Sport i outdoorAnaliza 122
Najlepsze buty do biegania dla początkujących
Niemal wszystko, co branża biegowa mówi początkującym, jest albo niepoparte dowodami, albo z nimi sprzeczne.
Dobieranie butów według typu pronacji nie zmniejsza liczby kontuzji. Przegląd systematyczny Cochrane obejmujący 12 badań i 11 240 uczestników stwierdza wprost: "Nie ma dowodów na to, że dobieranie obuwia na podstawie typu stopy zmniejsza liczbę kontuzji kończyn dolnych związanych z bieganiem u dorosłych" — przy umiarkowanej pewności, najwyższej ocenie w tym przeglądzie. Zbiorcza analiza badań wojskowych obejmujących około 7200 rekrutów dała współczynnik częstości 0,97. A badanie 927 początkujących biegaczy na dystansie 326 803 km wykazało, że osoby z pronacją miały niższy wskaźnik kontuzji niż biegacze o neutralnym ustawieniu stopy w tym samym neutralnym bucie.
Drop również nie wydaje się mieć znaczenia dla kontuzji. W randomizowanym badaniu kontrolowanym 553 biegaczom dano identyczne buty o dropie 10 mm, 6 mm i 0 mm i nie stwierdzono różnicy w ogólnym ryzyku kontuzji.
Jedyną cechą buta z pozytywnym wynikiem badania jest amortyzacja — i wskazuje ona w kierunku przeciwnym do intuicji. W badaniu RCT z udziałem 848 biegaczy na dystansie 220 014 km osoby w twardszym bucie miały wyższe ryzyko kontuzji (HR 1,52), przy czym efekt był najsilniejszy u lżejszych biegaczy.
Dlatego ten ranking zbudowano wokół tego, co faktycznie pomaga nowemu biegaczowi: komfortu, dopasowania, trwałości podeszwy i uczciwej ceny. Żaden z ośmiu butów tutaj nie ma płyty, i jest to zamierzone.
Jeszcze jedna rzecz warta uwagi przed lekturą specyfikacji: zmierzony drop różnił się od deklarowanego nawet o 5,3 mm w tych butach, a zmierzona wysokość podeszwy nawet o 4,8 mm. Nie wybieraj między butem o dropie 8 mm a 10 mm. Ta różnica może nie przetrwać pomiaru.
Nota metodyczna
Na czym oparty jest ten ranking. Masa, wysokość podeszwy, drop, miękkość międzypodeszwy, grubość podeszwy zewnętrznej i ścieranie w teście Dremela pochodzą z programu RunRepeat, w którym buty przecina się na pół, oraz z RTINGS. Ceny to europejskie ceny sugerowane ze stron marek plus ceny rynkowe z Geizhals, sprawdzone we wrześniu 2026. Twierdzenia o dowodach dotyczących kontuzji są przypisane konkretnemu badaniu lub przeglądowi systematycznemu, z podaniem liczebności prób i przedziałów ufności tam, gdzie je opublikowano.
Ważna uwaga pomiarowa. RunRepeat podaje teraz miękkość międzypodeszwy w skali Asker C (AC), gdzie niższa wartość oznacza większą miękkość, a nie w skali Shore A. Ich bieżąca średnia laboratoryjna to 35,6 AC. Obie skale nie są wymienne i nie przeliczaliśmy jednej na drugą.
Czego nie testowaliśmy. Nie biegaliśmy w żadnym z tych butów i nie przeprowadziliśmy ankiety wśród użytkowników. Ocena opinii użytkowników odzwierciedla konsensus opublikowanych recenzji i wyniki laboratoryjne.
Znane luki. Decathlon Kiprun KS500 2 nigdy nie był niezależnie badany w laboratorium; jego masa i drop to dane samego Decathlonu, a wysokości podeszwy nie zostały opublikowane. Dwóch badań nad butami motion control, które częściowo komplikują obraz pronacji (Malisoux 2016 i jego wtórna analiza z 2021), nie udało się pozyskać w całości, więc opisujemy ich wnioski bez cytowania współczynników ryzyka. Część cen rynkowych pochodzi z list wyników wyszukiwania, ponieważ same porównywarki cen zwracały błędy.
8.9wynik BPR
Kluczowy parametr
Masa zmierzona w laboratorium
Masa w gramach dla męskiego egzemplarza, zmierzona przez niezależne laboratorium (RunRepeat lub RTINGS), a nie podana przez markę. Tam, gdzie istnieje wyłącznie wartość producenta, jest to zaznaczone. Masy laboratoryjne w tym rankingu różnią się od deklaracji marek nawet o 23 gramy, a zmierzony drop od deklarowanego nawet o 5,3 mm — to przypomnienie, że karty katalogowe są przybliżone.
-
Najwyższy wynik
Puma Puma Velocity Nitro 5
- 242 g (RTINGS lab)Masa zmierzona w laboratorium
- 555 złcena detaliczna
Szczegóły+
Najlżejszy but tutaj, 242 g, na TPU wtryskiwanym azotem z PUMAGRIP — mieszanką powszechnie uznawaną za najlepiej trzymającą podeszwę na rynku. Wąski w śródstopiu.
- Mocne strony
- 242 g — najlżejszy but w tym rankingu
- PUMAGRIP, powszechnie uznawany za najlepiej trzymającą mieszankę podeszwy
- Stabilność 8,4/10 uzyskana geometrią, a nie klinem przyśrodkowym
- Międzypodeszwa z TPU wtryskiwanego azotem za 555 zł
- Ocena A-/A od Doctors of Running; poprzednik 93/100 w RunRepeat
- Poprzednik Nitro 4 dostępny już od około 280 zł
- Słabe strony
- Wąski w śródstopiu i przodostopiu — zły wybór przy szerokich stopach
- Na europejskiej stronie Pumy tylko szerokość regular
- Zmierzony drop 9,8 mm wobec reklamowanych 8 mm
- Deklaracja Pumy o 800 km żywotności to marketing bez źródła
- Brak jeszcze danych laboratoryjnych RunRepeat dla tej konkretnej wersji
8.9 / 10dobry
-
Brooks Brooks Ghost 18
- 289 g — matching the brand claim exactlyMasa zmierzona w laboratorium
- 576 złcena detaliczna
Szczegóły+
Najwięcej gumy w podeszwie w tym zestawieniu — 3,5 mm — przy znakomitej trwałości, sztywny zapiętek działający jak faktyczna stabilizacja i jedyna w tym rankingu 90-dniowa polityka zwrotu zużytych butów.
- Mocne strony
- Brooks EMEA przyjmuje zużyte buty w ciągu 90 dni, darmowy zwrot, pełny zwrot pieniędzy, przy zakupie bezpośrednim
- 3,5 mm gumy w podeszwie pokrywającej niemal całą powierzchnię — najwięcej tutaj
- 0,8 mm ścierania w teście Dremela, znakomita trwałość
- Masa laboratoryjna dokładnie zgodna z deklaracją marki: 289 g
- Sztywność zapiętka 5/5 daje faktyczne podparcie tyłostopia
- RunRepeat 86/100 Great
- Słabe strony
- Oddychalność 70/100, drugi najgorszy wynik tutaj
- 70,6 mm w przedniej części cholewki — najwęższa z ośmiu
- Szerokie warianty są wymieniane, ale często niedostępne w Europie
- 289 g, wspólnie najcięższy w tym rankingu
- Najtwardsza międzypodeszwa, 40,5 AC, co nie każdemu odpowiada
8.8 / 10dobry
-
adidas adidas Supernova Rise 3
- 264 g (RunRepeat lab)Masa zmierzona w laboratorium
- 363 złcena detaliczna
Szczegóły+
Najmiększa międzypodeszwa tutaj, 28,6 AC na piance PEBA, najwyższy zwrot energii i najuczciwsza karta katalogowa w rankingu — zmierzony drop 7,8 mm wobec deklarowanych 8 mm.
- Mocne strony
- Najmiększa międzypodeszwa tutaj, 28,6 AC, na piance Dreamstrike+ na bazie PEBA
- Najwyższy zmierzony zwrot energii: 58,8% w pięcie, 62,8% w przodostopiu
- Zmierzony drop 7,8 mm wobec deklarowanych 8 mm — najuczciwsza karta katalogowa tutaj
- Przyczepność na mokrym betonie 0,94, bardzo wysoka
- 0,8 mm ścierania w teście Dremela mimo zaledwie 2,1 mm grubości podeszwy
- 74,5 mm w przodostopiu, najwięcej w tym rankingu; szerokości normal i wide
- RunRepeat 87/100 Great
- Słabe strony
- Oddychalność tylko 3/5, przeciętna
- Nie potwierdzono, czy zachowuje Support Rods z modelu Rise 2
- Cena sugerowana 640 zł, choć cena rynkowa to 363 zł
- Pianki PEBA na ogół tracą właściwości szybciej niż EVA przy dużych przebiegach
- Cienka podeszwa 2,1 mm, choć w teście okazała się trwała
8.7 / 10dobry
-
Hoka Hoka Clifton 11
- 266 g (RunRepeat lab)Masa zmierzona w laboratorium
- 504 złcena detaliczna
Szczegóły+
Najlepsza oddychalność tutaj, 93/100, i jedyny but z realnie dostępnymi w Europie szerokościami od wąskiej po bardzo szeroką. Międzypodeszwa to zwykła EVA o najniższym zmierzonym zwrocie energii w tym zestawieniu.
- Mocne strony
- Oddychalność 93/100 — najlepsza w tym rankingu
- Szerokości normal, wide i extra-wide realnie dostępne w Europie
- Miękka międzypodeszwa, 31,1 AC
- 0,9 mm ścierania w teście Dremela — znakomita trwałość podeszwy
- Geometria MetaRocker i Active Foot Frame ułatwiają płynne przetaczanie stopy
- Cena rynkowa około 504 zł wobec 683 zł ceny sugerowanej
- Słabe strony
- Zwykła pianka CMEVA o najniższym zwrocie energii tutaj (46,8% w pięcie)
- Przyczepność przodostopia 0,52, najniższa zmierzona w tej grupie
- Zmierzony drop 11,7 mm wobec oficjalnych 8 mm
- 266 g wobec deklarowanych przez markę 258 g
- Sztywność zapiętka tylko 3/5
8.4 / 10dobry
-
Najlepsza wartość
Nike Nike Pegasus 42
- 286 g (RunRepeat lab)Masa zmierzona w laboratorium
- 320 złcena detaliczna
Szczegóły+
Wyróżniająca się oddychalność 87/100, znakomite ścieranie podeszwy 0,8 mm i mocna przecena — cena rynkowa od 320 zł wobec 598 zł ceny sugerowanej. Najniższa ocena RunRepeat tutaj: 80/100.
- Mocne strony
- Oddychalność 87/100 — wyróżniająca się
- 0,8 mm ścierania w teście Dremela, z gumą odporną na ścieranie na obwodzie
- Cena rynkowa od 320 zł wobec 598 zł ceny sugerowanej
- Szerokości normal i wide dostępne na niemieckiej stronie Nike
- Elastyczny, sztywność skrętna 12,1 Nm, przy sztywnym zapiętku 4/5
- Gruntownie sprawdzona konstrukcja rozwijana od dwóch dekad
- Słabe strony
- RunRepeat 80/100 — najniższa ocena w tym rankingu
- Nowa jednostka Air Zoom na całej długości "niewiele wnosi z punktu widzenia osiągów"
- Zmierzony drop 14,0 mm wobec deklarowanych 10 mm
- 286 g, jeden z najcięższych tutaj
- Zwykła pianka ReactX o miękkości dokładnie na poziomie średniej laboratoryjnej
8.3 / 10dobry
-
Asics Asics Gel-Nimbus 28
- 278 g (RunRepeat lab)Masa zmierzona w laboratorium
- 512 złcena detaliczna
Szczegóły+
Flagowiec Asicsa z maksymalną amortyzacją i najlepszy Nimbus od pięciu lat — ale mierzalnie twardszy niż tańszy Cumulus, najsztywniejszy but tutaj i najgorsza oddychalność, 64/100.
- Mocne strony
- RunRepeat 86/100 Great — opisany jako najlepszy Nimbus od pięciu lat
- Hybrydowa podeszwa ASICSGRIP i AHAR, 3,3 mm, ścieranie 1,0 mm
- 278 g wobec deklarowanych przez markę 283 g
- Wysoka podeszwa 39,5 / 34,3 mm, czyli sporo materiału pod stopą
- Wkładka żelowa PureGEL w pięcie
- Cena rynkowa 512 zł wobec 854 zł ceny sugerowanej
- Słabe strony
- 38,8 AC — twardszy niż tańszy Gel-Cumulus 28 mimo maksymalnej amortyzacji
- Oddychalność 64/100, najgorsza w tym rankingu
- Najsztywniejszy but tutaj: zginanie 23,1 N, sztywność skrętna 20,5 Nm
- Zmierzony drop 5,2 mm wobec oficjalnych 8 mm
- Zwrot energii 44,2% w pięcie
- Asics Niemcy oferuje tylko szerokość standardową
- Cena sugerowana 854 zł, najwyższa tutaj
8.0 / 10dobry
-
Asics Asics Gel-Cumulus 28
- 252 g (RunRepeat lab)Masa zmierzona w laboratorium
- 346 złcena detaliczna
Szczegóły+
Miękki, lekki i przestronny, w mocnej przecenie — ale jego podeszwa to odsłonięta pianka zamiast gumy, a ścieranie zmierzono na 2,4 mm, trzy razy więcej niż u najlepszych butów tutaj.
- Mocne strony
- 252 g zmierzone wobec deklarowanych przez markę 275 g — drugi najlżejszy tutaj
- Miękka międzypodeszwa FF Blast Max 31,9 AC z wkładką żelową PureGEL w pięcie
- Przestronne przodostopie 74,4 mm i sztywność zapiętka 5/5
- RunRepeat 86/100 Great, wyróżniony jako dobry dla lądujących na piętę
- Największy rabat tutaj: 346 zł wobec 683 zł ceny sugerowanej
- Szeroka, stabilna geometria platformy
- Słabe strony
- 2,4 mm ścierania w teście Dremela — trzy razy więcej niż u najlepszych butów tutaj
- Brak klasycznej gumowej podeszwy; zamiast niej odsłonięta pianka FluidRide
- Największa rozbieżność laboratorium kontra deklaracja: zmierzony drop 13,3 mm wobec deklarowanych 8 mm
- Zmierzona wysokość podeszwy 42,8 / 29,5 mm wobec deklarowanych 38 / 30 mm
- Asics Niemcy oferuje tylko szerokość standardową
- Oddychalność tylko 3/5
8.0 / 10dobry
-
Kiprun (Decathlon) Decathlon Kiprun KS500 2
- 280 g in EU 42 — manufacturer figure, no lab test existsMasa zmierzona w laboratorium
- 171 złcena detaliczna
Szczegóły+
170 zł z 365-dniowym prawem zwrotu na darmowym koncie lojalnościowym. Żadne niezależne laboratorium nigdy go nie zbadało, a podeszwa to w 70% EVA — ale usuwa on ryzyko finansowe sprawdzenia, czy bieganie ci odpowiada.
- Mocne strony
- 170 zł zamiast 256 zł — usuwa ryzyko finansowe startu
- 365 dni na zwrot i wymianę z darmowym kontem Fidélité
- Dwuletnia ustawowa rękojmia
- Drop 6 mm i neutralna konstrukcja, bez zbędnych dodatków
- Dostępny w sklepach Decathlon w całej Europie, można przymierzyć na miejscu
- Słabe strony
- Nie istnieje żaden niezależny test laboratoryjny — wszystkie liczby pochodzą od Decathlonu
- Podeszwa to 70% EVA i tylko 30% gumy, więc zetrze się szybciej
- Wysokości podeszwy nie są publikowane
- Brak zmierzonych danych o miękkości, zwrocie energii, oddychalności i trwałości
- Tylko szerokość standardowa
- Kalensole to zwykła pianka z rodziny EVA
6.8 / 10akceptowalny
Wyniki porównywalne tylko w tej kategoriiPróg istotności: ±0,15 pkt
8.9 Nasz werdykt
Brooks Ghost 18 to najbezpieczniejsza rekomendacja dla nowego biegacza, a powodem nie są jego wyniki laboratoryjne. Ma tu najwięcej gumy w podeszwie — 3,5 mm — przy znakomitym ścieraniu 0,8 mm, jego masa laboratoryjna dokładnie odpowiadała deklaracji marki i — co rozstrzygające — Brooks EMEA przyjmuje zużyte buty z powrotem w ciągu 90 dni, z darmowym zwrotem i pełnym zwrotem pieniędzy przy zakupie bezpośrednim. Nikt inny w tym rankingu nie pozwala naprawdę pobiegać w butach i zmienić zdania.
Jeśli przeszkodą są pieniądze, Decathlon Kiprun KS500 2 za 170–256 zł z 365-dniowym prawem zwrotu usuwa ryzyko finansowe sprawdzenia, czy bieganie ci odpowiada. Nie ma o nim niezależnych danych laboratoryjnych, a jego podeszwa to głównie EVA, a nie guma, więc zetrze się szybciej. To racjonalny kompromis, gdy nie wiesz jeszcze, czy w marcu nadal będziesz biegać.
Nie kupuj butów startowych z płytą węglową. Delikatna podeszwa, płyta wymagająca wypracowanej techniki i prędkości, by ją obciążyć, żywotność rzędu kilkuset kilometrów oraz udokumentowana seria przypadków pięciu zawodników wyczynowych, u których rozwinęły się przeciążeniowe urazy kości łódkowatej po wyłącznym używaniu butów z płytą. Korzyść dla kogoś biegnącego 6:30 na kilometr jest znikoma.
Podchodź też sceptycznie do bieżni w sklepie. W jednoślepym badaniu naprzemiennym z 2025 roku 21 biegaczek otrzymało ten sam but dwa razy — identyczny model, inny kolor — raz opisany jako "dobrany do techniki biegu", a raz jako "podstawowy". Komfort oceniono na 66,1 mm wobec 49,0 mm na skali wizualnej, bez istotnych różnic w jakimkolwiek mierzonym parametrze chodu. Pracę wykonała etykieta, a nie analiza.
Dowody
Pronacja: co naprawdę pokazało 11 000 uczestników badań
To tutaj opowieść branży i opublikowana literatura rozchodzą się najmocniej. Oto, co mówią badania, podane wprost.
Przegląd systematyczny Cochrane, 2022
Relph i wsp., Cochrane Database of Systematic Reviews, CD013368.pub2. Dwanaście badań, 11 240 uczestników, od 6 do 26 tygodni, w Ameryce Północnej, Europie, Australii i RPA.
W przypadku butów dobieranych według ustawienia stopy — trzy badania, 7203 uczestników — przegląd wykazał "niewielką różnicę lub jej brak" w częstości kontuzji, przy umiarkowanej pewności, najwyższej ocenie w całym przeglądzie.
Wnioski autorów: "Większość dowodów wskazuje na brak zmniejszenia liczby kontuzji kończyn dolnych u dorosłych przy porównaniu różnych typów butów do biegania" oraz "Nie ma dowodów na to, że dobieranie obuwia na podstawie typu stopy zmniejsza liczbę kontuzji kończyn dolnych związanych z bieganiem u dorosłych".
Knapik i wsp., 2014 — badania wojskowe
Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy, zbiorcza analiza trzech randomizowanych badań kontrolowanych w armii, siłach powietrznych i piechocie morskiej USA — około 7200 rekrutów. Jedna grupa otrzymała buty typu motion control, stabilizujące lub amortyzowane, dopasowane do kształtu podeszwy stopy; grupa kontrolna dostała buty stabilizujące niezależnie od wszystkiego.
Wynik: współczynnik częstości 0,97 dla mężczyzn (95% CI 0,88–1,06) i 0,97 dla kobiet (95% CI 0,85–1,08). Wniosek: "Dobór butów do biegania na podstawie wysokości łuku stopy miał niewielki wpływ na ryzyko kontuzji w podstawowym szkoleniu wojskowym".
Nielsen i wsp., 2014 — i wynik, który zaskakuje
British Journal of Sports Medicine. 927 początkujących biegaczy (1854 stopy), rok, 326 803 przebiegnięte km, 252 kontuzje. Każdy uczestnik biegał w tym samym neutralnym bucie, niezależnie od ustawienia stopy.
Osoby z pronacją miały niższy wskaźnik kontuzji: −0,37 kontuzji na 1000 km (95% CI −0,03 do −0,70), p=0,03 niż biegacze o neutralnym ustawieniu stopy.
Autorzy stwierdzają, że ich wyniki "przeczą powszechnemu przekonaniu, jakoby umiarkowana pronacja stopy wiązała się ze zwiększonym ryzykiem kontuzji u początkujących biegaczy zaczynających bieganie w neutralnym bucie". Zaznaczają, że podgrupa z silną pronacją była zbyt mała, by wyciągać o niej wnioski.
Uczciwa przeciwwaga
Nie zamierzamy przedstawiać tego jako sprawy zamkniętej. Malisoux i wsp. przeprowadzili zaślepione badanie RCT porównujące buty motion control ze standardowymi (BJSM 2016), a wtórna analiza z 2021 roku wykazała, że buty motion control zmniejszały ryzyko patologii konkretnie związanych z pronacją u biegaczy rekreacyjnych. Nie udało nam się dotrzeć do tych liczb, więc opisujemy wniosek bez podawania wartości.
Przegląd tematyczny z 2022 roku dodaje, że buty motion control "mogą wręcz okazać się szkodliwe — część biegaczy opuszcza więcej dni treningowych w obuwiu stabilizującym niż w neutralnym", zastrzegając jednocześnie, że dowody dla każdego z paradygmatów są na ogół ograniczone.
Rzetelne podsumowanie
Dobieranie butów według kategorii pronacji nie zmniejsza ogólnej częstości kontuzji. Jest to dobrze udokumentowane na próbie około 11 000 uczestników badań. Istnieją słabsze dowody z analiz wtórnych, że elementy stabilizujące mogą wpływać na niektóre konkretne typy urazów. Żadne z tego nie usprawiedliwia przypisania ci kategorii przez sklep na podstawie 30-sekundowego nagrania z bieżni.
Dowody
Drop, amortyzacja i rotacja butów: co wykazały badania
Drop: brak wpływu na kontuzje
Malisoux i wsp., American Journal of Sports Medicine 2016. 553 biegaczy przydzielono losowo do identycznych butów o dropie 10 mm, 6 mm lub 0 mm, z półroczną obserwacją.
"Ogólne ryzyko kontuzji nie różniło się u uczestników, którzy otrzymali wersję D6 (HR 1,30; 95% CI 0,86–1,98) lub D0 (HR 1,17; 95% CI 0,76–1,80), w porównaniu z butami D10".
Wtórny, hipotezotwórczy wynik w podgrupach: u biegaczy okazjonalnych niski drop wiązał się z niższym ryzykiem (HR 0,48; 95% CI 0,23–0,98), a u biegaczy regularnych — z wyższym (HR 1,67; 95% CI 1,07–2,62).
Przełożenie praktyczne: drop to zmienna komfortu, a nie bezpieczeństwa. A skoro zmierzony drop w tym rankingu różnił się od deklarowanego nawet o 5,3 mm, spór o to, czy wybrać but o dropie 8 mm czy 10 mm, jest sporem o liczbę, która może nie przetrwać pomiaru.
Amortyzacja: jedyna cecha z pozytywnym wynikiem
Malisoux i wsp., American Journal of Sports Medicine 2020. 848 przeanalizowanych biegaczy, 220 014 km, sześć miesięcy, 128 kontuzji. Dwa prototypy butów identyczne poza amortyzacją — miękki o sztywności globalnej 61 ± 3 N/mm, twardy o 95 ± 6 N/mm.
- Biegacze w twardym bucie mieli wyższe ryzyko kontuzji: HR 1,52 (95% CI 1,07–2,16).
- Interakcja z masą ciała przebiegała odwrotnie do branżowej intuicji: istotna u lżejszych biegaczy (HR 1,80; 95% CI 1,09–2,98), nieistotna u cięższych (HR 1,23; 95% CI 0,75–2,03).
- Sama masa ciała nie wiązała się z ryzykiem kontuzji, podobnie jak BMI ani procent tkanki tłuszczowej.
Zastrzeżenia, powiedziane wprost: to pojedyncze badanie RCT; zbiorcza analiza Cochrane badań nad miękką i twardą międzypodeszwą (2 badania, 1095 uczestników) wykazała minimalną różnicę przy niskiej pewności; "miękki" oznacza tu zmierzoną sztywność 61 N/mm, która nie odpowiada żadnemu marketingowemu opisowi buta; a typowa opowieść o mechanizmie — że amortyzacja zmniejsza zewnętrzne pionowe siły reakcji podłoża — "nie ma wystarczającego poparcia".
Czyli: umiarkowane poparcie dla butów amortyzowanych wobec twardych i żadnego poparcia dla teorii, którą się zwykle podaje jako wyjaśnienie.
Rotacja butów: obiecująca, ale to jedno badanie obserwacyjne
Malisoux i wsp., Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports 2015. Prospektywna kohorta obserwacyjna, nie badanie RCT. 264 biegaczy rekreacyjnych, 22 tygodnie, 87 kontuzji.
HR 0,614 (95% CI 0,389–0,969), p=0,036 — o 39% niższe ryzyko kontuzji u biegaczy używających naprzemiennie dwóch lub więcej par.
Ograniczenia wskazane przez samych autorów: krótkie, 22-tygodniowe okno, mniej kontuzji, niż zakładała moc badania (87 zaobserwowanych wobec 133 oczekiwanych), 56 osób, które odpadły, oraz wyraźne wezwanie do potwierdzenia wyniku w większym lub randomizowanym badaniu. Takiego badania RCT nie przeprowadzono.
Uczciwy wniosek dla początkującego: biegacze mający dwie pary są średnio bardziej zaangażowani i lepiej sytuowani niż ci z jedną parą — zakłócenie jest wpisane w wynik. Nikomu nie należy mówić, że do bezpiecznego startu potrzebuje butów za 1280 zł. Obronna rada brzmi: kup teraz jedną parę, a gdy będziesz ją wymieniać, zachowaj starą i biegaj na zmianę. Nic to nie kosztuje i jest zgodne z jedynymi istniejącymi dowodami.
Wymiana butów
Skąd wzięła się zasada 500–800 km
Nie wywodzi się z danych o kontuzjach. To mieszanka mechanicznych testów stanowiskowych i branżowej konwencji. Strona produktowa Pumy po prostu podaje około 800 km dla modelu Velocity Nitro 5, bez żadnego źródła.
Co faktycznie mówią badania:
- Badanie University of Connecticut z 2020 roku objęło ośmiu biegaczy akademickich na dystansie 643 km w butach Nike Pegasus. Brak spadku ekonomii biegu przy 160 km, duże spadki przy 240 km, istotne statystycznie przy 320 km — degradacja długo przed 500 km.
- Badanie amortyzacji z 2017 roku wykazało, że materiał międzypodeszwy może twardnieć już po 160 km — a mimo to biegacze praktycznie nie odczuwali zmiany amortyzacji ani przy 160 km, ani nawet przy 640 km, różnica rzędu 3%. Twoje nogi są kiepskim czujnikiem w tej sprawie.
- Jeśli chodzi o kontuzje: związek między zużyciem buta a urazem jest niejasny i opiera się na skąpych, często sprzecznych dowodach.
Warto też zauważyć, że badanie rotacji butów, przywoływane czasem jako pośrednie poparcie, w ogóle nie rejestrowało wieku butów.
Rzetelne ujęcie
500–800 km to rozsądna heurystyka budżetowa i rozsądny moment, by buty obejrzeć. Na co patrzeć: zgniecione zagniecenia międzypodeszwy, podeszwa starta aż do pianki i zapadający się kołnierz pięty.
To nie jest oparty na dowodach termin wymiany zapobiegający kontuzjom, a bieganie w bucie z przebiegiem 900 km nie zostało uznane za niebezpieczne.
Zmierzone dane o podeszwach w tym rankingu są bardziej użyteczne niż jakakolwiek liczba kilometrów. Brooks, Nike i adidas starły się po 0,8 mm w tym samym teście Dremela; Asics Gel-Cumulus 28 starł się o 2,4 mm. To trzykrotna różnica w tempie, w jakim twoje buty dochodzą do momentu, gdy podeszwy już nie ma.
Dopasowanie
Jak dobrać rozmiar buta i dlaczego numeracja EU jest zawodna
Początkujący znacznie częściej kupują buty za małe, niż wybierają złą "kategorię". Oto właściwa metoda.
- Długość: od pół do całej szerokości kciuka wolnej przestrzeni przed najdłuższym palcem. Pamiętaj, że najdłuższy palec nie zawsze jest palcem dużym.
- Pięta: przytrzymaj tył buta i spróbuj unieść piętę. Ruch powinien być minimalny lub żaden.
- Asymetria: lewa i prawa stopa mogą różnić się nawet o cały rozmiar. Zmierz obie i dobierz do większej.
- Skarpety i wkładki istotnie zmieniają dopasowanie. Przymierzaj buty w skarpetach i z wkładką ortopedyczną, w których faktycznie biegasz.
- Mierz stopy od czasu do czasu na nowo. Łuki z czasem mogą się obniżać i wydłużać.
- Numeracja męska i damska różnią się o mniej więcej 1,5 rozmiaru US.
Klasyczna rada sprzedawców mówi, by przymierzać buty późnym popołudniem, gdy stopy są największe. Nie udało nam się znaleźć kontrolowanego badania mierzącego obrzęk stóp wywołany bieganiem, więc traktuj to jako rozsądną praktykę, a nie udokumentowany wynik.
Numeracja EU nie przelicza się wiarygodnie
Punktem odniesienia jest męskie US 10,0 = UK 9,5 = EU 44,0. Poza tym zachowaj ostrożność. Numeracja EU to nominalnie system punktu paryskiego, ale marki stosują go niekonsekwentnie i ten sam numer EU może różnić się nawet o cały rozmiar między Asicsem, Nike a Hoką.
Konkretnie, na sprawdzonych przez nas europejskich stronach marek: Asics DE podaje EU 39–51,5, Hoka DE podaje EU 40–52, a Brooks przez niemieckiego sprzedawcę podaje EU 42,5–49,5 dla mężczyzn. Trzy różne siatki.
Przeliczaj według tabeli własnej marki, a nie uniwersalnej, i przy zakupie online zamawiaj dwa sąsiednie rozmiary.
Szerokość: problem europejski
Serwisy recenzenckie wymieniają tycie wąskie, szerokie i bardzo szerokie warianty, które w większości odzwierciedlają dostępność w USA. Na rzeczywistych europejskich stronach marek znaleźliśmy:
| Marka | Szerokości dostępne w Europie |
|---|---|
| Hoka DE | Normal, Wide, X-Wide — najlepiej w tym zestawieniu |
| Nike DE | Normal i Wide |
| adidas | Normal i Wide |
| Asics DE | Tylko standardowa |
| Puma EU | Tylko regular |
| Decathlon | Tylko standardowa |
| Brooks (niemiecki sprzedawca) | Tylko medium |
Jeśli masz szerokie stopy, zacznij od Hoki.
Zakupy w Europie
Twoje prawo do zwrotu i którzy sprzedawcy idą dalej
Prawo ustawowe pozwala buty przymierzyć, a nie przetestować
Zgodnie z dyrektywą o prawach konsumentów 2011/83/UE zakupy na odległość w całej UE dają co najmniej 14 dni od dostawy na odstąpienie od umowy, bez podania przyczyny.
W przypadku butów liczą się dwa szczegóły:
- Zwykle możesz musieć zapłacić za przesyłkę zwrotną — ale jeśli sprzedawca nie poinformował cię wcześniej o tych kosztach, to on za nie odpowiada.
- Masz prawo zbadać towar "w warunkach porównywalnych do sklepowych" i sprzedawca nie może naliczyć utraty wartości, jeśli użyłeś rzeczy wyłącznie do sprawdzenia rozmiaru. Przymierzanie butów w domu jest chronione.
Czego prawo nie chroni: sprzedawca może obniżyć zwrot pieniędzy, jeśli korzystanie wykracza istotnie poza ustalenie charakteru i cech towaru. Przebiegnięcie 20 km na zewnątrz nie mieści się w prawie ustawowym.
Sprzedawcy, których dobrowolna polityka idzie dalej
- Brooks EMEA — Run Happy Promise. 90 dni, przyjmowane zużyte buty, darmowy zwrot, pełny zwrot pieniędzy, przy zakupach bezpośrednio na stronie Brooksa (nie u sprzedawców zewnętrznych). To najsilniejsza polityka, jaką zweryfikowaliśmy w Europie, i rzeczywisty powód, by kupić Ghosta 18 bezpośrednio.
- Decathlon. 365 dni na zwrot i wymianę z darmowym kontem lojalnościowym Fidélité, plus dwuletnia ustawowa rękojmia. W połączeniu z ceną 170 zł to najniżej ryzykowny punkt wejścia w Europie.
- adidas. 30 dni na zwrot na adidas.de. Odrębna 30-dniowa gwarancja na buty sportowe istnieje, ale zweryfikowaliśmy ją wyłącznie na stronie amerykańskiej.
Metoda praktyczna
Zamów dwa sąsiednie rozmiary u sprzedawcy z darmowymi zwrotami. Przymierz oba w domu na dywanie, w skarpetach biegowych. Zachowaj opakowanie. Jeden odeślij. Jest to w pełni chronione prawem ustawowym i nic nie kosztuje.
Jeszcze jeden europejski nawyk wart przyjęcia: porównywarki cen konsekwentnie pokazują 25–45% poniżej ceny sugerowanej na modelach z poprzedniego sezonu, a nawet aktualnych. W tym rankingu Nike spada z 598 zł do 320 zł, Asics Cumulus z 683 zł do 346 zł, a adidas z 640 zł do 363 zł. Płacenie pełnej ceny sugerowanej za but do biegania jest w Europie rzadkością.
Bieżnia w sklepie
Co analiza biegu może, a czego nie może ci powiedzieć
Najbardziej bezpośrednio istotne badanie jest małe, ale bardzo wymowne.
Fife i wsp., Translational Sports Medicine 2025. Dwadzieścia jeden biegaczek, jednoślepy schemat naprzemienny.
Dwa "różne" buty były tym samym butem. Identyczny Brooks Anthem 5, różniący się wyłącznie kolorem i tym, czy opisano go uczestniczce jako "dobrany do techniki biegu", czy jako "podstawowy".
- Oceny komfortu: własne buty 83,8 ± 8,3 mm; "dobrany do techniki biegu" 66,1 ± 21,5 mm; "podstawowy" 49,0 ± 24,1 mm.
- Różnica na korzyść identycznego, ale lepiej opisanego buta: 15,6 mm (95% CI 5,7–25,5).
- Preferencje: 71,4% własne buty, 23,8% "dobrany do techniki biegu", 4,8% "podstawowy".
- Brak istotnych różnic w jakimkolwiek parametrze czasowo-przestrzennym czy kinematycznym (p ≥ 0,157).
Wniosek autorów: rekomendacja buta i jego opis istotnie wpływają na subiektywny komfort i preferencje, nie zmieniając istotnie zmierzonego chodu.
Uczciwe zastrzeżenie, które formułują sami autorzy: badanie mierzyło postrzegane ryzyko kontuzji, a nie kontuzje, a przekonanie o zmniejszeniu ryzyka może nie odpowiadać ryzyku rzeczywistemu. Próba to 21 kobiet w trzech rozmiarach butów.
Co to oznacza w praktyce
Zestawione z 7200 rekrutami Knapika i 11 240 uczestnikami przeglądu Cochrane, obraz jest spójny: pracę wykonuje etykieta przy rekomendacji, a nie analiza.
Użyteczną częścią wizyty w sklepie jest przymierzenie kilku butów i pobieganie w nich. Nagranie z bieżni to teatr — z rzeczywistą korzyścią placebo, bo komfort to jedyna zmienna, którą dowody wspierają. Ta korzyść nie jest bezwartościowa. Powinna być po prostu uczciwie wyceniona.
Marketing bez zasłon
Sześć twierdzeń, które warto zdyskontować
Procenty "zwrotu energii". Mierzone mechanicznym testem zrzutu — masa spadająca na międzypodeszwę. Rzeczywisty rozrzut: EVA 47–54%, premium PEBA i TPU 74–82%. Ale samo RunRepeat zastrzega, że większość energii zwracanej przez but "po prostu pomaga mu wrócić do kształtu, a nie popycha cię naprzód", a lepszy zwrot energii "może poprawić ekonomię biegu — ale nie zawsze". Ten sam superbut ma osoby reagujące i niereagujące. Zauważ, że w tym rankingu but o najwyższym zmierzonym zwrocie energii to codzienny trener za 640 zł, a maksymalnie amortyzowany flagowiec za 854 zł jest wśród najniższych.
Kategorie pronacji. Cochrane przy umiarkowanej pewności: brak dowodów, by dobór według typu stopy zmniejszał kontuzje. Knapik na około 7200 rekrutach: współczynnik częstości 0,97. Nielsen na 927 początkujących: osoby z pronacją miały mniej kontuzji. "Masz nadmierną pronację, potrzebujesz stabilizacji" to taksonomia sprzedażowa, a nie diagnoza.
Twierdzenia typu "zaprojektowany dla". "Zaprojektowany dla codziennego biegacza", "stworzony do długich wybiegań", "zbudowany dla lądujących na piętę" — to komunikaty pozycjonujące. Za żadnym z takich twierdzeń w przypadku ośmiu butów tutaj nie stoi opublikowane badanie.
Szum wokół płyt. Płyty w codziennych trenerach zwykle dotyczą charakteru jazdy i stabilności międzypodeszwy, a nie napędu, a płyty węglowe dają mierzalne korzyści przy prędkościach, których większość początkujących nie osiąga. Zauważ, że "Support Rods" adidasa to element z pianki, a nie napędowa płyta — nazwa skłania dokładnie do błędnego wniosku.
Deklaracje żywotności. Podawane przez Pumę 800 km nie ma żadnego źródła. Faktyczne badania wykazały istotne pogorszenie ekonomii biegu po 320 km, a związek między zużyciem buta a kontuzją uznano za niejasny.
Sama karta katalogowa. W tym rankingu zmierzony drop różnił się od deklarowanego nawet o 5,3 mm, a zmierzona wysokość podeszwy nawet o 4,8 mm. Każdą podaną przez markę wartość wysokości podeszwy i dropu traktuj jako przybliżoną.
Bezpieczeństwo
Dlaczego początkujący nie powinni kupować butów z płytą węglową
Żaden z ośmiu butów w tym rankingu nie ma płyty i jest to zamierzone.
Argument praktyczny
Startowy but z płytą węglową to złe narzędzie dla nowego biegacza: cienka, delikatna podeszwa, sztywna płyta wymagająca wypracowanej techniki i prędkości, by ją poprawnie obciążyć, oraz żywotność liczona w kilkuset kilometrach — przy cenie około 1200 zł.
Sygnał bezpieczeństwa, podany uczciwie
Seria przypadków opublikowana w 2023 roku w Sports Medicine opisała pięciu zawodników wyczynowych, u których rozwinęły się przeciążeniowe urazy kości łódkowatej po wyłącznym noszeniu butów z płytą węglową.
Dr Adam Tenforde ze Spaulding Rehabilitation i Harvard Medical School o urazach kości łódkowatej: "Nierozpoznana kość może w praktyce obumrzeć… Może też przyczynić się do choroby zwyrodnieniowej stawów". Biomechanik sportowy dr Kim Hebert-Losier z University of Waikato dodaje, że "urazy kolana, biodra i pleców są… prawdopodobne u osób noszących buty z płytą węglową, podobnie jak skręcenia kostki".
Zachowajmy jasność co do siły tego dowodu: seria pięciu przypadków u biegaczy wyczynowych nie dowodzi, że płyty węglowe szkodzą początkującym. Poprawne stwierdzenie brzmi: prawdopodobne ryzyko jest niezerowe, korzyść dla kogoś biegnącego 6:30 na kilometr jest znikoma, a koszt wysoki.
Obaj cytowani eksperci zalecają stopniowe wprowadzanie i mieszanie butów z płytą i bez niej, a nie całkowitą abstynencję — to rada dla osób już biegających szybko, a nie dla zaczynających.
Co kupić zamiast tego
Neutralny but treningowy z trwałą podeszwą i wygodnym dopasowaniem. Czyli każdy but na tej stronie.
Metodologia
Jak powstaje ta ocena
Ocena to średnia czterech składowych — każda waży tyle samo i każda opiera się na wskazanym źródle. Pełną procedurę opisuje metodologia.
01Skład i specyfikacja
Deklarowany skład i specyfikacja: substancje aktywne i ich stężenia, klasy energetyczne, normy, parametry techniczne — oraz to, o czym producent nie mówi.
02Dowody i badania
Weryfikacja deklaracji producenta w źródłach zewnętrznych: raporty laboratoryjne, testy branżowe, karty charakterystyki, certyfikaty i decyzje organów nadzoru.
03Opinie użytkowników
Analiza zweryfikowanych opinii pisanych po dłuższym używaniu, wraz z powtarzającymi się zgłoszeniami usterek danego modelu lub serii.
04Koszt i wartość
Cena zestawiona z tym, co produkt faktycznie daje, oraz koszty ponoszone później — materiały eksploatacyjne, energia, serwis, abonamenty — w okresie typowym dla kategorii.
FAQ
Najczęstsze pytania
Jaki but do biegania powinien kupić początkujący?+
Brooks Ghost 18 za około 576 zł to najbezpieczniejsza rekomendacja — najwięcej gumy w podeszwie w tym zestawieniu, 3,5 mm, przy znakomitym ścieraniu 0,8 mm, a Brooks EMEA przyjmuje zużyte buty z powrotem w ciągu 90 dni z darmowym zwrotem przy zakupie bezpośrednim. Jeśli ograniczeniem jest budżet, Decathlon Kiprun KS500 2 za 170 zł z 365-dniowym prawem zwrotu usuwa ryzyko finansowe sprawdzenia, czy bieganie ci odpowiada. Jeśli masz szerokie stopy, zacznij od Hoki Clifton 11 — jedynego buta tutaj z realną dostępnością szerokości od wąskiej po bardzo szeroką w Europie.
Czy przy nadmiernej pronacji potrzebuję butów stabilizujących lub motion control?+
Dowody mówią, że nie. Przegląd Cochrane obejmujący 12 badań i 11 240 uczestników nie znalazł dowodów, by dobieranie obuwia według typu stopy zmniejszało liczbę kontuzji biegowych, przy umiarkowanej pewności. Zbiorcza analiza badań wojskowych na około 7200 rekrutach dała współczynnik częstości 0,97. A w badaniu 927 początkujących biegaczy na 326 803 km, wszystkich w tym samym neutralnym bucie, osoby z pronacją miały niższy wskaźnik kontuzji niż biegacze o neutralnym ustawieniu stopy. Kup najwygodniejszy neutralny but, który pasuje.
Czy drop od pięty do palców ma znaczenie?+
Nie dla ryzyka kontuzji. W badaniu randomizowanym 553 biegaczom dano identyczne buty o dropie 10 mm, 6 mm i 0 mm i nie stwierdzono różnicy w ogólnym ryzyku kontuzji. A w tym rankingu zmierzony drop różnił się od deklarowanego nawet o 5,3 mm — Nike zmierzono na 14,0 mm wobec deklarowanych 10 mm, Asicsa Cumulus na 13,3 mm wobec deklarowanych 8 mm. Wybór między butem o dropie 8 mm a 10 mm to wybór między liczbami, które mogą nie przetrwać pomiaru.
Kupić buty miękkie czy twarde?+
Umiarkowane dowody przemawiają za miększymi. W badaniu RCT z udziałem 848 biegaczy na dystansie 220 014 km osoby w twardszym bucie miały wyższe ryzyko kontuzji (HR 1,52), a efekt był istotny u lżejszych, a nie cięższych biegaczy. Sama masa ciała nie wiązała się z ryzykiem kontuzji. Zastrzeżenia: to pojedyncze badanie, Cochrane ocenił zbiorcze dowody w tej sprawie jako o niskiej pewności, a zwykle podawany mechanizm — że amortyzacja zmniejsza siły uderzenia — nie ma dobrego poparcia.
Jak często wymieniać buty do biegania?+
Oglądaj je przy 500–800 km, zamiast wymieniać według harmonogramu. Ta liczba pochodzi z testów stanowiskowych i branżowej konwencji, a nie z danych o kontuzjach — badanie z 2020 roku wykazało istotne pogorszenie ekonomii biegu po 320 km, długo przed 500, a badanie z 2017 roku wykazało, że biegacze niemal nie odczuwali zmiany amortyzacji nawet po 640 km. Związek między zużyciem buta a kontuzją jest niejasny i oparty na skąpych, sprzecznych dowodach. Szukaj zgniecionych zagnieceń międzypodeszwy, podeszwy startej aż do pianki i zapadającego się kołnierza pięty.
Czy potrzebuję dwóch par butów?+
Nie na start. Jedno badanie obserwacyjne 264 biegaczy wykazało o 39% niższe ryzyko kontuzji u osób używających naprzemiennie dwóch lub więcej par (HR 0,614), ale jego autorzy sami wzywali do potwierdzenia w badaniu randomizowanym, którego nigdy nie przeprowadzono — a biegacze mający dwie pary różnią się od tych z jedną parą w sposób zakłócający wynik. Rozsądne podejście: kup teraz jedną parę, a gdy będziesz ją wymieniać, zachowaj starą i biegaj na zmianę. Nic to nie kosztuje.
Czy analiza biegu w sklepie biegowym jest przydatna?+
Do wyboru buta w zasadzie nie. W jednoślepym badaniu naprzemiennym z 2025 roku 21 biegaczek otrzymało ten sam but dwa razy — identyczny model, inny kolor — raz opisany jako "dobrany do techniki biegu", a raz jako "podstawowy". Komfort oceniono na 66,1 mm wobec 49,0 mm, przy braku istotnych różnic w jakimkolwiek mierzonym parametrze chodu. Pracę wykonała etykieta. Naprawdę użyteczne w wizycie w sklepie jest przymierzenie kilku butów i pobieganie w nich.
Czy mogę zwrócić buty do biegania w UE po ich noszeniu?+
W ramach ustawowego 14-dniowego prawa odstąpienia możesz przymierzyć buty "w warunkach porównywalnych do sklepowych" i sprzedawca nie może za to naliczyć utraty wartości — ale bieganie w nich na zewnątrz wykracza poza zakres ochrony i sprzedawca może obniżyć zwrot pieniędzy. Niektórzy sprzedawcy dobrowolnie idą znacznie dalej: Brooks EMEA przyjmuje zużyte buty w ciągu 90 dni z darmowym zwrotem przy zakupach bezpośrednich, a Decathlon oferuje 365 dni na zwrot z darmowym kontem lojalnościowym.
Czy powinienem kupić buty z płytą węglową?+
Nie. Mają cienkie, delikatne podeszwy, krótką żywotność, kosztują około 1200 zł i wymagają wypracowanej techniki oraz tempa, by w ogóle obciążyć płytę. Seria przypadków z 2023 roku udokumentowała pięciu zawodników wyczynowych z przeciążeniowymi urazami kości łódkowatej po wyłącznym noszeniu butów z płytą — co nie dowodzi ryzyka dla początkujących, ale korzyść dla kogoś biegnącego 6:30 na kilometr i tak jest znikoma. Żaden z ośmiu butów w tym rankingu nie ma płyty.
Źródła
Dokumenty i normy
- 1. Relph N et al. - Running shoes for preventing lower limb running injuries in adults, Cochrane Database of Systematic Reviews 2022: https://www.cochrane.org/CD013368/MUSKINJ_running-shoes-preventing-lower-limb-running-injuries-adults
- 2. Nielsen RO et al. - Foot pronation is not associated with increased injury risk in novice runners, Br J Sports Med 2014: https://vbn.aau.dk/en/publications/foot-pronation-is-not-associated-with-increased-injury-risk-in-no/
- 3. Knapik JJ et al. - Injury-reduction effectiveness of prescribing running shoes on the basis of foot arch height, JOSPT 2014: https://www.jospt.org/doi/10.2519/jospt.2014.5342
- 4. Malisoux L et al. - Influence of the heel-to-toe drop on injury risk, Am J Sports Med 2016 (PDF): https://podochat.gespodo.com/wp-content/uploads/2020/ressources/Influence-of-the-Heel-to-Toe-Drop-of-standard-cushioned-running-shoes-on-injury-risk-in-leisure-time-runners.pdf
- 5. Malisoux L et al. - Shoe cushioning influences running injury risk according to body mass, Am J Sports Med 2020 (summary PDF): https://files.lih.lu/Press/200903_RRI_Interv4-Feedback_to_the_participants_FV2-EN.pdf
- 6. Malisoux L et al. - Can parallel use of different running shoes decrease running-related injury risk, Scand J Med Sci Sports 2015 (PDF): https://www.fitasaphysio.com/uploads/4/3/3/4/43345381/parallel_use_of_2_pairs_of_running_shoes_decreases_injury.pdf
- 7. Agresta C et al. - Running injury paradigms and their influence on footwear design, Frontiers in Sports and Active Living 2022: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fspor.2022.815675/full
- 8. Fife A et al. - Running shoe recommendations based on gait analysis, Translational Sports Medicine 2025 (open access PDF): https://researchcommons.waikato.ac.nz/server/api/core/bitstreams/89a64513-bc7d-4b8c-88d1-2db533bff85e/content
- 9. The Conversation - How do I know when it's time to replace my running shoes: https://theconversation.com/how-do-i-know-when-its-time-to-replace-my-running-shoes-238997
- 10. Live Science - Can carbon-plated running shoes cause injury: https://www.livescience.com/can-carbon-plated-running-shoes-cause-injury
- 11. RunRepeat - Nike Pegasus 42 lab review: https://runrepeat.com/nike-pegasus-42
- 12. RunRepeat - Brooks Ghost 18 lab review: https://runrepeat.com/brooks-ghost-18
- 13. RunRepeat - Hoka Clifton 11 lab review: https://runrepeat.com/hoka-clifton-11
- 14. RunRepeat - Asics Gel-Cumulus 28 lab review: https://runrepeat.com/asics-gel-cumulus-28
- 15. RunRepeat - Asics Gel-Nimbus 28 lab review: https://runrepeat.com/asics-gel-nimbus-28
- 16. RunRepeat - adidas Supernova Rise 3 lab review: https://runrepeat.com/adidas-supernova-rise-3
- 17. RunRepeat - Asics Novablast 6 lab review: https://runrepeat.com/asics-novablast-6
- 18. RunRepeat - Energy return in running shoes guide: https://runrepeat.com/guides/energy-return-in-running-shoes
- 19. RTINGS - Puma Velocity Nitro 5 review: https://www.rtings.com/running-shoes/reviews/puma/velocity-nitro-5
- 20. Doctors of Running - Puma Velocity Nitro 5 review: https://www.doctorsofrunning.com/puma-velocity-nitro-5-review/
- 21. Running Warehouse - Shoe fit tips: https://www.runningwarehouse.com/learningcenter/gear_guides/footwear/fittips.html
- 22. European Consumer Centre Germany - Right of withdrawal: https://www.evz.de/en/topics/internet-shopping/online-shopping/right-of-withdrawal/
- 23. Brooks EMEA - Worn item returns policy: https://emea-support.brooksrunning.com/hc/en-us/articles/360042960932-Can-I-send-back-worn-items-And-is-the-returns-process-free
- 24. Decathlon FR - Kiprun KS500 2 product page: https://www.decathlon.fr/p/chaussure-de-running-homme-kiprun-ks500-2-noir-jaune/_/R-p-341860
- 25. Nike DE - Pegasus 42: https://www.nike.com/de/t/pegasus-42-strassenlaufschuh-M9ckDyR3
- 26. Hoka DE - Clifton 11: https://www.hoka.com/de/de/herren-strasse/clifton-11/1176572.html
- 27. Asics DE - Gel-Cumulus 28: https://www.asics.com/de/de-de/gel-cumulus--28/p/1011C143-402.html
- 28. Asics DE - Gel-Nimbus 28: https://www.asics.com/de/de-de/gel-nimbus--28/p/1011C127-001.html
- 29. adidas DE - Supernova Rise 3: https://www.adidas.de/supernova-rise-3-laufschuh/KK1206.html
- 30. Puma EU - Velocity Nitro 5: https://eu.puma.com/de/de/pd/velocity-nitro-5-laufschuhe-herren/312944
- 31. bunert.de - Brooks Ghost 18: https://www.bunert.de/brooks-ghost-18-herren
- 32. Geizhals.de price comparison, September 2026: https://geizhals.de/
Więcej
Inne rankingi
w kategorii
Sport i outdoor.
Każda kategoria ma własny protokół i własny kluczowy parametr.
-
Sport i outdoor8.7najlepszy
Kaski rowerowe
Wynik i gwiazdki Virginia Tech STAR
-
Sport i outdoor7.8najlepszy
Zegarki biegowe GPS
Czas pracy GPS w najdokładniejszym opublikowanym trybie
-
Sport i outdoor8.9najlepszy
Najlepsze opaski i zegarki fitness
Zmierzona dokładność pomiaru tętna wobec pasa piersiowego EKG






