Zdrowie i uroda

Najlepsze serum z retinolem

Zakupy retinolu w Europie zmieniły się 1 listopada 2025 roku, a większość kart produktowych wciąż tego nie odnotowała.

Rozporządzenie Komisji (UE) 2024/996 zmieniło rozporządzenie kosmetyczne i ograniczyło retinol, octan retinylu i palmitynian retinylu do 0,3% ekwiwalentu retinolu w produktach niespłukiwanych i spłukiwanych oraz do 0,05% w balsamach do ciała. Produktów niezgodnych z limitem nie wolno wprowadzać do obrotu w UE od 1 listopada 2025 roku, a po 1 maja 2027 roku nie wolno ich będzie udostępniać na rynku — czyli sprzedawać z istniejących zapasów.

Wynikają z tego dwie konsekwencje i żadnej nie widać w opisie produktu:

  • Produkty z retinolem powyżej 0,3% wciąż legalnie stoją na półkach, w okresie wyprzedaży zapasów. Serum z 0,5% lub 1% retinolu, które kupisz dzisiaj, wolno sprzedawać i wolno stosować — ale nie zostanie ono przeformułowane w tym stężeniu i zniknie.
  • Retinaldehyd i retinian hydroksypinakolonu w ogóle nie podlegają limitowi. Nie były częścią dokumentacji naukowej stojącej za ograniczeniem. Retinal jest w przeliczeniu na jednostkę prawdopodobnie silniejszy niż retinol i pozostaje nieograniczony.

Jest tu jeszcze jedno napięcie, które warto nazwać wprost: najlepiej udokumentowane w literaturze klinicznej stężenie retinolu to 0,4% — z 24-tygodniowego badania kontrolowanego, które wykazało istotną poprawę w zakresie zmarszczek i wzrost prokolagenu — i jest ono dziś powyżej unijnego limitu prawnego. Ograniczenie dotyczy podaży witaminy A, a nie skuteczności.

Tymczasem analiza laboratoryjna 94 produktów do twarzy przeprowadzona przez Stiftung Warentest w maju 2026 roku wykazała, że mniej więcej jedna trzecia z 70 kremów do twarzy zawierała zbyt mało witaminy A, by w ogóle działać przeciwstarzeniowo. Rynek zawodzi jednocześnie w obie strony.

Nota metodyczna

Na czym opiera się ten ranking. Forma retinoidu, deklarowane stężenie, składy i opakowania pochodzą ze stron marek i europejskich sklepów. Dane regulacyjne pochodzą z tekstu rozporządzenia Komisji (UE) 2024/996 w Dzienniku Urzędowym oraz z opinii SCCS, która za nim stoi. Twierdzenia o skuteczności mają źródło w recenzowanej literaturze dermatologicznej lub w materiałach American Academy of Dermatology i każde z nich jest cytowane.

Czego nie badaliśmy. Nie przeprowadziliśmy żadnej analizy laboratoryjnej ani testu użytkowego. Ocena opinii użytkowników odzwierciedla opublikowane analizy i jakość formuły, a nie badanie ankietowe.

Istotne ograniczenie naszych ocen zgodności. Rozporządzenie (UE) 2024/996 nie definiuje pojęcia „ekwiwalent retinolu" ani nie podaje współczynników przeliczeniowych dla octanu i palmitynianu retinylu. Podajemy więc wyłącznie to, co da się zweryfikować: czy retinoid w produkcie należy do trzech substancji objętych ograniczeniem oraz — w przypadku czystego retinolu, gdzie przelicznik wynosi jeden do jednego — czy deklarowane stężenie przekracza 0,3%. Nie wyliczamy ekwiwalentów retinolu dla form estrowych i żadna taka liczba nie pojawia się na tej stronie.

To nie jest porada medyczna. Retinoidy to składniki aktywne o realnych działaniach niepożądanych. Jeśli jesteś w ciąży, planujesz ciążę, karmisz piersią albo leczysz chorobę skóry, porozmawiaj z lekarzem lub dermatologiem, zamiast polegać na rankingu produktów.

Geek & Gorgeous A-Game 10 — produkt z najwyższym wynikiem 8.8wynik BPR
Nasz wybór Geek & Gorgeous A-Game 10

Kluczowy parametr

Forma retinoidu i deklarowane stężenie

Konkretna pochodna witaminy A użyta w produkcie oraz stężenie podawane przez markę. To liczy się bardziej niż jakakolwiek inna liczba, ponieważ retinol, retinaldehyd, octan retinylu i retinian hydroksypinakolonu dają przy tym samym procencie zupełnie różną aktywność kwasu retinowego — a tylko część z nich objęły limity prawa unijnego. Tam, gdzie marka nie ujawnia stężenia, piszemy o tym wprost, zamiast szacować.

Jak oceniamy ↗

Opublikowano:
Zaktualizowano:
8przeanalizowanych produktów
Analiza dokumentacji, wrzesień 2026zakres analizy
€0przychodu od producentów
  1. Najwyższy wynik

    Geek & Gorgeous Geek & Gorgeous A-Game 10

    • Retinaldehyde 0.1% — not covered by the EU capForma retinoidu i deklarowane stężenie
    • 80 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Retinal enkapsulowany w cyklodekstrynie w stężeniu 0,1% za 80 zł — ta sama technologia i wyższe stężenie niż w produktach kosztujących trzy razy więcej. Najlepszy stosunek ceny do jakości w rankingu.

    • Najlepsza cena
    • Retinaldehyd
    • Enkapsulowany
    • Poza limitem UE
    • Poniżej 90 zł
    • Mocne strony
    • 80 zł za 30 ml — 2,70 zł za mililitr, mniej więcej jedna trzecia ceny Medik8
    • 0,1% retinaldehydu, wyższe stężenie retinalu niż w Medik8 CR6
    • Enkapsulacja w cyklodekstrynie dla stabilności
    • Alantoina i pantenol wprost adresują fazę podrażnienia
    • Nieobjęty unijnym limitem 0,3%
    • Ochrona antyoksydacyjna octanem tokoferylu
    • Słabe strony
    • Brak drabinki stężeń — 0,1% to mocny punkt startu przy pierwszym retinoidzie
    • Brak badań klinicznych opublikowanych przez markę
    • Nie znaleziono wyniku niezależnego europejskiego testu konsumenckiego
    • Mniejsza marka o węższej dystrybucji w europejskim handlu
    • Format opakowania niezweryfikowany

    8.8 / 10dobry

  2. Medik8 Medik8 Crystal Retinal 6

    • Retinaldehyde 0.06% — not covered by the EU capForma retinoidu i deklarowane stężenie
    • 276 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Retinaldehyd zamknięty w cyklodekstrynie w formule zbudowanej pod kątem stabilności — antyoksydanty, czynnik chelatujący i dwutlenek tytanu jako środek matujący przejrzystość. Pięciostopniowa drabinka stężeń pozwala porządnie zbudować tolerancję.

    • Najlepsza formuła
    • Retinaldehyd
    • Enkapsulowany
    • Drabinka stężeń
    • Poza limitem UE
    • Mocne strony
    • Retinaldehyd — nieobjęty unijnym limitem 0,3%
    • Enkapsulacja w cyklodekstrynie dla stopniowego uwalniania i stabilności
    • Dwutlenek tytanu jako środek matujący chroni substancję czynną przed światłem
    • Pełny system antyoksydacyjny i chelatujący: octan tokoferylu, BHT, wersenian disodu
    • Pięciostopniowa drabinka stężeń (0,01% do 0,2%) do budowania tolerancji
    • Medik8 opublikował recenzowane badania nad retinaldehydem
    • Słabe strony
    • 276 zł za 30 ml — 9,20 zł za mililitr, jeden z najdroższych tutaj
    • Brak niezależnej weryfikacji laboratoryjnej, według deklaracji samej marki
    • Brak opublikowanych danych klinicznych dotyczących samego Crystal Retinal
    • Twierdzenie o 11-krotnej sile pojawia się bez przypisu na stronie konsumenckiej
    • Cena sugerowana 420 zł sprawia, że realna cena bardzo różni się między sklepami

    8.3 / 10dobry

  3. The Ordinary The Ordinary Retinal 0.2% Emulsion

    • Retinaldehyde 0.2% — not covered by the EU capForma retinoidu i deklarowane stężenie
    • 76 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Najmocniejszy retinal w zestawieniu, 0,2%, w pompce bezpowietrznej — właściwe opakowanie dla aldehydu podatnego na utlenianie i zauważalnie lepsze niż buteleczki z pipetą, których The Ordinary używa do swoich retinoli.

    • Najmocniejszy retinal
    • Pompka bezpowietrzna
    • Poza limitem UE
    • Dla doświadczonych
    • Budżetowy
    • Mocne strony
    • 0,2% retinaldehydu, najwyższe stężenie retinalu w zestawieniu
    • Pompka bezpowietrzna — właściwe opakowanie dla aldehydu podatnego na utlenianie
    • Ergotioneina, bisabolol i 4-t-butylcykloheksanol adresują podrażnienie
    • Nieobjęty unijnym limitem 0,3%
    • Cena 76 zł na etykiecie
    • Kilka antyoksydantów: palmitynian askorbylu, tokoferol
    • Słabe strony
    • 0,2% to za mocno jako pierwszy retinoid — to szczyt drabinki Medik8
    • Tylko 15 ml, więc 5,10 zł za mililitr mimo niskiej ceny na etykiecie
    • Brak opublikowanych badań klinicznych
    • Bez enkapsulacji, w odróżnieniu od retinali Medik8 i Geek & Gorgeous
    • Produkty retinolowe The Ordinary z tej samej linii mają buteleczki z pipetą

    8.2 / 10dobry

  4. CeraVe CeraVe Resurfacing Retinol Serum

    • Encapsulated retinol — concentration not disclosedForma retinoidu i deklarowane stężenie
    • 94 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Enkapsulowany retinol z ceramidami i niacynamidem, skomponowany dla skóry ze skłonnością do niedoskonałości. Stężenie nie jest nigdzie ujawnione — co jest legalne i co jest właśnie problemem.

    • Łagodny
    • Ceramidy
    • Skóra z niedoskonałościami
    • Apteka
    • Nieujawnione stężenie
    • Mocne strony
    • Enkapsulowany retinol dla stabilności i łagodniejszego uwalniania
    • Ceramidy i niacynamid wspierają barierę w trakcie retynizacji
    • Skomponowany dla skóry ze skłonnością do niedoskonałości, gdzie retinoidy mają najmocniejsze dowody
    • 3,10 zł za mililitr i bardzo szeroka dostępność w europejskich aptekach
    • Wyciąg z korzenia lukrecji jako dodatkowy składnik łagodzący
    • Słabe strony
    • Stężenie nigdzie nieujawnione — nie możesz wiedzieć, co nakładasz
    • Jedna trzecia kremów do twarzy badanych przez Stiftung Warentest miała za mało witaminy A, by działać
    • Brak opublikowanych badań klinicznych dla tego produktu
    • Pełny skład niełatwo dostępny
    • Zawiera retinol z kategorii objętej ograniczeniem, więc podlega unijnemu limitowi

    7.8 / 10przyzwoity

  5. Paula's Choice Paula's Choice CLINICAL 0.3% Retinol + 2% Bakuchiol Treatment

    • Retinol 0.3% — exactly at the EU legal limitForma retinoidu i deklarowane stężenie
    • 261 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Retinol w stężeniu dokładnie 0,3%, czyli maksimum dopuszczalne dziś w UE, z ceramidami i peptydami. Jedyny produkt tutaj, który na pewno będzie istniał w tej formule po maju 2027 roku.

    • Zgodny z przepisami UE
    • Retinol 0,3%
    • Ceramidy
    • Peptydy
    • Odporny na zmiany prawa
    • Mocne strony
    • Dokładnie 0,3% retinolu — unijne maksimum prawne, więc nie zostanie przeformułowany ani wycofany
    • Ceramide NG dla wsparcia bariery w trakcie retynizacji
    • Dwa peptydy: palmitoylo-tetrapeptyd-7 i palmitoylo-heksapeptyd-12
    • Bakuchiol ma za sobą realne, opublikowane dowody porównawcze
    • 60-dniowa gwarancja zwrotu pieniędzy
    • Marka publikuje oparte na dowodach wskazówki o łączeniu składników aktywnych
    • Słabe strony
    • 261 zł za 30 ml — 8,70 zł za mililitr za stężenie ograniczone prawnie
    • Twierdzenie, że bakuchiol „zwiększa skuteczność retinolu", nie ma potwierdzenia
    • Dla tego produktu nie przywołano żadnego opublikowanego badania klinicznego ani badania podmiotu trzeciego
    • Przedstawianie bakuchiolu jako „naturalnego retinolu" jest chemicznie nieścisłe
    • 0,3% retinolu to mniej niż 0,4% użyte w najlepiej udokumentowanym badaniu retinolu

    7.7 / 10przyzwoity

  6. La Roche-Posay La Roche-Posay Retinol B3 Serum

    • Retinol + retinyl palmitate — concentrations not disclosedForma retinoidu i deklarowane stężenie
    • 165 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Serum marki aptecznej łączące retinol z palmitynianem retinylu i niacynamidem. Oba retinoidy należą do substancji objętych unijnym limitem, a żadne ze stężeń nie jest podane.

    • Marka apteczna
    • Niacynamid
    • Skóra wrażliwa
    • Nieujawnione stężenie
    • Szeroko dostępny
    • Mocne strony
    • Niacynamid wysoko w składzie — dobrze tolerowane połączenie z retinoidem
    • Dorobek La Roche-Posay w preparatach dla skóry wrażliwej
    • Bardzo szeroka dystrybucja w europejskich aptekach
    • Hialuronian sodu, adenozyna i gliceryna dla nawilżenia i wsparcia bariery
    • Cena rynkowa wyraźnie poniżej sugerowanej, od około 124 zł
    • Słabe strony
    • Nie ujawniono stężenia żadnego z retinoidów
    • Zawiera dwie z trzech substancji objętych ograniczeniem w UE
    • Szklana butelka z pipetą — niewłaściwe opakowanie dla składnika wrażliwego na światło
    • Zawiera alcohol denat. i cyklohexasiloxane wysoko w składzie
    • Nie znaleziono opublikowanych badań klinicznych

    7.6 / 10przyzwoity

  7. The Ordinary The Ordinary Granactive Retinoid 2% Emulsion

    • Hydroxypinacolone retinoate — not covered by the EU capForma retinoidu i deklarowane stężenie
    • 57 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Retinian hydroksypinakolonu, ester retinoidowy poza zakresem unijnego limitu, za 57 zł. Ale znaczenie owych „2%" jest naprawdę sporne i to jest problem.

    • Najtańszy
    • Granactive Retinoid
    • Poza limitem UE
    • Niskie podrażnienie
    • Sporne oznakowanie
    • Mocne strony
    • 57 zł za 30 ml — 1,90 zł za mililitr, najtańsza opcja poza limitem w zestawieniu
    • Retinian hydroksypinakolonu jest poza zakresem unijnego ograniczenia
    • Ester kwasu retinowego wiążący receptory retinoidowe bardziej bezpośrednio niż retinol
    • Zwykle dobrze tolerowany, z opinią preparatu o niskim potencjale drażniącym
    • Baza emulsyjna zamiast bezwodnego oleju
    • Słabe strony
    • Znaczenie „2%" jest sporne — słownik marki i rozumienie środowiska różnią się dziesięciokrotnie
    • Cieńsza baza dowodowa niż dla retinolu czy retinaldehydu
    • Brak opublikowanego badania klinicznego dla tego produktu
    • Nie znaleziono wyniku niezależnego europejskiego testu
    • Nie da się sensownie porównać jego siły z produktem retinolowym ani retinalowym

    7.6 / 10przyzwoity

  8. The Ordinary The Ordinary Retinol 0.5% in Squalane

    • Retinol 0.5% — above the EU 0.3% limitForma retinoidu i deklarowane stężenie
    • 44 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Najtańszy produkt w zestawieniu, 44 zł, umieszczony tu jako przestroga. Przy 0,5% przekracza unijny limit dla retinolu i trafia do buteleczki z pipetą, którą marka każe trzymać w lodówce i zużyć w ciągu trzech miesięcy.

    • Najtańszy
    • Powyżej limitu UE
    • Wycofywany
    • Buteleczka z pipetą
    • Ostrożnie
    • Mocne strony
    • 44 zł za 30 ml — 1,50 zł za mililitr, zdecydowanie najtaniej w zestawieniu
    • Prosta, czysta formuła bezwodna z antyoksydantem BHT
    • Baza ze skwalanu i jojoby jest dobrze tolerowana przez skórę suchą
    • 0,5% jest blisko 0,4% użytego w najlepiej udokumentowanym badaniu retinolu
    • Legalny w sprzedaży i stosowaniu przez okres przejściowy
    • Słabe strony
    • 0,5% przekracza unijny limit 0,3% dla retinolu — ta formuła kończy się 1 maja 2027 roku
    • Buteleczka z pipetą wpuszcza powietrze przy każdym użyciu
    • Marka zaleca przechowywanie w lodówce po otwarciu i zużycie w ciągu trzech miesięcy
    • Brak enkapsulacji i systemu stopniowego uwalniania
    • Brak opublikowanych badań klinicznych

    7.0 / 10przyzwoity

bardzo dobry9.0 – 10wzorzec w swojej kategorii
dobry8.0 – 8.9drobne kompromisy, bezpieczny wybór
przyzwoity7.0 – 7.9solidny, ale za liderami
akceptowalny6.0 – 6.9wyraźna słabość w jednym obszarze
słabyponiżej 6.0nie trafia do rankingu

Wyniki porównywalne tylko w tej kategoriiPróg istotności: ±0,15 pkt

8.8 Nasz werdykt

Retinaldehyd jest rozsądną odpowiedzią na unijne ograniczenie, a dwa produkty warte uwagi to Medik8 Crystal Retinal 6 i Geek & Gorgeous A-Game 10. Oba wykorzystują retinal, oba zamykają go w cyklodekstrynie dla stabilności, oba trafiają do opakowań chroniących cząsteczkę podatną na utlenianie — i żadnego nie dotyczy limit 0,3%. Geek & Gorgeous kosztuje 80 zł wobec 276 zł za Medik8 przy tej samej pojemności 30 ml.

Jeśli chcesz zostać przy zwykłym retinolu, kupuj stężenie 0,3%. Paula's Choice CLINICAL leży dokładnie na granicy prawnej, co oznacza, że w tej postaci będzie istnieć także w 2028 roku. Wszystko powyżej 0,3% retinolu to produkt o żywotności liczonej w miesiącach, a nie strategia formulacyjna.

Podchodź sceptycznie do zapowiedzi o sile działania, które zaraz zaleją rynek. Liczba mówiąca, że „retinal przekształca się 11 razy szybciej niż retinol", pochodzi z pojedynczego oznaczenia enzymatycznego in vitro z 1990 roku, które mierzyło tempo konwersji w białku komórkowym — a nie z jakiegokolwiek klinicznego porównania efektów na zmarszczkach. To realne odkrycie dotyczące metabolizmu, rutynowo przedstawiane tak, jakby dotyczyło rezultatów. Do terminu 1 maja 2027 roku spodziewaj się fali komunikatów w stylu „retinal to nowy retinol", napędzanej zakresem regulacji, a nie nowymi dowodami.

Dwie rzeczy liczą się bardziej niż procent. Opakowanie — retinoidy rozkładają się pod wpływem światła i powietrza, a buteleczka z pipetą przy każdym użyciu wpuszcza do środka powietrze. Oraz regularność — najlepsze dostępne badanie retinolu wykazało, że korzyści w dużej mierze zanikły 24 tygodnie po zakończeniu kuracji. To pielęgnacja podtrzymująca, a nie leczenie.

Prawo

Co naprawdę mówi unijne ograniczenie retinolu

Rozporządzenie Komisji (UE) 2024/996 z 3 kwietnia 2024 roku zmieniło załącznik III do rozporządzenia kosmetycznego (WE) nr 1223/2009. Oto dokładnie, co z niego wynika, na podstawie tekstu z Dziennika Urzędowego.

Objęte substancje — dokładnie trzy

SubstancjaCAS
Retinol11103-57-4 / 68-26-8
Octan retinylu127-47-9
Palmitynian retinylu79-81-2

Maksymalne stężenia

Kategoria produktuLimit
Balsam do ciała0,05% ekwiwalentu retinolu
Pozostałe produkty niespłukiwane i spłukiwane0,3% ekwiwalentu retinolu

Sprostowanie do tego, jak zwykle się o tym pisze. Większość relacji opisuje limit 0,3% jako dotyczący „produktów do twarzy". Faktyczne brzmienie rozporządzenia to „pozostałe produkty niespłukiwane i spłukiwane" — 0,3% jest limitem zbiorczym dla wszystkiego poza balsamem do ciała. Wyjątkiem jest balsam do ciała, a nie twarz.

Obowiązkowe ostrzeżenie na etykiecie

Produkty zawierające te substancje muszą zawierać informację: „Zawiera witaminę A. Przed użyciem weź pod uwagę dzienne spożycie".

Dwa terminy

DataSkutek
1 listopada 2025Produktów niezgodnych z limitem nie wolno już wprowadzać do obrotu w UE
1 maja 2027Produktów niezgodnych z limitem nie wolno już udostępniać na rynku — istniejące zapasy muszą zejść z półek

Pierwszy termin już minął. Okno wyprzedaży zamyka się za mniej więcej osiem miesięcy i właśnie dlatego retinol o zbyt wysokim stężeniu wciąż stoi dziś na europejskich półkach.

Czego ograniczenie NIE obejmuje — punkt pomijany w większości poradników

Retinaldehyd (retinal) i retinian hydroksypinakolonu są poza zakresem. Wpis w załączniku III wymienia trzy substancje i żadnej z tych dwóch wśród nich nie ma.

Powstaje przez to realna asymetria regulacyjna. Retinal jest w przeliczeniu na jednostkę prawdopodobnie silniejszy niż retinol i pozostaje całkowicie nieograniczony — bo nie wchodził w skład dokumentacji naukowej, która doprowadziła do limitu. Ograniczenie jest środkiem dotyczącym ogólnoustrojowej podaży witaminy A, a nie miarą siły działania.

Branża już zareagowała. Medik8 wycofał dwa z sześciu unijnych produktów z retinolem i przekierował klientów do retinaldehydu. O The Inkey List informowano, że przenosi niezgodne z limitem zapasy retinolu do Ameryki Północnej.

Uzasadnienie

Dlaczego UE ograniczyła retinol — i dlaczego nie chodzi o twoją skórę

Większość relacji konsumenckich przedstawia ograniczenie jako „UE uważa retinol za niebezpieczny dla skóry". To nieprawda, a faktyczne uzasadnienie jest ciekawsze.

Z opinii Komitetu Naukowego ds. Bezpieczeństwa Konsumentów, która doprowadziła do zmiany:

  • SCCS przyjął 1500 µg ekwiwalentu retinolu dziennie (5000 j.m.) jako referencyjny górny poziom spożycia dla dorosłych — wybrany celowo nisko, „aby uwzględnić populacje bardziej wrażliwe, takie jak kobiety z osteoporozą".
  • Dzieci w wieku 1–3 lat: 800 µg RE/dobę. Dzieci 4–6 lat: 1100 µg RE/dobę.
  • Kosmetyki odpowiadają w najgorszym scenariuszu za mniej więcej 33,5% górnego limitu dla dorosłych.
  • Rozstrzygające ustalenie: na 95. percentylu samo narażenie z diety sięga już 1614 µg RE/dobę — powyżej limitu 1500 µg — jeszcze przed jakimikolwiek kosmetykami. Doliczenie kosmetyków podnosi łączną wartość do 2367 µg RE/dobę.

Ograniczenie dotyczy więc łącznego obciążenia witaminą A u najbardziej narażonych 5% populacji, napędzanego głównie spożyciem wątróbki i suplementów, przy czym kosmetyki są tym marginalnym udziałem, który Komisja mogła realnie uregulować. Nie jest to ustalenie, że retinol stosowany miejscowo uszkadza skórę.

Kłopotliwa konsekwencja

Najlepiej udokumentowane w literaturze klinicznej stężenie retinolu to 0,4% — z pracy Kafi i wsp. opublikowanej w Archives of Dermatology w 2007 roku — i jest ono dziś powyżej unijnego limitu prawnego. Opublikowany przegląd molekularny stwierdza wprost, że „do uzyskania efektów podobnych do obserwowanych przy miejscowym kwasie retinowym potrzebne jest istotnie wyższe stężenie ROL (0,4%)".

Europejczycy kupujący retinol od 2027 roku będą kupować stężenie niższe niż to, za którym stoi najmocniejsze badanie. Praktyczną odpowiedzią jest nieobjęty limitem retinaldehyd.

Dowody

Co retinoidy naprawdę robią i jak długo utrzymuje się efekt

Mechanizm

Retinoidy stosowane miejscowo pobudzają proliferację keratynocytów, pogrubienie naskórka i skóry właściwej, wzrost fibroblastów oraz angiogenezę skórną, a także aktywują szlak TGF-β / CTGF, prowadząc do powstawania dojrzałego kolagenu — jednocześnie ograniczając rozpad kolagenu poprzez zmniejszenie produkcji metaloproteinaz macierzy.

Na poziomie molekularnym przegląd opublikowany w 2023 roku w Biomolecules podaje, że retinol stosowany miejscowo zwiększa ilość kolagenu typu I, fibronektyny i tropoelastyny, podnosi ekspresję mRNA TGF-β1, obniża hamujący Smad7 i zmniejsza ekspresję CCN1 — negatywnego regulatora homeostazy kolagenu.

Najlepsze pojedyncze badanie retinolu

Kafi i wsp., Archives of Dermatology, 2007. Do badania włączono 36 osób w podeszłym wieku, ukończyły je 23, średnia wieku 87 lat. Balsam z 0,4% retinolu nakładany na jedno ramię wobec podłoża na drugim, do trzech razy w tygodniu przez 24 tygodnie.

  • Poprawa w zakresie drobnych zmarszczek od 4. tygodnia, istotna statystycznie po 24 tygodniach (P<0,001)
  • Ekspresja glikozaminoglikanów wyższa o około 40% niż przy podłożu (P=0,02)
  • Istotny wzrost prokolagenu I (P=0,049)

I ustalenie, którego nikt nie cytuje: efekty się cofnęły. Poprawa osłabła 12 tygodni po zakończeniu kuracji, a po 24 tygodniach od jej zakończenia nie różniła się istotnie od podłoża.

To najważniejszy praktyczny fakt o retinoidach. To pielęgnacja podtrzymująca, a nie leczenie. Odstawienie sprowadza cię do punktu wyjścia w ciągu mniej więcej pół roku.

Trądzik

Wytyczne American Academy of Dermatology dotyczące trądziku z 2024 roku przyznają retinoidom miejscowym silną rekomendację — za odblokowywanie porów i redukcję stanu zapalnego, przy możliwości łączenia z nadtlenkiem benzoilu lub antybiotykami. Uwaga: te wytyczne dotyczą retinoidów na receptę — adapalenu, tretynoiny, tazarotenu, trifarotenu — a nie kosmetycznego retinolu, który jest znacznie słabszy. Jeśli kupujesz z powodu trądziku, lekarz może przepisać coś skuteczniejszego niż cokolwiek w tym rankingu.

Retinal a retinol: co jest naprawdę ustalone

Branżowa liczba „11 razy szybciej" pochodzi z pracy Siegenthaler i wsp. 1990, w której zmierzono konwersję do kwasu retinowego na poziomie 51,6 pmol/h na mg białka dla retinaldehydu wobec 4,49 dla retinolu — stosunek około 11,5.

To pomiar kinetyki enzymatycznej in vitro, a nie porównanie efektów klinicznych. Dowodzi, że retinal przekształca się szybciej w oznaczeniu metabolicznym. Nie dowodzi 11 razy lepszej redukcji zmarszczek i żadne badanie tego nie sprawdziło.

Lepiej ugruntowane argumenty za retinalem: opublikowane prace potwierdzają, że jego działanie jest „jakościowo identyczne" z działaniem kwasu retinowego, że działa poprzez konwersję do niego oraz — co użyteczne — że retinaldehyd stosowany miejscowo mniej drażni niż kwas retinowy.

Stosowanie

Retynizacja, słońce, ciąża i czego nie łączyć

Faza podrażnienia

Zestaw działań niepożądanych jest dobrze udokumentowany: rumień, łuszczenie, złuszczanie, suchość, pieczenie i świąd. Protokół kliniczny zakłada rozpoczęcie od niskiego stężenia, trzy aplikacje w tygodniu na start i zwiększanie częstotliwości w miarę tolerancji.

AAD zaleca, by zaczynać od „najmniej intensywnej formuły retinoidu, jaką da się znaleźć", co drugą noc. Zwraca też osobno uwagę, że przy ciemniejszych fototypach podrażnienie retinoidowe może wywołać pozapalne przebarwienia — punkt rzadko poruszany i mocny argument za powolnym zwiększaniem dawki.

Uczciwa uwaga o „4–6-tygodniowym przesileniu": nie udało nam się powiązać tej liczby z żadnym pierwotnym źródłem klinicznym. Przeglądy kliniczne i AAD podają protokoły miareczkowania, ale nie określają czasu trwania przesilenia. Traktuj to jako folklor, a nie harmonogram.

Słońce: co jest prawdą, a co przesadą

Dwa twierdzenia są nieustannie mieszane.

Prawda: retinoidy rozkładają się pod wpływem światła. To jest właściwy powód stosowania wieczorem — cząsteczka rozpada się w świetle. Adapalen jest bardziej fotostabilny i dlatego można go stosować za dnia.

Przesada: retinoidy trwale uwrażliwiają skórę na słońce. Fotowrażliwość pojawia się wśród działań niepożądanych fazy podrażnienia, a wieczorna aplikacja jest zalecana częściowo po to, by ograniczyć wchłanianie i podrażnienie — nie dlatego, że retinol jest fotouczulaczem w rozumieniu leków fototoksycznych.

Uczciwe ujęcie: nakładaj wieczorem, bo cząsteczka rozkłada się w świetle, a podrażnienie jest mniejsze. Stosuj filtr codziennie, bo w trakcie retynizacji ścieniasz warstwę rogową, a także dlatego, że to filtr jest właściwą interwencją przeciw fotostarzeniu — znacznie skuteczniejszą w zapobieganiu dalszym uszkodzeniom niż jakikolwiek retinoid.

Ciąża

Standardowe zalecenie jest jednoznaczne. AAD stwierdza: „Retinoidów nie należy stosować w ciąży". Marki odradzają stosowanie w ciąży i podczas karmienia piersią.

Dowody zasługują na uczciwe przedstawienie. Nordyckie badanie kohortowe opublikowane w British Journal of Dermatology w 2026 roku, obejmujące rejestry Danii, Islandii, Norwegii i Szwecji — 3 869 586 noworodków, w tym 2172 z ekspozycją na retinoidy miejscowe w pierwszym trymestrze — wykazało duże wady wrodzone u 3,3% dzieci eksponowanych wobec 3,0% nieeksponowanych, skorygowane ryzyko względne 1,10 (95% CI 0,87–1,38). Wobec aktywnych komparatorów skorygowane RR wyniosło 1,13 (95% CI 0,87–1,47). Autorzy piszą: „Nie zaobserwowaliśmy zwiększonego ryzyka dużych wad wrodzonych związanego ze stosowaniem retinoidów miejscowych".

Mimo to nadal zalecają unikanie retinoidów miejscowych u kobiet, które są lub planują być w ciąży, powołując się na błąd doboru wynikający z wykluczenia wczesnych strat ciąż. Obawa o działanie teratogenne wywodzi się z doustnej izotretynoiny i acytretyny; badania nad formami miejscowymi pozostają niejednoznaczne.

Trzymaj się zalecenia o unikaniu w ciąży. Warto jednak wiedzieć, że badanie obejmujące blisko cztery miliony noworodków nie wykryło sygnału i że jest to stanowisko ostrożnościowe, a nie wykazana szkodliwość.

Zasada „nigdy nie łącz z witaminą C" jest w dużej mierze błędna

Przegląd kliniczny z 2024 roku stwierdza, że witaminę C, retinoidy i filtr przeciwsłoneczny „można bezpiecznie stosować razem", zalecając kolejność: witamina C lub retinol, potem krem nawilżający, potem filtr. Własne materiały Paula's Choice mówią to samo o witaminie C, BHA, AHA i niacynamidzie.

Dowodzą tego same formuły. Medik8 Crystal Retinal 6 zawiera kwas etyloaskorbinowy i askorbinian tetraheksylodecylu w tej samej butelce co retinal. Retinal od The Ordinary zawiera palmitynian askorbylu. Marki, które rozumieją chemię retinoidów, celowo umieszczają obok nich pochodne witaminy C.

Jedyne naprawdę uzasadnione zastrzeżenie dotyczy kumulacji podrażnienia, a nie niezgodności chemicznej — a jego najmocniejsza wersja mówi, by nie nakładać na siebie kilku osobnych produktów retinoidowych. Myśl o tym jak o budżecie podrażnienia, a nie o problemie chemicznym.

Opakowanie

Dlaczego butelka liczy się tak samo jak procent

Retinoidy rozkładają się pod wpływem światła, tlenu i ciepła. Perfekcyjnie skomponowany 0,3% retinol w złym opakowaniu jest po sześciu tygodniach słabszym produktem niż 0,1% retinal w dobrym.

To, jak poważnie marka to traktuje, widać po samej formule. Każdy dobrze zrobiony produkt w tym rankingu ma ochronę antyoksydacyjną i chelatującą: BHT w retinolu The Ordinary i w retinalu Medik8, tokoferol i octan tokoferylu w całym zestawieniu, wersenian disodu jako czynnik chelatujący u Medik8. Medik8 idzie dalej i dodaje dwutlenek tytanu jako środek matujący przejrzystość, chroniąc substancję czynną przed światłem poprzez samą formułę, a nie wyłącznie przez opakowanie.

Enkapsulacja pełni podwójną rolę. Medik8 opisuje swój system cyklodekstrynowy jako „mechanizm stopniowego uwalniania, a zarazem stabilizator". Geek & Gorgeous wykorzystuje cyklodekstrynę tak samo. CeraVe enkapsuluje swój retinol. Enkapsulacja to jedna z niewielu naprawdę istotnych cech formulacyjnych w tej kategorii.

Najostrzejszy przykład

The Ordinary pakuje swój Retinal 0,2% — aldehyd podatny na utlenianie — w pompkę bezpowietrzną, co jest dokładnie tym, co trzeba. I pakuje swój Retinol 0,5% i 1% w buteleczki z pipetą, które przy każdym użyciu zasysają do środka świeże powietrze — jednocześnie każąc ci przechowywać produkt w lodówce po otwarciu i zużyć w ciągu trzech miesięcy.

Ta sama firma w tej samej linii wybrała właściwy format dla jednej cząsteczki i niewłaściwy dla drugiej. La Roche-Posay również stosuje pipetę.

Czego szukać, w kolejności od najlepszego: pompka bezpowietrzna > nieprzezroczysta tuba > nieprzezroczysta butelka z pompką > buteleczka z pipetą. A jeśli butelka jest z przezroczystego szkła, trzymaj ją w szafce, a nie na parapecie w łazience.

Testy niezależne

Jedna trzecia kremów z retinolem jest zbyt słaba, by działać

Jedyny prawdziwy europejski test konsumencki w tej kategorii, jaki udało nam się znaleźć, to Stiftung Warentest z 4 maja 2026 roku, pod tytułem „Kosmetik mit Vitamin A: Wirksamkeit oft fraglich" — kosmetyki z witaminą A: skuteczność często wątpliwa.

Opiera się on na analizie laboratoryjnej 94 produktów do pielęgnacji twarzy wykonanej przez CVUA Karlsruhe:

  • Około jedna trzecia z 70 kremów do twarzy zawierała zbyt mało witaminy A, by uzyskać efekt przeciwstarzeniowy.
  • Tylko mniej więcej jedna trzecia z 24 masek w płachcie i płatków pod oczy miała skuteczne poziomy witaminy A — a materiał maski może wchłonąć witaminę A, zanim dotrze ona do skóry.
  • Stiftung Warentest podaje 0,05% retinolu jako minimalny próg skuteczności.
  • Kierownik projektu dr Thomas Koppmann: retinol może poprawić wygląd skóry i dać chwilowy efekt wypełnienia — ale nie zatrzyma ani nie cofnie starzenia.

To ustalenie tnie w obie strony naraz i właśnie to czyni je wartościowym. Regulator ogranicza produkty mocne, podczas gdy jedna trzecia rynku jest zbyt słaba, by cokolwiek zrobić.

Praktyczna konsekwencja: produkt, który nie ujawnia stężenia, może być gdziekolwiek między nieskutecznym a maksymalnym dopuszczalnym, i nie ma prawnego obowiązku, by ci powiedzieć, który to przypadek. Spośród ośmiu produktów tutaj dwa w ogóle nie ujawniają stężenia — CeraVe i La Roche-Posay — a trzeci, Granactive Retinoid od The Ordinary, podaje liczbę, której znaczenie jest sporne w skali dziesięciokrotnej.

Nie znaleziono wyników testów Which?, Que Choisir ani Öko-Test w tej kategorii w latach 2024–2026.

Marketing rozszyfrowany

Pięć twierdzeń, którym nie warto ufać

  1. „Clinical strength" i „clinical grade". Żadne z tych określeń nie ma w UE znaczenia regulacyjnego. Medik8 reklamuje efekty „porównywalne z witaminą A klasy klinicznej", co jest porównaniem do kategorii, która formalnie nie istnieje.

  2. Procent bez podanej formy. Najbardziej mylące pojedyncze zjawisko w tej kategorii. „2% retinoidu" (kompleks HPR), „1% octanu retinylu" i „1% retinolu" oznaczają skrajnie różną dostarczoną aktywność kwasu retinowego. AAD potwierdza, że nie ma w ogóle obowiązku ujawniania procentowej zawartości retinolu — marka może więc podać liczbę, nie podać nic albo podać liczbę odnoszącą się do kompleksu, a nie do substancji czynnej.

  3. „11 razy szybciej niż retinol". Da się to prześledzić do jednego oznaczenia enzymatycznego in vitro z 1990 roku, mierzącego kinetykę konwersji w białku komórkowym. Medik8 cytuje to badanie na stronie technicznej, a na stronie konsumenckiej podaje liczbę bez cytowania. To realny pomiar metabolizmu przedstawiany jako twierdzenie o efektach.

  4. Bakuchiol jako „naturalny retinol". Bakuchiol nie jest strukturalnie spokrewniony z witaminą A — ten opis jest chemicznie fałszywy. Ma za sobą realne dowody: Dhaliwal i wsp. opublikowali w British Journal of Dermatology w 2019 roku randomizowane porównanie z podwójnie ślepą próbą wobec retinolu. Ale to badanie sprawdzało go jako alternatywę, a nie jako wzmacniacz, a twierdzenie, że bakuchiol „zwiększa skuteczność retinolu", to osobna teza, która nie ma potwierdzenia. Bakuchiol nie jest też objęty unijnym limitem.

  5. Nadchodząca fala repozycjonowania. Do 1 maja 2027 roku spodziewaj się intensywnego marketingu w duchu „retinal to nowy retinol". Napędza go zakres regulacji, a nie nowe dowody skuteczności. Retinal jest naprawdę dobrym wyborem — ale kupuj go dlatego, że jest dobrze skomponowany i nieobjęty limitem, a nie dlatego, że marka niedawno coś o nim odkryła.

Metodologia

Jak powstaje ta ocena

Ocena to średnia czterech składowych — każda waży tyle samo i każda opiera się na wskazanym źródle. Pełną procedurę opisuje metodologia.

  1. 01Skład i specyfikacja

    Deklarowany skład i specyfikacja: substancje aktywne i ich stężenia, klasy energetyczne, normy, parametry techniczne — oraz to, o czym producent nie mówi.

  2. 02Dowody i badania

    Weryfikacja deklaracji producenta w źródłach zewnętrznych: raporty laboratoryjne, testy branżowe, karty charakterystyki, certyfikaty i decyzje organów nadzoru.

  3. 03Opinie użytkowników

    Analiza zweryfikowanych opinii pisanych po dłuższym używaniu, wraz z powtarzającymi się zgłoszeniami usterek danego modelu lub serii.

  4. 04Koszt i wartość

    Cena zestawiona z tym, co produkt faktycznie daje, oraz koszty ponoszone później — materiały eksploatacyjne, energia, serwis, abonamenty — w okresie typowym dla kategorii.

FAQ

Najczęstsze pytania

Jakie serum z retinolem powinna dziś kupić większość osób w Europie?

Produkt z retinaldehydem, bo unijny limit go nie obejmuje. Geek & Gorgeous A-Game 10 za 80 zł daje 0,1% retinalu enkapsulowanego w cyklodekstrynie za jedną trzecią ceny odpowiednika od Medik8; Medik8 Crystal Retinal 6 za 276 zł ma lepszą formułę i pięciostopniową drabinkę stężeń. Jeśli zależy ci konkretnie na zwykłym retinolu, kupuj 0,3% — Paula's Choice CLINICAL leży dokładnie na granicy prawnej i nie zostanie przeformułowany.

Czy moje serum z 0,5% lub 1% retinolu jest teraz nielegalne?

Nie. Ograniczenie reguluje dostawców, a nie konsumentów. Produkty wprowadzone do obrotu w UE przed 1 listopada 2025 roku mogą być legalnie sprzedawane do 1 maja 2027 roku, a stosowanie produktu, który już masz, nie jest w żaden sposób ograniczone. Oznacza to tyle, że te formuły są wycofywane i nie wrócą w Europie w tych stężeniach.

Dlaczego retinal nie jest objęty unijnym limitem?

Ponieważ ograniczenie wymienia dokładnie trzy substancje — retinol, octan retinylu i palmitynian retinylu — a retinaldehydu wśród nich nie ma. Nie ma tam też retinianu hydroksypinakolonu. Limit jest środkiem dotyczącym ogólnoustrojowej podaży witaminy A, opartym na dokumentacji naukowej obejmującej te trzy substancje, a nie rankingiem siły działania. Retinal jest w przeliczeniu na jednostkę prawdopodobnie silniejszy niż retinol i pozostaje całkowicie nieograniczony.

Jakiego stężenia naprawdę potrzebuję?

Stiftung Warentest podaje 0,05% retinolu jako minimalny próg skuteczności, a jego analiza laboratoryjna z maja 2026 roku wykazała, że mniej więcej jedna trzecia kremów do twarzy nie osiągnęła poziomu potrzebnego do działania. Z drugiej strony najlepiej udokumentowane badanie retinolu wykorzystało 0,4% — czyli wartość dziś powyżej unijnego limitu prawnego. Użyteczny zakres w Europie to więc mniej więcej 0,05–0,3% dla retinolu albo znacznie niższa wartość dla retinalu, który jest silniejszy w przeliczeniu na jednostkę.

Po jakim czasie zobaczę efekty i co się stanie, gdy przestanę stosować?

W najlepszym dostępnym badaniu retinolu drobne zmarszczki poprawiły się od 4. tygodnia i osiągnęły istotność statystyczną po 24 tygodniach, przy wzroście ekspresji glikozaminoglikanów o około 40% i istotnym wzroście prokolagenu I. Ale to samo badanie wykazało, że korzyść osłabła 12 tygodni po odstawieniu, a po 24 tygodniach od zakończenia kuracji nie różniła się istotnie od podłoża. Retinoidy to pielęgnacja podtrzymująca, a nie leczenie.

Czy mogę stosować retinol z witaminą C?

Tak. Przegląd kliniczny z 2024 roku stwierdza, że witaminę C, retinoidy i filtr przeciwsłoneczny można bezpiecznie stosować razem, w kolejności: witamina C lub retinol, potem krem nawilżający, potem filtr. Najmocniejszy dowód jest komercyjny: Crystal Retinal od Medik8 zawiera dwie pochodne witaminy C w tej samej butelce co retinal, a Retinal od The Ordinary zawiera palmitynian askorbylu. Prawdziwe zastrzeżenie dotyczy kumulacji podrażnienia, a nie niezgodności chemicznej — i konkretnie: nie nakładaj na siebie kilku osobnych produktów retinoidowych.

Czy mogę stosować retinol w ciąży?

Standardowe zalecenie American Academy of Dermatology mówi, że nie, i warto się go trzymać. Warto przy tym wiedzieć, że nordyckie badanie kohortowe z 2026 roku obejmujące 3 869 586 noworodków nie wykazało zwiększonego ryzyka dużych wad wrodzonych po ekspozycji na retinoidy miejscowe w pierwszym trymestrze — skorygowane ryzyko względne 1,10, przedział ufności 0,87 do 1,38 — a jego autorzy i tak zalecają unikanie, powołując się na możliwy błąd doboru. Obawa o działanie teratogenne pochodzi od doustnej izotretynoiny, a nie od preparatów miejscowych. Jeśli jesteś w ciąży lub ją planujesz, zapytaj lekarza, a nie stronę internetową.

Czy opakowanie naprawdę ma znaczenie?

Zasadnicze. Retinoidy rozkładają się pod wpływem światła, tlenu i ciepła, a buteleczka z pipetą przy każdym użyciu zasysa do środka świeże powietrze. Najlepszym dowodem jest to, że The Ordinary każe przechowywać swoje retinole w pipecie w lodówce i zużyć je w ciągu trzech miesięcy, a jednocześnie pakuje swój retinal w pompkę bezpowietrzną. Wybieraj pompkę bezpowietrzną, potem nieprzezroczystą tubę, potem butelkę z pompką. Przezroczysta szklana pipeta na parapecie w łazience to najgorszy przypadek.

Czy bakuchiol jest realną alternatywą dla retinolu?

Stoi za nim jedno dobre badanie — prospektywne, randomizowane porównanie z podwójnie ślepą próbą wobec retinolu, opublikowane w British Journal of Dermatology w 2019 roku — czyli więcej, niż może powiedzieć o sobie większość „naturalnych alternatyw". Ale nie jest strukturalnie spokrewniony z witaminą A, więc nazywanie go naturalnym retinolem jest chemicznie fałszywe, a osobne twierdzenie, że zwiększa skuteczność retinolu, nie ma potwierdzenia. Nie jest też objęty unijnym limitem, co prawdopodobnie uczyni go bardziej widocznym przez najbliższe dwa lata.

Źródła

Dokumenty i normy

  1. 1. Commission Regulation (EU) 2024/996 of 3 April 2024, Official Journal text: https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/PDF/?uri=OJ%3AL_202400996
  2. 2. SCCS opinion SCCS/1639/21 on vitamin A (European Commission, PDF): https://health.ec.europa.eu/system/files/2023-08/sccs_o_261.pdf
  3. 3. Obelis - Upcoming cosmetics deadline in the EU: retinol restrictions: https://www.obelis.net/news/upcoming-cosmetics-deadline-in-the-eu-new-restrictions-on-retinol-retinol-equivalents-and-triclocarban-and-triclosan/
  4. 4. BeautyMatter - The EU's new retinol safety rules: https://beautymatter.com/articles/eus-new-retinol-safety-rules
  5. 5. Stiftung Warentest - Kosmetik mit Vitamin A: Wirksamkeit oft fraglich (4 May 2026): https://www.test.de/Anti-Aging-Kosmetika-Kosmetik-mit-Vitamin-A-Wirksamkeit-oft-fraglich-6296951-0/
  6. 6. Kafi R et al. - Improvement of naturally aged skin with vitamin A (retinol), Archives of Dermatology 2007: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/17515510/
  7. 7. Biomolecules 2023;13(11):1614 - retinoids and skin collagen: https://www.mdpi.com/2218-273X/13/11/1614
  8. 8. ACOFP clinical review - Vitamin C, topical retinoids and sunscreen in clinical practice (2024): https://acofp.org/news-and-publications/journal/article-detail/vol-16-no-3-fall-2024/vitamin-c-topical-retinoids-sunscreen-in-clinical-practice-essentials-for-family-physicians
  9. 9. American Academy of Dermatology - Retinoid or retinol: https://www.aad.org/public/everyday-care/skin-care-secrets/anti-aging/retinoid-retinol
  10. 10. American Academy of Dermatology - Updated acne management guidelines (2024): https://www.aad.org/news/updated-guidelines-acne-management
  11. 11. Biological activities of topical retinaldehyde (PubMed): https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/10473955/
  12. 12. Nordic cohort study on topical retinoids in pregnancy, British Journal of Dermatology 2026: https://academic.oup.com/bjd/article/194/4/640/8375699
  13. 13. Dhaliwal S et al. - Bakuchiol vs retinol for facial photoageing, British Journal of Dermatology 2019: https://academic.oup.com/bjd/article-abstract/180/2/289/6601687
  14. 14. Medik8 - Crystal Retinal collection: https://www.medik8.com/collections/crystal-retinal
  15. 15. Medik8 - Testing and clinical studies: https://www.medik8.com.au/pages/testing-and-clinical-studies
  16. 16. Medik8 lab notes - The science of Crystal Retinal: https://int.medik8.com/blogs/lab-notes/crystal-retinal-the-science-of-skincare
  17. 17. Geek & Gorgeous - A-Game 10: https://geekandgorgeous.com/products/a-game-10
  18. 18. The Ordinary EU - Retinal 0.2% Emulsion: https://theordinary.com/en-de/retinal-02-emulsion-100646.html
  19. 19. The Ordinary EU - Retinol 0.5% in Squalane: https://theordinary.com/en-de/retinol-05-in-squalane-serum-100440.html
  20. 20. The Ordinary EU - retinoid category: https://theordinary.com/en-de/category/skincare/shop-by-ingredients/retinoids
  21. 21. NIOD / DECIEM - Granactive Retinoid ingredient glossary: https://niod.com/en-sn/granactive-retinoid-ingredient-glossary.html
  22. 22. Paula's Choice EU - CLINICAL 0.3% Retinol + 2% Bakuchiol Treatment: https://www.paulaschoice-eu.com/clinical-retinol-bakuchiol-treatment/m8015.html
  23. 23. Paula's Choice - Retinol with vitamin C, BHA, AHA and niacinamide: https://www.paulaschoice-eu.com/retinol-with-vitamin-c-bha-aha-niacinamide
  24. 24. Face the Future EU - CeraVe Resurfacing Retinol Serum: https://eu.facethefuture.store/products/cerave-resurfacing-retinol-serum-with-ceramides-niacinamide-for-blemish-prone-skin-30ml
  25. 25. Shop Apotheke DE - La Roche-Posay Retinol B3 Serum: https://www.shop-apotheke.com/beauty/16652242/la-roche-posay-retinol-b3-serum.htm
  26. 26. Geizhals - La Roche-Posay Retinol B3 Serum price comparison: https://geizhals.de/la-roche-posay-retinol-b3-serum-a2532803.html
  27. 27. Notino DE - Medik8 Crystal Retinal 6 ingredient list: https://www.notino.de/medik8/crystal-retinal-6-intensives-feuchtigkeitsspendendes-serum-gegen-falten-mit-vitamin-a-und-e/
  28. 28. PromoFarma - Medik8 Crystal Retinal 6 price: https://www.promofarma.com/en/medik8-crystal-retinal-6-30ml/p-689662

Zasady

Producent deklaruje.
My sprawdzamy, co mówią dowody.

Każdy ranking powstaje według tego samego protokołu: analiza składu i specyfikacji, weryfikacja deklaracji w dostępnych badaniach, przegląd zweryfikowanych opinii właścicieli i ocena ceny wobec tego, co produkt faktycznie daje.

Bez treści sponsorowanych · bez płatnych miejsc w rankingu