5Miejsce 05 z 8 · Najlepsze buty do biegania dla początkujących

Nike Nike Pegasus 42

Wyróżniająca się oddychalność 87/100, znakomite ścieranie podeszwy 0,8 mm i mocna przecena — cena rynkowa od 320 zł wobec 598 zł ceny sugerowanej. Najniższa ocena RunRepeat tutaj: 80/100.

Nike Nike Pegasus 42 — zdjęcie produktu 8.3wynik BPR
dobry
  1. 320 złCena
  2. 286 g (RunRepeat lab)Masa zmierzona w laboratorium
  3. 5 z 8w kategorii Najlepsze buty do biegania dla początkujących
  4. 8.3wynik BPR 0–10

Recenzja

Czym jest ten produkt

Tekst powstał po analizie, na podstawie tych samych źródeł co ocena: dokumentacji producenta, dostępnych badań i zweryfikowanych opinii właścicieli.

Domyślny but do biegania ostatnich dwóch dekad, a w 2026 roku uczciwy opis brzmi: "bezpieczny, trwały, nieekscytujący i często za pół ceny".

RunRepeat ocenił go na 80 na 100 "Good" — najniżej spośród ośmiu butów tutaj — ze szczegółowym wnioskiem, że nowa, przechodząca przez całą długość jednostka Air Zoom "niewiele wnosi z punktu widzenia osiągów, przez co jazda pozostaje znajoma, a nie ekscytująca".

Ale spójrz, czego faktycznie potrzebuje początkujący. Oddychalność zmierzono na 87 na 100 i opisano jako wyróżniającą się, ustępującą tylko Hoce. Podeszwa to 2,6 mm gumy w układzie trzystrefowym, z gumą o wysokiej odporności na ścieranie na obwodzie, a test Dremela wykazał zaledwie 0,8 mm ścierania — znakomicie. A cena rynkowa zaczyna się od około 320 zł wobec 598 zł ceny sugerowanej, czyli blisko połowy.

Masa laboratoryjna to 286 g wobec deklarowanych przez markę 297 g. Zmierzona wysokość podeszwy 36,0 / 22,0 mm daje drop 14,0 mm wobec deklarowanych 10 mm — największa rozbieżność między pomiarem a deklaracją w tym rankingu po Asicsie. Pianka ReactX ma 37,6 AC, czyli dokładnie w okolicy średniej laboratoryjnej: ani miękka, ani twarda.

Sztywność skrętna to 12,1 Nm, czyli but elastyczny, przy sztywności zapiętka 4 na 5. Przodostopie ma 72,3 mm, czyli środek stawki. Niemiecka strona Nike oferuje szerokości normal i wide — lepsza dostępność szerokości w Europie niż u większości tutaj.

Argument za jest prosty: trwały, oddychający, gruntownie sprawdzony but treningowy w mocnej przecenie. Argument przeciw jest taki, że za 235 zł więcej możesz mieć Pumę o 44 g lżejszą i z lepszą mieszanką podeszwy, a za 256 zł więcej Brooksa, którego możesz zwrócić po tym, jak w nim pobiegasz.

Dane techniczne

Specyfikacja

Wartości z dokumentacji producenta, sprawdzone w dostępnych źródłach zewnętrznych. Czego nie udało się potwierdzić, oznaczamy jako deklarację.

Lab weight
286 g (RunRepeat; brand claims 297 g)
Lab stack
36.0 mm heel / 22.0 mm forefoot
Lab drop
14.0 mm (claimed 10 mm)
Midsole
ReactX foam, conventional, with full-length Air Zoom unit
Midsole softness
37.6 AC - around lab average
Outsole
2.6 mm rubber, three-zone, high-abrasion perimeter
Dremel wear
0.8 mm - excellent
Breathability
87/100 - outstanding
Toebox width
72.3 mm
Torsional rigidity
12.1 Nm - flexible
Heel counter stiffness
4/5
Widths on nike.com/de
Normal and Wide
RunRepeat score
80/100 Good
Price
EUR 139.99 RRP; from EUR 74.95 street
Masa laboratoryjna
286 g (RunRepeat; marka deklaruje 297 g)
Wysokość podeszwy (lab)
36,0 mm pięta / 22,0 mm przodostopie
Drop (lab)
14,0 mm (deklarowane 10 mm)
Międzypodeszwa
Pianka ReactX, zwykła, z jednostką Air Zoom na całej długości
Miękkość międzypodeszwy
37,6 AC — w okolicy średniej laboratoryjnej
Podeszwa zewnętrzna
2,6 mm gumy, trzy strefy, obwód z gumy odpornej na ścieranie
Ścieranie w teście Dremela
0,8 mm — znakomite
Oddychalność
87/100 — wyróżniająca się
Szerokość przodostopia
72,3 mm
Sztywność skrętna
12,1 Nm — elastyczny
Sztywność zapiętka
4/5
Szerokości na nike.com/de
Normal i Wide
Ocena RunRepeat
80/100 Good
Cena
598 zł cena sugerowana; od 320 zł cena rynkowa

Oceny składowe

Skąd bierze się
ta ocena.

Cztery składowe o równej wadze, każda w skali 0–10 i każda oparta na wskazanym źródle. Ocena ogólna to ich średnia — pełną procedurę opisuje metodologia.

  1. Skład i specyfikacja7.6

    Deklarowany skład i specyfikacja: substancje aktywne i ich stężenia, klasy energetyczne, normy, parametry techniczne — oraz to, o czym producent nie mówi.

  2. Dowody i badania7.8

    Weryfikacja deklaracji producenta w źródłach zewnętrznych: raporty laboratoryjne, testy branżowe, karty charakterystyki, certyfikaty i decyzje organów nadzoru.

  3. Opinie użytkowników8.5

    Analiza zweryfikowanych opinii pisanych po dłuższym używaniu, wraz z powtarzającymi się zgłoszeniami usterek danego modelu lub serii.

  4. Koszt i wartość9.4

    Cena zestawiona z tym, co produkt faktycznie daje, oraz koszty ponoszone później — materiały eksploatacyjne, energia, serwis, abonamenty — w okresie typowym dla kategorii.

Ocena ogólna = średnia czterech ocen składowychPróg istotności: ±0,15 pkt

Co nam się podobało

  • Oddychalność 87/100 — wyróżniająca się
  • 0,8 mm ścierania w teście Dremela, z gumą odporną na ścieranie na obwodzie
  • Cena rynkowa od 320 zł wobec 598 zł ceny sugerowanej
  • Szerokości normal i wide dostępne na niemieckiej stronie Nike
  • Elastyczny, sztywność skrętna 12,1 Nm, przy sztywnym zapiętku 4/5
  • Gruntownie sprawdzona konstrukcja rozwijana od dwóch dekad

Warto wiedzieć

  • RunRepeat 80/100 — najniższa ocena w tym rankingu
  • Nowa jednostka Air Zoom na całej długości "niewiele wnosi z punktu widzenia osiągów"
  • Zmierzony drop 14,0 mm wobec deklarowanych 10 mm
  • 286 g, jeden z najcięższych tutaj
  • Zwykła pianka ReactX o miękkości dokładnie na poziomie średniej laboratoryjnej
8.3 Dobry Miejsce 05 z 8 · Najlepsze buty do biegania dla początkujących

Porównanie

Jak wypada
na tle kategorii

Wszystkie wartości pochodzą z tej samej analizy i są porównywalne wyłącznie w kategorii Najlepsze buty do biegania dla początkujących.

Porównanie z liderami kategorii
ProduktWynikMasa zmierzona w laboratoriumCena
Puma Velocity Nitro 5Najwyższy wynik 8.9242 g (RTINGS lab) 555 zł
Nike Pegasus 42Ten produkt 8.3286 g (RunRepeat lab) 320 zł
Średnia kategoriiprzeanalizowanych produktów: 8 8.2——

FAQ

Najczęstsze pytania

Czy najniżej oceniony but tutaj wciąż warto kupić?

Za 320 zł tak. Ocena 80/100 od RunRepeat oznacza, że but jest nieefektowny, a nie wadliwy — zarzut dotyczył tego, że nowa jednostka Air Zoom niewiele wnosi, a nie tego, że coś jest nie tak. Oddychalność 87/100 i ścieranie podeszwy 0,8 mm są znakomite, a to właśnie te dwie cechy najmocniej wpływają na codzienne doświadczenie początkującego i na koszt na kilometr.

Zasady

Producent deklaruje.
My sprawdzamy, co mówią dowody.

Każdy ranking powstaje według tego samego protokołu: analiza składu i specyfikacji, weryfikacja deklaracji w dostępnych badaniach, przegląd zweryfikowanych opinii właścicieli i ocena ceny wobec tego, co produkt faktycznie daje.

Bez treści sponsorowanych · bez płatnych miejsc w rankingu