7Miejsce 07 z 8 · Najlepsze buty do biegania dla początkujących

Asics Asics Gel-Cumulus 28

Miękki, lekki i przestronny, w mocnej przecenie — ale jego podeszwa to odsłonięta pianka zamiast gumy, a ścieranie zmierzono na 2,4 mm, trzy razy więcej niż u najlepszych butów tutaj.

Asics Asics Gel-Cumulus 28 — zdjęcie produktu 8.0wynik BPR
dobry
  1. 346 złCena
  2. 252 g (RunRepeat lab)Masa zmierzona w laboratorium
  3. 7 z 8w kategorii Najlepsze buty do biegania dla początkujących
  4. 8.0wynik BPR 0–10

Recenzja

Czym jest ten produkt

Tekst powstał po analizie, na podstawie tych samych źródeł co ocena: dokumentacji producenta, dostępnych badań i zweryfikowanych opinii właścicieli.

Naprawdę przyjemny but z jednym parametrem, który powinien przesądzić, czy go kupisz.

Dobra część: RunRepeat zmierzył 252 g wobec deklarowanych przez markę 275 g — drugi najlżejszy tutaj — przy miękkiej międzypodeszwie FF Blast Max o wartości 31,9 AC i wkładce żelowej PureGEL w pięcie. Przodostopie ma 74,4 mm, przestronnie, a sztywność zapiętka wynosi 5 na 5. RunRepeat ocenił go na 86/100 "Great", zauważając, że obfita amortyzacja, szeroka platforma i stabilna geometria sprawdzają się szczególnie u osób lądujących na piętę, które chcą spokojnego buta na co dzień. To dobry opis wielu początkujących.

A teraz problem. Ten but nie ma klasycznej gumowej podeszwy. Wykorzystuje odsłoniętą piankę FluidRide o grubości 5,0 mm — a test trwałości Dremela wykazał 2,4 mm ścierania, zdecydowanie najgorzej z ośmiu i trzy razy więcej niż 0,8 mm u Brooksa, Nike i adidasa.

Dla początkującego ma to większe znaczenie niż dla doświadczonego biegacza, z dwóch powodów. Technika dopiero się układa, więc ścieranie koncentruje się nierównomiernie w określonych punktach kontaktu. A nowy biegacz nie ma punktu odniesienia, jak czuje się zużyty but — łatwiej biegać w nim dalej, gdy podeszwy już nie ma.

Drugie ostrzeżenie dotyczy karty katalogowej. Asics deklaruje 38 / 30 mm dla dropu 8 mm. RunRepeat zmierzył 42,8 / 29,5 mm, co daje drop 13,3 mm — największa rozbieżność między laboratorium a marką w tym rankingu, zarówno w wysokości podeszwy, jak i w dropie. Podajemy obie wartości i do liczb Asicsa podchodzilibyśmy ostrożnie.

Szerokości na niemieckiej stronie Asicsa to tylko standard, mimo że serwisy recenzenckie wymieniają wide i extra-wide z rynku amerykańskiego.

Przy cenie rynkowej 346 zł wobec 683 zł ceny sugerowanej jest to największy rabat w rankingu. Jeśli biegasz głównie po miękkich nawierzchniach albo nie przeszkadza ci szybsza wymiana butów, to dobry zakup. Na ściernym miejskim chodniku to zły wybór.

Dane techniczne

Specyfikacja

Wartości z dokumentacji producenta, sprawdzone w dostępnych źródłach zewnętrznych. Czego nie udało się potwierdzić, oznaczamy jako deklarację.

Lab weight
252 g (brand claims 275 g)
Lab stack
42.8 mm heel / 29.5 mm forefoot
Lab drop
13.3 mm (claimed 8 mm)
Midsole
FF Blast Max with PureGEL heel insert
Midsole softness
31.9 AC - soft
Outsole
Exposed FluidRide foam, 5.0 mm - no conventional rubber
Dremel wear
2.4 mm - worst here by a wide margin
Breathability
3/5
Toebox width
74.4 mm
Heel counter stiffness
5/5
Torsional rigidity
14.7 Nm
Widths on asics.de
Standard only
RunRepeat score
86/100 Great
Price
EUR 160 RRP; from EUR 80.99 street
Masa laboratoryjna
252 g (marka deklaruje 275 g)
Wysokość podeszwy (lab)
42,8 mm pięta / 29,5 mm przodostopie
Drop (lab)
13,3 mm (deklarowane 8 mm)
Międzypodeszwa
FF Blast Max z wkładką żelową PureGEL w pięcie
Miękkość międzypodeszwy
31,9 AC — miękka
Podeszwa zewnętrzna
Odsłonięta pianka FluidRide, 5,0 mm — brak klasycznej gumy
Ścieranie w teście Dremela
2,4 mm — zdecydowanie najgorzej tutaj
Oddychalność
3/5
Szerokość przodostopia
74,4 mm
Sztywność zapiętka
5/5
Sztywność skrętna
14,7 Nm
Szerokości na asics.de
Tylko standardowa
Ocena RunRepeat
86/100 Great
Cena
683 zł cena sugerowana; od 346 zł cena rynkowa

Oceny składowe

Skąd bierze się
ta ocena.

Cztery składowe o równej wadze, każda w skali 0–10 i każda oparta na wskazanym źródle. Ocena ogólna to ich średnia — pełną procedurę opisuje metodologia.

  1. Skład i specyfikacja7.4

    Deklarowany skład i specyfikacja: substancje aktywne i ich stężenia, klasy energetyczne, normy, parametry techniczne — oraz to, o czym producent nie mówi.

  2. Dowody i badania8.2

    Weryfikacja deklaracji producenta w źródłach zewnętrznych: raporty laboratoryjne, testy branżowe, karty charakterystyki, certyfikaty i decyzje organów nadzoru.

  3. Opinie użytkowników8.2

    Analiza zweryfikowanych opinii pisanych po dłuższym używaniu, wraz z powtarzającymi się zgłoszeniami usterek danego modelu lub serii.

  4. Koszt i wartość8.0

    Cena zestawiona z tym, co produkt faktycznie daje, oraz koszty ponoszone później — materiały eksploatacyjne, energia, serwis, abonamenty — w okresie typowym dla kategorii.

Ocena ogólna = średnia czterech ocen składowychPróg istotności: ±0,15 pkt

Co nam się podobało

  • 252 g zmierzone wobec deklarowanych przez markę 275 g — drugi najlżejszy tutaj
  • Miękka międzypodeszwa FF Blast Max 31,9 AC z wkładką żelową PureGEL w pięcie
  • Przestronne przodostopie 74,4 mm i sztywność zapiętka 5/5
  • RunRepeat 86/100 Great, wyróżniony jako dobry dla lądujących na piętę
  • Największy rabat tutaj: 346 zł wobec 683 zł ceny sugerowanej
  • Szeroka, stabilna geometria platformy

Warto wiedzieć

  • 2,4 mm ścierania w teście Dremela — trzy razy więcej niż u najlepszych butów tutaj
  • Brak klasycznej gumowej podeszwy; zamiast niej odsłonięta pianka FluidRide
  • Największa rozbieżność laboratorium kontra deklaracja: zmierzony drop 13,3 mm wobec deklarowanych 8 mm
  • Zmierzona wysokość podeszwy 42,8 / 29,5 mm wobec deklarowanych 38 / 30 mm
  • Asics Niemcy oferuje tylko szerokość standardową
  • Oddychalność tylko 3/5
8.0 Dobry Miejsce 07 z 8 · Najlepsze buty do biegania dla początkujących

Porównanie

Jak wypada
na tle kategorii

Wszystkie wartości pochodzą z tej samej analizy i są porównywalne wyłącznie w kategorii Najlepsze buty do biegania dla początkujących.

Porównanie z liderami kategorii
ProduktWynikMasa zmierzona w laboratoriumCena
Puma Velocity Nitro 5Najwyższy wynik 8.9242 g (RTINGS lab) 555 zł
Asics Gel-Cumulus 28Ten produkt 8.0252 g (RunRepeat lab) 346 zł
Średnia kategoriiprzeanalizowanych produktów: 8 8.2——

FAQ

Najczęstsze pytania

Jak bardzo liczy się 2,4 mm ścierania?

Decyduje o twoim koszcie na kilometr. Brooks, Nike i adidas zmierzono w tym samym teście na 0,8 mm — ten but ścierał się trzy razy szybciej. Jeśli biegasz po ściernym miejskim chodniku, licz się z zauważalnie wcześniejszą wymianą. Jeśli biegasz głównie po miękkich nawierzchniach albo parkowych alejkach, różnica znacznie się zmniejsza. To nie jest kwestia bezpieczeństwa, tylko ekonomii.

Dlaczego dane samego Asicsa tak bardzo różnią się od laboratoryjnych?

Protokół pomiaru — czy wkładka jest w środku, czy nie, i w którym miejscu buta dokonuje się pomiaru. RunRepeat zmierzył 42,8 / 29,5 mm wobec deklarowanych przez Asicsa 38 / 30 mm. To nie dowód, że ktokolwiek kłamie, ale największa rozbieżność w tym rankingu i powód, dla którego odradzamy wybieranie butów na podstawie różnicy 2 mm w dropie.

Zasady

Producent deklaruje.
My sprawdzamy, co mówią dowody.

Każdy ranking powstaje według tego samego protokołu: analiza składu i specyfikacji, weryfikacja deklaracji w dostępnych badaniach, przegląd zweryfikowanych opinii właścicieli i ocena ceny wobec tego, co produkt faktycznie daje.

Bez treści sponsorowanych · bez płatnych miejsc w rankingu