Sport i outdoorAnaliza 149
Najlepsze kaski rowerowe
Każdy kask rowerowy sprzedawany w UE spełnia tę samą normę, EN 1078, a norma ta sprawdza wyłącznie uderzenia proste. To, jak kask radzi sobie z ukośnym uderzeniem podczas prawdziwego upadku, mierzy zaledwie kilka niezależnych laboratoriów, a ich wyniki różnią się znacznie bardziej niż ceny. Ten ranking dziesięciu aktualnych kasków szosowych, miejskich i do dojazdów opiera się właśnie na tych wynikach.
Kluczową liczbą jest wynik Virginia Tech STAR, odczytany dla konkretnego modelu z listy laboratorium obejmującej 311 kasków, zestawiony ze szwedzkimi testami Folksam oraz testem ADAC i Stiftung Warentest z 2024 roku tam, gdzie dany model został uwzględniony. Najtańszy kask w zestawieniu kosztuje 55 € i ma pięć gwiazdek; jeden za około 209 € ma cztery.
To analiza źródeł. Niczego nie nosiliśmy, nie ważyliśmy ani nie testowaliśmy zderzeniowo, a żaden kask nie może obiecać, że zapobiegnie urazowi. Możemy natomiast pokazać, które deklaracje są poparte opublikowanym testem, którego wariantu dotyczył test i których danych producenci nie podają.
Nota metodyczna
Opracowanie na podstawie stron produktowych producentów, ocen kasków rowerowych Virginia Tech w wersji otwartej w październiku 2026, testów kasków dla dorosłych Folksam z lat 2017–2025, opublikowanych wyników ADAC z 2024 roku oraz bezpłatnej części testu Stiftung Warentest z 2024 roku. Niczego nie testowaliśmy osobiście. Virginia Tech bada kaski kupione na rynek amerykański; wersje europejskie mogą się różnić, dlatego podajemy wynik wyłącznie pod nazwą modelu stosowaną przez laboratorium. Oceny Stiftung Warentest są płatne i nie są cytowane. Wyników Certimoov, Which? i Consumentenbond dla tych modeli nie znaleźliśmy lub ich nie analizowaliśmy. Ceny podano w euro ze sklepów producentów w UE tam, gdzie prowadzą sprzedaż bezpośrednią (Specialized, Sweet Protection, MET, Lumos, Giro i Trek, w trzech przypadkach z irlandzkich stron), a dla POC, Lazer i Abus z bike-components.de lub Bike24; sklep POC pokazywał jedynie cenę w złotych. Oceny użytkowników opierają się na widocznych dla nas stronach z opiniami, co przy kilku modelach oznacza garść recenzji lub ich brak. Warunki wymiany po wypadku sprawdziliśmy tylko u Treka, Sweet Protection, MET i Lumos.
8.7wynik BPR
Kluczowy parametr
Wynik i gwiazdki Virginia Tech STAR
Wynik STAR sumuje ryzyko wstrząśnienia mózgu zmierzone w 24 uderzeniach laboratoryjnych, w tym rotacyjnych, które obowiązkowy test EN 1078 pomija; im niższy, tym lepiej. Wartości odczytujemy z helmet.beam.vt.edu dla dokładnej nazwy modelu; jeśli nazwa się różni, zaznaczamy to.
-
Najwyższa ocena
Specialized Align II
- 9.55 — 5 stars (Virginia Tech, rank 40 of 311)Wynik i gwiazdki Virginia Tech STAR
- 235 złcena detaliczna
Szczegóły+
Kask z Mips za 55 €, który ma pięć gwiazdek Virginia Tech i wyróżnienie Folksam „Bra val” z 2021 roku. Specialized nie podaje na stronie produktu ani wagi, ani normy europejskiej.
- Mocne strony
- Wynik Virginia Tech STAR 9,55, pięć gwiazdek
- Ocena Folksam 4 „Bra val” w teście kasków dla dorosłych 2021
- 55 € na specialized.com (Irlandia)
- 4,8/5 z 396 opinii właścicieli na specialized.com
- Wkładka Mips i pokrętło regulacji w trzech rozmiarach
- Słabe strony
- Specialized nie podaje wagi (Folksam zmierzył 275 g)
- Brak informacji o EN 1078 na stronie produktu
- Właściciele zgłaszają niewygodną regulację pasków i brak zapasowych wkładek
- Brak zintegrowanej lampki
8.7 / 10dobry
-
Najlepszy miejski
Specialized Mode
- 8.80 — 5 stars (Virginia Tech, rank 23 of 311)Wynik i gwiazdki Virginia Tech STAR
- 320 złcena detaliczna
Szczegóły+
Miejski kask z zamkniętą skorupą i Mips, który uzyskał w Virginia Tech wynik 8,80 i pięć gwiazdek oraz według Specialized spełnia holenderską normę NTA 8776 dla rowerów elektrycznych. Producent nie podaje wagi; Folksam zmierzył 422 g.
- Mocne strony
- Wynik Virginia Tech STAR 8,80, pięć gwiazdek
- Spełnia NTA 8776 według Specialized
- Ocena Folksam 3 w teście kasków dla dorosłych 2023
- 75 € na specialized.com (Irlandia)
- Dwa kształty: Classic i Round Fit
- Słabe strony
- Specialized nie podaje wagi (Folksam zmierzył 422 g)
- Brak informacji o EN 1078 na stronie produktu
- Lampkę Stix trzeba dokupić
- Właściciele opisują wysokie, masywne osadzenie; rozmiarówka mała
8.1 / 10dobry
-
Najlepsze wyniki testów
POC Cytal
- 7.51 — 5 stars (Virginia Tech, rank 6 of 311)Wynik i gwiazdki Virginia Tech STAR
- 1 448 złcena detaliczna
Szczegóły+
Najniższy wynik Virginia Tech w dziesiątce (7,51) i jeden z zaledwie dwóch kasków „Bra val” w teście kasków dla dorosłych Folksam z 2025 roku. POC podaje wagę dla każdego rozmiaru; cena jest tu najwyższa.
- Mocne strony
- Wynik Virginia Tech STAR 7,51, pięć gwiazdek, miejsce 6 z 311
- Ocena Folksam 4 „Bra val” w teście kasków dla dorosłych 2025
- Waga podana dla każdego rozmiaru: 250 g S, 270 g M, 300 g L
- Deklarowana EN 1078; Mips Air Node i EPS o dwóch gęstościach
- Niektóre kolory widziane za 223,99 € w bike-components.de
- Słabe strony
- 339 € w większości kolorów w bike-components.de
- Cytal Carbon ma wynik 12,65 (cztery gwiazdki): wyniki nie przenoszą się między wariantami
- Bardzo mało widocznych opinii właścicieli
- Brak zintegrowanej lampki
8.0 / 10dobry
-
Sweet Protection Falconer 2Vi Mips
- 8.45 — 5 stars (Virginia Tech, rank 15 of 311)Wynik i gwiazdki Virginia Tech STAR
- 1 063 złcena detaliczna
Szczegóły+
Drugi kask „Bra val” w teście kasków dla dorosłych Folksam z 2025 roku, z wynikiem Virginia Tech 8,45 i pięcioma gwiazdkami. Sweet Protection wymienia EN 1078:2012+A1:2012 i oferuje 40% zniżki na nowy kask po wypadku.
- Mocne strony
- Ocena Folksam 4 „Bra val” w teście kasków dla dorosłych 2025
- Wynik Virginia Tech STAR 8,45, pięć gwiazdek
- Certyfikaty wymienione z nazwy: EN1078:2012 + A1:2012, CPSC 1203, UKCA
- Wymiana po wypadku: 40% zniżki w ciągu trzech lat
- Widziany za 165,99 € w bike-components.de
- Słabe strony
- Cena katalogowa 249 €
- Folksam zmierzył 300 g wobec deklarowanych 285 g dla M/L
- Liczby otworów wentylacyjnych nie podano
- Tylko trzy widoczne opinie u sprzedawcy
7.9 / 10przyzwoity
-
Najlepszy budżetowy
MET Miles Mips
- 10.01 — 5 stars (Virginia Tech, rank 51 of 311)Wynik i gwiazdki Virginia Tech STAR
- 342 złcena detaliczna
Szczegóły+
Kask turystyczny i miejski za 80 € z kompletną kartą danych: 265 g w S/M, 17 otworów, Mips-C2. Pięć gwiazdek Virginia Tech przy wyniku 10,01, ale nie znaleźliśmy europejskiego testu konsumenckiego.
- Mocne strony
- 80 € na met-helmets.com
- Waga podana dla każdego rozmiaru: 265 g (S/M), 290 g (M/L)
- Wynik Virginia Tech STAR 10,01, pięć gwiazdek
- Wkładka Mips-C2 i 17 otworów wentylacyjnych
- Wymiana po wypadku po obniżonej cenie w ciągu dwóch lat
- Słabe strony
- Nie znaleziono wyników Folksam, ADAC ani Stiftung Warentest
- Wynik blisko granicy czterech gwiazdek (10,09)
- Brak opinii właścicieli na stronie producenta
- Brak zintegrowanej lampki
7.8 / 10przyzwoity
-
Lumos Ultra Mips
- 10.20 — 4 stars (Virginia Tech, rank 58 of 311)Wynik i gwiazdki Virginia Tech STAR
- 726 złcena detaliczna
Szczegóły+
Kask z najbogatszym oświetleniem: 30 białych diod z przodu, 64 czerwone z tyłu i kierunkowskazy sterowane pilotem. Wersja z Mips ma wynik 10,20 (cztery gwiazdki); Ultra bez Mips – 17,19 (dwie gwiazdki).
- Mocne strony
- 30 diod LED z przodu i 64 z tyłu, do 284 lumenów
- Kierunkowskazy sterowane pilotem na kierownicy
- Wynik Virginia Tech STAR 10,20, cztery gwiazdki (wersja z Mips)
- 4,8/5 z 1522 opinii w europejskim sklepie Lumos
- Waga podana dla każdego rozmiaru; deklarowane CPSC i EN 1078
- Słabe strony
- Wersja bez Mips ma wynik 17,19 (dwie gwiazdki)
- 409 g w rozmiarze M-L z Mips
- Tylko 9 otworów; akumulator wystarcza na 4–10 godzin
- Roczna gwarancja; nie znaleziono europejskiego testu konsumenckiego
- Deklaracja „wodoodporność IP6X”: IP6X to klasa pyłoszczelności
7.5 / 10przyzwoity
-
Giro Aries Spherical
- 8.40 — 5 stars (Virginia Tech, rank 13 of 311)Wynik i gwiazdki Virginia Tech STAR
- 1 366 złcena detaliczna
Szczegóły+
Kask szosowy ważący 265 g z przegubową konstrukcją Spherical od Giro opartą na Mips. Virginia Tech daje mu 8,40 i pięć gwiazdek; strona Giro wciąż reklamuje pierwsze miejsce w rankingu, którego już nie zajmuje.
- Mocne strony
- Wynik Virginia Tech STAR 8,40, pięć gwiazdek
- 265 g w rozmiarze M (wersja CE) według Giro
- Deklarowana CE EN 1078; 21 otworów wentylacyjnych
- Płaszczyzna poślizgu Mips między dwiema warstwami pianki
- Widziany za 207,97 € na giro.com i od 248,99 € w bike-components.de
- Słabe strony
- Cena katalogowa 319,95 €; nowe kolory 329,99 €
- Hasło „#1 w rankingu” jest nieaktualne: obecnie miejsce 13
- Brak wyników Folksam, ADAC i Warentest dla tego modelu
- Strona podaje dla rozmiaru M zarówno 265 g, jak i 270 g
7.3 / 10przyzwoity
-
Lazer Z1 KinetiCore
- 10.06 — 5 stars (Virginia Tech, rank 53 of 311)Wynik i gwiazdki Virginia Tech STAR
- 751 złcena detaliczna
Szczegóły+
Najlżejszy kask w zestawieniu – 220 g w rozmiarze M – z autorskim systemem rotacyjnym KinetiCore od Lazera zamiast Mips. Pięć gwiazdek Virginia Tech przy wyniku 10,06, tuż poniżej granicy.
- Mocne strony
- 220 g w rozmiarze M (CE), najlżejszy w zestawieniu
- Wynik Virginia Tech STAR 10,06, pięć gwiazdek
- 175,99 € w Bike24 wobec sugerowanych 259,95 €
- Podane rozmiary: 52–56, 55–59, 58–61 cm
- Aeroshell i tylna lampka LED dostępne jako akcesoria
- Słabe strony
- Wynik blisko granicy czterech gwiazdek (10,09)
- Brak wyniku Folksam; inne modele z KinetiCore dostały oceny 1–2
- Brak ceny i liczby otworów na lazersport.com
- Nie znaleziono ocen właścicieli
- Warunki wymiany po wypadku nie są podane na stronie produktu
7.0 / 10przyzwoity
-
Trek Starvos WaveCel
- 11.22 — 4 stars (Virginia Tech, listed as Bontrager Starvos WaveCel)Wynik i gwiazdki Virginia Tech STAR
- 470 złcena detaliczna
Szczegóły+
Najtańsza droga do komórkowej wkładki WaveCel od Treka, w pięciu rozmiarach od 50 do 66 cm. Starvos WaveCel pod marką Bontrager uzyskał w Virginia Tech wynik 11,22 (cztery gwiazdki), a w Folksam w 2021 roku ocenę 2.
- Mocne strony
- Pięć rozmiarów obejmujących 50–66 cm
- Waga podana dla każdego rozmiaru (294–385 g)
- Bezpłatna wymiana po wypadku w pierwszym roku
- 30 dni na bezwarunkowy zwrot
- 110 € na trekbikes.com (Irlandia)
- Słabe strony
- Cztery gwiazdki przy wyniku 11,22, i to tylko pod nazwą Bontrager
- Ocena Folksam 2 w 2021 roku (Bontrager Starvos WaveCel)
- 335 g w rozmiarze M
- Brak opinii właścicieli na stronie produktu
- Język marketingowy idzie dalej niż wyniki testów
6.6 / 10akceptowalny
-
Abus Pedelec 2.0 MIPS
- 11.14 — 4 stars (Virginia Tech, rank 90 of 311)Wynik i gwiazdki Virginia Tech STAR
- 892 złcena detaliczna
Szczegóły+
Najlepiej wyposażony kask do dojazdów w zestawieniu, z tylną lampką LED, wysuwaną osłoną przeciwdeszczową i magnetyczną klamrą, a także najczęściej testowany: cztery gwiazdki Virginia Tech, ADAC 2,9 (dostateczny) i ocena Folksam 2.
- Mocne strony
- Tylna lampka LED, wysuwana osłona przeciwdeszczowa, zdejmowany daszek i siatka przeciw owadom
- Magnetyczna klamra Fidlock
- ADAC: 1,8 za obsługę i komfort, 1,0 za substancje szkodliwe
- Certyfikat NTA 8776 według ADAC
- Testowany przez Virginia Tech, Folksam i ADAC/Stiftung Warentest
- Słabe strony
- ADAC 3,3 (dostateczny) za ochronę przy uderzeniu w 2024 roku
- Ocena Folksam 2 w 2021 roku
- 426 g zmierzone przez ADAC, 434 g przez Folksam
- 208,99 € w Bike24 wobec średnio 149 € w teście ADAC 2024
6.0 / 10akceptowalny
Wyniki porównywalne tylko w tej kategoriiPróg istotności: ±0,15 pkt
8.7 Nasz werdykt
Cena kasku niewiele mówi o tym, jak wypada on w niezależnych testach uderzeniowych. Specialized Align II kosztuje 55 €, ma pięć gwiazdek Virginia Tech i w 2021 roku otrzymał wyróżnienie „Bra val” od Folksam, co daje mu tu pierwsze miejsce pod względem ogólnej wartości. Najniższe opublikowane wyniki mają POC Cytal (7,51) i Sweet Protection Falconer 2Vi Mips (8,45) – jedyne dwa modele, które wygrały też test kasków dla dorosłych Folksam z 2025 roku, w cenach katalogowych 339 € i 249 €. Specialized Mode to najlepiej oceniony kask miejski z wynikiem 8,80, MET Miles Mips to najlepiej udokumentowana tania alternatywa, a Lumos Ultra Mips to wybór dla rowerzystów, którzy chcą mieć oświetlenie – pod warunkiem, że kupią wersję z Mips. Abus Pedelec 2.0 MIPS jest najlepiej wyposażony i najczęściej testowany, a trzy laboratoria zgodnie oceniają jego ochronę przed uderzeniem jako przeciętną. Przed zakupem sprawdź dokładny wariant na liście laboratorium i przymierz kask: kask, który nie pasuje, nie zostanie na miejscu, które zakładał test.
Normy
Co sprawdza EN 1078, a czego nie
Każdy kask rowerowy sprzedawany w UE musi spełniać normę EN 1078 „Kaski dla rowerzystów oraz użytkowników deskorolek i wrotek”. Obecna wersja to EN 1078:2012+A1:2012. Obejmuje konstrukcję i pole widzenia, amortyzację uderzeń, system mocujący i oznakowanie. W teście amortyzacji kask spada na płaskie kowadło z prędkością 5,42–5,52 m/s, czyli nieco poniżej 20 km/h, oraz na kowadło w kształcie krawężnika; szczytowe przyspieszenie musi pozostać poniżej 250 g. To uderzenia proste. Norma nie zawiera żadnego testu rotacji głowy, choć większość upadków z roweru kończy się uderzeniem w podłoże pod kątem.
Tę lukę wypełniają Folksam, ADAC, Stiftung Warentest i Virginia Tech, przeprowadzając uderzenia ukośne. Istnieje już także europejska metoda badawcza: EN 17950:2024 „Hełmy ochronne – Metody badań – Amortyzacja uderzeń z pomiarem kinematyki rotacyjnej”, opublikowana przez BSI 31 lipca 2024 roku. Opisuje ona, jak mierzyć; sama w sobie nie dodaje do EN 1078 progu zaliczenia.
| Dokument | Status | Co wnosi |
|---|---|---|
| EN 1078:2012+A1:2012 | Wymagana do sprzedaży | Uderzenia proste, poniżej 250 g, testy pasków |
| EN 17950:2024 | Metoda badawcza | Pomiar kinematyki rotacyjnej |
| NTA 8776 | Dobrowolna (Holandia) | Wyższe prędkości uderzenia, większa powierzchnia ochrony |
NTA 8776 to holenderskie porozumienie techniczne opracowane w ramach NEN dla speed pedelców, czyli rowerów ze wspomaganiem do 45 km/h. Bazuje na EN 1078, dodając wyższe prędkości uderzenia i większą chronioną powierzchnię, i nie jest obowiązkowe. W teście ADAC z 2024 roku trzy kaski z NTA 8776 nie chroniły lepiej niż zwykłe kaski miejskie.
Kluczowy wskaźnik
Virginia Tech STAR: jak działa wynik i gdzie są jego granice
Helmet Lab z Virginia Tech, współpracujące z Insurance Institute for Highway Safety, oceniło 311 kasków rowerowych w chwili, gdy otworzyliśmy listę. Każdy model przechodzi 24 uderzenia na wieży zrzutowej: sześć miejsc przy dwóch poziomach energii. Laboratorium mierzy szczytowe przyspieszenie liniowe i prędkość obrotową, przelicza każde uderzenie na ryzyko wstrząśnienia mózgu, waży je według tego, jak często rowerzyści doświadczają danego rodzaju uderzenia, i sumuje wyniki. Niższy wynik jest lepszy. Laboratorium zaleca cztery lub pięć gwiazdek.
Gwiazdki są względne. W lipcu 2025 roku progi podniesiono, ponieważ większość kasków osiągnęła już pięć gwiazdek; liczba pięciogwiazdkowych kasków rowerowych spadła ze 167 do 38. Na otwartej przez nas liście pięć gwiazdek kończyło się na wyniku 10,09, a cztery na 12,99.
| Kask | Wynik | Gwiazdki |
|---|---|---|
| POC Cytal | 7,51 | 5 |
| Giro Aries Spherical | 8,40 | 5 |
| Sweet Protection Falconer 2Vi Mips | 8,45 | 5 |
| Specialized Mode | 8,80 | 5 |
| Specialized Align II | 9,55 | 5 |
| MET Miles Mips | 10,01 | 5 |
| Lazer Z1 KinetiCore | 10,06 | 5 |
| Lumos Ultra Mips | 10,20 | 4 |
| Abus Pedelec 2.0 MIPS | 11,14 | 4 |
| Bontrager Starvos WaveCel | 11,22 | 4 |
Ograniczenia: wynik modeluje ryzyko wstrząśnienia mózgu w uderzeniach laboratoryjnych, a nie każdy uraz czy każdy wypadek; samo laboratorium zaznacza, że uraz głowy można odnieść nawet w najlepszym kasku. Ceny podawane są w dolarach amerykańskich z chwili testu. Warianty to osobne pozycje, co pokazują POC Cytal Carbon (12,65) i Lumos Ultra bez Mips (17,19).
Testy europejskie
Folksam, ADAC i Stiftung Warentest: co udało się zobaczyć
Szwedzki ubezpieczyciel Folksam kupuje kaski, które mają już oznakowanie CE, i przeprowadza na każdym pięć testów: dwa uderzenia proste przy 20 km/h i trzy ukośne przy 22 km/h w górę, bok i przód, a następnie symulację komputerową z modelem mózgu opracowanym przez KTH w Sztokholmie. Ocena 4 daje wyróżnienie „Bra val” dla kasków o ponad 15% lepszych od średniej i lepszych zarówno w uderzeniach prostych, jak i ukośnych. Ocena 2 oznacza przeciętny kask; ocena 1 – o ponad 15% gorszy. Najnowszy test kasków dla dorosłych opublikowano 10 czerwca 2025 roku.
| Kask | Folksam | Rok |
|---|---|---|
| POC Cytal | 4 – Bra val | 2025 |
| Sweet Protection Falconer 2Vi Mips | 4 – Bra val | 2025 |
| Specialized Align II MIPS | 4 – Bra val | 2021 |
| Specialized Mode MIPS | 3 | 2023 |
| Abus Pedelec 2.0 MIPS | 2 | 2021 |
| Bontrager Starvos WaveCel | 2 | 2021 |
ADAC i Stiftung Warentest wspólnie przetestowały 14 kasków miejskich i opublikowały wyniki w marcu 2024 roku. Ochrona przy uderzeniu stanowi 55% oceny, a uderzenia wykonywano przy prędkości nieco poniżej 20 km/h na płaskie kowadło i 21,6 km/h na pochylnię 45 stopni. Baza Stiftung Warentest obejmuje 28 kasków, z czego 11 oceniono jako dobre; odblokowanie ocen kosztuje 4,90 €, dlatego cytujemy wyłącznie bezpłatne dane ADAC. Z naszej dziesiątki w teście znalazł się tylko Abus Pedelec 2.0 MIPS: ocena ogólna 2,9.
Certimoov, prowadzony wspólnie z Uniwersytetem w Strasburgu, ocenia kaski w skali od 0 do 5; nie znaleźliśmy tam wyników dla tych dziesięciu modeli. Which? i Consumentenbond nie były analizowane.
Marketing bez tajemnic
Mips, WaveCel, KinetiCore, otwory wentylacyjne i gramy
Mips to warstwa o niskim tarciu, która pozwala kaskowi lekko przesunąć się względem głowy; Specialized opisuje ruch ślizgowy rzędu 10–15 mm. Konstrukcja Spherical od Giro umieszcza tę płaszczyznę poślizgu między dwiema warstwami pianki. WaveCel Treka to zapadająca się wkładka komórkowa, KinetiCore Lazera jest wbudowany w piankę, a starszy system SPIN od POC wykorzystywał wkładki. Wszystkie deklarują zmniejszenie sił rotacyjnych przy niektórych uderzeniach pod kątem.
Tabele testów pokazują, że etykieta to nie wynik. Oceny Folksam dla kasków z Mips wahają się od 1 do 4. Wśród kasków z WaveCel Bontrager Specter otrzymał w 2020 roku „Bra val”, a Starvos ocenę 2. Wśród kasków z KinetiCore Tonic i Verde dostały ocenę 1. POC Omne Air SPIN ma w Virginia Tech wynik 16,44 i dwie gwiazdki. Stiftung Warentest stwierdza, że Mips nie jest warunkiem dobrej ochrony.
| Deklaracja | Co sprawdzić |
|---|---|
| Liczba otworów (9, 17, 21) | Brak wspólnej metody; Specialized i Sweet Protection jej nie podają |
| Waga | Jaki rozmiar i jaka wersja: Giro i Lazer podają rozmiar M, CE |
| „#1 w rankingu” | Aktualna lista laboratorium |
| „Wodoodporność IP6X” | IP6X to klasa pyłoszczelności |
Wagi mierzone przez instytucje testujące są często wyższe niż w broszurze: 434 g w Folksam wobec deklarowanych 370 g dla Abusa, w większym rozmiarze. Dwóch z dziesięciu producentów w ogóle nie podaje wagi na stronie produktu.
Użytkowanie
Po wypadku, oświetlenie i dopasowanie
Kask jest zbudowany tak, by pochłonąć jedno poważne uderzenie. Sweet Protection mówi to wprost: nigdy nie używaj kasku, który brał udział w poważnym wypadku. Kilku producentów łagodzi koszt wymiany, a warunki różnią się bardziej niż same kaski.
| Marka | Wymiana po wypadku według opublikowanych warunków |
|---|---|
| Trek | Bezpłatna wymiana w pierwszym roku |
| Sweet Protection | 40% zniżki od ceny sugerowanej w ciągu 3 lat |
| Lumos | 30% zniżki w ciągu 2 lat |
| MET | Obniżony koszt w ciągu 2 lat, przez krajowego dystrybutora |
| Lazer | Program reklamowany; warunków nie otwieraliśmy |
| POC, Giro, Specialized, Abus | Nie sprawdzano na potrzeby tego rankingu |
Oświetlenie: Lumos Ultra ma przednie i tylne diody LED oraz kierunkowskazy, a Abus Pedelec 2.0 MIPS – ładowaną tylną diodę LED. Specialized Mode i Lazer Z1 KinetiCore pozwalają zamocować lampkę sprzedawaną osobno. Test ADAC z 2024 roku wykazał, że niektóre kaski są po zmroku ledwo widoczne, więc sprawdź też elementy odblaskowe. Lampka na kasku nie zastępuje oświetlenia wymaganego na rowerze.
O tym, czy cokolwiek z tego ma znaczenie, decyduje dopasowanie. ADAC w 2024 roku zdyskwalifikował jeden kask, bo jego klamra pękła w teście zsuwania, a innemu obniżył ocenę za zsuwanie się do tyłu. Opinie właścicieli obu kasków Specialized wspominają o trudnej regulacji pasków. Zmierz obwód głowy, porównaj go z tabelą rozmiarów producenta i przymierz kask w okularach, w których jeździsz: ADAC odnotowuje ucisk na uszy przy niektórych zestawieniach.
Metodologia
Jak powstaje ta ocena
Ocena to średnia czterech składowych — każda waży tyle samo i każda opiera się na wskazanym źródle. Pełną procedurę opisuje metodologia.
01Skład i specyfikacja
Deklarowany skład i specyfikacja: substancje aktywne i ich stężenia, klasy energetyczne, normy, parametry techniczne — oraz to, o czym producent nie mówi.
02Dowody i badania
Weryfikacja deklaracji producenta w źródłach zewnętrznych: raporty laboratoryjne, testy branżowe, karty charakterystyki, certyfikaty i decyzje organów nadzoru.
03Opinie użytkowników
Analiza zweryfikowanych opinii pisanych po dłuższym używaniu, wraz z powtarzającymi się zgłoszeniami usterek danego modelu lub serii.
04Koszt i wartość
Cena zestawiona z tym, co produkt faktycznie daje, oraz koszty ponoszone później — materiały eksploatacyjne, energia, serwis, abonamenty — w okresie typowym dla kategorii.
FAQ
Najczęstsze pytania
Który kask rowerowy ma najlepsze wyniki niezależnych testów?+
Spośród dziesięciu kasków w tym rankingu – POC Cytal: wynik Virginia Tech STAR 7,51 z pięcioma gwiazdkami i ocena 4 „Bra val” w teście kasków dla dorosłych Folksam z 2025 roku. Sweet Protection Falconer 2Vi Mips ma tę samą ocenę Folksam i wynik 8,45.
Czy droższy kask lepiej chroni?+
Nie zawsze. Specialized Align II za 55 € ma pięć gwiazdek Virginia Tech i wyróżnienie Folksam „Bra val” z 2021 roku, a Abus Pedelec 2.0 MIPS za około 209 € ma cztery gwiazdki i ocenę ADAC za ochronę przy uderzeniu 3,3.
Co oznacza znak CE na kasku rowerowym?+
Oznacza, że kask spełnia normę EN 1078, która sprawdza uderzenia proste przy prędkości nieco poniżej 20 km/h z limitem 250 g, a także paski i klamrę. Nie obejmuje testu uderzenia rotacyjnego.
Czy Mips jest konieczny?+
Żaden pojedynczy system nie jest. Oceny Folksam dla kasków z Mips wahają się od 1 do 4, a Stiftung Warentest stwierdza, że Mips nie jest warunkiem dobrej ochrony. Sprawdź wynik dla konkretnego modelu.
Czy mogę korzystać z oceny Virginia Tech dla europejskiej wersji kasku?+
Ostrożnie. Virginia Tech kupuje i testuje kaski przeznaczone na rynek amerykański i wymienia warianty osobno. Podajemy wynik tylko wtedy, gdy nazwa modelu się zgadza, a jeśli się różni, zaznaczamy to – jak w przypadku Trek Starvos WaveCel.
Czy do roweru elektrycznego potrzebuję kasku z NTA 8776?+
NTA 8776 to dobrowolne holenderskie porozumienie przeznaczone dla speed pedelców ze wspomaganiem do 45 km/h. W teście ADAC z 2024 roku trzy kaski z NTA 8776 nie chroniły lepiej niż zwykłe kaski miejskie. Sprawdź krajowe przepisy dotyczące speed pedelców.
Kiedy należy wymienić kask?+
Po każdym poważnym uderzeniu. Sweet Protection radzi, by nigdy nie używać kasku, który brał udział w poważnym wypadku. Trek wymienia uszkodzony kask bezpłatnie w pierwszym roku; Sweet Protection, Lumos i MET oferują zniżki w ciągu dwóch lub trzech lat.
Czy kask może zapobiec urazowi głowy?+
Żaden kask nie może tego obiecać. Virginia Tech zaznacza, że uraz głowy można odnieść nawet w najlepszej ochronie głowy; oceny porównują, na ile kaski zmniejszają siły zmierzone w uderzeniach laboratoryjnych.
Źródła
Dokumenty i normy
- 1. Virginia Tech Helmet Lab — Bicycle Helmet Ratings (311 helmets, method and notes) — https://helmet.beam.vt.edu/bicycle-helmet-ratings.html
- 2. Virginia Tech News — Helmet Lab updates its rating system (July 2025) — https://news.vt.edu/articles/2025/07/research-helmet-lab-ratings-update.html
- 3. Folksam — Test av cykelhjälmar för vuxna, Bra val 2025 (results 2017–2025 and method) — https://www.folksam.se/tester-och-goda-rad/vara-tester/cykelhjalmar-for-vuxna
- 4. ADAC — Test 2024: Fahrradhelme für Erwachsene — https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/zweirad/fahrrad-ebike-pedelec/tests/fahrradhelme-erwachsene/
- 5. ADAC — Abus Pedelec 2.0 MIPS im Test — https://www.adac.de/rund-ums-fahrzeug/zweirad/fahrrad-ebike-pedelec/tests/fahrradhelme-erwachsene/abus-pedelec-20-mips-id-4824/
- 6. Stiftung Warentest — Fahrradhelme im Test (21.03.2024, free part) — https://www.test.de/Test-Fahrradhelme-fuer-Erwachsene-4884138-0/
- 7. Stiftung Warentest — Fahrradhelme im Test: So haben wir getestet — https://www.test.de/Test-Fahrradhelme-fuer-Erwachsene-4884138-6105653/
- 8. Wikipedia — EN 1078 — https://en.wikipedia.org/wiki/EN_1078
- 9. BSI Knowledge — BS EN 17950:2024 (title and publication date) — https://knowledge.bsigroup.com/products/protective-helmets-test-methods-shock-absorption-including-measuring-rotational-kinematics
- 10. MET Helmets — Understanding NTA-8776 Certification — https://www.met-helmets.com/en/bluegrass-stories/nta-8776/
- 11. NEN — Speed-pedelec-helm (NTA 8776 certification scheme) — https://www.nen.nl/certificatie-en-keurmerken-speed-pedelec-helm
- 12. Certimoov — helmet safety ratings (home page) — https://www.certimoov.com/en/
- 13. Specialized — Align II (Ireland) — https://www.specialized.com/ie/en/align-ii/p/1000207922
- 14. Specialized — Mode (Ireland) — https://www.specialized.com/ie/en/mode/p/1000208064
- 15. POC — Cytal road cycling helmet — https://poc.com/en-pl/product/cytal-hydrogen-white-matt
- 16. Sweet Protection — Falconer 2Vi Mips Helmet (EU) — https://www.sweetprotection.com/eu/en/falconer-2vi-mips-helmet-bronco-white/
- 17. Sweet Protection — Crash Replacement Program — https://www.sweetprotection.com/eu/en/crash-replacement-program/
- 18. MET Helmets — Miles Mips — https://www.met-helmets.com/en/product/miles-mips/
- 19. MET Helmets — Crash Replacement — https://www.met-helmets.com/en/help/crash-replacement/
- 20. Lumos — Lumos Ultra Smart Bike Helmet (EU shop) — https://eu.ridelumos.com/products/lumos-ultra
- 21. Giro — Aries Spherical Helmet (Ireland) — https://ie.giro.com/product/aries-spherical-helmet/35918.html
- 22. Lazer — Z1 KinetiCore — https://lazersport.com/products/z1-kineticore
- 23. Trek — Starvos WaveCel Cycling Helmet (Ireland) — https://www.trekbikes.com/ie/en_IE/equipment/bike-accessories/bike-helmets/road-bike-helmets/mens-road-bike-helmets/trek-starvos-wavecel-cycling-helmet/p/5276759/
- 24. ABUS — Pedelec 2.0 MIPS — https://www.abus.com/int/Consumer/Bike-helmets/Urban/Pedelec-2.0-MIPS
- 25. bike-components.de and Bike24 — retailer prices and ratings (POC Cytal, Giro Aries Spherical, Sweet Protection Falconer 2Vi, Lazer Z1 KinetiCore, Abus Pedelec 2.0 MIPS) — https://www.bike-components.de/en/s/?keywords=poc+cytal ; https://www.bike24.com/search-result?searchTerm=abus+pedelec+2.0+mips
Więcej
Inne rankingi
w kategorii
Sport i outdoor.
Każda kategoria ma własny protokół i własny kluczowy parametr.
-
Sport i outdoor7.8najlepszy
Zegarki biegowe GPS
Czas pracy GPS w najdokładniejszym opublikowanym trybie
-
Sport i outdoor8.9najlepszy
Najlepsze opaski i zegarki fitness
Zmierzona dokładność pomiaru tętna wobec pasa piersiowego EKG
-
Sport i outdoor8.9najlepszy
Najlepsze buty do biegania dla początkujących
Masa zmierzona w laboratorium








