4Miejsce 04 z 8 · Najlepsze buty do biegania dla początkujących

Hoka Hoka Clifton 11

Najlepsza oddychalność tutaj, 93/100, i jedyny but z realnie dostępnymi w Europie szerokościami od wąskiej po bardzo szeroką. Międzypodeszwa to zwykła EVA o najniższym zmierzonym zwrocie energii w tym zestawieniu.

Hoka Hoka Clifton 11 — zdjęcie produktu 8.4wynik BPR
dobry
  1. 504 złCena
  2. 266 g (RunRepeat lab)Masa zmierzona w laboratorium
  3. 4 z 8w kategorii Najlepsze buty do biegania dla początkujących
  4. 8.4wynik BPR 0–10

Recenzja

Czym jest ten produkt

Tekst powstał po analizie, na podstawie tych samych źródeł co ocena: dokumentacji producenta, dostępnych badań i zweryfikowanych opinii właścicieli.

Dwie rzeczy czynią z tego właściwy but dla określonych osób i obie są praktyczne, a nie związane z osiągami.

Oddychalność zmierzono na 93 na 100 — najlepiej w tym rankingu — przy 62% potencjału wysychania. Jeśli biegasz latem w Hiszpanii, we Włoszech czy na południu Francji albo jeśli twoje stopy się grzeją, to zupełnie inne doświadczenie niż Brooks z wynikiem 70 czy Asics Nimbus z 64.

A niemiecka strona Hoki oferuje szerokości normal, wide i extra-wide — to jedyna marka w tym rankingu z realną dostępnością szerokości w Europie. RunRepeat wymienia szerokie warianty dla kilku butów tutaj, ale te wpisy odzwierciedlają rynek amerykański; gdy sprawdziliśmy rzeczywiste europejskie strony marek, Asics oferował tylko standard, Puma tylko regular, Decathlon tylko standard, a Brooks przez niemieckiego sprzedawcę tylko medium. Jeśli masz szerokie stopy i jesteś w Europie, zacznij właśnie tutaj.

Liczby laboratoryjne są mieszane. RunRepeat zmierzył 266 g wobec deklarowanych 258 g, wysokość podeszwy 41,4 / 29,7 mm, co daje drop 11,7 mm wobec oficjalnych 8 mm. Międzypodeszwa to CMEVA — EVA formowana kompresyjnie, zwykła pianka, nie superkrytyczna — o wartości 31,1 AC, przyjemnie miękka. Zwrot energii wynosi 46,8% w pięcie i 50,1% w przodostopiu, najmniej w tym zestawieniu, co jest spójne z EVA: własny poradnik RunRepeat podaje dla EVA 47–54%, a dla pianek premium 74–82%.

Podeszwa to 3,2 mm gumy przy znakomitym ścieraniu 0,9 mm. Ale przyczepność przodostopia zmierzono na 0,52, najmniej w tej grupie — warto o tym wiedzieć przy europejskich warunkach drogowych jesienią.

RunRepeat przyznał mu 85/100 "Great", opisując go jako najlepszy do spokojnego codziennego biegania, z przestarzałą pianką ograniczającą szybsze tempa. Dla początkującego biegającego spokojnie to ograniczenie nie ma znaczenia.

Dane techniczne

Specyfikacja

Wartości z dokumentacji producenta, sprawdzone w dostępnych źródłach zewnętrznych. Czego nie udało się potwierdzić, oznaczamy jako deklarację.

Lab weight
266 g (RunRepeat; brand claims 258 g)
Lab stack
41.4 mm heel / 29.7 mm forefoot
Lab drop
11.7 mm (official 8 mm)
Midsole
CMEVA - compression-moulded EVA, conventional foam
Midsole softness
31.1 AC - soft
Energy return
46.8% heel / 50.1% forefoot - lowest here
Outsole
3.2 mm rubber, 0.9 mm Dremel wear
Forefoot traction
0.52 - lowest in this group
Breathability
93/100 - best here, 62% drying potential
Toebox width
70.9 mm
Widths on hoka.com/de
Normal, Wide, X-Wide
Plate
None
Price
EUR 160 RRP; from EUR 118 street
Masa laboratoryjna
266 g (RunRepeat; marka deklaruje 258 g)
Wysokość podeszwy (lab)
41,4 mm pięta / 29,7 mm przodostopie
Drop (lab)
11,7 mm (oficjalnie 8 mm)
Międzypodeszwa
CMEVA — EVA formowana kompresyjnie, zwykła pianka
Miękkość międzypodeszwy
31,1 AC — miękka
Zwrot energii
46,8% pięta / 50,1% przodostopie — najniżej tutaj
Podeszwa zewnętrzna
3,2 mm gumy, 0,9 mm ścierania w teście Dremela
Przyczepność przodostopia
0,52 — najniższa w tej grupie
Oddychalność
93/100 — najlepsza tutaj, 62% potencjału wysychania
Szerokość przodostopia
70,9 mm
Szerokości na hoka.com/de
Normal, Wide, X-Wide
Płyta
Brak
Cena
683 zł cena sugerowana; od 504 zł cena rynkowa

Oceny składowe

Skąd bierze się
ta ocena.

Cztery składowe o równej wadze, każda w skali 0–10 i każda oparta na wskazanym źródle. Ocena ogólna to ich średnia — pełną procedurę opisuje metodologia.

  1. Skład i specyfikacja8.0

    Deklarowany skład i specyfikacja: substancje aktywne i ich stężenia, klasy energetyczne, normy, parametry techniczne — oraz to, o czym producent nie mówi.

  2. Dowody i badania8.5

    Weryfikacja deklaracji producenta w źródłach zewnętrznych: raporty laboratoryjne, testy branżowe, karty charakterystyki, certyfikaty i decyzje organów nadzoru.

  3. Opinie użytkowników8.8

    Analiza zweryfikowanych opinii pisanych po dłuższym używaniu, wraz z powtarzającymi się zgłoszeniami usterek danego modelu lub serii.

  4. Koszt i wartość8.3

    Cena zestawiona z tym, co produkt faktycznie daje, oraz koszty ponoszone później — materiały eksploatacyjne, energia, serwis, abonamenty — w okresie typowym dla kategorii.

Ocena ogólna = średnia czterech ocen składowychPróg istotności: ±0,15 pkt

Co nam się podobało

  • Oddychalność 93/100 — najlepsza w tym rankingu
  • Szerokości normal, wide i extra-wide realnie dostępne w Europie
  • Miękka międzypodeszwa, 31,1 AC
  • 0,9 mm ścierania w teście Dremela — znakomita trwałość podeszwy
  • Geometria MetaRocker i Active Foot Frame ułatwiają płynne przetaczanie stopy
  • Cena rynkowa około 504 zł wobec 683 zł ceny sugerowanej

Warto wiedzieć

  • Zwykła pianka CMEVA o najniższym zwrocie energii tutaj (46,8% w pięcie)
  • Przyczepność przodostopia 0,52, najniższa zmierzona w tej grupie
  • Zmierzony drop 11,7 mm wobec oficjalnych 8 mm
  • 266 g wobec deklarowanych przez markę 258 g
  • Sztywność zapiętka tylko 3/5
8.4 Dobry Miejsce 04 z 8 · Najlepsze buty do biegania dla początkujących

Porównanie

Jak wypada
na tle kategorii

Wszystkie wartości pochodzą z tej samej analizy i są porównywalne wyłącznie w kategorii Najlepsze buty do biegania dla początkujących.

Porównanie z liderami kategorii
ProduktWynikMasa zmierzona w laboratoriumCena
Puma Velocity Nitro 5Najwyższy wynik 8.9242 g (RTINGS lab) 555 zł
Hoka Clifton 11Ten produkt 8.4266 g (RunRepeat lab) 504 zł
Średnia kategoriiprzeanalizowanych produktów: 8 8.2——

FAQ

Najczęstsze pytania

Czy niski zwrot energii ma znaczenie dla początkującego?

Niemal żadnego. Zwrot energii mierzy się mechanicznym testem zrzutu — masa spada na międzypodeszwę — a samo RunRepeat zaznacza, że większość energii zwracanej przez but "po prostu pomaga mu wrócić do kształtu, a nie popycha cię naprzód". Różnica między 47% a 62% ujawnia się, o ile w ogóle, przy tempach, których nowy biegacz nie utrzyma. Komfort i dopasowanie wpłyną na twoje bieganie znacznie mocniej.

Mam szerokie stopy. Jakie mam opcje w Europie?

Zacznij tutaj — niemiecka strona Hoki jest jedyną w tym rankingu oferującą normal, wide i extra-wide. Uważaj na serwisy recenzenckie wymieniające warianty szerokości: te wpisy zwykle odzwierciedlają dostępność w USA. Spośród ośmiu butów tutaj, na rzeczywistych europejskich stronach marek znaleźliśmy u Asicsa tylko standard, u Pumy tylko regular, u Decathlonu tylko standard, u Brooksa tylko medium u niemieckiego sprzedawcy, a u Nike normal oraz wide.

Zasady

Producent deklaruje.
My sprawdzamy, co mówią dowody.

Każdy ranking powstaje według tego samego protokołu: analiza składu i specyfikacji, weryfikacja deklaracji w dostępnych badaniach, przegląd zweryfikowanych opinii właścicieli i ocena ceny wobec tego, co produkt faktycznie daje.

Bez treści sponsorowanych · bez płatnych miejsc w rankingu