7Miejsce 07 z 10 · Systemy mesh Wi-Fi 7

MSI Roamii BE Lite

Najtańszy dwupak w zestawieniu, z najszybszym radiem 5 GHz wśród systemów dwupasmowych (4323 Mb/s) i opublikowanymi pomiarami przepustowości. Tylko jeden port 2,5 Gb/s na jednostkę.

MSI Roamii BE Lite — zdjęcie produktu 7.3wynik BPR
przyzwoity
  1. 745 złCena
  2. 6 GHz: no (dual-band, up to 240 MHz) · 1 × 2.5G + 2 × 1G per unit — published by MSIPasmo 6 GHz i szybkość portów przewodowych według producenta
  3. 7 z 10w kategorii Systemy mesh Wi-Fi 7
  4. 7.3wynik BPR 0–10

Recenzja

Czym jest ten produkt

Tekst powstał po analizie, na podstawie tych samych źródeł co ocena: dokumentacji producenta, dostępnych badań i zweryfikowanych opinii właścicieli.

Roamii BE Lite jest dla kupujących, którzy chcą najniższej ceny i głównie bezprzewodowego połączenia między dwiema jednostkami. MSI podaje do 4323 Mb/s w paśmie 5 GHz i 688 Mb/s w 2,4 GHz, sprzedawane jako BE5000, z kanałami do 240 MHz, MLO i 4K-QAM. Każda jednostka ma jeden port 2,5 Gb/s i dwa porty 1 Gb/s, czterordzeniowy procesor 1,5 GHz i zasilacz 12 V, 1,5 A. MSI deklaruje dla dwupaku do 5800 stóp kwadratowych i ponad 120 urządzeń.

To jeden z niewielu systemów w zestawieniu z opublikowanymi wartościami przepustowości. Tom's Guide (styczeń 2025 r.) zmierzył 970,3 Mb/s z 15 stóp, 470,5 Mb/s z 50 stóp i 172,8 Mb/s z 75 stóp i nazwał go okazją, której brakuje do pełnej specyfikacji Wi-Fi 7. Werdykt TechRadar to świetny stosunek jakości do ceny, z brakiem pasma 6 GHz jako głównym ograniczeniem.

Czego brakuje: MSI nie podaje na stronie produktu, czy pakiet bezpieczeństwa FortiSecu, oparty na rozwiązaniach Trend Micro, pozostaje bezpłatny bezterminowo, nie ma też okresu aktualizacji ani poboru mocy. Przewodowe łącze 2,5 Gb/s między jednostkami zajmuje jedyny szybki port, przez co strona internetowa zostaje na gigabicie.

Dane techniczne

Specyfikacja

Wartości z dokumentacji producenta, sprawdzone w dostępnych źródłach zewnętrznych. Czego nie udało się potwierdzić, oznaczamy jako deklarację.

Pack size priced
2 units
Bands
2.4 GHz, 5 GHz (dual-band)
6 GHz band
no
Class
BE5000
5 GHz link rate
up to 4323 Mbps
2.4 GHz link rate
up to 688 Mbps
Channel width
up to 240 MHz
Ethernet ports per unit
1 × 2.5G, 2 × 1G
Processor
quad-core 1.5 GHz
Antennas
4 internal
Dimensions
118.5 × 108 × 238 mm
Weight
585 g per unit
Power supply
12 V / 1.5 A
Wyceniony zestaw
2 jednostki
Pasma
2,4 GHz, 5 GHz (dwa pasma)
Pasmo 6 GHz
nie
Klasa
BE5000
Prędkość łącza 5 GHz
do 4323 Mb/s
Prędkość łącza 2,4 GHz
do 688 Mb/s
Szerokość kanału
do 240 MHz
Porty Ethernet na jednostkę
1 × 2,5G, 2 × 1G
Procesor
czterordzeniowy 1,5 GHz
Anteny
4 wewnętrzne
Wymiary
118,5 × 108 × 238 mm
Masa
585 g na jednostkę
Zasilanie
12 V / 1,5 A

Oceny składowe

Skąd bierze się
ta ocena.

Cztery składowe o równej wadze, każda w skali 0–10 i każda oparta na wskazanym źródle. Ocena ogólna to ich średnia — pełną procedurę opisuje metodologia.

  1. Skład i specyfikacja6.6

    Deklarowany skład i specyfikacja: substancje aktywne i ich stężenia, klasy energetyczne, normy, parametry techniczne — oraz to, o czym producent nie mówi.

  2. Dowody i badania7.2

    Weryfikacja deklaracji producenta w źródłach zewnętrznych: raporty laboratoryjne, testy branżowe, karty charakterystyki, certyfikaty i decyzje organów nadzoru.

  3. Opinie użytkowników7.0

    Analiza zweryfikowanych opinii pisanych po dłuższym używaniu, wraz z powtarzającymi się zgłoszeniami usterek danego modelu lub serii.

  4. Koszt i wartość8.4

    Cena zestawiona z tym, co produkt faktycznie daje, oraz koszty ponoszone później — materiały eksploatacyjne, energia, serwis, abonamenty — w okresie typowym dla kategorii.

Ocena ogólna = średnia czterech ocen składowychPróg istotności: ±0,15 pkt

Co nam się podobało

  • Najniższa cena w rankingu: około 87 euro za jednostkę
  • Radio 5 GHz do 4323 Mb/s z kanałami do 240 MHz
  • Tom's Guide zmierzył 970,3 Mb/s z 15 stóp i 470,5 Mb/s z 50 stóp
  • Interfejs WWW i obsługa VPN, w tym WireGuard
  • Opublikowany procesor, masa (585 g) i wymiary

Warto wiedzieć

  • Brak pasma 6 GHz i kanałów 320 MHz
  • Tylko jeden port 2,5 Gb/s na jednostkę; pozostałe dwa to 1 Gb/s
  • Brak portu USB
  • Nie podano długoterminowych warunków pakietu bezpieczeństwa FortiSecu
7.3 Przyzwoity Miejsce 07 z 10 · Systemy mesh Wi-Fi 7

Porównanie

Jak wypada
na tle kategorii

Wszystkie wartości pochodzą z tej samej analizy i są porównywalne wyłącznie w kategorii Systemy mesh Wi-Fi 7.

Porównanie z liderami kategorii
ProduktWynikPasmo 6 GHz i szybkość portów przewodowych według producentaCena
ZenWiFi BT10Najwyższy wynik 7.96 GHz: yes (tri-band, 320 MHz) · 2 × 10G + 1 × 1G per unit — published by ASUS 2 657 zł
Roamii BE LiteTen produkt 7.36 GHz: no (dual-band, up to 240 MHz) · 1 × 2.5G + 2 × 1G per unit — published by MSI 745 zł
Średnia kategoriiprzeanalizowanych produktów: 10 7.3——

FAQ

Najczęstsze pytania

Co to jest kanał 240 MHz?

To kanał w paśmie 5 GHz szerszy niż zwykłe 160 MHz; dzięki niemu MSI osiąga prędkość łącza 4323 Mb/s bez radia 6 GHz. To, czy urządzenie klienckie na tym skorzysta, zależy od jego obsługi tej funkcji i od kanałów 5 GHz dostępnych w miejscu zamieszkania; MSI nie publikuje szczegółów dla UE.

Czy opublikowane testy prędkości dotyczyły wersji unijnej?

Recenzje Tom's Guide i TechRadar dotyczą wersji sprzedawanej w Stanach Zjednoczonych. Specyfikacja zgadza się z międzynarodową stroną MSI, ale regionalne ustawienia radia mogą się różnić, więc wartości należy traktować orientacyjnie.

Zasady

Producent deklaruje.
My sprawdzamy, co mówią dowody.

Każdy ranking powstaje według tego samego protokołu: analiza składu i specyfikacji, weryfikacja deklaracji w dostępnych badaniach, przegląd zweryfikowanych opinii właścicieli i ocena ceny wobec tego, co produkt faktycznie daje.

Bez treści sponsorowanych · bez płatnych miejsc w rankingu