Zdrowie i urodaAnaliza 140
Najlepsze suszarki do włosów
Suszarki do włosów wciąż sprzedaje się na waty: 2000, 2200, a nawet 2400 W na pudełku, jakby to były konie mechaniczne. Ale waty mierzą, ile prądu pobiera suszarka, a nie jak szybko suszy włosy. Włosy suszy objętość ciepłego powietrza, która po nich przepływa — a prawie żaden producent jej nie podaje.
Do tego rankingu przejrzeliśmy sklepy producentów, niemiecką porównywarkę cen Geizhals oraz publiczne strony Stiftung Warentest, Which? i Consumentenbond, i porównaliśmy dziesięć suszarek sprzedawanych w UE w październiku 2026 — od klasycznego Brauna za 58 € po Dysony Supersonic za 300 €. Naszą kluczową metryką jest przepływ lub prędkość powietrza podawane przez producenta, razem z masą w gramach.
Wynik dotyczy w równym stopniu brakujących danych, co samych produktów. Tylko Dyson podaje prawdziwy przepływ objętościowy (13,3 l/s dla Supersonic Origin). Laifen, Dreame i Rowenta podają prędkość powietrza w m/s lub km/h, a to inna wielkość. Braun, Beurer i Philips nie podają ani jednego, ani drugiego. Wartości hałasu pojawiają się przy czterech modelach, mierzone w warunkach, których nikt nie opisuje.
Nota metodyczna
To analiza dokumentacji przeprowadzona w październiku 2026; nie trzymaliśmy w rękach ani nie mierzyliśmy żadnej suszarki. Specyfikacje, ceny i oceny pochodzą ze stron produktów producentów podlinkowanych przy każdym modelu albo — gdy strona producenta się nie wczytała lub nie istniała — z listingu w Geizhals.de, co zaznaczamy przy produkcie (Braun HD435E, Philips BHD839/10 oraz moc i długość przewodu Dysona Supersonic Nural). Ceny to ceny ze sklepu producenta, gdy były widoczne; dla Beurera, Brauna, Philipsa i Dysona Nural to najniższa oferta dużego sprzedawcy w Geizhals z 6 października 2026.
Niezależne testy: testy suszarek Stiftung Warentest (grudzień 2022), Which? i Consumentenbond (aktualizacja grudzień 2025) są płatne; cytujemy tylko ich swobodnie dostępną metodologię i ogólne wnioski i nie widzieliśmy ocen modeli. Nie udało się otworzyć tekstu normy EN 60335-2-23, więc wymieniamy ją bez cytowania.
Nie badaliśmy: modeli Shark, Remington, BaByliss, ghd i Xiaomi, których stron nie udało się otworzyć, ani multistylerów. Znane luki: czas suszenia, rzeczywisty przepływ objętościowy i porównywalne dane o hałasie nie są podawane dla większości modeli. Gdy brakuje wartości, piszemy „nie podano” i obniżamy ocenę specyfikacji.
7.3wynik BPR
Kluczowy parametr
Podany przepływ lub prędkość powietrza, z masą w gramach
Szybkość suszenia zależy od tego, ile ciepłego powietrza dociera do włosów, więc przepływ podawany przez producenta — objętość w l/s lub m³/h, albo przynajmniej prędkość w m/s — mówi więcej niż moc w watach, która mierzy jedynie pobór energii. Każdą wartość bierzemy ze strony produktu producenta i zestawiamy z podaną masą, bo szybka suszarka trzymana przez dziesięć minut musi być lekka.
-
Najwyższa ocena
Laifen Neo
- 22 m/s air speed at 390 g — published by Laifen (no l/s figure)Podany przepływ lub prędkość powietrza, z masą w gramach
- 534 złcena detaliczna
Szczegóły+
Najlżejsza pełnowymiarowa suszarka high-speed w zestawieniu (390 g), z prędkością powietrza, obrotami silnika i poziomem hałasu podanymi w europejskim sklepie Laifen — za około 125 €.
- Mocne strony
- 390 g — najlżejsza pełnowymiarowa suszarka w rankingu
- Podana prędkość powietrza (22 m/s), obroty silnika (110 000 obr./min) i hałas (59 dB)
- 4,8/5 ze 109 recenzji w europejskim sklepie Laifen
- Około 125 € w sklepie producenta, wyraźnie poniżej konkurentów premium
- W zestawie nasadka wygładzająca i dyfuzor
- Słabe strony
- Brak mocy w watach, długości przewodu i temperatur w °C
- Na stronie produktu brak okresu gwarancji
- Nie podano warunków pomiaru hałasu
- Nie znaleźliśmy niezależnego testu laboratoryjnego
7.3 / 10przyzwoity
-
Najlepsza relacja ceny
Dreame Glory Combo
- 70 m/s air speed at 345 g; airflow printed as '55 m³/min' — published by DreamePodany przepływ lub prędkość powietrza, z masą w gramach
- 307 złcena detaliczna
Szczegóły+
Najpełniej opisana suszarka w zestawieniu — moc, przewód, hałas, temperatura pracy i masa są na stronie — w promocyjnej cenie 72 €, choć jednostka przepływu wygląda na błąd drukarski.
- Mocne strony
- 72 € w promocji na dreame.de (cena katalogowa 99 €)
- Podane 345 g, 1600 W, 1,8 m przewodu i 58 dB
- Podana stała temperatura pracy 57 °C
- W zestawie dyfuzor i nasadka wygładzająca
- Podane wymiary: 79 × 82 × 255 mm
- Słabe strony
- Przepływ podany jako „55 m³/min” — nieprawdopodobne, zapewne błąd jednostki
- 70 m/s bez wskazania punktu pomiaru
- Brak okresu gwarancji i ocen klientów na stronie produktu
- Nie znaleźliśmy niezależnego testu
6.9 / 10akceptowalny
-
Rowenta Blumia HY5N12
- up to 225 km/h (62.5 m/s) air speed at 350 g — published by RowentaPodany przepływ lub prędkość powietrza, z masą w gramach
- 299 złcena detaliczna
Szczegóły+
Kompaktowa suszarka high-speed o masie 350 g, z silnikiem 107 000 obr./min i deklaracją Rowenty o 15-letniej naprawialności, ale bez mocy, długości przewodu i poziomu hałasu.
- Mocne strony
- 350 g i silnik 107 000 obr./min
- Podana prędkość powietrza: do 225 km/h
- Deklaracja Rowenty o 15-letniej naprawialności
- 4,8/5 z 84 recenzji na rowenta.de
- Magnetyczna dysza 6 mm
- Słabe strony
- Brak mocy, długości przewodu i poziomu hałasu
- Tylko jedna nasadka w zestawie
- „6x szybciej” i „2x lżejsza” to porównania wyłącznie ze starszymi Rowentami
- Nie znaleźliśmy niezależnego testu
6.9 / 10akceptowalny
-
Najlepsza specyfikacja
Dyson Supersonic Origin
- 13.3 l/s airflow at 629 g — published by DysonPodany przepływ lub prędkość powietrza, z masą w gramach
- 1 277 złcena detaliczna
Szczegóły+
Jedyna suszarka w rankingu, której producent podaje prawdziwy przepływ objętościowy (13,3 l/s) razem z masą, mocą, obrotami silnika i długością przewodu.
- Mocne strony
- Podany przepływ 13,3 l/s — jedyna wartość objętościowa w rankingu
- Podane 629 g, 1600 W, przewód 2 m i 110 000 obr./min
- Pomiar temperatury ponad 40 razy na sekundę (wg Dysona)
- 2 lata gwarancji i 30 dni na zwrot pieniędzy na dyson.de
- Linia Supersonic testowana przez Stiftung Warentest i Which?
- Słabe strony
- W zestawie tylko jedna dysza stylizująca
- 629 g — ciężej niż modele Laifen, Dreame i Rowenta
- Nie podano poziomu hałasu
- 299 €, przy sprzecznym „od 369 €” na stronie kategorii Dysona
6.8 / 10akceptowalny
-
Beurer HC 150 FusionDry Pro
- Airflow not published; 365 g (without cable) — BeurerPodany przepływ lub prędkość powietrza, z masą w gramach
- 334 złcena detaliczna
Szczegóły+
Bezszczotkowa suszarka Beurer o masie 365 g z najrzadszą informacją ze wszystkich — podanym hałasem na najwyższym ustawieniu (70 dB) — oraz trzyletnią gwarancją.
- Mocne strony
- Podany hałas: 70 dB na najwyższym ustawieniu
- 365 g bez przewodu, 1600 W
- 3 lata gwarancji
- Przewód 1,8 m z obrotowym mocowaniem 360°
- Składany uchwyt i automatyczne czyszczenie filtra
- Słabe strony
- Brak prędkości i objętości przepływu powietrza
- Nie podano obrotów silnika
- Cena niewidoczna na stronie Beurera; przyjęta z Geizhals
- Brak ocen właścicieli i niezależnego testu
6.7 / 10akceptowalny
-
Laifen Air Pro
- 20 m/s air speed at 10.55 oz (≈299 g) — published by LaifenPodany przepływ lub prędkość powietrza, z masą w gramach
- 363 złcena detaliczna
Szczegóły+
Mieszcząca się w dłoni bezszczotkowa suszarka 1100 W z podaną mocą, prędkością powietrza, obrotami i hałasem — do podróży i krótkich włosów.
- Mocne strony
- Około 299 g — najlżejsza suszarka w rankingu
- Podane 1100 W, 20 m/s i 115 000 obr./min
- Trzy nasadki za 84,99 €
- Podana 2-letnia gwarancja
- Pięć temperatur, dwie prędkości
- Słabe strony
- Masa i przewód podane w uncjach i calach w sklepie dla UE
- W czasie badania tylko jedna recenzja w sklepie
- Hałas „<60 dB” bez warunków pomiaru
- Nie znaleźliśmy niezależnego testu
6.6 / 10akceptowalny
-
Braun HD435E
- Not published (2,200 W; weight not published)Podany przepływ lub prędkość powietrza, z masą w gramach
- 250 złcena detaliczna
Szczegóły+
Klasyczna suszarka jonowa 2200 W z długim przewodem 2,2 m i pełnym zestawem nasadek za mniej niż 60 € — ale bez podanego przepływu i masy.
- Mocne strony
- Przewód 2,2 m z obrotowym mocowaniem
- W zestawie nasadka grzebieniowa, dysza i dyfuzor
- Jonizacja i zdejmowana kratka wlotu
- 4,4/5 z 26 ocen na Geizhals
- Poniżej 60 € u dużego niemieckiego sprzedawcy
- Słabe strony
- Nie podano przepływu ani masy
- 2200 W nic nie mówi o szybkości suszenia
- Nie udało się otworzyć strony producenta; dane z Geizhals
- Nie znaleźliśmy niezależnego testu
6.5 / 10akceptowalny
-
Dyson Supersonic Nural
- Airflow not stated on the product page; 650 g — DysonPodany przepływ lub prędkość powietrza, z masą w gramach
- 1 315 złcena detaliczna
Szczegóły+
Flagowiec Dysona z czujnikami obniża temperaturę przy zbliżaniu do skóry głowy i ma pięć nasadek, ale jego strona produktu pomija przepływ, moc i długość przewodu.
- Mocne strony
- Automatyczne obniżanie temperatury przy skórze głowy (wg Dysona)
- Pięć nasadek, w tym dyfuzor i nasadka na odstające włosy
- Przewód 2,6 m (wg Geizhals)
- 2 lata gwarancji
- Linia Supersonic testowana przez Stiftung Warentest i Which?
- Słabe strony
- Na stronie produktu brak przepływu, mocy i obrotów silnika
- 650 g — jedna z najcięższych w zestawieniu
- 307,90 € w sklepach; strony Dysona podają sprzeczne ceny do 499 €
- Tylko cztery oceny właścicieli na Geizhals
6.2 / 10akceptowalny
-
Rowenta Ultimate Experience Air Motion CF8C20
- up to 170 km/h (47 m/s) air speed; weight not published in grams — RowentaPodany przepływ lub prędkość powietrza, z masą w gramach
- 427 złcena detaliczna
Szczegóły+
Suszarka high-speed z efektem Coandy, dziewięcioma kombinacjami prędkości i temperatury oraz grzebieniem wygładzającym, której karta danych podaje masę tylko jako „2x lżejsza”.
- Mocne strony
- Podana prędkość powietrza: do 170 km/h
- Dziewięć kombinacji prędkości i temperatury
- W zestawie koncentrator, grzebień wygładzający i etui
- 4,6/5 ze 137 recenzji na rowenta.de
- Słabe strony
- Masa podana tylko jako „2x lżejsza”, nie w gramach
- Nie podano mocy, długości przewodu i hałasu
- Deklaracje „86% kobiet” i „100% woli” bez podanej próby i metody
- Cena pokazywana niespójnie (99,99 € vs 112,99 €)
6.1 / 10akceptowalny
-
Philips Series 8000 BHD839/10
- Not published (1,400 W; weight not published)Podany przepływ lub prędkość powietrza, z masą w gramach
- 779 złcena detaliczna
Szczegóły+
Suszarka 1400 W z siedmioma ustawieniami temperatury, automatyczną regulacją i wyświetlaczem, której przepływu i masy nie znaleźliśmy w żadnym sprawdzonym źródle.
- Mocne strony
- Siedem ustawień temperatury plus automatyczna regulacja
- Wyświetlacz i zdejmowany filtr wlotu
- 1400 W — mniejszy pobór niż w klasycznych suszarkach 2000 W+
- W zestawie dysza stylizująca i dyfuzor
- Słabe strony
- Masa, przepływ i prędkość powietrza niepodane w żadnym otwartym źródle
- Strona Philipsa się nie wyświetliła; dane z Geizhals
- Najniższa cena 182,43 € — wysoka jak na słabo udokumentowaną suszarkę
- Tylko pięć ocen właścicieli na Geizhals
6.0 / 10akceptowalny
Wyniki porównywalne tylko w tej kategoriiPróg istotności: ±0,15 pkt
7.3 Nasz werdykt
Żadnej suszarki z tej grupy nie da się uczciwie uszeregować według szybkości suszenia, bo tylko jeden producent — Dyson — podaje przepływ objętościowy i żaden nie publikuje testu czasu suszenia z opisaną metodą. W tych granicach na czele jest Laifen Neo: 390 g, 22 m/s, podany hałas i 109 recenzji w sklepie za około 125 €. Dreame Glory Combo to najlepsza relacja ceny do wartości za 72 € i najpełniejsza karta danych, choć podana jednostka przepływu jest ewidentnie błędna. Rowenta Blumia wyróżnia się deklaracją 15-letniej naprawialności, a Dyson Supersonic Origin tym, że to jedyny model, którego przepływ da się faktycznie sprawdzić.
Większy wydatek nie daje więcej informacji: Supersonic Nural za 308 € i Philips Series 8000 za 182 € podają mniej niż suszarki za jedną trzecią tej ceny. A moc nie jest miarą szybkości — Which? stwierdził, że niektóre suszarki o najniższej mocy należą do najlepszych. Jeśli dwa modele wyglądają podobnie, wybieraj według masy w gramach, długości przewodu i gwarancji, które da się sprawdzić.
Normy i oznaczenia
EN 60335-2-23 i co mówi — a czego nie mówi — znak CE
Suszarki sprzedawane w UE mają znak CE, a europejską normą bezpieczeństwa wskazywaną dla tej kategorii jest EN 60335-2-23, część serii EN 60335 dotyczącej elektrycznych urządzeń do użytku domowego. W trakcie badania nie udało się nam otworzyć tekstu normy, więc nie cytujemy jej postanowień. Praktyczny wniosek jest prosty: zgodność z normą bezpieczeństwa oznacza, że urządzenie przy normalnym użytkowaniu nie powinno porazić prądem, niebezpiecznie się przegrzać ani zapalić. Nie mówi nic o tym, jak szybko suszy włosy, jak jest głośne ani czy jego jony cokolwiek dają.
Żadna z dziesięciu otwartych stron produktów nie pokazywała unijnej etykiety energetycznej ani klasy energetycznej, jakie kupujący widzą przy pralkach czy lodówkach. Ocena wydajności zależy więc całkowicie od tego, co producenci zechcą opublikować — i od niezależnych testerów.
Niezależne testy wypełniają część luki. Consumentenbond mierzy siłę nawiewu i temperaturę na najniższym i najwyższym ustawieniu, szybkość suszenia przez ważenie nasączonej wodą tkaniny przed i po suszeniu na najwyższym ustawieniu, zużycie energii na trzech ustawieniach oraz wytrzymałość, upuszczając każdą suszarkę dwukrotnie z 80 cm na kamień. Which? korzysta z dziesięcioosobowego panelu o typach włosów od 1 do 4C i mierzy prędkość wiatru anemometrem. Stiftung Warentest oceniła w 2022 roku efekty pielęgnacji, obsługę, trwałość i bezpieczeństwo 14 suszarek, a hałas oceniała na słuch, a nie w decybelach.
Żadna z tych norm ani etykiet nie daje jednej porównywalnej liczby opisującej szybkość suszenia. Dlatego ten ranking patrzy na to, co każdy producent faktycznie publikuje, a brak wartości traktuje jako wniosek.
Waty kontra przepływ
Dlaczego 2200 W to nie miara szybkości — i dlaczego jednostki przepływu do siebie nie pasują
Moc to energia pobierana przez suszarkę. W klasycznej suszarce większość trafia do grzałki, więc wysoka moc oznacza głównie gorętsze powietrze, a nie więcej powietrza. Which? zmierzył zużycie energii i stwierdził, że „niektóre z najbardziej energooszczędnych (o najniższej mocy) suszarek” należały też do najlepszych w suszeniu i stylizacji; zużycie między najbardziej i najmniej efektywnymi modelami różniło się prawie dwukrotnie. Consumentenbond również stwierdził różnice w szybkości suszenia, które „nie zawsze wynikają z ceny”.
Wodę odprowadza objętość powietrza. Podaje ją tylko jeden producent w naszej grupie. Pozostali podają prędkość powietrza — mierzoną w nieokreślonym punkcie — w jednostce, która im odpowiada:
| Model | Podana wartość | Po przeliczeniu | Masa |
|---|---|---|---|
| Dyson Supersonic Origin | 13,3 l/s (objętość) | ok. 48 m³/h | 629 g |
| Dreame Glory Combo | 70 m/s; „55 m³/min” | wartość m³/min nieprawdopodobna | 345 g |
| Rowenta Blumia | do 225 km/h | 62,5 m/s | 350 g |
| Rowenta Air Motion | do 170 km/h | ok. 47 m/s | nie podano |
| Laifen Neo | 22 m/s | — | 390 g |
| Laifen Air Pro | 20 m/s | — | 10,55 oz (ok. 299 g) |
| Beurer, Braun, Philips, Dyson Nural | nie podano | — | 365 g / b.d. / b.d. / 650 g |
Prędkość i objętość to różne wielkości: wąska dysza zwiększa prędkość tej samej ilości powietrza. Wartość 70 m/s i wartość 22 m/s nie oznaczają więc, że jedna suszarka jest trzy razy szybsza. Własne odczyty anemometru Which? wynosiły od 10 do 35 mph (około 4,5–15,6 m/s), co sugeruje, że producenci mierzą w innym punkcie.
Silniki bez tajemnic
110 000 obr./min i hasło „silnik bezszczotkowy”
Niemal każda suszarka high-speed w zestawieniu reklamuje obroty silnika: 107 000 obr./min Rowenta Blumia, 110 000 obr./min Laifen Neo, Dreame Glory Combo i Dyson Supersonic Origin („do”), 115 000 obr./min Laifen Air Pro. Beurer nazywa silnik HC 150 „cyfrowym bezszczotkowym” bez liczby, a Philips, Braun i strona Dysona Nural nie podają nic.
Obroty silnika same w sobie nie są parametrem wydajności. Mały, szybko obracający się wirnik może przetłaczać tyle samo powietrza co większy i wolniejszy; liczy się przepływ na wylocie, którego — poza 13,3 l/s Dysona — nikt w tej grupie nie podaje. To, że czterech producentów mieści się w 8% różnicy obrotów, deklarując jednocześnie prędkości powietrza od 20 do 70 m/s, pokazuje, jak mało mówi liczba obrotów.
Format bezszczotkowy high-speed zmienia natomiast masę i rozmiar. Bezszczotkowe modele z naszej grupy ważą 299–390 g tam, gdzie Laifen, Dreame i Rowenta podają wartość, a dwa Dysony Supersonic 629 i 650 g. Which? mierzył suszarki od 340 do 810 g. Przy długich włosach kilkaset gramów trzymane na wyciągniętej ręce przez dziesięć minut to realna różnica — a masę można sprawdzić na wadze kuchennej.
Porównania warto czytać dwa razy. „6 x szybsze obroty” Rowenty porównuje Blumię z własną serią Express Style CV18, a nie z konkurencją. „3x szybciej niż tradycyjne suszarki” Laifena i „włosy do ramion schną w zaledwie dwie minuty” Dreame nie mają opublikowanej metody, próby ani typu włosów. Zapewnienie Laifena, że silnik Neo „wytrzyma do 16 lat”, nie jest poparte gwarancją tej długości; strona Neo w ogóle nie podaje okresu gwarancji.
Marketing bez tajemnic
Jony, „uszkodzenia termiczne” i dowody za nimi
Każda suszarka w tym rankingu deklaruje jonizację, a kilka podaje liczby: 200 milionów jonów ujemnych w obu Laifenach, „300 mln anionów/cm³” w Dreame. Stiftung Warentest zauważa, że wszystkie 14 suszarek z jej testu z 2022 roku również miały technologię jonową, która ma neutralizować ładunek elektrostatyczny, by włosy mniej się elektryzowały. Czy dała ona w tych testach coś mierzalnego — to jest za paywallem. Żaden producent z naszej grupy nie publikuje testu pokazującego, co jego liczba jonów robi z włosami ani jak ją zmierzono.
Deklaracje o ochronie przed ciepłem są bardziej zróżnicowane. Dyson podaje, że Supersonic Origin mierzy temperaturę powietrza „ponad 40 razy na sekundę”, a Nural automatycznie obniża temperaturę przy zbliżaniu do skóry głowy. Laifen podaje, że Air Pro monitoruje temperaturę „100 razy na sekundę”. Dreame deklaruje stałą temperaturę pracy 57 °C. Beurer, Braun i Philips (poza nazwą „ThermoShield”) nie podają ani wartości temperatury, ani metody jej kontroli. To opisy konstrukcji; żaden nie ma opublikowanych danych o stanie włosów.
Najdalej w procentach idzie Rowenta Air Motion: puszenie ograniczone u „86% kobiet”, „50% mniej ciepła” z grzebieniem wygładzającym i „100% kobiet” preferujących jej ergonomię. Na stronie produktu obok tych liczb nie ma liczebności próby, protokołu ani produktu porównawczego, więc nie możemy ich zważyć.
Nasza interpretacja: kontrola temperatury z podaną wartością (57 °C u Dreame) lub opublikowaną częstotliwością pomiaru to bardziej użyteczna wskazówka niż liczba jonów. Niższe i stabilniejsze ciepło jest prawdopodobnie łagodniejsze dla włosów, ale żaden z producentów nie pokazuje dowodów, więc nie oceniamy samych deklaracji — tylko to, czy podstawowe liczby są opublikowane.
Czego się nie publikuje
Hałas, długość przewodu, gwarancja i niezależne testy
Hałas rzadko jest podawany i nigdy nie jest porównywalny. Cztery z dziesięciu modeli mają podaną wartość: Dreame 58 dB, Laifen Neo 59 dB, Laifen Air Pro „<60 dB” i Beurer 70 dB „na najwyższym ustawieniu” — jako jedyny powiązany z ustawieniem. Żaden nie podaje odległości pomiaru. Which? zmierzył 78–104 dB w testowanych modelach, a Stiftung Warentest wolała oceniać hałas na słuch, argumentując, że same decybele mogą wprowadzać w błąd. Każdą wartość dB od producenta traktuj orientacyjnie.
| Model | Przewód | Podana gwarancja | Podany hałas |
|---|---|---|---|
| Dyson Supersonic Nural | 2,6 m (Geizhals) | 2 lata | nie |
| Braun HD435E | 2,2 m | nie widzieliśmy | nie |
| Dyson Supersonic Origin | 2 m | 2 lata | nie |
| Philips BHD839/10 | 2 m | nie widzieliśmy | nie |
| Beurer HC 150 | 1,8 m | 3 lata | 70 dB |
| Dreame Glory Combo | 1,8 m | nie widzieliśmy | 58 dB |
| Laifen Air Pro | 70,87 cala (ok. 1,8 m) | 2 lata | <60 dB |
| Laifen Neo, Rowenta Blumia, Rowenta Air Motion | nie podano | nie widzieliśmy (Blumia: 15 lat naprawialności) | Neo 59 dB; Rowenty nie |
Which? odnotował przewody od 175 do 300 cm; poniżej 2 m to mało, jeśli gniazdko nie jest obok lustra.
Niezależne testy istnieją, ale są płatne. Stiftung Warentest przetestowała w grudniu 2022 roku 14 suszarek kosztujących mniej więcej 30–400 € i podała, że pięć wypadło źle; Consumentenbond przetestował dziesięć suszarek marek BaByliss, Carmen, Dyson, Philips i Remington (aktualizacja grudzień 2025); Which? wymienia 15 modeli od 20 do 400 £. Nie widzieliśmy żadnej oceny modelu, więc żaden produkt nie ma tu wyższej oceny za dowody niż 6,0.
Metodologia
Jak powstaje ta ocena
Ocena to średnia czterech składowych — każda waży tyle samo i każda opiera się na wskazanym źródle. Pełną procedurę opisuje metodologia.
01Skład i specyfikacja
Deklarowany skład i specyfikacja: substancje aktywne i ich stężenia, klasy energetyczne, normy, parametry techniczne — oraz to, o czym producent nie mówi.
02Dowody i badania
Weryfikacja deklaracji producenta w źródłach zewnętrznych: raporty laboratoryjne, testy branżowe, karty charakterystyki, certyfikaty i decyzje organów nadzoru.
03Opinie użytkowników
Analiza zweryfikowanych opinii pisanych po dłuższym używaniu, wraz z powtarzającymi się zgłoszeniami usterek danego modelu lub serii.
04Koszt i wartość
Cena zestawiona z tym, co produkt faktycznie daje, oraz koszty ponoszone później — materiały eksploatacyjne, energia, serwis, abonamenty — w okresie typowym dla kategorii.
FAQ
Najczęstsze pytania
Czy wyższa moc oznacza, że suszarka suszy szybciej?+
Nie. Moc to pobór energii, głównie na grzanie. Szybkość suszenia zależy od tego, ile powietrza przepływa przez włosy i w jakiej temperaturze. Which? stwierdził, że niektóre suszarki o najniższej mocy są wśród najlepszych w suszeniu i stylizacji.
Jaką liczbę porównywać zamiast watów?+
Objętość przepływu (l/s lub m³/h), jeśli producent ją podaje — w tym rankingu robi to tylko Dyson: 13,3 l/s dla Supersonic Origin. W przeciwnym razie prędkość powietrza w m/s daje przybliżony obraz, ale zależy od wielkości dyszy i punktu pomiaru, więc porównuj ją tylko w obrębie jednej marki.
Czy bezszczotkowe suszarki high-speed są lepsze od klasycznych?+
Są lżejsze: 299–390 g w modelach Laifen, Dreame i Rowenta z tego zestawienia, wobec 629–650 g Dysona i do 810 g w testach Which?. Czy suszą szybciej, nie da się rozstrzygnąć na podstawie opublikowanych danych, bo większość producentów nie podaje objętości przepływu.
Czy suszarki z jonizacją naprawdę ograniczają puszenie?+
Jony mają neutralizować ładunek elektrostatyczny. Każda suszarka w tym rankingu deklaruje jonizację, ale żaden producent nie publikuje testu pokazującego efekt na włosach. Wyniki Stiftung Warentest dotyczące jonizacji są za paywallem.
Jak głośna jest suszarka do włosów?+
Which? zmierzył 78–104 dB w testowanych suszarkach. Wartości producentów, takie jak 58 czy 59 dB, są znacznie niższe, bo nie podano odległości i ustawienia; 70 dB Beurera na najwyższym ustawieniu to jedyna wartość w zestawieniu powiązana z ustawieniem.
Czy Dyson Supersonic jest wart swojej ceny?+
Supersonic Origin ma najlepszą kartę danych w rankingu, w tym jedyny podany przepływ (13,3 l/s), ale przy 629 g jest cięższy od tańszych konkurentów bezszczotkowych i kosztuje 299 €. Nural dodaje czujnik skóry głowy i pięć nasadek za około 308 € i więcej, ale jego strona produktu pomija przepływ.
Jakiej długości przewodu potrzebuję?+
Which? odnotował przewody od 175 do 300 cm. Poniżej 2 m — 1,8 m w Beurerze i Dreame — może być za krótko, jeśli gniazdko nie jest obok lustra. Najdłuższe przewody w zestawieniu mają Dyson Nural (2,6 m wg Geizhals) i Braun HD435E (2,2 m).
Które niezależne testy obejmują suszarki w Europie?+
Suszarki testują Stiftung Warentest (14 suszarek, grudzień 2022), Consumentenbond (10 suszarek, aktualizacja grudzień 2025) i Which? (15 modeli). Oceny modeli są dla subskrybentów; korzystaliśmy tylko z ich swobodnie dostępnych metod i wniosków.
Źródła
Dokumenty i normy
- 1. Geizhals.de — Haartrockner category listing — https://geizhals.de/?cat=hkoerper_ht
- 2. Geizhals.de — Dyson Supersonic Nural HD16 offers and specs — https://geizhals.de/dyson-supersonic-nural-ceramic-pink-ros-gold-113407-01-a3484128.html
- 3. Geizhals.de — Philips BHD839/10 Series 8000 offers and specs — https://geizhals.de/philips-bhd839-10-series-8000-a3478685.html
- 4. Geizhals.de — Braun HD435E offers and specs — https://geizhals.de/braun-hd435e-a3168150.html
- 5. Dyson.de — Haartrockner overview — https://www.dyson.de/haarpflege/haartrockner
- 6. Dyson.de — Supersonic Nural product page — https://www.dyson.de/haarpflege/haartrockner/supersonic-nural
- 7. Dyson.de — Supersonic Origin product page — https://www.dyson.de/haarpflege/haartrockner/supersonic/origin-nickel-kupfer
- 8. Laifen EU store — Laifen Neo product page — https://eu.laifentech.com/products/laifen-neo-high-speed-hair-dryer
- 9. Laifen EU store — Laifen Air Pro product page — https://eu.laifentech.com/products/air-pro-hair-dryer
- 10. Dreame.de — Haarpflege collection — https://dreame.de/collections/haarpflege
- 11. Dreame.de — Dreame Glory Combo product page — https://dreame.de/products/dreame-glory-combo
- 12. Beurer — HC 150 FusionDry Pro product page — https://www.beurer.com/de/p/10484/
- 13. Rowenta.de — Haartrockner category — https://www.rowenta.de/K%C3%B6rperpflege/Haarpflege-&-Haarstyling/Haartrockner/c/haartrockner
- 14. Rowenta.de — Blumia HY5N12 product page — https://www.rowenta.de/p/blumia-haartrockner-hy5n12/1830009728
- 15. Rowenta.de — Ultimate Experience Air Motion CF8C20 product page — https://www.rowenta.de/p/ultimate-experience-air-motion-haartrockner-ergonomisches-leichtes-design-coanda-effekt/1830009449
- 16. Philips.de — Hair Dryer 8000 Series BHD839/10 product page (content did not render) — https://www.philips.de/c-p/BHD839_10/8000-series-haartrockner
- 17. Stiftung Warentest — Haartrockner im Test (December 2022) — https://www.test.de/Haartrockner-im-Test-4796779-0/
- 18. Which? — Best hair dryers tried and tested / how we test — https://www.which.co.uk/reviews/hair-dryers/article/how-to-buy-the-best-hair-dryer-aQB5N9y70rUv
- 19. Consumentenbond — Föhn test overview and method — https://www.consumentenbond.nl/fohn
- 20. Consumentenbond — De beste föhns (updated December 2025) — https://www.consumentenbond.nl/fohn/de-beste-fohns
Więcej
Inne rankingi
w kategorii
Zdrowie i uroda.
Każda kategoria ma własny protokół i własny kluczowy parametr.











