pudełka20 000 mAh20 000 mAh
Napięcie pakietu14,4 V14,8 V
Energia72 Wh74 Wh
Pojemność znamionowa przy 5 V11 300 mAh (≈56,5 Wh)Niepodana

11 300 mAh przy 5 V według UGREEN to około 56,5 Wh, czyli mniej więcej 78% zgromadzonych 72 Wh. Ta różnica to normalne straty konwersji, nie wada — ale właśnie dlatego powerbank „20 000 mAh” nie naładuje telefonu z baterią 5000 mAh cztery razy. Pozostałe osiem powerbanków w rankingu podaje na wczytanych stronach tylko wartość w mAh.

Latanie

Limit 100 Wh w kabinie i co oznacza dla powerbanków 20 000 mAh

Linie lotnicze stosują wytyczne IATA dotyczące towarów niebezpiecznych przewożonych przez pasażerów. W przewodniku IATA o bateriach litowych dla pasażerów (Revision 3, luty 2019) powerbanki traktowane są jak baterie zapasowe. Zapasowe baterie litowo-jonowe do 100 Wh można przewozić wyłącznie w bagażu kabinowym — nie w rejestrowanym — z limitem 20 sztuk na osobę. Baterie powyżej 100 Wh i do 160 Wh wymagają zgody przewoźnika i są ograniczone do dwóch na osobę. Baterie zapasowe muszą być zabezpieczone przed zwarciem, np. w oryginalnym opakowaniu lub z zaizolowanymi stykami.

Powerbank 20 000 mAh zbudowany ze zwykłych ogniw litowych 3,6–3,7 V gromadzi około 72–74 Wh, co pokazują dwa opublikowane przykłady. To wyraźnie mieści się w limicie 100 Wh, więc ta klasa pojemności jest praktycznym maksimum do latania bez pytań. Większe powerbanki do laptopów 25 000–27 000 mAh zbliżają się do limitu.

Problemem jest dowód. Kontrola bezpieczeństwa szuka wartości Wh na obudowie. Spośród naszej dziesiątki tylko UGREEN (72 Wh) i karta danych sprzedawcy Samsunga (74 Wh) podawały wartość Wh, którą mogliśmy odczytać; strona Ankera A1383 mówi „approved for airline travel”, nie pokazując liczby. Przed lotem sprawdź etykietę na samym powerbanku oraz warunki swojej linii lotniczej, które mogą być surowsze niż podstawowe zasady IATA — na przykład co do używania lub ładowania powerbanków na pokładzie.

  • Tylko w kabinie, nigdy w bagażu rejestrowanym.
  • Do 100 Wh: według wytycznych IATA bez zgody przewoźnika.
  • 100–160 Wh: zgoda linii, maksymalnie dwa.

Porty i protokoły

USB PD, PPS i czego dotyczą wartości w watach

USB Power Delivery (PD) to protokół, którym laptopy i większość nowych telefonów negocjują wyższe napięcia przez USB-C. PPS (Programmable Power Supply) to rozszerzenie pozwalające urządzeniu żądać drobnych kroków napięcia, z którego niektóre telefony — m.in. Super Fast Charging Samsunga — korzystają w najszybszym trybie. W widzianych danych tylko UGREEN wprost podaje PPS; Samsung wymienia PD 3.0 i własne Super Fast Charging 2.0.

Liczba watów w nazwie produktu to zwykle łączne maksimum wszystkich portów, a nie to, co może dać jeden port. Anker A1383 ma „87 W”, ale do 65 W dla jednego urządzenia; powerbank UGREEN „145 W” ma jeden port 100 W.

PowerbankŁącznieNajmocniejszy portŁadowanie
Anker Prime A1336200 WNiepokazany100 W
UGREEN Nexode 145 W145 W100 W65 W
UGREEN Nexode 100 W100 W100 W65 W
Anker A138387 W65 WNiepodane (1,5 h ładowarką 65 W)
Samsung EB-P452045 W45 WNiepodane
BlueBuilt 45 WNiepodane45 WNiepodane
Xtorm FS520135 W35 W35 W
Belkin BPB02430 W30 W30 W
Intenso F20000 PD20 W20 W18 W
VARTA Energy 20000NiepodaneNiepodaneNiepodane

Qi2 to magnetyczny standard ładowania bezprzewodowego; w zestawieniu oferuje go tylko UGREEN 145 W, z mocą 15 W. Ładowanie bezprzewodowe jest wygodne, ale traci więcej energii niż kabel.

Przepisy UE

Rozporządzenie bateryjne, wspólna ładowarka i czego nie obejmują

Rozporządzenie (UE) 2023/1542 z 12 lipca 2023 r. w sprawie baterii i zużytych baterii to główny akt prawa UE dotyczący powerbanków. Jego art. 3 definiuje baterię przenośną jako baterię szczelnie zamkniętą, ważącą 5 kg lub mniej i nieprzeznaczoną specjalnie do użytku przemysłowego — ogniwa powerbanka mieszczą się w tym w pełni. Art. 13 ustanawia wymogi dotyczące oznakowania, obejmujące informację o pojemności i kod QR, a oznakowanie CE na baterii wskazuje jej zgodność z rozporządzeniem. Przepisy rozporządzenia wchodzą w życie etapami; na potrzeby tego rankingu nie weryfikowaliśmy poszczególnych dat, więc ich nie przytaczamy.

Przepisy o wspólnej ładowarce są często źle rozumiane. Dyrektywa (UE) 2022/2380 z 23 listopada 2022 r. zmieniła dyrektywę radiową tak, by trzynaście kategorii — telefony komórkowe, tablety, aparaty cyfrowe, słuchawki, zestawy słuchawkowe, przenośne konsole do gier, przenośne głośniki, czytniki e-booków, klawiatury, myszy, przenośne systemy nawigacji, słuchawki douszne i laptopy — musiało mieć gniazdo USB-C, a przy ładowaniu powyżej 5 V, 3 A lub 15 W obsługiwać USB Power Delivery. Przepisy obowiązują od 28 grudnia 2024 r., a dla laptopów od 28 kwietnia 2026 r.

Powerbanków nie ma na tej liście. Powerbank może legalnie mieć micro-USB lub nie obsługiwać USB PD; dyrektywa gwarantuje jedynie, że telefon lub laptop, który do niego podłączysz, będzie obsługiwał USB PD. W praktyce to czyni USB-C z PD cechą, której warto szukać w każdym powerbanku, a siedem z dziesięciu modeli w zestawieniu wymienia USB PD w widzianych danych; oferta VARTA, strona Ankera A1383 i dane UGREEN 145 W nie wymieniały protokołów.

Na otwartych oficjalnych stronach nie znaleźliśmy udokumentowanego wycofania z rynku żadnego z tych dziesięciu modeli.

Marketing bez tajemnic

Co mówią oferty — a czego nie mówią

„20 000 mAh” to wartość ogniw, a nie to, co zostanie oddane. „Naładuje telefon cztery razy”, jak Coolblue podaje przy kilku modelach, to szacunek zależny całkowicie od baterii telefonu i strat konwersji. „200 W” czy „145 W” dzieli się między porty. „Dopuszczony do samolotu” znaczy niewiele bez wartości Wh nadrukowanej na powerbanku.

Tabela pokazuje, co znaleźliśmy dla każdego modelu na otwartych stronach.

PowerbankWhZnamionowa przy 5 VMasa
Samsung EB-P452074 WhNie470 g
UGREEN Nexode 100 W72 Wh11 300 mAhNie
BlueBuilt 45 WNieNie314 g
Xtorm FS5201NieNie400 g
Intenso F20000 PDNieNieok. 479 g
Belkin BPB024NieNie440 g
Anker A1383NieNieNie
VARTA Energy 20000NieNie435 g
UGREEN Nexode 145 WNieNieNie
Anker Prime A1336NieNieNie

Tylko jeden powerbank pozwala policzyć masę na watogodzinę: Samsung, około 6,4 g na Wh. Żadna z wczytanych stron nie wspominała o podsumowaniu testu transportowego UN 38.3, który baterie litowe muszą przejść, by można je było wysyłać; producenci rzadko publikują je na stronach produktów, więc jego brak traktujemy jako lukę, a nie wadę.

Consumentenbond testuje powerbanki pod kątem szybkości ładowania, szybkości ich własnego ładowania i tego, ile energii naprawdę oddają w porównaniu z deklaracją producenta, ale wyniki są płatne i nie mogliśmy ich zobaczyć.

Metodologia

Jak powstaje ta ocena

Ocena to średnia czterech składowych — każda waży tyle samo i każda opiera się na wskazanym źródle. Pełną procedurę opisuje metodologia.

  1. 01Skład i specyfikacja

    Deklarowany skład i specyfikacja: substancje aktywne i ich stężenia, klasy energetyczne, normy, parametry techniczne — oraz to, o czym producent nie mówi.

  2. 02Dowody i badania

    Weryfikacja deklaracji producenta w źródłach zewnętrznych: raporty laboratoryjne, testy branżowe, karty charakterystyki, certyfikaty i decyzje organów nadzoru.

  3. 03Opinie użytkowników

    Analiza zweryfikowanych opinii pisanych po dłuższym używaniu, wraz z powtarzającymi się zgłoszeniami usterek danego modelu lub serii.

  4. 04Koszt i wartość

    Cena zestawiona z tym, co produkt faktycznie daje, oraz koszty ponoszone później — materiały eksploatacyjne, energia, serwis, abonamenty — w okresie typowym dla kategorii.

FAQ

Najczęstsze pytania

Czy mogę zabrać powerbank 20 000 mAh do samolotu?

Zwykle tak, wyłącznie w bagażu kabinowym. Wytyczne IATA dla pasażerów dopuszczają zapasowe baterie litowo-jonowe do 100 Wh bez zgody przewoźnika, a powerbank 20 000 mAh na standardowych ogniwach gromadzi około 72–74 Wh. Powerbanków nie wolno nadawać w bagażu rejestrowanym. Sprawdź wartość Wh na obudowie i zasady swojej linii.

Ile watogodzin to 20 000 mAh?

Zależy od napięcia ogniw. Przy 3,6 V to 72 Wh (wartość podana przez UGREEN); przy 3,7 V — 74 Wh (wartość z karty danych sprzedawcy Samsunga). Podziel mAh przez 1000 i pomnóż przez napięcie nominalne.

Dlaczego mój powerbank 20 000 mAh nie naładuje telefonu pięć razy?

Bo 20 000 mAh mierzy się przy około 3,6–3,7 V wewnątrz powerbanka, a energia jest oddawana przy 5 V lub więcej, ze stratami konwersji. Pojemność znamionowa podana przez UGREEN to 11 300 mAh przy 5 V, około 78% zgromadzonej energii.

Czym jest PPS i czy go potrzebuję?

PPS (Programmable Power Supply) to część USB Power Delivery pozwalająca na drobne kroki napięcia. Niektóre telefony, w tym Samsungi korzystające z Super Fast Charging, potrzebują go do najszybszego trybu. Inne urządzenia ładują się normalnie przez standardowe USB PD.

Czy unijny przepis o USB-C dotyczy powerbanków?

Nie. Dyrektywa (UE) 2022/2380 wymienia trzynaście kategorii urządzeń, od telefonów po laptopy, a powerbanków wśród nich nie ma. To ładowane urządzenia muszą mieć USB-C i USB PD — dobry powód, by wybrać powerbank z portem USB-C PD.

Który powerbank jest najlżejszy?

BlueBuilt 45 W — 314 g według Coolblue. Najwyższa podana masa to Intenso F20000 PD, około 479 g. Trzy modele nie miały masy na wczytanych stronach.

Czy istnieją niezależne testy tych powerbanków?

Nie znaleźliśmy żadnych, które moglibyśmy przeczytać, dla tych dziesięciu modeli. Consumentenbond testuje powerbanki pod kątem rzeczywiście oddawanej pojemności i szybkości ładowania, ale wyniki są tylko dla członków. Dlatego nasze oceny za dowody są niskie we wszystkich przypadkach.

Czy potrzebuję powerbanka 100 W?

Tylko do laptopów pobierających 65 W lub więcej. Telefony rzadko używają więcej niż około 45 W, więc powerbank 30–45 W wystarczy większości osób i zwykle jest lżejszy i tańszy.

Źródła

Dokumenty i normy

  1. 1. Samsung EB-P4520 Powerbank 20.000 mAh 45 W — Otto.de product listing — https://www.otto.de/p/samsung-powerbank-20-000-mah-45-watt-powerbank-20000-mah-14-8-v-triple-port-pd-3-0-super-fast-charging-2-0-1858678807/
  2. 2. UGREEN Nexode Power Bank 20000mAh 100W — UGREEN EU store — https://eu.ugreen.com/products/25188
  3. 3. UGREEN Nexode Power Bank 20000mAh 100W — product data (specification table) — https://eu.ugreen.com/products/25188.json
  4. 4. UGREEN Nexode Power Bank 20000mAh 145W — UGREEN EU store — https://eu.ugreen.com/products/ugreen-nexode-magnetic-wireless-power-bank-20000mah-145w
  5. 5. UGREEN Nexode Power Bank 20000mAh 145W — product data (specification table) — https://eu.ugreen.com/products/ugreen-nexode-magnetic-wireless-power-bank-20000mah-145w.json
  6. 6. UGREEN power bank collection — UGREEN EU store — https://eu.ugreen.com/collections/power-bank
  7. 7. Anker Prime 20,000mAh Power Bank (200W) A1336 — Anker EU — https://www.anker.com/eu-en/products/a1336-20000mah-power-bank
  8. 8. Anker Power Bank (20K, 87W, Built-In USB-C Cable) A1383 — Anker EU — https://www.anker.com/eu-en/products/a1383
  9. 9. Anker power bank collection — Anker EU — https://www.anker.com/eu-en/collections/power-banks
  10. 10. BlueBuilt Power Bank 20.000 met Snelladen 45 Watt — Coolblue — https://www.coolblue.nl/product/959639/bluebuilt-power-bank-20-000-met-snelladen-45-watt.html
  11. 11. Xtorm Powerbank met Snelladen 20.000 mAh (FS5201) — Coolblue — https://www.coolblue.nl/product/945130/xtorm-powerbank-met-snelladen-20-000-mah-zwart.html
  12. 12. Belkin BoostCharge Power Bank 20.000 mAh (BPB024) — Coolblue — https://www.coolblue.nl/product/962856/belkin-boostcharge-power-bank-20-000-mah-met-snelladen-zwart.html
  13. 13. Powerbanks 20.000 mAh category — Coolblue — https://www.coolblue.nl/powerbanks/20000-mah-accucapaciteit
  14. 14. VARTA Power Bank Energy 20000 — Otto.de product listing — https://www.otto.de/p/varta-varta-power-bank-energy-20000-powerbank-20000-mah-lipo-usb-c-weiss-sc-powerbank-20000-mah-CS023E07R/
  15. 15. Intenso Powerbank F20000 PD — Otto.de product listing — https://www.otto.de/p/intenso-powerbank-f20000-pd-3-0-20000-mah-1x-usb-typ-a-und-c-out-grau-powerbank-CS03D70M3/
  16. 16. Lithium Battery Guidance for Passengers (Rev. 3, 2019) — IATA — https://www.iata.org/contentassets/6fea26dd84d24b26a7a1fd5788561d6e/passenger-lithium-battery.pdf
  17. 17. Regulation (EU) 2023/1542 concerning batteries and waste batteries — EUR-Lex — https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/HTML/?uri=CELEX:32023R1542
  18. 18. Directive (EU) 2022/2380 (common charger) — EUR-Lex — https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/HTML/?uri=CELEX:32022L2380
  19. 19. Powerbank testen — Consumentenbond — https://www.consumentenbond.nl/powerbank

Zasady

Producent deklaruje.
My sprawdzamy, co mówią dowody.

Każdy ranking powstaje według tego samego protokołu: analiza składu i specyfikacji, weryfikacja deklaracji w dostępnych badaniach, przegląd zweryfikowanych opinii właścicieli i ocena ceny wobec tego, co produkt faktycznie daje.

Bez treści sponsorowanych · bez płatnych miejsc w rankingu