2Miejsce 02 z 8 · Najlepsze serum z retinolem

Medik8 Medik8 Crystal Retinal 6

Retinaldehyd zamknięty w cyklodekstrynie w formule zbudowanej pod kątem stabilności — antyoksydanty, czynnik chelatujący i dwutlenek tytanu jako środek matujący przejrzystość. Pięciostopniowa drabinka stężeń pozwala porządnie zbudować tolerancję.

Medik8 Medik8 Crystal Retinal 6 — zdjęcie produktu 8.3wynik BPR
dobry
  1. 276 złCena
  2. Retinaldehyde 0.06% — not covered by the EU capForma retinoidu i deklarowane stężenie
  3. 2 z 8w kategorii Najlepsze serum z retinolem
  4. 8.3wynik BPR 0–10

Recenzja

Czym jest ten produkt

Tekst powstał po analizie, na podstawie tych samych źródeł co ocena: dokumentacji producenta, dostępnych badań i zweryfikowanych opinii właścicieli.

To najstaranniej skomponowany produkt w rankingu, a pieniądze idą tu w formułę, a nie w stężenie.

Substancją czynną jest retinaldehyd w stężeniu 0,06%, zamknięty w tym, co Medik8 opisuje jako krystaliczny system cyklodekstrynowy działający jako „mechanizm stopniowego uwalniania, a zarazem stabilizator". Retinal nie należy do trzech substancji ograniczonych rozporządzeniem (UE) 2024/996, więc limit 0,3% tego produktu nie dotyczy — a Medik8 mówi wprost, że traktuje to jako swoją strategię zgodności: wycofał dwa z sześciu unijnych produktów z retinolem i przekierował klientów do retinaldehydu.

Formuła wspierająca jest wyjątkowo skrupulatna w ochronie substancji czynnej. Skwalan i hialuronian sodu w bazie, octan tokoferylu, kwas etyloaskorbinowy i askorbinian tetraheksylodecylu jako antyoksydanty, BHT, wersenian disodu jako czynnik chelatujący i — co istotne — dwutlenek tytanu jako środek matujący przejrzystość, chroniący retinoid przed światłem poprzez samą formułę, a nie wyłącznie przez butelkę.

Drabinka stężeń to praktyczna przewaga. Crystal Retinal występuje w wariantach 1 (0,01%), 3 (0,03%), 6 (0,06%), 10 (0,1%) i 20 (0,2%). Retynizacja — faza podrażnienia przy rozpoczynaniu kuracji retinoidem — jest głównym powodem, dla którego ludzie porzucają te produkty, a pięciostopniowa drabinka pozwala wspinać się we własnym tempie, zamiast przeskakiwać od zera do mocnego preparatu.

Dwa uczciwe zastrzeżenia. Baza dowodowa Medik8 obejmuje opublikowane, recenzowane badania nad retinaldehydem, w tym badanie z udziałem 229 pacjentów, ale firma sama deklaruje brak niezależnej weryfikacji laboratoryjnej przez podmiot trzeci i nie opublikowano danych klinicznych dotyczących samego Crystal Retinal. A powtarzane wszędzie twierdzenie „11 razy szybciej niż retinol" pojawia się na konsumenckiej stronie Medik8 zupełnie bez przypisu; na stronie technicznej firma odsyła do pracy Siegenthaler i wsp. z 1990 roku, będącej pomiarem kinetyki enzymatycznej in vitro.

Zwróć uwagę, że ta formuła zawiera pochodne askorbinianu w tej samej butelce co retinoid — bezpośrednie, komercyjne zaprzeczenie zasady „nigdy nie łącz retinolu z witaminą C".

Dane techniczne

Specyfikacja

Wartości z dokumentacji producenta, sprawdzone w dostępnych źródłach zewnętrznych. Czego nie udało się potwierdzić, oznaczamy jako deklarację.

Retinoid form
Retinaldehyde (retinal)
Stated concentration
0.06%
Covered by EU 0.3% cap
No
Encapsulated
Yes - cyclodextrin, time-release and stability
Key supporting ingredients
Squalane, sodium hyaluronate, tocopheryl acetate, ethyl ascorbic acid, tetrahexyldecyl ascorbate
Stability system
BHT, disodium EDTA, titanium dioxide opacifier
Size
30 ml
Price per ml
approx. EUR 2.16 (RRP EUR 3.28)
Strength ladder
CR1 0.01%, CR3 0.03%, CR6 0.06%, CR10 0.1%, CR20 0.2%
Independent verification
None, per the brand
Forma retinoidu
Retinaldehyd (retinal)
Deklarowane stężenie
0,06%
Objęty unijnym limitem 0,3%
Nie
Enkapsulacja
Tak — cyklodekstryna, stopniowe uwalnianie i stabilność
Kluczowe składniki wspierające
Skwalan, hialuronian sodu, octan tokoferylu, kwas etyloaskorbinowy, askorbinian tetraheksylodecylu
System stabilizujący
BHT, wersenian disodu, dwutlenek tytanu jako środek matujący
Pojemność
30 ml
Cena za mililitr
ok. 9,20 zł (cena sugerowana 14 zł)
Drabinka stężeń
CR1 0,01%, CR3 0,03%, CR6 0,06%, CR10 0,1%, CR20 0,2%
Niezależna weryfikacja
Brak, według marki

Oceny składowe

Skąd bierze się
ta ocena.

Cztery składowe o równej wadze, każda w skali 0–10 i każda oparta na wskazanym źródle. Ocena ogólna to ich średnia — pełną procedurę opisuje metodologia.

  1. Skład i specyfikacja9.4

    Deklarowany skład i specyfikacja: substancje aktywne i ich stężenia, klasy energetyczne, normy, parametry techniczne — oraz to, o czym producent nie mówi.

  2. Dowody i badania8.2

    Weryfikacja deklaracji producenta w źródłach zewnętrznych: raporty laboratoryjne, testy branżowe, karty charakterystyki, certyfikaty i decyzje organów nadzoru.

  3. Opinie użytkowników9.2

    Analiza zweryfikowanych opinii pisanych po dłuższym używaniu, wraz z powtarzającymi się zgłoszeniami usterek danego modelu lub serii.

  4. Koszt i wartość6.4

    Cena zestawiona z tym, co produkt faktycznie daje, oraz koszty ponoszone później — materiały eksploatacyjne, energia, serwis, abonamenty — w okresie typowym dla kategorii.

Ocena ogólna = średnia czterech ocen składowychPróg istotności: ±0,15 pkt

Co nam się podobało

  • Retinaldehyd — nieobjęty unijnym limitem 0,3%
  • Enkapsulacja w cyklodekstrynie dla stopniowego uwalniania i stabilności
  • Dwutlenek tytanu jako środek matujący chroni substancję czynną przed światłem
  • Pełny system antyoksydacyjny i chelatujący: octan tokoferylu, BHT, wersenian disodu
  • Pięciostopniowa drabinka stężeń (0,01% do 0,2%) do budowania tolerancji
  • Medik8 opublikował recenzowane badania nad retinaldehydem

Warto wiedzieć

  • 276 zł za 30 ml — 9,20 zł za mililitr, jeden z najdroższych tutaj
  • Brak niezależnej weryfikacji laboratoryjnej, według deklaracji samej marki
  • Brak opublikowanych danych klinicznych dotyczących samego Crystal Retinal
  • Twierdzenie o 11-krotnej sile pojawia się bez przypisu na stronie konsumenckiej
  • Cena sugerowana 420 zł sprawia, że realna cena bardzo różni się między sklepami
8.3 Dobry Miejsce 02 z 8 · Najlepsze serum z retinolem

Porównanie

Jak wypada
na tle kategorii

Wszystkie wartości pochodzą z tej samej analizy i są porównywalne wyłącznie w kategorii Najlepsze serum z retinolem.

Porównanie z liderami kategorii
ProduktWynikForma retinoidu i deklarowane stężenieCena
Geek & Gorgeous A-Game 10Najwyższy wynik 8.8Retinaldehyde 0.1% — not covered by the EU cap 80 zł
Medik8 Crystal Retinal 6Ten produkt 8.3Retinaldehyde 0.06% — not covered by the EU cap 276 zł
Średnia kategoriiprzeanalizowanych produktów: 8 7.9——

FAQ

Najczęstsze pytania

Czy 0,06% retinalu jest słabsze niż 0,5% retinolu?

Niekoniecznie, a uczciwa odpowiedź brzmi: nie da się podać czystego przelicznika. Retinaldehyd przekształca się w kwas retinowy w jednym kroku, podczas gdy retinol potrzebuje dwóch, a badanie enzymatyczne in vitro z 1990 roku zmierzyło konwersję retinalu na poziomie 51,6 wobec 4,49 pmol na godzinę na mg białka dla retinolu. Ale to tempo metaboliczne w oznaczeniu komórkowym, a nie porównanie efektów klinicznych. Traktuj retinal jako zauważalnie silniejszy w przeliczeniu na jednostkę niż retinol, bez przypisywania mu konkretnego mnożnika.

Od jakiego stężenia zacząć?

Od najniższego, jakie znajdziesz, zgodnie z zaleceniem American Academy of Dermatology: używaj najmniej intensywnej dostępnej formuły, na początek co drugą noc, i zwiększaj częstotliwość w miarę tolerancji. Sens pięciostopniowej drabinki polega na tym, że nie musisz zgadywać. Zwróć uwagę, że AAD osobno ostrzega, iż przy ciemniejszych fototypach podrażnienie retinoidowe może wywołać pozapalne przebarwienia, co jest powodem, by wspinać się powoli, a nie szybko.

Zasady

Producent deklaruje.
My sprawdzamy, co mówią dowody.

Każdy ranking powstaje według tego samego protokołu: analiza składu i specyfikacji, weryfikacja deklaracji w dostępnych badaniach, przegląd zweryfikowanych opinii właścicieli i ocena ceny wobec tego, co produkt faktycznie daje.

Bez treści sponsorowanych · bez płatnych miejsc w rankingu