Zdrowie i urodaAnaliza 141

Najlepsze sera z witaminą C

Sera z witaminą C to jedna z najbardziej zatłoczonych półek w europejskiej pielęgnacji i jedna z najtrudniejszych do porównania. Dwie buteleczki mogą mieć na etykiecie „witamina C”, choć w jednej jest 20% kwasu L-askorbinowego, a w drugiej nieujawniony ułamek procenta pochodnej. Ceny za 30 ml wahają się od około sześciu euro do 184 €.

Porównaliśmy dziesięć serów sprzedawanych w UE na podstawie tego, co faktycznie publikują ich producenci i duży unijny sprzedawca: formy witaminy C, deklarowanego stężenia, dodatkowych przeciwutleniaczy, takich jak witamina E i kwas ferulowy, obecności zapachu i alkoholu, pojemności oraz ceny za 30 ml. Deklaracje zestawiliśmy z unijnymi przepisami o kosmetykach i z tym, co recenzowany artykuł przeglądowy mówi o pH, stężeniu i pochodnych.

W skrócie: siedem z dziesięciu serów zawiera kwas L-askorbinowy w stężeniu 10–23%, trzy wykorzystują etylowane pochodne, w tym dwa bez podanej dawki. Żaden producent nie publikuje pH, a najtańsze dobrze dozowane formuły są bliskimi krewnymi znacznie droższych.

Nota metodyczna

Ranking to analiza źródeł przeprowadzona w październiku 2026 r.; nie testowaliśmy żadnego produktu na skórze ani w laboratorium. Skład i stężenia pochodzą z niemieckich stron produktów producentów, jeśli dało się je otworzyć (SkinCeuticals, La Roche-Posay, Vichy, CeraVe, Garnier), a w pozostałych przypadkach z kart produktów w Notino.de (The Ordinary, L'Oréal Paris, SVR, Sesderma, Revox B77); strona La Roche-Posay ładuje się głównie przez skrypty, dlatego wartość 12% i skład INCI pochodzą z Notino. Ceny to ceny z Notino.de z października 2026 r., z wyjątkiem SkinCeuticals, którego tam nie ma – podajemy cenę katalogową producenta. Ocena opinii opiera się na ocenach widocznych w Notino.de i Garnier.de; większość produktów ma bardzo mało recenzji. W przypadku CeraVe i Vichy karta w Notino pokazuje starszy skład niż strona producenta; używamy składu producenta. Żadna marka nie publikuje pH i nie znaleźliśmy niezależnego testu laboratoryjnego tych produktów. Kilka stron PubMed i PMC zablokowało dostęp podczas badań, dlatego cytujemy tylko jeden recenzowany artykuł przeglądowy, który udało się przeczytać w całości. Paula's Choice, Medik8, Drunk Elephant i inne marki były brane pod uwagę, ale nie dało się ich zweryfikować.

L'Oréal Paris Revitalift Clinical Vitamin C Serum — produkt z najwyższym wynikiem 7.5wynik BPR
Nasz wybór L'Oréal Paris Revitalift Clinical Vitamin C Serum

Kluczowy parametr

Forma witaminy C i deklarowane stężenie

To, czy serum zawiera kwas L-askorbinowy czy pochodną i w jakiej ilości, decyduje o tym, co opublikowane badania mogą o nim powiedzieć. Formę odczytujemy z listy INCI, a stężenie wyłącznie ze strony producenta lub – gdy ta się nie ładowała – z karty sprzedawcy; gdy żadne źródło nie podaje wartości, piszemy „nie publikowane”.

Jak oceniamy ↗

Opublikowano:
Zaktualizowano:
10przeanalizowanych produktów
Analiza źródeł, październik 2026zakres analizy
€0przychodu od producentów
  1. Najwyższa ocena

    L'Oréal Paris Revitalift Clinical Vitamin C Serum

    • 12% ascorbic acid (L-ascorbic acid) — percentage stated in the Notino.de listing; L'Oréal's own page could not be openedForma witaminy C i deklarowane stężenie
    • 76 zł30 ml
    Szczegóły

    Serum z 12% kwasu L-askorbinowego z tokoferolem, hialuronianem i odrobiną kwasu salicylowego za mniej niż 18 € – najtańszy sposób na dobrze dozowaną formułę z czystą witaminą C od dużej unijnej marki.

    • Najlepsza cena za czystą witaminę C
    • 12% kwasu L-askorbinowego
    • Z witaminą E
    • Budżetowe
    • Mocne strony
    • 12% kwasu L-askorbinowego, drugi w liście INCI
    • Zawiera tokoferol (witaminę E) jako przeciwutleniacz wspomagający
    • 17,90 € za 30 ml – najniższa cena serum z ponad 10% kwasu L-askorbinowego od dużej grupy z UE
    • Ta sama baza chemiczna co La Roche-Posay Pure Vitamin C12
    • Średnia 4,5/5 z 20 recenzji w Notino
    • Słabe strony
    • Zawiera parfum i alkohol denat. (piąty składnik)
    • pH nie publikowane
    • Brak badania klinicznego z liczbą uczestników
    • Strony producenta nie udało się otworzyć – dane z karty sprzedawcy

    7.5 / 10przyzwoity

  2. Najlepsza cena

    The Ordinary Vitamin C Suspension 23% + HA Spheres 2%

    • 23% L-ascorbic acid in a water-free suspension — percentage in the product nameForma witaminy C i deklarowane stężenie
    • 40 zł30 ml
    Szczegóły

    Najwyższe deklarowane stężenie kwasu L-askorbinowego w rankingu, zawieszone w bezwodnej bazie z silikonów i skwalanu, więc witamina rozpuszcza się dopiero na skórze.

    • Najwyższe %
    • Bez wody
    • Najtańsze w przeliczeniu na % witaminy C
    • Bez zapachu
    • Mocne strony
    • 23% kwasu L-askorbinowego – najwyższa deklarowana dawka w zestawieniu
    • Baza bezwodna, więc witamina nie jest rozpuszczona podczas przechowywania
    • 9,30 € za 30 ml
    • Krótki skład bez zapachu
    • Zawiera hialuronian sodu
    • Słabe strony
    • Powyżej zakresu 10–20%, który przegląd z 2017 r. uznaje za optymalny; przegląd wspomina o możliwych podrażnieniach przy wyższych dawkach
    • Brak witaminy E i kwasu ferulowego
    • Brak jakiegokolwiek opublikowanego badania
    • Tylko pięć recenzji w Notino
    • Nie udało się otworzyć oficjalnej strony produktu

    7.2 / 10przyzwoity

  3. Bez zapachu

    CeraVe Skin Renewing Vitamin C Serum

    • 10% pure vitamin C (ascorbic acid) — published by CeraVe; a retailer listing shows an older ingredient list with sodium ascorbyl phosphateForma witaminy C i deklarowane stężenie
    • 109 zł30 ml
    Szczegóły

    Serum z 10% kwasu L-askorbinowego na bazie ceramidów i cholesterolu CeraVe, bez zapachu – najłagodniej wyglądająca formuła z czystą witaminą C w zestawieniu, w średniej cenie.

    • Bez zapachu
    • Baza z ceramidami
    • 10% kwasu L-askorbinowego
    • Średnia półka
    • Mocne strony
    • 10% kwasu askorbinowego, drugi w liście INCI CeraVe
    • Ceramidy NP, AP i EOP oraz cholesterol i pantenol
    • Brak zapachu w liście składników producenta
    • 25,50 € za 30 ml
    • Zawiera octan tokoferylu (witaminę E)
    • Słabe strony
    • Karta sprzedawcy pokazuje inne INCI (askorbylofosforan sodu, bez kwasu askorbinowego) – sprawdź pudełko
    • pH nie publikowane
    • Brak opublikowanego badania z liczbą uczestników
    • Tylko sześć recenzji w Notino

    6.9 / 10akceptowalny

  4. Najlepsze opinie

    Garnier Vitamin C+ Glow Booster Serum

    • 3-O-ethyl ascorbic acid; vitamin C percentage not published (Garnier quotes only a combined „4 %“ for niacinamide, vitamin C, salicylic acid and Melasyl)Forma witaminy C i deklarowane stężenie
    • 49 zł30 ml
    Szczegóły

    Tanie, dobrze oceniane serum rozjaśniające z pochodną – kwasem 3-O-etyloaskorbinowym – i niacynamidem, ale Garnier nie podaje, ile jest w nim witaminy C.

    • Najlepiej oceniane
    • Pochodna
    • Budżetowe
    • Niacynamid
    • Mocne strony
    • 4,67/5 z 1264 recenzji na Garnier.de
    • 11,50 € za 30 ml
    • Stabilna pochodna (kwas 3-O-etyloaskorbinowy) z niacynamidem
    • Szklana butelka z pipetą
    • Zawiera tokoferol i octan tokoferylu
    • Słabe strony
    • Stężenie witaminy C nie publikowane
    • Zapach z linaloolem, limonenem i geraniolem
    • Alkohol denat. na trzecim miejscu w INCI
    • Deklaracje szybkości (3 i 6 dni) bez opublikowanych szczegółów badania

    6.9 / 10akceptowalny

  5. Vichy LiftActiv Vitamin C Serum

    • 15% pure vitamin C (ascorbic acid) — published by VichyForma witaminy C i deklarowane stężenie
    • 166 zł20 ml
    Szczegóły

    Serum z 15% kwasu L-askorbinowego z witaminą E i ekstraktem z kory sosny, poparte testami marki na 21–52 kobietach – ale w butelce 20 ml, co czyni je droższym, niż się wydaje.

    • 15% kwasu L-askorbinowego
    • Bez zapachu
    • Najwięcej opublikowanych danych z testów
    • Marka apteczna
    • Mocne strony
    • 15% kwasu askorbinowego, drugi w liście INCI Vichy
    • Brak zapachu w liście składników producenta
    • Zawiera tokoferol (witaminę E) i ekstrakt z kory sosny
    • Testy marki podają liczbę uczestników i czas trwania (21–40 kobiet, do 3 miesięcy)
    • Słabe strony
    • Tylko 20 ml – około 58 € za 30 ml
    • Alkohol denat. na trzecim miejscu w INCI
    • Karta sprzedawcy pokazuje starsze INCI; towar może się różnić
    • pH nie publikowane
    • Tylko cztery recenzje w Notino

    6.7 / 10akceptowalny

  6. La Roche-Posay Pure Vitamin C12 Serum

    • 12% pure ascorbic acid — stated in the Notino.de listing; La Roche-Posay's page names „reines Vitamin C12“Forma witaminy C i deklarowane stężenie
    • 216 zł30 ml
    Szczegóły

    Starannie skomponowane serum z 12% kwasu L-askorbinowego do skóry wrażliwej, z zapachem w składzie i testem marki na 63 osobach przez 56 dni – za prawie trzykrotność ceny siostrzanego produktu L'Oréal.

    • 12% kwasu L-askorbinowego
    • Skóra wrażliwa
    • Opublikowany test marki
    • Marka apteczna
    • Mocne strony
    • 12% kwasu askorbinowego, drugi w INCI
    • Test marki z liczbami: 63 osoby, 56 dni
    • Zawiera tokoferol i dwie formy kwasu hialuronowego
    • Przeznaczone dla skóry wrażliwej (Neurosensine)
    • Słabe strony
    • 50,50 € za formułę bliską siostrzanemu produktowi za 17,90 €
    • Zawiera parfum i alkohol denat.
    • pH nie publikowane
    • 3,0/5 z zaledwie czterech recenzji w Notino

    6.6 / 10akceptowalny

  7. Najpełniejszy skład

    SkinCeuticals C E Ferulic

    • 15% L-ascorbic acid + 1% alpha-tocopherol + 0.5% ferulic acid — published by SkinCeuticalsForma witaminy C i deklarowane stężenie
    • 786 zł30 ml
    Szczegóły

    Formuła wzorcowa kategorii: 15% kwasu L-askorbinowego z 1% witaminy E i 0,5% kwasu ferulowego, wszystkie trzy stężenia podane – i zdecydowanie najdroższa butelka w zestawieniu.

    • Najpełniejsze ujawnienie składu
    • Witamina E + kwas ferulowy
    • Premium
    • Bez zapachu
    • Mocne strony
    • Wszystkie trzy składniki aktywne z podanym stężeniem: 15% kwasu L-askorbinowego, 1% witaminy E, 0,5% kwasu ferulowego
    • Bez zapachu, alkoholu, silikonów i parabenów (według SkinCeuticals)
    • Szklana butelka z pipetą
    • Opatentowana formuła (US 7,179,841)
    • Słabe strony
    • 184 € za 30 ml – zdecydowanie najdroższe w zestawieniu
    • Procenty skuteczności bez liczby uczestników i czasu trwania
    • Pełne INCI niepokazane na niemieckiej stronie produktu
    • Brak widocznych ocen; nie jest sprzedawane w Notino.de

    6.6 / 10akceptowalny

  8. Revox B77 JUST Vitamin C 20%

    • 20% vitamin C (ascorbic acid) — stated in the product name and Notino.de listingForma witaminy C i deklarowane stężenie
    • 26 zł30 ml
    Szczegóły

    Minimalistyczny roztwór 20% kwasu L-askorbinowego za około sześć euro, bez witaminy E, bez kwasu ferulowego i bez opublikowanych danych poza etykietą.

    • Najtańsze
    • 20% kwasu L-askorbinowego
    • Bez zapachu
    • Mocne strony
    • 20% kwasu askorbinowego za 6,10 € za 30 ml
    • Krótki skład bez zapachu
    • Zawiera chelator (EDTA disodowe) i ekstrakt z zielonej herbaty
    • Słabe strony
    • Brak witaminy E i kwasu ferulowego wspierających stabilność
    • pH nie publikowane
    • Brak jakiegokolwiek badania
    • 3,6/5 z siedmiu recenzji w Notino
    • Nie otwarto strony producenta

    6.4 / 10akceptowalny

  9. SVR Ampoule [C] Anti-ox

    • 20% „optimised vitamin C“, listed as 3-O-ethyl ascorbic acid — stated in the Notino.de listingForma witaminy C i deklarowane stężenie
    • 96 zł30 ml
    Szczegóły

    Jedyne serum z pochodną w zestawieniu z podanym stężeniem: 20% kwasu 3-O-etyloaskorbinowego w wodnej ampułce z zapachem od francuskiej marki aptecznej SVR.

    • Pochodna z podanym %
    • Stabilna forma
    • Średnia półka
    • Mocne strony
    • 20% kwasu 3-O-etyloaskorbinowego, drugi w INCI
    • Pochodna jest stabilniejsza w wodzie niż kwas L-askorbinowy
    • 22,50 € za 30 ml
    • Zawiera mocznik, trehalozę i hialuronian sodu
    • Słabe strony
    • Dowody dla pochodnych są słabsze niż dla kwasu L-askorbinowego
    • Zawiera parfum i alkohol denat.
    • Brak badania z liczbą uczestników
    • Tylko dwie recenzje w Notino; nie otwarto strony producenta

    6.4 / 10akceptowalny

  10. Sesderma C-Vit Liposomal Serum

    • 3-ethyl ascorbic acid in liposomes; percentage not publishedForma witaminy C i deklarowane stężenie
    • 216 zł30 ml
    Szczegóły

    Liposomowe serum hiszpańskiej marki Sesderma, łączące pochodną witaminy C z długą listą innych przeciwutleniaczy – lubiane przez użytkowników, ale z nieujawnioną dawką witaminy C.

    • Ulubieniec użytkowników
    • Liposomowe
    • Pochodna
    • Wiele przeciwutleniaczy
    • Mocne strony
    • 5,0/5 z 19 recenzji w Notino
    • Forma liposomowa
    • Kilka dodatkowych przeciwutleniaczy, w tym octan tokoferylu
    • Aplikacja pipetą (4 krople)
    • Słabe strony
    • Stężenie witaminy C nie publikowane
    • Pochodna dopiero na ósmym miejscu w INCI
    • Zawiera parfum i barwnik CI 15985
    • 50,50 € za nieujawnioną dawkę; nie otwarto strony producenta

    6.0 / 10akceptowalny

bardzo dobry9.0 – 10wzorzec w swojej kategorii
dobry8.0 – 8.9drobne kompromisy, bezpieczny wybór
przyzwoity7.0 – 7.9solidny, ale za liderami
akceptowalny6.0 – 6.9wyraźna słabość w jednym obszarze
słabyponiżej 6.0nie trafia do rankingu

Wyniki porównywalne tylko w tej kategoriiPróg istotności: ±0,15 pkt

7.5 Nasz werdykt

Na podstawie opublikowanych danych najlepszym zakupem jest L'Oréal Paris Revitalift Clinical: 12% kwasu L-askorbinowego z witaminą E za 17,90 €, na tej samej bazie chemicznej co Pure Vitamin C12 od La Roche-Posay za 50,50 €. Bezwodna zawiesina The Ordinary 23% jest najbardziej stężona i najtańsza w przeliczeniu na procent, choć przekracza zakres 10–20%, który literatura uznaje za optymalny. Formuła CeraVe z 10% to wybór bez zapachu, z ceramidami – ale sprawdź kartonik, bo dane sprzedawcy pokazują starszą wersję z pochodną. SkinCeuticals C E Ferulic pozostaje jedynym serum, w którym podano ilość każdego kluczowego przeciwutleniacza, ale przy cenie 184 € ocena wartości spycha je do dolnej połowy. Garnier i Sesderma wygrywają ocenami użytkowników, lecz nie podają stężenia witaminy C, a 20% w SVR to pochodna, a nie odpowiednik 20% kwasu L-askorbinowego. Wspólną słabością są dowody: żadna marka nie publikuje pH, a jedyne dane o produktach to testy zlecane przez marki. Wybierz serum z podaną dawką kwasu L-askorbinowego między 10% a 20%, kupuj pojemność, którą zużyjesz, i przestań używać serum, które zbrązowiało.

Chemia

Kwas L-askorbinowy kontra pochodne: co naprawdę jest w butelce

„Witamina C” na etykiecie może oznaczać dwie zupełnie różne rzeczy. Kwas L-askorbinowy (INCI: ascorbic acid) to sama biologicznie aktywna cząsteczka. Pochodne, takie jak askorbylofosforan sodu (SAP), glukozyd askorbylu, kwas 3-O-etyloaskorbinowy i tetraheksylodecyloaskorbinian (THD), to zmodyfikowane formy, które mają dłużej przetrwać w formule. Ceną jest siła dowodów: przegląd Al-Niaimiego i Chianga z 2017 r. w Journal of Clinical and Aesthetic Dermatology opisuje kwas L-askorbinowy jako „hydrofilowy i niestabilny”, ale podaje też, że codzienne stosowanie fosforanu askorbylo-magnezowego, 6-palmitynianu askorbylu „i innych pochodnych kwasu askorbinowego nie zwiększało poziomu kwasu L-askorbinowego w skórze”.

Spośród naszych dziesięciu produktów siedem zawiera kwas L-askorbinowy, a trzy etylowaną pochodną:

ProduktFormaDeklarowane %
The Ordinary SuspensionKwas L-askorbinowy (bezwodna)23%
Revox B77 JUST Vitamin CKwas L-askorbinowy20%
SkinCeuticals C E FerulicKwas L-askorbinowy15%
Vichy LiftActiv Vitamin CKwas L-askorbinowy15%
La Roche-Posay Pure Vitamin C12Kwas L-askorbinowy12%
L'Oréal Revitalift ClinicalKwas L-askorbinowy12%
CeraVe Skin RenewingKwas L-askorbinowy10%
SVR Ampoule [C]Kwas 3-O-etyloaskorbinowy20%
Garnier Glow BoosterKwas 3-O-etyloaskorbinowyNie publikowane
Sesderma C-VitKwas 3-etyloaskorbinowyNie publikowane

Procentu pochodnej nie da się porównać jeden do jednego z procentem kwasu L-askorbinowego: to różne cząsteczki o różnej masie i różnym zapleczu badań. Gdy marka nie podaje żadnego stężenia, jedyną wskazówką jest pozycja w liście INCI, a unijne przepisy pozwalają wymieniać składniki poniżej 1% w dowolnej kolejności.

Dowody

pH, stężenie i to, co naprawdę potwierdza literatura

Postanowiliśmy cytować wyłącznie recenzowane prace, które udało nam się otworzyć w całości podczas badań. Kilka stron PubMed i PMC zamiast artykułu wyświetliło weryfikację, dlatego ta sekcja opiera się na jednym przeglądzie, który mogliśmy przeczytać: Al-Niaimi F, Chiang NYZ. „Topical Vitamin C and the Skin: Mechanisms of Action and Clinical Applications”. J Clin Aesthet Dermatol, 2017 (PMC5605218).

Dla kupujących ważne są z niego trzy punkty:

  • pH. Przegląd stwierdza, że obniżenie pH kwasu L-askorbinowego poniżej 3,5 poprawia zarówno jego stabilność, jak i przenikalność, ponieważ cząsteczka staje się nienaładowana. Żaden z dziesięciu produktów nie publikuje swojego pH.
  • Stężenie. Według przeglądu produkt potrzebuje ponad 8% witaminy C, by mieć znaczenie biologiczne, optymalny zakres to 10–20%, a wyższe stężenia mogą powodować pewne podrażnienia. Wszystkie siedem serów z kwasem L-askorbinowym deklaruje co najmniej 10%; 23% w The Ordinary wykracza poza ten zakres.
  • Pochodne. Formy estryfikowane, takie jak 6-palmitynian askorbylu i fosforan askorbylo-magnezowy, są stabilne w obojętnym pH, ale w badaniach podsumowanych w przeglądzie pochodne nie podnosiły poziomu kwasu L-askorbinowego w skórze.

Czego to nie mówi: żadne z tych ustaleń nie dotyczy konkretnych produktów z rankingu. Przegląd omawia formuły ogólnie. Dla poszczególnych produktów jedynymi dostępnymi dowodami są testy samych marek, omówione w sekcji o przepisach. Podczas badań nie znaleźliśmy niezależnego testu laboratoryjnego (np. Stiftung Warentest czy Which?) tych dziesięciu serów.

Opakowanie i utlenianie

Dlaczego sera z witaminą C brązowieją i co pomaga

Kwas L-askorbinowy utlenia się pod wpływem wody, powietrza, światła i jonów metali; w praktyce widocznym znakiem jest przejrzyste serum, które żółknie, a potem brązowieje. Twórcy formuł walczą z tym na cztery sposoby, a dziesięć produktów z rankingu łączy je w różny sposób.

  • Usunięcie wody. Zawiesina The Ordinary nie ma wody w liście INCI; witamina pozostaje nierozpuszczona, dopóki nie trafi na skórę.
  • Przeciwutleniacze towarzyszące. SkinCeuticals podaje 1% alfa-tokoferolu i 0,5% kwasu ferulowego obok 15% kwasu L-askorbinowego; przegląd Al-Niaimiego i Chianga wymienia kwas ferulowy jako stabilizator w formułach SkinCeuticals. Vichy, La Roche-Posay, L'Oréal Paris i CeraVe mają witaminę E bez podanego stężenia. Revox B77 i The Ordinary nie mają jej wcale.
  • Chelatory. Etylenodiaminobursztynian trisodowy (La Roche-Posay) i EDTA disodowe (CeraVe, Revox B77) wiążą jony metali przyspieszające utlenianie.
  • Opakowanie. SkinCeuticals i Garnier podają szklane butelki z pipetą. Niewiele marek informuje, czy szkło jest barwione i czy stosują opakowania airless.

Unijne prawo daje na opakowaniu jedno przydatne narzędzie. Zgodnie z art. 19 ust. 1 lit. c rozporządzenia (WE) nr 1223/2009 produkty o minimalnej trwałości powyżej 30 miesięcy muszą podawać okres przydatności po otwarciu (symbol otwartego słoiczka). Produkty krócej trwałe muszą mieć datę „najlepiej zużyć przed”. Ponieważ żadna z marek nie publikuje danych o stabilności, praktyczna rada jest prosta: kupuj najmniejszą pojemność, którą zużyjesz, zamykaj butelkę od razu, przechowuj ją z dala od ciepła i światła i przestań jej używać, jeśli wyraźnie ściemniała.

Przepisy

Unijne przepisy o kosmetykach i co musi udowodnić deklaracja

Sera z witaminą C są kosmetykami w rozumieniu rozporządzenia (WE) nr 1223/2009, które definiuje kosmetyk jako produkt przeznaczony do zewnętrznych części ciała, stosowany „wyłącznie lub głównie” w celu ich oczyszczania, perfumowania, zmiany wyglądu, ochrony lub utrzymywania w dobrym stanie. Z tej definicji wynika, że żadna marka nie może deklarować leczenia schorzeń, i dlatego ten ranking nie omawia zastosowań medycznych.

Art. 19 ust. 1 lit. g wymaga listy składników w malejącej kolejności masy, przy czym składniki poniżej 1% mogą być wymienione w dowolnej kolejności. Art. 20 ust. 1 zakazuje tekstów i obrazów sugerujących cechy lub funkcje, których produkt nie ma. Art. 11 wymaga, by osoba odpowiedzialna prowadziła dokumentację produktu, w tym dowody deklarowanego działania.

Rozporządzenie Komisji (UE) nr 655/2013 dodaje sześć wspólnych kryteriów dla deklaracji: zgodność z prawem, prawdziwość, poparcie dowodami, uczciwość, rzetelność i świadome podejmowanie decyzji. Dwa z nich warto znać:

  • Prawdziwość: „jeżeli na produkcie zadeklarowano, że zawiera on określony składnik, składnik ten musi być celowo obecny”, a właściwości składnika nie mogą być przypisywane gotowemu produktowi, jeśli on ich nie ma.
  • Poparcie dowodami: deklaracje muszą być poparte „odpowiednimi i weryfikowalnymi dowodami”, a badania muszą dotyczyć produktu i deklarowanej korzyści oraz opierać się na metodologii „ważnej, wiarygodnej i powtarzalnej”.

Kluczowe słowo to „weryfikowalne”: dowody muszą istnieć w dokumentacji produktu, nie na stronie internetowej. Gdy więc La Roche-Posay podaje 63 osoby przez 56 dni, a Vichy 40 kobiet przez trzy miesiące, są to streszczenia wewnętrznych dokumentów. Są bardziej przejrzyste niż procenty SkinCeuticals bez liczby uczestników czy „w 3 dni” Garniera, ale żadne z nich nie jest opublikowanym, recenzowanym badaniem.

Marketing bez tajemnic

Czysta, zoptymalizowana, kliniczna: co znaczą etykiety w praktyce

  • „Czysta witamina C” zwykle oznacza kwas L-askorbinowy (INCI: ascorbic acid). Sprawdź, czy ascorbic acid stoi wysoko w liście INCI – w pięciu z siedmiu „czystych” produktów jest drugi, zaraz po wodzie; w bezwodnej formule The Ordinary jest pierwszy, a SkinCeuticals nie pokazał pełnej listy INCI na stronie, którą czytaliśmy.
  • „Zoptymalizowana” lub „stabilizowana” witamina C oznacza pochodną. „Zoptymalizowana” witamina C w SVR to kwas 3-O-etyloaskorbinowy. Stabilna – tak; równoważna kwasowi L-askorbinowemu – nie.
  • „Clinical” w nazwie produktu to element marki. Karta Revitalift Clinical od L'Oréal, którą czytaliśmy, nie przywołuje żadnego badania z liczbą uczestników.
  • „92% kobiet zauważyło…” to wynik badania percepcji konsumenckiej: uczestników pytano, co widzą. Jest to dopuszczalne w świetle rozporządzenia 655/2013, jeśli metoda jest rzetelna, ale nie jest to pomiar instrumentalny ani badanie kontrolowane.
  • Łączny procent, taki jak „4% niacynamidu, witaminy C, kwasu salicylowego i Melasylu” u Garniera, nic nie mówi o dawce witaminy C.

Cena za 30 ml na podstawie znalezionych cen:

ProduktPojemnośćCenaZa 30 ml
Revox B77 JUST Vitamin C 20%30 ml6,10 €6,10 €
The Ordinary Suspension 23%30 ml9,30 €9,30 €
Garnier Glow Booster30 ml11,50 €11,50 €
L'Oréal Revitalift Clinical30 ml17,90 €17,90 €
SVR Ampoule [C]30 ml22,50 €22,50 €
CeraVe Skin Renewing30 ml25,50 €25,50 €
La Roche-Posay C1230 ml50,50 €50,50 €
Sesderma C-Vit30 ml50,50 €50,50 €
Vichy LiftActiv Vitamin C20 ml38,90 €58,35 €
SkinCeuticals C E Ferulic30 ml184,00 €184,00 €

Metodologia

Jak powstaje ta ocena

Ocena to średnia czterech składowych — każda waży tyle samo i każda opiera się na wskazanym źródle. Pełną procedurę opisuje metodologia.

  1. 01Skład i specyfikacja

    Deklarowany skład i specyfikacja: substancje aktywne i ich stężenia, klasy energetyczne, normy, parametry techniczne — oraz to, o czym producent nie mówi.

  2. 02Dowody i badania

    Weryfikacja deklaracji producenta w źródłach zewnętrznych: raporty laboratoryjne, testy branżowe, karty charakterystyki, certyfikaty i decyzje organów nadzoru.

  3. 03Opinie użytkowników

    Analiza zweryfikowanych opinii pisanych po dłuższym używaniu, wraz z powtarzającymi się zgłoszeniami usterek danego modelu lub serii.

  4. 04Koszt i wartość

    Cena zestawiona z tym, co produkt faktycznie daje, oraz koszty ponoszone później — materiały eksploatacyjne, energia, serwis, abonamenty — w okresie typowym dla kategorii.

FAQ

Najczęstsze pytania

Czym różni się kwas L-askorbinowy od pochodnych witaminy C?

Kwas L-askorbinowy to aktywna forma witaminy C; w wodzie jest niestabilny. Pochodne, takie jak askorbylofosforan sodu, glukozyd askorbylu, kwas 3-O-etyloaskorbinowy i tetraheksylodecyloaskorbinian, są stabilniejsze, ale cytowany przez nas przegląd z 2017 r. podaje, że pochodne nie podnosiły poziomu kwasu L-askorbinowego w skórze.

Jakie stężenie witaminy C powinno mieć serum?

Przegląd Al-Niaimiego i Chianga z 2017 r. stwierdza, że do uzyskania znaczenia biologicznego potrzeba ponad 8%, za optymalny uznaje zakres 10–20% i zauważa, że wyższe stężenia mogą powodować pewne podrażnienia.

Dlaczego pH ma znaczenie w serach z witaminą C?

Według tego samego przeglądu obniżenie pH kwasu L-askorbinowego poniżej 3,5 poprawia jego stabilność i zdolność przenikania. Żaden z dziesięciu produktów w rankingu nie publikuje swojego pH.

Moje serum z witaminą C zbrązowiało. Czy nadal nadaje się do użytku?

Brązowienie to widoczny znak utleniania kwasu L-askorbinowego. Żadna z marek nie publikuje, ile aktywności traci się wraz ze zmianą koloru. Sprawdź symbol okresu przydatności po otwarciu lub datę minimalnej trwałości wymagane przez rozporządzenie (WE) nr 1223/2009 i wymień produkt, który wyraźnie ściemniał.

Czy witamina E lub kwas ferulowy coś zmieniają?

Dodaje się je jako przeciwutleniacze wspomagające. SkinCeuticals jest jedyną marką w rankingu, która podaje ich ilość (1% alfa-tokoferolu, 0,5% kwasu ferulowego); cytowany przegląd wymienia kwas ferulowy jako stabilizator w jej formułach.

Czy deklaracje typu „92% kobiet zauważyło gładszą skórę” są wiarygodne?

To samoocena z testów prowadzonych przez marki. Zgodnie z rozporządzeniem (UE) 655/2013 takie deklaracje muszą być poparte odpowiednimi i weryfikowalnymi dowodami, ale protokoły nie są publikowane, więc nie są równoważne recenzowanym badaniom.

Czy najdroższe serum z witaminą C jest najlepsze?

Nie według opublikowanych danych. SkinCeuticals C E Ferulic najpełniej ujawnia skład, ale serum z 12% kwasu L-askorbinowego od L'Oréal Paris kosztuje 17,90 €, a kilka tańszych produktów deklaruje 15–23% kwasu L-askorbinowego.

Czy testowaliście te sera na skórze?

Nie. Ranking to analiza źródeł oparta na stronach producentów, kartach produktów dużego unijnego sprzedawcy, unijnym prawodawstwie i jednym recenzowanym przeglądzie. Nie znaleźliśmy niezależnego testu laboratoryjnego tych konkretnych produktów.

Źródła

Dokumenty i normy

  1. 1. SkinCeuticals C E Ferulic (SkinCeuticals.de) — https://www.skinceuticals.de/hautpflege/kategorien/antioxidantien/c-e-ferulic%C2%AE/S17.html
  2. 2. SkinCeuticals.de sitemap — https://www.skinceuticals.de/sitemap_0.xml
  3. 3. La Roche-Posay Pure Vitamin C12 Serum (LaRochePosay.de) — https://www.larocheposay.de/pure-vitamin-c/pure-vitamin-c12-serum
  4. 4. Vichy LiftActiv Vitamin C Serum (Vichy.de) — https://www.vichy.de/alle-produkte/hautpflege/gesichtsseren/anti-aging/liftactiv-vitamin-c-serum
  5. 5. CeraVe Skin Renewing Vitamin C Serum (CeraVe.de) — https://www.cerave.de/hautpflege/gesichtspflege/skin-renewing-vitamin-c-serum
  6. 6. Garnier Vitamin C+ Glow Booster Serum (Garnier.de) — https://www.garnier.de/gesichtspflege/gesichtspflege-marken/vitamin-c-routine/glow-booster-serum
  7. 7. Garnier: Vitamin C Serum guide (Garnier.de) — https://www.garnier.de/gesichtspflege/gesicht-pflegen/vitamin-c-serum
  8. 8. Notino.de search: vitamin C serum — https://www.notino.de/search.asp?exps=vitamin%20c%20serum
  9. 9. Notino.de: L'Oréal Paris Revitalift Clinical vitamin C serum — https://www.notino.de/loreal-paris/revitalift-clinical-gesichtsserum-mit-vitamin-c/p-16280563/
  10. 10. Notino.de: The Ordinary Vitamin C Suspension 23% + HA Spheres 2% — https://www.notino.de/the-ordinary/vitamin-c-suspension-23-ha-spheres-2-aufhellende-crem-mit-vitamin-c/p-16168477/
  11. 11. Notino.de: CeraVe Skin Renewing Vitamin C Serum — https://www.notino.de/cerave/skin-renewing-vitamin-c-serum-aufhellendes-serum-mit-vitamin-c-regeneriert-die-hautbarriere/p-16332876/
  12. 12. Notino.de: Garnier Vitamin C serum — https://www.notino.de/garnier/skin-naturals-vitamin-c-super-glow-serum-aufhellendes-serum-mit-vitamin-c/p-16281126/
  13. 13. Notino.de: Vichy LiftActiv Supreme vitamin C serum — https://www.notino.de/vichy/liftactiv-supreme-aufhellendes-gesichtsserum-mit-vitamin-c/p-16122648/
  14. 14. Notino.de: La Roche-Posay Pure Vitamin C12 — https://www.notino.de/la-roche-posay/pure-vitamin-c12-aufhellendes-serum-mit-vitamin-c-gegen-falten/p-16269149/
  15. 15. Notino.de: Revox B77 JUST Vitamin C 20% — https://www.notino.de/revox-b77/just-vitamin-c-20-antioxidationsserum-mit-vitamin-c/p-16246303/
  16. 16. Notino.de: SVR Ampoule [C] Anti-ox — https://www.notino.de/svr/ampoule-anti-ox-antioxidationsserum-mit-vitamin-c/p-16249841/
  17. 17. Notino.de: Sesderma C-Vit Liposomal Serum — https://www.notino.de/sesderma/c-vit-aufhellendes-serum-feuchtigkeit-spendend/p-513683/
  18. 18. Al-Niaimi F, Chiang NYZ. Topical Vitamin C and the Skin: Mechanisms of Action and Clinical Applications. J Clin Aesthet Dermatol 2017 (PMC5605218) — https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC5605218/
  19. 19. Regulation (EC) No 1223/2009 on cosmetic products (EUR-Lex) — https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/HTML/?uri=CELEX:32009R1223
  20. 20. Commission Regulation (EU) No 655/2013, common criteria for cosmetic claims (EUR-Lex) — https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/HTML/?uri=CELEX:32013R0655

Zasady

Producent deklaruje.
My sprawdzamy, co mówią dowody.

Każdy ranking powstaje według tego samego protokołu: analiza składu i specyfikacji, weryfikacja deklaracji w dostępnych badaniach, przegląd zweryfikowanych opinii właścicieli i ocena ceny wobec tego, co produkt faktycznie daje.

Bez treści sponsorowanych · bez płatnych miejsc w rankingu