2Miejsce 02 z 8 · Najlepsze buty do biegania dla początkujących
Brooks Brooks Ghost 18
Najwięcej gumy w podeszwie w tym zestawieniu — 3,5 mm — przy znakomitej trwałości, sztywny zapiętek działający jak faktyczna stabilizacja i jedyna w tym rankingu 90-dniowa polityka zwrotu zużytych butów.
8.8wynik BPR
- 576 złCena
- 289 g — matching the brand claim exactlyMasa zmierzona w laboratorium
- 2 z 8w kategorii Najlepsze buty do biegania dla początkujących
- 8.8wynik BPR 0–10
Recenzja
Czym jest ten produkt
Tekst powstał po analizie, na podstawie tych samych źródeł co ocena: dokumentacji producenta, dostępnych badań i zweryfikowanych opinii właścicieli.
Domyślna odpowiedź dla nowego biegacza, z powodów, które w większości nie dotyczą samego buta.
Run Happy Promise w Brooks EMEA przyjmuje zużyte produkty w ciągu 90 dni, z darmowym zwrotem i pełnym zwrotem pieniędzy przy zakupach dokonanych bezpośrednio na stronie Brooksa. To najsilniejsza polityka zwrotów, jaką zweryfikowaliśmy gdziekolwiek w europejskim handlu biegowym, i liczy się bardziej niż jakikolwiek pomiar laboratoryjny: unijne ustawowe 14-dniowe prawo odstąpienia pozwala przymierzyć buty w domu, a nie sprawdzić je na treningu. Brooks pozwala naprawdę pobiegać.
Dane laboratoryjne są solidne, choć nie spektakularne. RunRepeat zmierzył 289 g — dokładnie tyle, ile deklaruje Brooks, czego nie udało się żadnemu innemu butowi tutaj. Zmierzona wysokość podeszwy 37,3 / 25,1 mm daje drop 12,2 mm wobec deklarowanych 10 mm. DNA Loft v3 to międzypodeszwa z EVA wtryskiwanej azotem o wartości 40,5 AC — najtwardsza tutaj wobec średniej laboratoryjnej 35,6. Twarda, ale nie brutalna; to właśnie recenzenci nazywają "kontrolowaną".
Podeszwa to wyróżniająca się liczba. 3,5 mm gumy pokrywającej niemal całą powierzchnię i 0,8 mm ścierania w teście trwałości Dremela — najwięcej gumy spośród butów w tym rankingu i znakomita trwałość. Dla początkującego, którego buty ścierają się nierównomiernie, gdy technika się dopiero układa, to właśnie ta specyfikacja decyduje o koszcie na kilometr.
Oficjalnie but jest neutralny, ale sztywność zapiętka wynosi 5 na 5 — wyjątkowo dużo — co działa jak faktyczne podparcie tyłostopia, bez etykiety motion control, której dowody i tak nie wspierają.
Dwa realne ograniczenia. Oddychalność to tylko 70 na 100, drugi najgorszy wynik tutaj — odczuwalne, jeśli biegasz przez południowoeuropejskie lato. A przednia część cholewki ma 70,6 mm, najwęższa z ośmiu. RunRepeat wymienia tycie wąskie, normalne, szerokie i bardzo szerokie, ale to odzwierciedla rynek amerykański: sprawdzony przez nas niemiecki sprzedawca ma w ofercie wyłącznie medium. Szerokie warianty są w Ameryce znacznie łatwiej dostępne niż w Europie.
RunRepeat przyznał mu 86/100 "Great" — niezawodny koń pociągowy na co dzień.
Dane techniczne
Specyfikacja
Wartości z dokumentacji producenta, sprawdzone w dostępnych źródłach zewnętrznych. Czego nie udało się potwierdzić, oznaczamy jako deklarację.
- Lab weight
- 289 g (men's sample) - matches brand claim
- Lab stack
- 37.3 mm heel / 25.1 mm forefoot
- Lab drop
- 12.2 mm (claimed 10 mm)
- Midsole
- DNA Loft v3, nitrogen-injected EVA
- Midsole softness
- 40.5 AC - firmest here (lab average 35.6)
- Outsole
- 3.5 mm rubber, near-full coverage
- Dremel wear
- 0.8 mm - excellent
- Breathability
- 70/100
- Toebox width
- 70.6 mm
- Heel counter stiffness
- 5/5
- Plate
- None
- Returns
- Brooks EMEA: 90 days, worn accepted, free, direct purchases only
- Price
- EUR 150 RRP; EUR 134.90 street
- Masa laboratoryjna
- 289 g (egzemplarz męski) — zgodna z deklaracją marki
- Wysokość podeszwy (lab)
- 37,3 mm pięta / 25,1 mm przodostopie
- Drop (lab)
- 12,2 mm (deklarowane 10 mm)
- Międzypodeszwa
- DNA Loft v3, EVA wtryskiwana azotem
- Miękkość międzypodeszwy
- 40,5 AC — najtwardsza tutaj (średnia laboratoryjna 35,6)
- Podeszwa zewnętrzna
- 3,5 mm gumy, pokrycie niemal pełne
- Ścieranie w teście Dremela
- 0,8 mm — znakomite
- Oddychalność
- 70/100
- Szerokość przodostopia
- 70,6 mm
- Sztywność zapiętka
- 5/5
- Płyta
- Brak
- Zwroty
- Brooks EMEA: 90 dni, zużyte akceptowane, bezpłatnie, tylko zakupy bezpośrednie
- Cena
- 640 zł cena sugerowana; 576 zł cena rynkowa
Oceny składowe
Skąd bierze się
ta ocena.
Cztery składowe o równej wadze, każda w skali 0–10 i każda oparta na wskazanym źródle. Ocena ogólna to ich średnia — pełną procedurę opisuje metodologia.
Co nam się podobało
- Brooks EMEA przyjmuje zużyte buty w ciągu 90 dni, darmowy zwrot, pełny zwrot pieniędzy, przy zakupie bezpośrednim
- 3,5 mm gumy w podeszwie pokrywającej niemal całą powierzchnię — najwięcej tutaj
- 0,8 mm ścierania w teście Dremela, znakomita trwałość
- Masa laboratoryjna dokładnie zgodna z deklaracją marki: 289 g
- Sztywność zapiętka 5/5 daje faktyczne podparcie tyłostopia
- RunRepeat 86/100 Great
Warto wiedzieć
- Oddychalność 70/100, drugi najgorszy wynik tutaj
- 70,6 mm w przedniej części cholewki — najwęższa z ośmiu
- Szerokie warianty są wymieniane, ale często niedostępne w Europie
- 289 g, wspólnie najcięższy w tym rankingu
- Najtwardsza międzypodeszwa, 40,5 AC, co nie każdemu odpowiada
Porównanie
Jak wypada
na tle kategorii
Wszystkie wartości pochodzą z tej samej analizy i są porównywalne wyłącznie w kategorii Najlepsze buty do biegania dla początkujących.
| Produkt | Wynik | Masa zmierzona w laboratorium | Cena |
|---|---|---|---|
| Puma Velocity Nitro 5Najwyższy wynik | 8.9 | 242 g (RTINGS lab) | 555 zł |
| Brooks Ghost 18Ten produkt | 8.8 | 289 g — matching the brand claim exactly | 576 zł |
| Średnia kategoriiprzeanalizowanych produktów: 8 | 8.2 | — | — |
FAQ
Najczęstsze pytania
Dlaczego polityka zwrotów ma aż takie znaczenie?
Ponieważ komfort to jedyna cecha buta, którą dowody faktycznie wspierają, a komfortu nie da się ocenić, stojąc w sklepie. Unijne ustawowe 14-dniowe prawo odstąpienia chroni przymierzanie butów "w warunkach porównywalnych do sklepowych" — sprzedawca nie może za to naliczyć utraty wartości — ale przebiegnięcie 20 km na zewnątrz już poza to wykracza i sprzedawca może obniżyć zwrot pieniędzy. 90-dniowa polityka Brooks EMEA dla zużytych butów przy zakupach bezpośrednich jest polityką dobrowolną, daleko wykraczającą poza ustawowe minimum, i jest to najbardziej użyteczna cecha przy pierwszej parze.
Czy najtwardsza międzypodeszwa to zła rzecz dla początkującego?
Niekoniecznie, ale jedyne istotne badanie RCT skłania się w drugą stronę. Malisoux i wsp. dali 848 biegaczom prototypy butów identyczne poza amortyzacją — miękkie o sztywności 61 N/mm, twarde o 95 N/mm — i stwierdzili, że twardszy but wiązał się z wyższym ryzykiem kontuzji (HR 1,52), przy czym efekt był istotny u lżejszych biegaczy. Obowiązują zastrzeżenia: to pojedyncze badanie, Cochrane ocenił zbiorcze dowody miękkie kontra twarde jako o niskiej pewności, a 40,5 AC to nie ten sam pomiar co 95 N/mm. Ale jeśli jesteś lekki i niepewny, miększy but to lepszy wybór.
Z tego samego rankingu
Inne produkty w kategorii Najlepsze buty do biegania dla początkujących.
Ten sam protokół, ten sam kluczowy parametr, ten sam zestaw źródeł.
-
Nr 018.9/ 10
Puma Velocity Nitro 5
Najlżejszy but tutaj, 242 g, na TPU wtryskiwanym azotem z PUMAGRIP — mieszanką powszechnie…
-
Nr 038.7/ 10
adidas Supernova Rise 3
Najmiększa międzypodeszwa tutaj, 28,6 AC na piance PEBA, najwyższy zwrot energii i…
-
Nr 048.4/ 10
Hoka Clifton 11
Najlepsza oddychalność tutaj, 93/100, i jedyny but z realnie dostępnymi w Europie…
-
Nr 058.3/ 10
Nike Pegasus 42
Wyróżniająca się oddychalność 87/100, znakomite ścieranie podeszwy 0,8 mm i mocna przecena…