Sport en outdoorAnalyse 122
Beste hardloopschoenen voor beginners
Vrijwel alles wat de hardloopbranche beginners vertelt, wordt ofwel niet onderbouwd, ofwel weersproken door het bewijs.
Schoenen voorschrijven op basis van pronatietype vermindert blessures niet. Een systematische Cochrane-review over 12 studies en 11.240 deelnemers concludeert onomwonden: "Er is geen bewijs dat het voorschrijven van schoeisel op basis van voettype hardloopgerelateerde blessures aan de onderste ledematen bij volwassenen vermindert" — met matige zekerheid, de hoogste beoordeling in die review. Gepoolde militaire studies onder ongeveer 7.200 rekruten gaven een ratioverhouding van 0,97. En een onderzoek onder 927 beginnende hardlopers over 326.803 km liet zien dat pronerende lopers een lager blessurecijfer hadden dan lopers met een neutrale voetstand in dezelfde neutrale schoen.
Ook drop lijkt voor blessures niet uit te maken. In een gerandomiseerde gecontroleerde studie kregen 553 lopers identieke schoenen met 10 mm, 6 mm en 0 mm drop; er werd geen verschil in het totale blessurerisico gevonden.
De enige schoeneigenschap met een positief studieresultaat is demping — en die wijst de andere kant op dan de intuïtie. In een RCT met 848 lopers over 220.014 km hadden de dragers van de stuggere schoen een hoger blessurerisico (HR 1,52), met het sterkste effect bij lichtere lopers.
Dit overzicht is daarom opgebouwd rond wat een beginnende loper werkelijk helpt: comfort, pasvorm, slijtvastheid van de buitenzool en eerlijke prijzen. Geen van de acht schoenen hier heeft een plaat, en dat is bewust.
Nog iets om te weten voordat u de specificaties leest: de gemeten drop week tot 5,3 mm af van de opgegeven drop bij deze schoenen, en de gemeten stapelhoogte tot 4,8 mm. Kies niet tussen een schoen met 8 mm en een met 10 mm. Dat onderscheid overleeft de meting misschien niet.
Methodische noot
Waarop dit overzicht is gebaseerd. Gewicht, stapelhoogte, drop, zachtheid van de tussenzool, dikte van de buitenzool en Dremel-slijtage komen uit het labprogramma van RunRepeat, waarin schoenen doormidden worden gesneden, en van RTINGS. De prijzen zijn Europese adviesprijzen van de merksites plus straatprijzen van Geizhals, gecontroleerd in september 2026. Uitspraken over blessurebewijs zijn toegeschreven aan de specifieke studie of systematische review, met steekproefgroottes en betrouwbaarheidsintervallen waar die gepubliceerd zijn.
Een belangrijke meetnotitie. RunRepeat rapporteert de zachtheid van de tussenzool nu in Asker C (AC), waarbij lager zachter betekent, en niet meer in Shore A. Hun huidige labgemiddelde is 35,6 AC. De twee schalen zijn niet uitwisselbaar en wij hebben er niet tussen omgerekend.
Wat wij niet hebben getest. Wij hebben in geen van deze schoenen gelopen en geen gebruikersonderzoek gehouden. De score voor gebruikersfeedback weerspiegelt de consensus van gepubliceerde reviews en de labscores.
Bekende hiaten. De Decathlon Kiprun KS500 2 is nooit onafhankelijk in een lab getest; gewicht en drop zijn Decathlons eigen cijfers en de stapelhoogtes zijn niet gepubliceerd. Twee studies naar motion-controlschoenen die het pronatiebeeld deels compliceren (Malisoux 2016 en de secundaire analyse uit 2021) waren niet volledig te achterhalen; wij beschrijven hun conclusies zonder hazard ratio's te citeren. Verschillende straatprijzen komen uit zoekresultaten, omdat de prijsvergelijkers zelf foutmeldingen gaven.
8.9BPR-score
Sleutelparameter
In het lab gemeten gewicht
Gewicht in gram voor een herenexemplaar, gemeten door een onafhankelijk lab (RunRepeat of RTINGS) en niet opgegeven door het merk. Waar alleen een fabrikantopgave bestaat, is dat vermeld. De labgewichten in dit overzicht wijken tot 23 gram af van de merkopgave, en de gemeten drop tot 5,3 mm van de opgegeven drop — een herinnering dat specificatiebladen bij benadering zijn.
-
Hoogste score
Puma Puma Velocity Nitro 5
- 242 g (RTINGS lab)In het lab gemeten gewicht
- € 130winkelprijs
Details+
Met 242 g de lichtste schoen hier, op met stikstof ingespoten TPU met PUMAGRIP — algemeen beschouwd als de best grijpende zoolcompound die er is. Valt smal uit rond de middenvoet.
- Sterke punten
- 242 g — de lichtste schoen in dit overzicht
- PUMAGRIP, algemeen beschouwd als de best grijpende zoolcompound die er is
- Stabiliteit 8,4/10 uit de geometrie in plaats van uit een mediale steun
- Tussenzool van met stikstof ingespoten TPU voor € 129,95
- Doctors of Running gaf hem A-/A; de voorganger scoorde 93/100 bij RunRepeat
- Voorganger Nitro 4 verkrijgbaar vanaf ongeveer € 66
- Zwakke punten
- Valt smal uit rond midden- en voorvoet — slecht voor brede voeten
- Op de Europese site van Puma alleen de breedte regular
- Gemeten drop 9,8 mm tegenover de geadverteerde 8 mm
- Puma's claim van 800 km levensduur is marketing zonder bron
- Nog geen RunRepeat-labgegevens voor deze specifieke versie
8.9 / 10goed
-
Brooks Brooks Ghost 18
- 289 g — matching the brand claim exactlyIn het lab gemeten gewicht
- € 135winkelprijs
Details+
Hier het meeste rubber in de buitenzool met 3,5 mm en uitstekende slijtvastheid, een stugge hielkap die feitelijk als steun werkt, en het enige retourbeleid van 90 dagen voor gedragen schoenen in dit overzicht.
- Sterke punten
- Brooks EMEA neemt gedragen schoenen binnen 90 dagen terug, gratis retour, volledige terugbetaling, bij directe aankoop
- 3,5 mm rubber in de buitenzool met bijna volledige dekking — het meeste hier
- 0,8 mm Dremel-slijtage, uitstekende slijtvastheid
- Labgewicht kwam met 289 g exact overeen met de merkopgave
- Hielkapstijfheid 5/5 geeft feitelijke achtervoetsteun
- RunRepeat 86/100 Great
- Zwakke punten
- Ademend vermogen 70/100, op een na slechtste hier
- 70,6 mm neusruimte — de smalste van de acht
- Brede uitvoeringen staan vermeld maar zijn in Europa vaak niet leverbaar
- 289 g, gedeeld zwaarste in dit overzicht
- Stugste tussenzool met 40,5 AC, wat niet iedereen prettig vindt
8.8 / 10goed
-
adidas adidas Supernova Rise 3
- 264 g (RunRepeat lab)In het lab gemeten gewicht
- € 85winkelprijs
Details+
Met 28,6 AC de zachtste tussenzool hier op PEBA-schuim, de hoogste energieteruggave en het eerlijkste specificatieblad van het overzicht — gemeten drop 7,8 mm tegenover een opgegeven 8 mm.
- Sterke punten
- Zachtste tussenzool hier met 28,6 AC op Dreamstrike+-schuim op PEBA-basis
- Hoogste gemeten energieteruggave: 58,8% hiel, 62,8% voorvoet
- Gemeten drop 7,8 mm tegenover een opgegeven 8 mm — het eerlijkste specificatieblad hier
- Tractie op nat beton 0,94, zeer hoog
- 0,8 mm Dremel-slijtage ondanks een zooldikte van slechts 2,1 mm
- 74,5 mm neusruimte, de ruimste in dit overzicht; breedtes normal en wide
- RunRepeat 87/100 Great
- Zwakke punten
- Ademend vermogen slechts 3/5, gemiddeld
- Of hij de Support Rods van de Rise 2 behoudt, is onbevestigd
- Adviesprijs € 150, al ligt de straatprijs op € 84,99
- PEBA-schuimen zakken bij veel kilometers doorgaans sneller in dan EVA
- Dunne buitenzool van 2,1 mm, al bleek die slijtvast in de test
8.7 / 10goed
-
Hoka Hoka Clifton 11
- 266 g (RunRepeat lab)In het lab gemeten gewicht
- € 118winkelprijs
Details+
Het beste ademend vermogen hier met 93/100 en de enige schoen waarvan smalle tot extra brede uitvoeringen in Europa daadwerkelijk leverbaar zijn. De tussenzool is conventioneel EVA met de laagste gemeten energieteruggave van de groep.
- Sterke punten
- Ademend vermogen 93/100 — het beste in dit overzicht
- Breedtes normal, wide en extra wide daadwerkelijk leverbaar in Europa
- Zachte tussenzool met 31,1 AC
- 0,9 mm Dremel-slijtage — uitstekende slijtvastheid van de buitenzool
- MetaRocker-geometrie en Active Foot Frame helpen bij een soepele afwikkeling
- Straatprijs rond € 118 tegenover € 160 adviesprijs
- Zwakke punten
- Conventioneel CMEVA-schuim met de laagste energieteruggave hier (46,8% hiel)
- Tractie voorvoet 0,52, de laagste gemeten in deze groep
- Gemeten drop 11,7 mm tegenover de officiële 8 mm
- 266 g tegenover een merkopgave van 258 g
- Stijfheid hielkap slechts 3/5
8.4 / 10goed
-
Beste prijs-kwaliteit
Nike Nike Pegasus 42
- 286 g (RunRepeat lab)In het lab gemeten gewicht
- € 75winkelprijs
Details+
Uitstekend ademend vermogen met 87/100, uitstekende zoolslijtage van 0,8 mm en flink afgeprijsd — straatprijs vanaf € 74,95 tegenover € 139,99 adviesprijs. Met 80/100 de laagste RunRepeat-score hier.
- Sterke punten
- Ademend vermogen 87/100 — uitstekend
- 0,8 mm Dremel-slijtage met slijtvast rubber langs de rand
- Straatprijs vanaf € 74,95 tegenover € 139,99 adviesprijs
- Breedtes normal en wide beschikbaar op de Duitse site van Nike
- Flexibel met 12,1 Nm torsiestijfheid, bij een stevige hielkap van 4/5
- Grondig bewezen ontwerp met twee decennia doorontwikkeling
- Zwakke punten
- RunRepeat 80/100 — de laagste score in dit overzicht
- De nieuwe Air Zoom over de volle lengte "voegt weinig toe vanuit prestatieoogpunt"
- Gemeten drop 14,0 mm tegenover een opgegeven 10 mm
- 286 g, een van de zwaarste hier
- Conventioneel ReactX-schuim met een zachtheid exact op het labgemiddelde
8.3 / 10goed
-
Asics Asics Gel-Nimbus 28
- 278 g (RunRepeat lab)In het lab gemeten gewicht
- € 120winkelprijs
Details+
Asics' vlaggenschip met maximale demping en de beste Nimbus in vijf jaar — maar meetbaar stugger dan de goedkopere Cumulus, de stijfste schoen hier en met 64/100 het slechtste ademend vermogen.
- Sterke punten
- RunRepeat 86/100 Great — omschreven als de beste Nimbus in vijf jaar
- Hybride buitenzool van ASICSGRIP en AHAR, 3,3 mm, 1,0 mm slijtage
- 278 g tegenover een merkopgave van 283 g
- Hoge stapelhoogte van 39,5 / 34,3 mm voor veel materiaal onder de voet
- PureGEL-inzet in de hiel
- Straatprijs € 120 tegenover € 200 adviesprijs
- Zwakke punten
- 38,8 AC — stugger dan de goedkopere Gel-Cumulus 28 ondanks maximale demping
- Ademend vermogen 64/100, het slechtste in dit overzicht
- Stijfste schoen hier: buigstijfheid 23,1 N, torsiestijfheid 20,5 Nm
- Gemeten drop 5,2 mm tegenover de officiële 8 mm
- Energieteruggave 44,2% bij de hiel
- Asics Duitsland biedt alleen standaardbreedte
- Adviesprijs van € 200 is de hoogste hier
8.0 / 10goed
-
Asics Asics Gel-Cumulus 28
- 252 g (RunRepeat lab)In het lab gemeten gewicht
- € 81winkelprijs
Details+
Zacht, licht en ruim met flinke korting — maar zijn buitenzool is blootliggend schuim in plaats van rubber, en de gemeten slijtage bedroeg 2,4 mm, drie keer zoveel als bij de beste schoenen hier.
- Sterke punten
- 252 g gemeten tegenover een merkopgave van 275 g — op een na lichtste hier
- Zachte FF Blast Max-tussenzool van 31,9 AC met PureGEL-inzet in de hiel
- Ruime neusruimte van 74,4 mm en hielkapstijfheid 5/5
- RunRepeat 86/100 Great, uitgelicht als goed voor hiellopers
- Grootste korting hier: € 80,99 tegenover € 160 adviesprijs
- Brede, stabiele platformgeometrie
- Zwakke punten
- 2,4 mm Dremel-slijtage — drie keer zoveel als bij de beste schoenen hier
- Geen conventionele rubberen buitenzool; in plaats daarvan blootliggend FluidRide-schuim
- Grootste verschil tussen lab en opgave: 13,3 mm gemeten drop tegenover een opgegeven 8 mm
- Gemeten stapelhoogte 42,8 / 29,5 mm tegenover een opgegeven 38 / 30 mm
- Asics Duitsland biedt alleen standaardbreedte
- Ademend vermogen slechts 3/5
8.0 / 10goed
-
Kiprun (Decathlon) Decathlon Kiprun KS500 2
- 280 g in EU 42 — manufacturer figure, no lab test existsIn het lab gemeten gewicht
- € 40winkelprijs
Details+
€ 39,99 met 365 dagen retourrecht op een gratis klantenkaart. Geen enkel onafhankelijk lab heeft hem ooit getest en de buitenzool bestaat voor 70% uit EVA — maar hij haalt het financiële risico weg uit de vraag of hardlopen u bevalt.
- Sterke punten
- € 39,99 verlaagd van € 59,99 — haalt het financiële risico weg uit het beginnen
- 365 dagen retour en ruilen met een gratis Fidélité-kaart
- Wettelijke garantie van twee jaar
- Drop van 6 mm en neutrale constructie, zonder overbodige extra's
- Verkrijgbaar in Decathlon-winkels in heel Europa om ter plekke te passen
- Zwakke punten
- Er bestaat geen onafhankelijke labtest — elk cijfer komt van Decathlon zelf
- De buitenzool is voor 70% EVA en slechts 30% rubber, dus hij slijt sneller
- Stapelhoogtes worden niet gepubliceerd
- Geen gemeten gegevens over zachtheid, energieteruggave, ademend vermogen of slijtvastheid
- Alleen standaardbreedte
- Kalensole is een conventioneel schuim uit de EVA-familie
6.8 / 10acceptabel
Scores alleen binnen deze categorie vergelijkbaarSignificantiedrempel: ±0,15 pt
8.9 Ons oordeel
De Brooks Ghost 18 is de veiligste aanbeveling voor een beginnende loper, en de reden zijn niet zijn labcijfers. Hij heeft hier het meeste rubber in de buitenzool, 3,5 mm, met uitstekende slijtage van 0,8 mm, zijn labgewicht kwam exact overeen met de merkopgave en — doorslaggevend — Brooks EMEA neemt gedragen schoenen binnen 90 dagen terug, met gratis retour en volledige terugbetaling bij directe aankoop. Niemand anders in dit overzicht laat u echt in de schoenen hardlopen en daarna van gedachten veranderen.
Als geld het obstakel is, haalt de Decathlon Kiprun KS500 2 voor € 39,99–59,99 met 365 dagen retourrecht het financiële risico weg uit de vraag of hardlopen u bevalt. Er zijn geen onafhankelijke labgegevens over hem en zijn buitenzool bestaat vooral uit EVA in plaats van rubber, dus hij slijt sneller. Dat is een rationele afweging zolang u nog niet weet of u in maart nog loopt.
Koop geen wedstrijdschoen met carbonplaat. Kwetsbare buitenzool, een plaat die een ingesleten techniek en snelheid nodig heeft om te werken, een levensduur van een paar honderd kilometer, en een gedocumenteerde casusreeks van vijf topatleten die na uitsluitend gebruik van plaatschoenen stressletsel aan het scheepvormig botje ontwikkelden. Het voordeel voor iemand die 6:30 per kilometer loopt, is verwaarloosbaar.
Wees ook sceptisch over de loopband in de winkel. In een enkelblinde cross-overstudie uit 2025 kregen 21 loopsters dezelfde schoen twee keer — identiek model, andere kleur — één keer omschreven als "afgestemd op de looptechniek" en één keer als "basis". Comfort scoorde 66,1 mm tegenover 49,0 mm op een visuele schaal, zonder significante verschillen in enige gemeten loopparameter. Het etiket deed het werk, niet de analyse.
Het bewijs
Pronatie: wat 11.000 studiedeelnemers werkelijk lieten zien
Hier lopen het verhaal van de branche en de gepubliceerde literatuur het scherpst uiteen. Hier staat wat het onderzoek zegt, onverbloemd.
Systematische Cochrane-review, 2022
Relph et al., Cochrane Database of Systematic Reviews, CD013368.pub2. Twaalf studies, 11.240 deelnemers, 6 tot 26 weken, in Noord-Amerika, Europa, Australië en Zuid-Afrika.
Over schoenen die op basis van voetstand werden voorgeschreven — drie studies, 7.203 deelnemers — vond de review "weinig of geen verschil" in blessurecijfers, met matige zekerheid, de hoogste beoordeling in de hele review.
De conclusies van de auteurs: "Het meeste bewijs laat geen vermindering zien van hardloopgerelateerde blessures aan de onderste ledematen bij volwassenen wanneer verschillende typen hardloopschoenen worden vergeleken" en "Er is geen bewijs dat het voorschrijven van schoeisel op basis van voettype hardloopgerelateerde blessures aan de onderste ledematen bij volwassenen vermindert."
Knapik et al., 2014 — de militaire studies
Journal of Orthopaedic & Sports Physical Therapy, een pooling van drie gerandomiseerde gecontroleerde studies bij de Amerikaanse landmacht, luchtmacht en het Marine Corps — ruwweg 7.200 rekruten. Eén groep kreeg motion-control-, stabiliteits- of gedempte schoenen afgestemd op de voetzoolvorm; de controlegroep kreeg hoe dan ook stabiliteitsschoenen.
Resultaat: ratioverhouding 0,97 voor mannen (95% CI 0,88–1,06) en 0,97 voor vrouwen (95% CI 0,85–1,08). Conclusie: "Het kiezen van hardloopschoenen op basis van voetbooghoogte had weinig invloed op het blessurerisico in de militaire basisopleiding."
Nielsen et al., 2014 — en het resultaat dat mensen verrast
British Journal of Sports Medicine. 927 beginnende hardlopers (1.854 voeten), één jaar, 326.803 geregistreerde km, 252 blessures. Alle deelnemers liepen in dezelfde neutrale schoen, ongeacht hun voetstand.
Pronerende lopers hadden een lager blessurecijfer: −0,37 blessures per 1.000 km (95% CI −0,03 tot −0,70), p=0,03, vergeleken met lopers met een neutrale voetstand.
De auteurs stellen dat hun bevindingen "in tegenspraak zijn met de wijdverbreide overtuiging dat matige voetpronatie samenhangt met een verhoogd blessurerisico bij beginnende hardlopers die starten in een neutrale hardloopschoen". Zij merken op dat de subgroep met sterke pronatie te klein was om conclusies over te trekken.
Het eerlijke tegenwicht
Wij presenteren dit niet als afgedaan. Malisoux et al. voerden een geblindeerde RCT uit naar motion-control- tegenover standaardschoenen (BJSM 2016), en een secundaire analyse uit 2021 meldde dat motion-controlschoenen het risico op specifiek pronatiegerelateerde aandoeningen bij recreatieve lopers verlaagden. Die cijfers waren voor ons niet op te vragen, dus beschrijven wij de conclusie zonder waarden te noemen.
Een gericht overzicht uit 2022 voegt toe dat motion-controlschoenen "zelfs schadelijk kunnen blijken, waarbij sommige lopers in stabiliteitsschoenen meer trainingsdagen missen dan in neutrale modellen", met de kanttekening dat het bewijs voor elk paradigma over het algemeen beperkt is.
De eerlijke samenvatting
Schoenen voorschrijven op pronatiecategorie vermindert het totale blessurecijfer niet. Dat is goed onderbouwd over ongeveer 11.000 studiedeelnemers. Er is zwakker bewijs uit secundaire analyses dat steunelementen sommige specifieke blessuretypen kunnen beïnvloeden. Geen van beide rechtvaardigt dat een winkel u op basis van een clip van 30 seconden op de loopband een categorie toebedeelt.
Het bewijs
Drop, demping en rotatie: wat de studies vonden
Drop: geen effect op blessures
Malisoux et al., American Journal of Sports Medicine 2016. 553 lopers werden gerandomiseerd naar identieke schoenen met 10 mm, 6 mm of 0 mm drop, met zes maanden follow-up.
"Het totale blessurerisico verschilde niet tussen de deelnemers die de D6- (HR 1,30; 95% CI 0,86–1,98) of D0-versie (HR 1,17; 95% CI 0,76–1,80) hadden gekregen, vergeleken met de D10-schoenen."
Een secundaire, hypothesevormende subgroepbevinding: bij incidentele lopers hing een lage drop samen met een lager risico (HR 0,48; 95% CI 0,23–0,98), bij regelmatige lopers met een hoger risico (HR 1,67; 95% CI 1,07–2,62).
Praktische vertaling: drop is een comfortvariabele, geen veiligheidsvariabele. En omdat de gemeten drop in dit overzicht tot 5,3 mm afweek van de opgegeven drop, gaat het steggelen over een schoen met 8 mm of 10 mm over een getal dat de meting misschien niet overleeft.
Demping: de enige eigenschap met een positief resultaat
Malisoux et al., American Journal of Sports Medicine 2020. 848 geanalyseerde lopers, 220.014 km, zes maanden, 128 blessures. Twee prototypeschoenen, identiek op de demping na — zacht bij 61 ± 3 N/mm globale stijfheid, hard bij 95 ± 6 N/mm.
- Lopers in de harde schoen hadden een hoger blessurerisico: HR 1,52 (95% CI 1,07–2,16).
- De interactie met lichaamsgewicht liep tegengesteld aan de intuïtie van de branche: significant bij lichtere lopers (HR 1,80; 95% CI 1,09–2,98), niet significant bij zwaardere (HR 1,23; 95% CI 0,75–2,03).
- Het lichaamsgewicht zelf hing niet samen met het blessurerisico, evenmin als BMI of vetpercentage.
Kanttekeningen, onomwonden: dit is één RCT; Cochranes pooling van studies naar zachte tegenover harde tussenzolen (2 studies, 1.095 deelnemers) vond een minimaal verschil met lage zekerheid; "zacht" betekent hier een gemeten stijfheid van 61 N/mm, die met geen enkele marketingtekst van een schoen overeenkomt; en het gebruikelijke verhaal over het mechanisme — dat demping de externe verticale grondreactiekrachten verlaagt — "heeft onvoldoende steun".
Dus: milde steun voor gedempt boven stug, en geen steun voor de theorie die daar meestal bij wordt gegeven.
Rotatie: veelbelovend, maar één observationele studie
Malisoux et al., Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports 2015. Prospectief observationeel cohort, geen RCT. 264 recreatieve lopers, 22 weken, 87 blessures.
HR 0,614 (95% CI 0,389–0,969), p=0,036 — een 39% lager blessurerisico bij lopers die twee of meer paren afwisselend gebruikten.
De beperkingen die de auteurs zelf noemen: een korte periode van 22 weken, minder blessures dan waarop de studie was berekend (87 waargenomen tegenover 133 verwachte), 56 uitvallers en een uitdrukkelijke oproep tot bevestiging via een grotere of gerandomiseerde studie. Die RCT is nooit uitgevoerd.
Eerlijk oordeel voor een beginner: lopers met twee paren zijn gemiddeld meer toegewijd en beter voorzien dan lopers met één paar — de vertekening zit in het resultaat ingebakken. Niemand moet te horen krijgen dat hij voor € 300 aan schoenen nodig heeft om veilig te beginnen. Het verdedigbare advies luidt: koop nu één paar, en bewaar bij vervanging het oude paar en wissel af. Dat kost niets extra en past bij het enige bewijs dat er is.
Vervanging
Waar de regel van 500–800 km vandaan komt
Hij is niet afgeleid van blessuregegevens. Hij is een mengsel van mechanische banktests en conventie van fabrikanten. De productpagina van Puma stelt voor de Velocity Nitro 5 simpelweg ongeveer 800 km, zonder bronvermelding.
Wat er werkelijk aan onderzoek bestaat:
- Een studie van de University of Connecticut uit 2020 volgde acht studentlopers over 643 km in Nike Pegasus-schoenen. Geen afname van de loopeconomie bij 160 km, grote afnames bij 240 km, statistisch significant bij 320 km — degradatie dus ruim voor 500 km.
- Een dempingsstudie uit 2017 vond dat het materiaal van de tussenzool al na 160 km harder kan worden — terwijl lopers bij 160 km en zelfs bij 640 km vrijwel geen verandering in demping waarnamen, zo'n 3% verschil. Uw benen zijn hiervoor een slechte sensor.
- Specifiek over blessures: het verband tussen schoenslijtage en blessures is onduidelijk en berust op summier en vaak tegenstrijdig bewijs.
Merk ook op dat de rotatiestudie die soms als indirecte steun wordt aangehaald, de leeftijd van de schoenen helemaal niet heeft geregistreerd.
De eerlijke kadering
500–800 km is een redelijke vuistregel om te budgetteren en een redelijk moment om uw schoenen te inspecteren. Waar u op let: samengedrukte vouwen in de tussenzool, een buitenzool die tot op het schuim is doorgelopen en een inzakkende hielkraag.
Het is geen op bewijs gebaseerde deadline voor blessurepreventie, en dat hardlopen in een schoen met 900 km gevaarlijk zou zijn, is niet aangetoond.
De gemeten zoolgegevens in dit overzicht zijn nuttiger dan welk kilometergetal ook. Brooks, Nike en adidas sleten in dezelfde Dremel-test elk 0,8 mm; de Asics Gel-Cumulus 28 sleet 2,4 mm. Dat is een drievoudig verschil in hoe snel uw schoenen het punt bereiken waarop de buitenzool weg is.
Pasvorm
Hoe u een hardloopschoen op maat kiest en waarom EU-maten onbetrouwbaar zijn
Beginners kopen hun schoenen veel vaker te klein dan dat zij de verkeerde "categorie" kiezen. Dit is de juiste methode.
- Lengte: een halve tot hele duimbreedte ruimte voor de langste teen. Let op: de langste teen is niet altijd de grote teen.
- Hiel: houd de achterkant van de schoen vast en probeer uw hiel op te tillen. Er hoort weinig tot geen beweging te zijn.
- Asymmetrie: uw linker- en rechtervoet kunnen tot een volle maat verschillen. Meet beide en kies op de grootste voet.
- Sokken en inlegzolen veranderen de pasvorm aanzienlijk. Pas schoenen met de sokken en eventuele steunzool waarin u daadwerkelijk loopt.
- Meet periodiek opnieuw. Voetbogen kunnen in de loop van de tijd verzakken en langer worden.
- Heren- en damesmaten verschillen ongeveer 1,5 US-maat.
Het gangbare winkeladvies is om schoenen laat op de dag te passen, wanneer de voeten het grootst zijn. Wij konden geen gecontroleerde studie vinden die door hardlopen veroorzaakte voetzwelling kwantificeert, dus beschouw dat als verstandige praktijk en niet als aangetoonde bevinding.
EU-maten laten zich niet betrouwbaar omrekenen
Het ankerpunt is bij heren US 10,0 = UK 9,5 = EU 44,0. Daarbuiten is voorzichtigheid geboden. De EU-maat volgt nominaal het Parijse stelsel, maar merken passen het inconsistent toe, en hetzelfde EU-nummer kan tussen Asics, Nike en Hoka tot een volle maat verschillen.
Concreet vonden wij op de gecontroleerde Europese merksites: Asics DE voert EU 39–51,5, Hoka DE voert EU 40–52, en Brooks via een Duitse verkoper voert EU 42,5–49,5 voor heren. Drie verschillende rasters.
Reken om met de maattabel van uw eigen merk, niet met een algemene, en bestel online twee opeenvolgende maten.
Breedte: het Europese probleem
Reviewsites vermelden smalle, brede en extra brede uitvoeringen die vooral de beschikbaarheid in de VS weerspiegelen. Op de werkelijke Europese merksites vonden wij:
| Merk | In Europa beschikbare breedtes |
|---|---|
| Hoka DE | Normal, Wide, X-Wide — het beste hier |
| Nike DE | Normal en Wide |
| adidas | Normal en Wide |
| Asics DE | Alleen standaard |
| Puma EU | Alleen regular |
| Decathlon | Alleen standaard |
| Brooks (Duitse verkoper) | Alleen medium |
Hebt u brede voeten, begin dan bij Hoka.
Kopen in Europa
Uw retourrechten en welke verkopers verder gaan
Het wettelijke recht laat u passen, niet testen
Op grond van de richtlijn consumentenrechten 2011/83/EU geldt voor koop op afstand in de hele EU ten minste 14 dagen vanaf levering om te herroepen, zonder opgaaf van reden.
Twee details zijn bij schoenen van belang:
- Normaal gesproken betaalt u de retourzending zelf — maar als de verkoper u vooraf niet over die kosten heeft geïnformeerd, komen ze voor zijn rekening.
- U mag de goederen onderzoeken "onder omstandigheden die vergelijkbaar zijn met die in een winkel", en een verkoper mag geen waardevermindering in rekening brengen als u het artikel alleen hebt gebruikt om de maat te controleren. Binnenshuis schoenen passen is beschermd.
Wat niet beschermd is: de verkoper mag uw terugbetaling verlagen wanneer het gebruik wezenlijk verder gaat dan het vaststellen van de aard en kenmerken van het artikel. 20 km buiten hardlopen valt niet onder het wettelijke recht.
Verkopers met een vrijwillig beleid dat verder gaat
- Brooks EMEA — de Run Happy Promise. 90 dagen, gedragen schoenen worden geaccepteerd, gratis retour, volledige terugbetaling, bij aankopen rechtstreeks op de Brooks-website (niet via andere verkopers). Dit is het sterkste beleid dat wij in Europa hebben geverifieerd en een echte reden om de Ghost 18 direct te kopen.
- Decathlon. 365 dagen retour en ruilen met een gratis Fidélité-klantenkaart, plus de wettelijke garantie van twee jaar. In combinatie met een prijs van € 40 het instappunt met het laagste risico in Europa.
- adidas. 30 dagen retour op adidas.de. Er bestaat een aparte 30-daagse garantie op performanceschoenen, maar die konden wij alleen op de Amerikaanse site verifiëren.
De praktische methode
Bestel twee opeenvolgende maten bij een verkoper met gratis retour. Pas ze binnenshuis op tapijt, met uw hardloopsokken aan. Bewaar de verpakking. Stuur er één terug. Dit valt volledig onder het wettelijke recht en kost niets.
Nog een Europese gewoonte die de moeite waard is: prijsvergelijkers laten consequent 25–45% onder de adviesprijs zien bij modellen van vorig seizoen en zelfs bij actuele modellen. In dit overzicht zakt de Nike van € 139,99 naar € 74,95, de Asics Cumulus van € 160 naar € 80,99 en de adidas van € 150 naar € 84,99. De adviesprijs betalen voor een hardloopschoen is in Europa ongebruikelijk.
De loopband in de winkel
Wat een looppatroonanalyse wel en niet kan vertellen
De meest direct relevante studie is klein maar zeer scherp.
Fife et al., Translational Sports Medicine 2025. Eenentwintig loopsters, enkelblind cross-overontwerp.
De twee "verschillende" schoenen waren dezelfde schoen. Identieke Brooks Anthem 5, die alleen verschilden in kleur en in de vraag of zij aan de deelneemster werden omschreven als "afgestemd op de looptechniek" of als "basis".
- Comfortscores: eigen schoenen 83,8 ± 8,3 mm; "afgestemd op de looptechniek" 66,1 ± 21,5 mm; "basis" 49,0 ± 24,1 mm.
- Verschil in het voordeel van de identieke maar beter gelabelde schoen: 15,6 mm (95% CI 5,7–25,5).
- Voorkeur: 71,4% eigen schoenen, 23,8% "afgestemd op de looptechniek", 4,8% "basis".
- Geen significante verschillen in enige ruimtelijk-temporele of kinematische parameter (p ≥ 0,157).
De conclusie van de auteurs: schoenadvies en omschrijving beïnvloeden subjectief comfort en voorkeur significant zonder het gemeten looppatroon significant te veranderen.
Een eerlijkheidsnotitie die de auteurs zelf maken: deze studie mat het waargenomen blessurerisico, niet blessures, en de perceptie van risicovermindering hoeft het werkelijke risico niet te weerspiegelen. De steekproef bestond uit 21 vrouwen in drie schoenmaten.
Wat dit in de praktijk betekent
Naast Knapiks 7.200 rekruten en Cochranes 11.240 deelnemers is het beeld samenhangend: het etiket op de aanbeveling doet het werk, niet de analyse.
Het nuttige deel van een winkelbezoek is meerdere schoenen passen en erin hardlopen. De loopbandvideo is theater — met een echt placebovoordeel, want comfort is de enige variabele die het bewijs ondersteunt. Dat voordeel is niet waardeloos. Het zou alleen eerlijk beprijsd moeten worden.
Marketing ontcijferd
Zes claims om af te waarderen
Percentages voor "energieteruggave". Gemeten met een mechanische valtest — een massa die op de tussenzool valt. Werkelijke spreiding: EVA 47–54%, premium PEBA en TPU 74–82%. Maar RunRepeat tekent er zelf bij aan dat het grootste deel van de energie die een schoen teruggeeft "hem vooral helpt terug te veren in zijn vorm in plaats van u vooruit te duwen", en dat betere energieteruggave "uw loopeconomie kan verbeteren — maar niet altijd". Dezelfde supershoe levert responders en non-responders op. Merk op dat in dit overzicht de schoen met de hoogste gemeten energieteruggave een dagelijkse trainer van € 150 is, terwijl het vlaggenschip met maximale demping van € 200 tot de laagste behoort.
Pronatiecategorieën. Cochrane met matige zekerheid: geen bewijs dat voorschrijven op voettype blessures vermindert. Knapik over circa 7.200 rekruten: ratioverhouding 0,97. Nielsen over 927 beginners: pronerende lopers hadden minder blessures. "U overproneert, u hebt stabiliteit nodig" is een verkooptaxonomie, geen diagnose.
"Ontworpen voor"-claims. "Ontworpen voor de dagelijkse loper", "gemaakt voor lange duurlopen", "gebouwd voor hiellopers" — dat zijn positioneringsuitspraken. Achter geen van zulke claims staat bij de acht schoenen hier een gepubliceerde studie.
Plaathype. Platen in dagelijkse trainers gaan meestal over het loopgevoel en de stabiliteit van de tussenzool, niet over voortstuwing, en carbonplaten leveren meetbare voordelen bij snelheden die de meeste beginners niet lopen. Merk op dat de "Support Rods" van adidas een schuimelement zijn en geen voortstuwende plaat — de naam nodigt uit tot precies de verkeerde conclusie.
Claims over levensduur. De door Puma genoemde 800 km heeft geen bronvermelding. Feitelijk onderzoek vond een significant verslechterde loopeconomie na 320 km en een onduidelijk verband tussen schoenslijtage en blessures.
Het specificatieblad zelf. In dit overzicht week de gemeten drop tot 5,3 mm af van de opgegeven drop en de gemeten stapelhoogte tot 4,8 mm. Behandel elke door het merk gepubliceerde stapelhoogte en drop als een benadering.
Veiligheid
Waarom beginners geen schoenen met carbonplaat moeten kopen
Geen van de acht schoenen in dit overzicht heeft een plaat, en dat is bewust.
Het praktische argument
Een wedstrijdschoen met carbonplaat is het verkeerde gereedschap voor een beginnende loper: een dunne, kwetsbare buitenzool, een stijve plaat die een ingesleten techniek en snelheid nodig heeft om goed belast te worden, en een levensduur van een paar honderd kilometer — voor ruwweg € 280.
Het veiligheidssignaal, eerlijk gerapporteerd
Een casusreeks uit 2023 in Sports Medicine beschreef vijf topatleten die stressletsel aan het scheepvormig botje ontwikkelden nadat zij uitsluitend schoenen met carbonplaat hadden gedragen.
Dr. Adam Tenforde van Spaulding Rehabilitation en Harvard Medical School over letsel aan het scheepvormig botje: "Als het niet wordt herkend, kan het bot in feite afsterven… Het kan ook bijdragen aan artrose." Sportbiomechanicus dr. Kim Hebert-Losier van de University of Waikato voegt toe dat "letsel aan knie, heup en rug… waarschijnlijk is bij dragers van schoenen met carbonplaat, net als enkelverstuikingen".
Laten we duidelijk zijn over hoe sterk dit is: een casusreeks van vijf topsporters is geen bewijs dat carbonplaten beginners blesseren. De juiste formulering is dat het plausibele risico niet nul is, dat het voordeel voor iemand die 6:30 per kilometer loopt verwaarloosbaar is, en dat de kosten hoog zijn.
Beide geciteerde deskundigen adviseren een geleidelijke introductie en het afwisselen van schoenen met en zonder plaat in plaats van volledige onthouding — advies voor mensen die al snel lopen, niet voor wie begint.
Wat u in plaats daarvan koopt
Een neutrale dagelijkse trainer met een slijtvaste buitenzool en een comfortabele pasvorm. Dat is elke schoen op deze pagina.
Methodiek
Hoe deze score is opgebouwd
De score is het gemiddelde van vier deelscores — elk weegt even zwaar en elk berust op een genoemde bron. De volledige procedure staat in de methodiek.
01Samenstelling en specificatie
Opgegeven samenstelling en specificatie: werkzame stoffen en hun concentraties, energieklassen, normen, technische parameters — en wat de fabrikant onvermeld laat.
02Bewijs en onderzoek
Toetsing van de claims van de fabrikant aan externe bronnen: laboratoriumrapporten, brancheonderzoek, veiligheidsinformatiebladen, certificaten en besluiten van toezichthouders.
03Ervaringen van gebruikers
Analyse van geverifieerde beoordelingen die na langdurig gebruik zijn geschreven, samen met terugkerende storingsmeldingen voor het model of de serie.
04Kosten en waarde
De prijs afgezet tegen wat het product daadwerkelijk levert, plus de kosten die later volgen — verbruiksartikelen, energie, onderhoud, abonnementen — over de levensduur die voor de categorie gebruikelijk is.
FAQ
Veelgestelde vragen
Welke hardloopschoen moet een beginner kopen?+
De Brooks Ghost 18 voor ongeveer € 134,90 is de veiligste aanbeveling — hier het meeste rubber in de buitenzool met 3,5 mm en uitstekende slijtage van 0,8 mm, en Brooks EMEA neemt gedragen schoenen binnen 90 dagen terug met gratis retour bij directe aankoop. Is het budget de beperking, dan haalt de Decathlon Kiprun KS500 2 voor € 39,99 met 365 dagen retourrecht het financiële risico weg uit de vraag of hardlopen bij u past. Hebt u brede voeten, begin dan met de Hoka Clifton 11, de enige schoen hier met echte beschikbaarheid van smal tot extra breed in Europa.
Heb ik stabiliteits- of motion-controlschoenen nodig als ik overproneer?+
Het bewijs zegt nee. Een Cochrane-review over 12 studies en 11.240 deelnemers vond geen bewijs dat het voorschrijven van schoeisel op voettype hardloopblessures vermindert, met matige zekerheid. Gepoolde militaire studies onder ongeveer 7.200 rekruten gaven een ratioverhouding van 0,97. En in een onderzoek onder 927 beginnende hardlopers over 326.803 km, allemaal in dezelfde neutrale schoen, hadden pronerende lopers een lager blessurecijfer dan lopers met een neutrale voetstand. Koop de comfortabelste neutrale schoen die past.
Doet de drop van hiel naar teen ertoe?+
Voor het blessurerisico niet. Een gerandomiseerde studie gaf 553 lopers identieke schoenen met 10 mm, 6 mm en 0 mm drop en vond geen verschil in het totale blessurerisico. En in dit overzicht week de gemeten drop tot 5,3 mm af van de opgegeven drop — bij de Nike werd 14,0 mm gemeten tegenover een opgegeven 10 mm, bij de Asics Cumulus 13,3 mm tegenover een opgegeven 8 mm. Kiezen tussen een schoen met 8 mm en een met 10 mm is kiezen tussen getallen die de meting misschien niet overleven.
Moet ik zachte of stugge schoenen kopen?+
Mild bewijs pleit voor zachter. In een RCT met 848 lopers over 220.014 km hadden de dragers van de stuggere schoen een hoger blessurerisico (HR 1,52), en het effect was significant bij lichtere in plaats van zwaardere lopers. Het lichaamsgewicht zelf hing niet samen met het blessurerisico. Kanttekeningen: het is één studie, Cochrane beoordeelde het gepoolde bewijs hierover als van lage zekerheid, en het gebruikelijk aangevoerde mechanisme — dat demping de impactkrachten verlaagt — is niet goed onderbouwd.
Hoe vaak moet ik hardloopschoenen vervangen?+
Inspecteer ze bij 500–800 km in plaats van op schema te vervangen. Dat getal komt uit banktests en conventie van fabrikanten, niet uit blessuregegevens — een studie uit 2020 vond een significant verslechterde loopeconomie na 320 km, ruim voor 500, terwijl een studie uit 2017 vond dat lopers zelfs bij 640 km nauwelijks verandering in demping waarnamen. Het verband tussen schoenslijtage en blessures is onduidelijk en berust op summier, tegenstrijdig bewijs. Let op samengedrukte vouwen in de tussenzool, een tot op het schuim doorgelopen buitenzool en een inzakkende hielkraag.
Heb ik twee paar schoenen nodig?+
Om te beginnen niet. Eén observationele studie onder 264 lopers vond een 39% lager blessurerisico bij wie twee of meer paren afwisselde (HR 0,614), maar de auteurs riepen zelf op tot bevestiging door een gerandomiseerde studie die nooit is uitgevoerd — en lopers met twee paren verschillen van lopers met één paar op manieren die het resultaat vertekenen. De verstandige aanpak: koop nu één paar, en bewaar bij vervanging het oude paar en wissel af. Dat kost niets extra.
Is een looppatroonanalyse in een hardloopwinkel nuttig?+
Voor het kiezen van een schoen grotendeels niet. In een enkelblinde cross-overstudie uit 2025 kregen 21 loopsters dezelfde schoen twee keer — identiek model, andere kleur — één keer omschreven als "afgestemd op de looptechniek" en één keer als "basis". Comfort scoorde 66,1 mm tegenover 49,0 mm, en er waren geen significante verschillen in enige gemeten loopparameter. Het etiket deed het werk. Wat echt nuttig is aan een winkelbezoek, is meerdere schoenen passen en erin hardlopen.
Kan ik hardloopschoenen in de EU retourneren nadat ik ze heb gedragen?+
Onder het wettelijke herroepingsrecht van 14 dagen mag u schoenen passen "onder omstandigheden die vergelijkbaar zijn met die in een winkel" en mag de verkoper daarvoor geen waardevermindering in rekening brengen — maar er buiten mee hardlopen gaat verder dan wat beschermd is, en de verkoper mag uw terugbetaling verlagen. Sommige verkopers gaan vrijwillig veel verder: Brooks EMEA accepteert gedragen schoenen binnen 90 dagen met gratis retour bij directe aankopen, en Decathlon biedt 365 dagen retour met een gratis klantenkaart.
Moet ik schoenen met een carbonplaat kopen?+
Nee. Ze hebben dunne, kwetsbare buitenzolen, een korte levensduur, kosten ongeveer € 280 en vereisen een ingesleten techniek en tempo om de plaat überhaupt te belasten. Een casusreeks uit 2023 documenteerde vijf topatleten die stressletsel aan het scheepvormig botje ontwikkelden na uitsluitend plaatschoenen te hebben gedragen — dat is geen bewijs van risico voor beginners, maar het voordeel voor iemand die 6:30 per kilometer loopt is hoe dan ook verwaarloosbaar. Geen van de acht schoenen in dit overzicht heeft een plaat.
Bronnen
Documenten en normen
- 1. Relph N et al. - Running shoes for preventing lower limb running injuries in adults, Cochrane Database of Systematic Reviews 2022: https://www.cochrane.org/CD013368/MUSKINJ_running-shoes-preventing-lower-limb-running-injuries-adults
- 2. Nielsen RO et al. - Foot pronation is not associated with increased injury risk in novice runners, Br J Sports Med 2014: https://vbn.aau.dk/en/publications/foot-pronation-is-not-associated-with-increased-injury-risk-in-no/
- 3. Knapik JJ et al. - Injury-reduction effectiveness of prescribing running shoes on the basis of foot arch height, JOSPT 2014: https://www.jospt.org/doi/10.2519/jospt.2014.5342
- 4. Malisoux L et al. - Influence of the heel-to-toe drop on injury risk, Am J Sports Med 2016 (PDF): https://podochat.gespodo.com/wp-content/uploads/2020/ressources/Influence-of-the-Heel-to-Toe-Drop-of-standard-cushioned-running-shoes-on-injury-risk-in-leisure-time-runners.pdf
- 5. Malisoux L et al. - Shoe cushioning influences running injury risk according to body mass, Am J Sports Med 2020 (summary PDF): https://files.lih.lu/Press/200903_RRI_Interv4-Feedback_to_the_participants_FV2-EN.pdf
- 6. Malisoux L et al. - Can parallel use of different running shoes decrease running-related injury risk, Scand J Med Sci Sports 2015 (PDF): https://www.fitasaphysio.com/uploads/4/3/3/4/43345381/parallel_use_of_2_pairs_of_running_shoes_decreases_injury.pdf
- 7. Agresta C et al. - Running injury paradigms and their influence on footwear design, Frontiers in Sports and Active Living 2022: https://www.frontiersin.org/articles/10.3389/fspor.2022.815675/full
- 8. Fife A et al. - Running shoe recommendations based on gait analysis, Translational Sports Medicine 2025 (open access PDF): https://researchcommons.waikato.ac.nz/server/api/core/bitstreams/89a64513-bc7d-4b8c-88d1-2db533bff85e/content
- 9. The Conversation - How do I know when it's time to replace my running shoes: https://theconversation.com/how-do-i-know-when-its-time-to-replace-my-running-shoes-238997
- 10. Live Science - Can carbon-plated running shoes cause injury: https://www.livescience.com/can-carbon-plated-running-shoes-cause-injury
- 11. RunRepeat - Nike Pegasus 42 lab review: https://runrepeat.com/nike-pegasus-42
- 12. RunRepeat - Brooks Ghost 18 lab review: https://runrepeat.com/brooks-ghost-18
- 13. RunRepeat - Hoka Clifton 11 lab review: https://runrepeat.com/hoka-clifton-11
- 14. RunRepeat - Asics Gel-Cumulus 28 lab review: https://runrepeat.com/asics-gel-cumulus-28
- 15. RunRepeat - Asics Gel-Nimbus 28 lab review: https://runrepeat.com/asics-gel-nimbus-28
- 16. RunRepeat - adidas Supernova Rise 3 lab review: https://runrepeat.com/adidas-supernova-rise-3
- 17. RunRepeat - Asics Novablast 6 lab review: https://runrepeat.com/asics-novablast-6
- 18. RunRepeat - Energy return in running shoes guide: https://runrepeat.com/guides/energy-return-in-running-shoes
- 19. RTINGS - Puma Velocity Nitro 5 review: https://www.rtings.com/running-shoes/reviews/puma/velocity-nitro-5
- 20. Doctors of Running - Puma Velocity Nitro 5 review: https://www.doctorsofrunning.com/puma-velocity-nitro-5-review/
- 21. Running Warehouse - Shoe fit tips: https://www.runningwarehouse.com/learningcenter/gear_guides/footwear/fittips.html
- 22. European Consumer Centre Germany - Right of withdrawal: https://www.evz.de/en/topics/internet-shopping/online-shopping/right-of-withdrawal/
- 23. Brooks EMEA - Worn item returns policy: https://emea-support.brooksrunning.com/hc/en-us/articles/360042960932-Can-I-send-back-worn-items-And-is-the-returns-process-free
- 24. Decathlon FR - Kiprun KS500 2 product page: https://www.decathlon.fr/p/chaussure-de-running-homme-kiprun-ks500-2-noir-jaune/_/R-p-341860
- 25. Nike DE - Pegasus 42: https://www.nike.com/de/t/pegasus-42-strassenlaufschuh-M9ckDyR3
- 26. Hoka DE - Clifton 11: https://www.hoka.com/de/de/herren-strasse/clifton-11/1176572.html
- 27. Asics DE - Gel-Cumulus 28: https://www.asics.com/de/de-de/gel-cumulus--28/p/1011C143-402.html
- 28. Asics DE - Gel-Nimbus 28: https://www.asics.com/de/de-de/gel-nimbus--28/p/1011C127-001.html
- 29. adidas DE - Supernova Rise 3: https://www.adidas.de/supernova-rise-3-laufschuh/KK1206.html
- 30. Puma EU - Velocity Nitro 5: https://eu.puma.com/de/de/pd/velocity-nitro-5-laufschuhe-herren/312944
- 31. bunert.de - Brooks Ghost 18: https://www.bunert.de/brooks-ghost-18-herren
- 32. Geizhals.de price comparison, September 2026: https://geizhals.de/
Meer
Andere ranglijsten
in
Sport en outdoor.
Elke categorie heeft een eigen protocol en een eigen sleutelparameter.








