AGDAnaliza 120

Najlepsze zmywarki 60 cm

Zmywarka 60 cm to sprzęt, w którym etykieta energetyczna UE naprawdę działa. Inaczej niż przy oponach czy telewizorach, liczby są tu konkretne, zgłoszone prawnie i faktycznie różnicujące: opisane niżej maszyny mieszczą się w przedziale od 49 do 84 kWh na 100 cykli i od 8,4 do 10,5 litra na cykl. Te różnice są realne i kumulują się przez dekadę.

Czego etykieta nie pokazuje, to cena. W tym rankingu Beko za 1490 zł ma klasę B, a AEG za 2900 zł klasę D, zużywając o 30% więcej prądu i o 25% więcej wody. Siemens za 3370 zł z najmocniej reklamowaną technologią suszenia na rynku ma klasę C, a Bosch za 2900 zł, w którym nie ma nic bardziej egzotycznego niż drzwi otwierające się same, ma klasę A. Półka cenowa marki i sztandarowa technologia nie przekładają się na etykietę.

O większości zakupów decydują trzy rzeczy, a tylko jedna z nich pojawia się w reklamach:

  • Program eco to jedyna regulowana wartość. Z założenia trwa od trzech do pięciu godzin, bo zastępuje temperaturę czasem. Which? zmierzył, że program szybki zużywa o 18% więcej wody i kosztuje rocznie o 42% więcej niż eco — a przy tym gorzej myje i gorzej suszy.
  • Wysokość cokołu decyduje o tym, które zmywarki da się zabudować. Listwa wyższa niż 9 cm całkowicie wyklucza montaż na zawiasie stałym. Sprawdza się to miarką i prawie nigdy nie wspomina w testach.
  • Szuflada na sztućce to funkcja warta dopłaty. Uwalnia duży fragment dolnego kosza. Znaczy więcej niż jakakolwiek technologia suszenia.

Ceny to najniższe oferty niemieckie i austriackie znalezione we wrześniu 2026 i zmieniają się nieustannie — sprawdź je przed zakupem.

Nota metodyczna

Na czym opiera się ten ranking. Klasa energetyczna, kWh na 100 cykli, litry na cykl, głośność w dB(A) i klasa hałasu pochodzą z kart informacyjnych EPREL poszczególnych modeli albo z oficjalnych kart produktu producentów — czyli z danych, które dostawca musi zgłosić, zanim model trafi do sprzedaży w UE. Tam, gdzie oferty sklepów różniły się od EPREL, użyliśmy EPREL. Wyniki testów pochodzą z numerów 2 i 3 ETM Testmagazin z 2026 roku, z testu KONSUMENT/VKI z 30 kwietnia 2026, ze Stiftung Warentest i z Which?.

Czego nie badaliśmy. Nie przeprowadziliśmy własnych testów zmywarek i nie pytaliśmy użytkowników. Ocena opinii użytkowników odzwierciedla opublikowane werdykty testowe i udokumentowane kategorie usterek, a nie badanie ankietowe.

Koszty eksploatacji to nasze własne wyliczenie, a nie dane opublikowane. Zakładamy średnią unijną cenę prądu dla gospodarstw domowych 1,24 zł/kWh (Eurostat, II poł. 2025), 280 cykli rocznie i poglądową łączną stawkę za wodę i ścieki 17,10 zł/m³. Ceny wody w Europie wahają się od około 1,70 zł/m³ w Mediolanie do 23,50 zł/m³ w Oslo, a prądu od 0,46 zł/kWh na Węgrzech do 1,73 zł/kWh w Irlandii — podstaw własne stawki.

Znane luki. Stiftung Warentest, KONSUMENT i Which? publikują pojedyncze oceny za paywallem; tam, gdzie dało się potwierdzić tylko zwycięzcę lub ogólny wniosek, piszemy o tym wprost i nie cytujemy liczb, których nie udało się potwierdzić. Kilka serwisów agregujących przypisuje Stiftung Warentest oceny, których nie dało się zweryfikować w test.de — te pominęliśmy. Przeskalowana etykieta UE nie zawiera żadnej klasy skuteczności suszenia — każda „klasa suszenia A" w opisie sklepowym to albo etykieta sprzed 2021 roku, albo własna skala producenta.

AEG 9000 GI9210X2TF — produkt z najwyższym wynikiem 9.1wynik BPR
Nasz wybór AEG 9000 GI9210X2TF

Kluczowy parametr

Zużycie energii, kWh na 100 cykli eco

Główna liczba z przeskalowanej etykiety energetycznej UE, wzięta z rejestracji EPREL danego modelu lub z karty produktu producenta. Opisuje 100 uruchomień programu eco przy pełnym załadunku — czyli najlepszy możliwy przypadek. Każdy inny program zużywa więcej. Im mniej, tym lepiej; obecne zmywarki 60 cm mieszczą się w przedziale od 49 do 84 kWh.

Jak oceniamy ↗

Opublikowano:
Zaktualizowano:
8przeanalizowanych produktów
Analiza danych, wrzesień 2026zakres analizy
€0przychodu od producentów
  1. Najwyższy wynik

    AEG AEG 9000 GI9210X2TF

    • 49 kWh/100 cycles — class AZużycie energii, kWh na 100 cykli eco
    • 3 625 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Jedyna maszyna tutaj osiągająca klasę hałasu A przy 37 dB i najoszczędniejsza: 49 kWh i 8,4 litra. Testsieger ETM Testmagazin z wynikiem 95,1%. Kompromisem jest cykl eco trwający 5 godzin 10 minut.

    • Zwycięzca rankingu
    • Najoszczędniejsza
    • Najcichsza
    • Klasa hałasu A
    • Zwycięzca testu
    • Mocne strony
    • 49 kWh/100 cykli — najoszczędniejsza maszyna w tym rankingu
    • 37 dB(A), klasa hałasu A — prawie nic innego na rynku tego nie osiąga
    • 8,4 litra na cykl, najlepszy wynik ex aequo
    • Testsieger ETM Testmagazin 2026, 95,1% sehr gut
    • Szuflada na sztućce i regulowany górny kosz QuickLift
    • Suszenie AirDry z automatycznym otwieraniem drzwi, bez części do awarii
    • Słabe strony
    • Cykl eco 5 h 10 min — najdłuższy tutaj
    • Brak osobnego programu dosuszania (jedyny zarzut ETM)
    • Wyłącznik pływakowy zamiast pełnego systemu AquaStop z zaworem
    • Nieobliczalne ceny detaliczne — jedna oferta na marketplace przekraczała 9000 zł
    • AEG nie podaje maksymalnej twardości obsługiwanej przez zmiękczacz

    9.1 / 10bardzo dobry

  2. Bosch Bosch Serie 6 SMD6ECX12E

    • 54 kWh/100 cycles — class AZużycie energii, kWh na 100 cykli eco
    • 2 899 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Klasa A przy 54 kWh bez żadnego zeolitu — wystarczą automatycznie uchylane drzwi. Zwycięzca testu ex aequo w KONSUMENT/VKI 2026 i o 535 zł taniej niż Bosch Serie 8 przy tych samych liczbach z etykiety.

    • Najlepsza wartość w klasie A
    • Zwycięzca testu
    • Zeolit zbędny
    • AquaStop
    • Home Connect
    • Mocne strony
    • Klasa A przy 54 kWh bez zeolitu — te same liczby co maszyny o 535 zł droższe
    • Zwycięzca testu ex aequo, KONSUMENT/VKI kwiecień 2026, kategoria 60 cm w pełni zintegrowanych
    • AquaStop z dożywotnią gwarancją Boscha od szkód wodnych
    • Szuflada na sztućce VarioSchublade i składane kolce VarioFlex
    • 8 programów, automatyczne dozowanie detergentu, Home Connect
    • 42 dB(A) — o 2 dB ciszej niż Serie 4
    • Słabe strony
    • Cykl eco 4 h 30 min
    • Klasa hałasu B, a nie A, mimo wyniku 42 dB
    • O 990 zł drożej niż Serie 4 przy oszczędności około 38 zł rocznie na eksploatacji
    • Zawias rozkładany do wysokich korpusów to opcja dodatkowa, nie ma go w zestawie
    • Szeroko cytowanej oceny Stiftung Warentest nie dało się zweryfikować

    9.1 / 10bardzo dobry

  3. Najlepsza wartość

    Bosch Bosch Serie 4 SMV4EVX08E

    • 65 kWh/100 cycles — class BZużycie energii, kWh na 100 cykli eco
    • 1 913 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Punkt przegięcia rynku. Za 420 zł więcej niż najtańsza maszyna tutaj dostajesz szufladę na sztućce, AquaStop z dożywotnią gwarancją, suszenie z automatycznym otwieraniem drzwi i Home Connect, przy tej samej klasie energetycznej.

    • Najlepsza wartość
    • AquaStop
    • Szuflada na sztućce
    • Home Connect
    • Poniżej 2100 zł
    • Mocne strony
    • Najlepsze wyposażenie za złotówkę w tym rankingu, za 1910 zł
    • Szuflada na sztućce VarioSchublade w tej cenie
    • AquaStop z dożywotnią gwarancją Boscha od szkód wodnych
    • Efficient Dry, automatycznie uchylane drzwi z wymiennikiem ciepła
    • Home Connect — przydatny do przesuwania cykli na tańszą taryfę
    • 9,0 litra na cykl i cykl eco 3 h 55 min
    • Słabe strony
    • 44 dB(A) — najgłośniejsza maszyna tutaj ex aequo
    • Tylko 6 programów
    • Klasa B, mniej więcej 38 zł rocznie drożej w eksploatacji niż klasa A
    • Zawias rozkładany do wysokich korpusów sprzedawany osobno
    • Zmiękczacz o zakresie tylko do 50 °dH — sprawdź lokalną twardość wody

    8.7 / 10dobry

  4. Bosch Bosch Serie 8 SMD8TCX04E

    • 54 kWh/100 cycles — class AZużycie energii, kWh na 100 cykli eco
    • 3 433 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Flagowiec Boscha, z zeolitem i automatycznym otwieraniem drzwi jednocześnie, projekcją TimeLight na podłodze i panelem dotykowym. ETM dał 93,4% sehr gut — za AEG, który kosztuje 190 zł więcej i jest oszczędniejszy.

    • Flagowiec
    • Zeolit
    • TimeLight
    • Pełne wyposażenie
    • Klasa A
    • Mocne strony
    • ETM Testmagazin 93,4% sehr gut w czterotygodniowym teście na 100 cykli
    • Klasa A przy 54 kWh
    • Zeolitowy Perfect Dry i Efficient Dry z automatycznie uchylanymi drzwiami naraz
    • TimeLight rzuca na podłogę odliczanie, a nie sam punkt
    • Szuflada na sztućce VarioSchublade Pro, panel dotykowy, 8 programów
    • AquaStop z dożywotnią gwarancją od szkód wodnych, Home Connect
    • Słabe strony
    • O 535 zł drożej niż Serie 6 przy tej samej klasie, tych samych kWh i większym zużyciu wody
    • 9,5 litra na cykl — gorzej niż 9,0 w Serie 6
    • Cykl eco 4 h 55 min
    • ETM stwierdził zużycie zauważalnie wyższe niż w AEG poza programem eco
    • Zeolit ma udokumentowany tryb awarii w dłuższym okresie, naprawa około 1500 zł
    • AEG bije go na każdym parametrze etykiety za 190 zł więcej

    8.5 / 10dobry

  5. Miele Miele G 7260 SCVi

    • 54 kWh/100 cycles — class AZużycie energii, kWh na 100 cykli eco
    • 5 077 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Klasa A przy 54 kWh, 8,4 litra na cykl i program eco na 3 godziny 50 minut — najlepsze połączenie oszczędności i szybkości tutaj. W tle opublikowane przez Miele testy trwałości na 20 lat.

    • Premium
    • Trwałość
    • Twarda woda
    • Szybki cykl eco
    • Klasa A
    • Mocne strony
    • Klasa A przy 54 kWh i 8,4 litra — najlepsze połączenie oszczędności i wody tutaj
    • Cykl eco 3 h 50 min, ponad godzinę szybciej niż Bosch Serie 8
    • Zmiękczacz o zakresie do 70 °dH — naprawdę przydatny w rejonach twardej wody
    • Opublikowany przez Miele program testów trwałości: 20 lat, 5600 cykli
    • Taca na sztućce 3D MultiFlex, suszenie AutoOpen, Waterproof System w standardzie
    • Słabe strony
    • O 2180 zł drożej niż Bosch Serie 6 przy tej samej klasie i tym samym wyniku kWh
    • AEG bije ją na wszystkich trzech parametrach etykiety i kosztuje 1450 zł mniej
    • 43 dB(A), klasa hałasu B
    • Lista programów, AutoDos i wi-fi niepotwierdzone dla tego dokładnego wariantu
    • Droższy Miele G 7160 SCVi AutoDos ma klasę B — gama nie jest uporządkowana według oszczędności

    8.4 / 10dobry

  6. Miele Miele G 5310 SC Active Plus

    • 74 kWh/100 cycles — class CZużycie energii, kWh na 100 cykli eco
    • 3 501 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Opcja wolnostojąca dla kuchni bez miejsca na zabudowę i najszybszy cykl eco tutaj: 3 godziny 19 minut. Klasa C przy 74 kWh to cena tej szybkości.

    • Najlepsza wolnostojąca
    • Najszybszy cykl eco
    • Dla najemców
    • Twarda woda
    • Trwałość
    • Mocne strony
    • Jedyna maszyna wolnostojąca tutaj — front meblowy zbędny
    • Cykl eco 3 h 19 min, najszybszy w rankingu o ponad 30 minut
    • 8,4 litra na cykl, najlepszy wynik ex aequo
    • Zmiękczacz o zakresie do 70 °dH dla rejonów twardej wody
    • Opublikowane przez Miele testy trwałości: 20 lat, 5600 cykli
    • Taca 3D MultiFlex, suszenie AutoOpen, Waterproof System w standardzie
    • Słabe strony
    • Klasa C przy 74 kWh — gorzej niż Bosch Serie 4 za 1910 zł
    • Mniej więcej 64 zł rocznie drożej w eksploatacji niż maszyny klasy A tutaj
    • 44 dB(A), najgłośniejsza w rankingu ex aequo
    • Brak wi-fi w tym modelu
    • Nie udało się ustalić numeru rejestracji EPREL
    • 3500 zł to cena premium za etykietę ze środka stawki

    7.8 / 10przyzwoity

  7. Beko Beko BDIN36451

    • 64.5 kWh/100 cycles — class BZużycie energii, kWh na 100 cykli eco
    • 1 490 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Punkt odniesienia w budżecie i dowód, że tanio nie znaczy nieoszczędnie. Klasa B przy 42 dB za 1490 zł — ten sam wynik hałasu co maszyny dwa razy droższe. Bez szuflady na sztućce, bez AquaStopu, bez aplikacji.

    • Budżet
    • Najlepsza do 1700 zł
    • Cicha jak na cenę
    • Klasa B
    • Bez dodatków
    • Mocne strony
    • Klasa B za 1490 zł — lepszy wynik energetyczny niż maszyny o 430 zł droższe
    • 42 dB(A), tyle co maszyny ponad dwa razy droższe
    • Liczby potwierdzone w EPREL: EEI 37,9, wskaźnik mycia 1,130, wskaźnik suszenia 1,070
    • Czujnik zmętnienia AquaSensor i regulowany zmiękczacz wody
    • Objęta ustawowym wymogiem 10 lat części zamiennych, jak każda maszyna tutaj
    • Słabe strony
    • Brak szuflady na sztućce — klasyczny koszyk zjada miejsce w dolnym koszu
    • Ochrona przelewowa z pływakiem, a nie układ AquaStop z zaworem
    • Tylko 6 programów i brak łączności z aplikacją
    • 9,5 litra na cykl
    • Brak niezależnego wyniku testu i zweryfikowanych danych o awaryjności
    • Gwarancja tylko 24 miesiące

    7.7 / 10przyzwoity

  8. Siemens Siemens iQ500 SN65ZX49CE

    • 75 kWh/100 cycles — class CZużycie energii, kWh na 100 cykli eco
    • 3 369 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Dobrze wyposażona maszyna z zeolitem i programem Silence na 40 dB — oraz klasa C przy 75 kWh, czyli najwyższe zużycie w rankingu. Kupuj ją dla suszenia i trybu cichego, nie dla oszczędności.

    • Zeolit
    • Tryb cichy 40 dB
    • Dobrze wyposażona
    • Klasa C
    • Słaba wartość
    • Mocne strony
    • Program Silence 40 dB(A) — w tym trybie bardzo cicha
    • Suszenie zeolitowe z wymiennikiem ciepła
    • Szuflada na sztućce varioSchublade i glassZone w górnym koszu
    • aquaStop z gwarancją Siemensa od szkód wodnych
    • 8 programów i Home Connect
    • Cykl eco 3 h 55 min, krócej niż w większości maszyn klasy A
    • Słabe strony
    • Klasa C przy 75 kWh — najwyższe zużycie w tym rankingu
    • Mniej więcej 73 zł rocznie drożej w eksploatacji niż tańszy Bosch Serie 6 w klasie A
    • 9,5 litra na cykl
    • Starsza platforma — identyfikator EPREL 251044 wskazuje na wczesną rejestrację
    • Zeolit ma udokumentowany tryb awarii w dłuższym okresie, naprawa około 1500 zł
    • Własny, tańszy Siemens iQ300 SN63EX02BD ma klasę A przy 54 kWh

    7.3 / 10przyzwoity

bardzo dobry9.0 – 10wzorzec w swojej kategorii
dobry8.0 – 8.9drobne kompromisy, bezpieczny wybór
przyzwoity7.0 – 7.9solidny, ale za liderami
akceptowalny6.0 – 6.9wyraźna słabość w jednym obszarze
słabyponiżej 6.0nie trafia do rankingu

Wyniki porównywalne tylko w tej kategoriiPróg istotności: ±0,15 pkt

9.1 Nasz werdykt

AEG 9000 GI9210X2TF wygrywa na pomiarach i w jedynym bezpośrednim teście, który udało się potwierdzić. Bije każdego Boscha, Siemensa i Miele z tego zestawienia jednocześnie na wszystkich trzech parametrach etykiety — 49 kWh, 8,4 litra i 37 dB, czyli prawdziwa klasa hałasu A, której na rynku nie osiąga prawie nic innego. ETM Testmagazin przyznał jej tytuł Testsieger z wynikiem 95,1%, przed Boschem Serie 8. Ceną jest cierpliwość: 5 godzin 10 minut programu eco, najdłużej w zestawieniu.

Jeśli 3630 zł to za dużo, Bosch Serie 4 SMV4EVX08E za 1910 zł jest punktem przegięcia całego rynku. Za 420 zł więcej niż najtańsza zmywarka w zestawieniu dostajesz szufladę na sztućce, AquaStop z dożywotnią gwarancją od zalania, suszenie z automatycznym otwieraniem drzwi i Home Connect — przy tej samej klasie energetycznej.

Dwa zakupy, których należy unikać, oba drogie. AEG 6000 FSK53627P kosztuje 2900–2990 zł i ma klasę D przy 84 kWh i 10,5 litra — tyle samo co Bosch Serie 6 w klasie A, przy zużyciu o 56% większym prądu i o 17% większym wody. Bosch Serie 4 SMV4HAX48E za 2610 zł to również klasa D. Obie to modele aktualne, sprzedawane obok znacznie lepszych maszyn za podobne pieniądze.

O suszeniu zeolitowym. To prawdziwa fizyka i to działa, ale nie od tego zależy dobra klasa energetyczna — dwie najoszczędniejsze zmywarki w zestawieniu nie mają zeolitu w ogóle. Stiftung Warentest opublikował relacje użytkowników, u których układy zeolitowe po kilku latach przestawały suszyć, w tym opis wkładu wypełnionego brunatnym szlamem, z wyceną naprawy około 1500 zł. Suszenie przez automatyczne uchylenie drzwi robi to samo i nie ma się tam co zepsuć.

Etykieta

Jak działa przeskalowana etykieta energetyczna UE i dlaczego klasa A jest rzadkością

Stare przepisy o zmywarkach zastąpiły 1 marca 2021 r. dwa akty: rozporządzenie (UE) 2019/2017 o etykietowaniu energetycznym i rozporządzenie (UE) 2019/2022 o ekoprojekcie. Oznaczenia A+, A++ i A+++ zniesiono, a w ich miejsce weszła zwykła skala A–G.

Komisja uzasadniła to tym, że „coraz więcej produktów zajmowało najwyższe klasy, przez co klasy poniżej D pozostawały praktycznie puste" — klasy z plusami przestały cokolwiek mówić kupującym. Każdą przeskalowaną etykietę uruchamiano celowo z pustą klasą A, żeby zostawić miejsce na przyszły postęp.

Co pokazuje etykieta

  1. Klasę efektywności energetycznej A–G
  2. Zużycie energii na 100 cykli w kWh, w programie eco
  3. Czas trwania programu eco
  4. Zużycie wody na cykl w litrach, w programie eco
  5. Pojemność znamionową w kompletach naczyń
  6. Głośność w dB(A) oraz klasę emisji hałasu A–D

Progi klas

Klasy wyznacza wskaźnik efektywności energetycznej (EEI) z załącznika II do rozporządzenia (UE) 2019/2017:

KlasaEEI
Aponiżej 32
Bod 32 do poniżej 38
Cod 38 do poniżej 44
Dod 44 do poniżej 50
Eod 50 do poniżej 56
Fod 56 do poniżej 62
G62 i więcej

Klasa A jest rzadka z założenia, a nie przez przypadek. Pięć lat później jest osiągalna, ale wciąż stanowi cechę premium: zmywarki klasy A z tego zestawienia mieszczą się w 49–54 kWh na 100 cykli, główny nurt to 64–75, a w sprzedaży wciąż są maszyny klasy D przy 84 kWh za 2900 zł.

Klasa hałasu jest niemal bezużyteczna — czytaj liczbę dB

Nowość przeskalowanej etykiety, z załącznika II, tabela 2:

Klasa hałasudB(A)
Aponiżej 39
Bod 39 do poniżej 45
Cod 45 do poniżej 51
D51 i więcej

Klasa B to sześciodecybelowy worek obejmujący prawie cały rynek. Zmywarka 39 dB i zmywarka 44 dB są obie w klasie B, ale 44 dB jest wyraźnie głośniejsze. Siedem z ośmiu maszyn w tym rankingu to klasa B, w rozrzucie 42, 43 i 44 dB. Tylko AEG przy 37 dB osiąga klasę A. Jeśli zależy ci na ciszy, zignoruj literę i czytaj liczbę.

Klasy suszenia już nie ma

Etykieta sprzed 2021 roku zawierała osobne klasy skuteczności mycia i suszenia. Przeskalowana etykieta usunęła obie. Suszenie przetrwało wyłącznie jako wymóg ekoprojektu: wskaźnik skuteczności suszenia musi wynosić co najmniej 1,06, a liczba ta pojawia się w karcie informacyjnej EPREL, ale nigdy na etykiecie.

Każda „klasa suszenia A" widziana w opisie sklepowym to więc albo etykieta sprzed 2021 roku, albo wartość spoza UE, albo własna skala marketingowa producenta. Nie jest to aktualny parametr etykiety UE.

EPREL: baza, z której nikt nie korzysta

Każdy model sprzedawany w UE musi zostać zarejestrowany w europejskiej bazie produktów do celów etykietowania energetycznego, zanim trafi na rynek, a kod QR na każdej etykiecie prowadzi do wpisu danego modelu. Publiczny serwis pozwala wyszukiwać, porównywać i pobierać kartę produktu w dowolnym języku UE.

W karcie są liczby, których na etykiecie nie ma: wskaźnik efektywności energetycznej, wskaźnik skuteczności mycia, wskaźnik skuteczności suszenia, pobór mocy w trybie czuwania, okres gwarancji i data wprowadzenia modelu do obrotu. To najbardziej użyteczne darmowe narzędzie do sprawdzenia, czy specyfikacja sklepu jest prawdziwa — i źródło większości liczb na tej stronie.

Programy

Dlaczego eco trwa cztery godziny i ile naprawdę kosztuje program szybki

Przepisy o ekoprojekcie wymagają, żeby każda zmywarka miała program eco, i to on jest jedyną podstawą wszystkich liczb na etykiecie. Oszczędza energię, zastępując temperaturę czasem.

Około 80% prądu zużywanego przez zmywarkę idzie na podgrzanie wody. Eco grzeje słabiej — zwykle do mniej więcej 50 °C zamiast 60–70 °C — a potem trzyma naczynia w detergencie znacznie dłużej, żeby chemicznie zrekompensować niższą temperaturę, i suszy kondensacyjnie, ciepłem resztkowym albo uchylonymi drzwiami zamiast grzałką. Dlatego opisane tu maszyny potrzebują na eco od 3 godzin 19 minut do 5 godzin 10 minut.

Porównanie pomiarowe

Which? przebadał w laboratorium trzy główne typy programów:

CzasWodaKoszt roczny, 5 zmywań/tydz.MycieSuszenie
Ecook. 3 h 558,88 l£52,1379%76%
Głównyok. 2 h 3010,79 l£71,0183%82%
Szybkiok. 1 h10,46 l£73,9374%76%

Program szybki zużywa około 18% więcej wody i kosztuje rocznie około 42% więcej niż eco — a myje i suszy gorzej. W pięć lat Which? naliczył £109 przewagi eco nad programem szybkim. Program szybki to wygoda z realnym kosztem, a nie funkcja oszczędnościowa.

Stiftung Warentest mówi to samo o koszcie całego życia sprzętu: najlepsze modele zużywają w dziesięć lat o 850 zł mniej niż słabe, przy pracy wyłącznie na eco.

Konsekwencja praktyczna. Jeśli zwykle uruchamiasz program szybki albo automatyczny, klasa energetyczna, za którą zapłaciłeś, jest w dużej mierze teoretyczna — etykieta mierzy wyłącznie eco. Dokładnie o to chodziło w zarzucie ETM Testmagazin wobec Boscha Serie 8: poza eco jego zużycie było wyraźnie wyższe niż AEG, a żadna etykieta tego nie pokazuje.

Koszty eksploatacji

Ile naprawdę jest warta różnica między klasą A a klasą D

Liczby z etykiety zaczynają coś znaczyć dopiero po przeliczeniu na pieniądze. Oto rachunek, z jawnie podanymi założeniami, żebyś mógł podstawić własne.

Założenia: prąd po 1,24 zł/kWh, czyli średnia unijna cena dla gospodarstw domowych z podatkami za II połowę 2025 według Eurostatu; 280 cykli rocznie, czyli podstawa, której Miele używa we własnych testach trwałości; oraz poglądowa łączna stawka za wodę i ścieki 17,10 zł/m³.

Obie wartości różnią się w Europie ogromnie. Prąd kosztuje od 0,46 zł/kWh na Węgrzech i 0,55 zł na Malcie do 1,73 zł w Irlandii i 1,65 zł w Niemczech. Publikowane europejskie ceny wody wodociągowej wahają się od około 1,70 zł/m³ w Mediolanie do 23,50 zł/m³ w Oslo. Stawka za wodę jest w szczególności założeniem, a nie udokumentowaną średnią europejską.

Typ maszynykWh/100l/cyklPrąd/rokWoda/rokRazem/rok
Najlepsza tutaj (AEG GI9210X2TF)498,4169,65 zł40,18 zł209,83 zł
Typowa klasa A549,0186,98 zł43,04 zł230,02 zł
Klasa B, główny nurt659,0–9,5225,07 zł43,04 zł268,11 zł
Klasa C (Siemens iQ500)759,5259,70 zł45,43 zł305,13 zł
Klasa D (AEG FSK53627P)8410,5290,83 zł50,21 zł341,04 zł

Rozrzut to około 132 zł rocznie, czyli 1310 zł przez dekadę — co niezależnie potwierdza tezę Stiftung Warentest o 850 zł w dziesięć lat.

Wynikają z tego dwa wnioski i prowadzą w przeciwne strony niż typowe porady:

Klasa energetyczna rzadko uzasadnia dużą dopłatę. Różnica 990 zł między Boschem Serie 4 w klasie B a Serie 6 w klasie A daje oszczędność około 38 zł rocznie — czyli mniej więcej 26 lat zwrotu z samej energii. Kupuj lepszą maszynę dla wyposażenia, a nie jako inwestycję.

Ale uniknięcie klasy D jest warte realnych pieniędzy. AEG 6000 FSK53627P za 2900–2990 zł kosztuje w eksploatacji około 73 zł rocznie więcej niż Bosch Serie 4 za 1910 zł, a przy zakupie o 990 zł więcej. To zły zakup w obu kierunkach naraz, a model jest dziś w normalnej sprzedaży.

Suszenie

Zeolit, automatyczne uchylanie drzwi i to, co naprawdę suszy naczynia

Suszenie przez automatyczne uchylenie drzwi to cichy zwycięzca

Bosch Efficient Dry, Miele AutoOpen, AEG AirDry, Siemens AutoOpen Dry — pod koniec cyklu drzwi uchylają się i wilgoć uchodzi konwekcją przy zerowym koszcie energetycznym. To tanie, praktycznie nie ma się tam co zepsuć i to właśnie ciągnie większość maszyn klasy A w tym rankingu.

Dwie realne wady: para trafia do kuchni, co jest problemem pod litym okapem blatu albo drewnianym nawisem, a otwierające się drzwi potrafią obejść blokadę rodzicielską.

Zeolit: prawdziwa fizyka, mieszane dowody, jeden znany tryb awarii

Zeolit to minerał, który adsorbuje wilgoć i wydziela przy tym ciepło. Maszyna przepuszcza wilgotne powietrze przez wkład zeolitowy, który je osusza i ogrzewa bez grzałki. Bosch, Siemens i Neff sprzedają to jako PerfectDry albo Zeolith-Trocknen. To naprawdę działa i faktycznie oszczędza energię suszenia.

Ale dwa fakty powinny ostudzić marketing:

To nie zeolit wygrywa klasę energetyczną. W tym rankingu Bosch Serie 8 SMD8TCX04E z zeolitem ma klasę A przy 54 kWh — a Bosch Serie 6 SMD6ECX12E bez zeolitu, korzystający wyłącznie z automatycznie uchylanych drzwi, też ma klasę A przy 54 kWh, o 535 zł taniej. Starszy Serie 8 SMV8YCX03E ma zeolit i tylko klasę B przy 65 kWh. Najoszczędniejsza maszyna tutaj, AEG przy 49 kWh, nie ma zeolitu wcale.

Istnieje udokumentowany problem z trwałością. Po powtarzających się skargach czytelników Stiftung Warentest przeprowadził ankietę zamiast rekomendacji i opisał właścicieli zmywarek zeolitowych Bosch, Siemens, Constructa i Neff, którzy zgłaszali, że sprzęt „po pewnym czasie przestaje porządnie suszyć" — w tym wkład znaleziony na wskroś zabrudzony cuchnącym brunatnym szlamem, z wyceną naprawy około 1500 zł.

To, co liczy się najbardziej: nabłyszczacz

Nabłyszczacz zmienia napięcie powierzchniowe wody, dzięki czemu spływa ona warstwą, a nie zbiera się w krople. To największa pojedyncza dźwignia wyników suszenia — większa niż jakakolwiek technologia w maszynie — i kosztuje kilkanaście złotych za butelkę. Jeśli naczynia wychodzą w zaciekach, sprawdź ustawienie nabłyszczacza, zanim obwinisz sprzęt.

Zabudowa

Zmierz cokół, zanim cokolwiek kupisz

To sprawdzenie, o którym prawie żaden test nie wspomina, a które potrafi przekreślić cały zakup.

Trzy typy zabudowy

Wolnostojąca — wykończone boki i blat, widoczny panel sterowania, wysokość mniej więcej 845–850 mm i szerokość 598 mm. Nie potrzebuje frontu meblowego i przeprowadza się razem z tobą.

Częściowo zabudowana — przyjmuje front meblowy na dolnych trzech czwartych, ale panel sterowania zostaje widoczny na pasku u góry. Zachowujesz wyświetlacz, tracisz jednolitą linię frontów.

W pełni zintegrowana — cały front to twoja płyta meblowa, a sterowanie siedzi na górnej krawędzi drzwi i po zamknięciu jest niewidoczne. Wysokość niszy to zwykle 815 mm, a dla serii Miele G 7000 — 805 mm. Ponieważ panel jest ukryty, takie maszyny potrzebują sygnalizacji na podłodze — Bosch InfoLight rzuca punkt, TimeLight wyświetla odliczanie — żeby bez otwierania wiedzieć, czy zmywarka pracuje.

Wybór zawiasu i zasada 9 cm

Zawias ślizgowyZawias stały (drzwi na drzwiach)
ZachowanieFront meblowy przesuwa się w górę przy otwieraniu drzwi; u dołu powstaje szczelinaFront jest sztywno przykręcony do drzwi maszyny i oba poruszają się jak jedno
Wysokość cokołuDziała z każdym cokołem, także 9 cm i wyższymDziała tylko przy cokole poniżej 9 cm — powyżej drzwi zahaczają o cokół i nie otworzą się do końca
WrażenieLekki ruch płyty frontowej; wybacza błędy ustawieniaSolidniej i bardziej jednolicie
PopularnośćDominuje w kuchniach niemieckich i austriackich — Bosch, Siemens, Neff, Miele i AEG domyślnie dają ślizgowyCzęsty w kuchniach brytyjskich

Najpierw zmierz wysokość listwy cokołowej. Wysoki cokół, typowy w kuchniach niemieckich, całkowicie wyklucza montaż na zawiasie stałym.

Druga kontrola: wysokie korpusy

Jeśli zabudowa jest wyższa niż standardowa nisza, potrzebujesz zawiasu rozkładanego, a nie ma go w zestawie. Bosch i Siemens sprzedają je jako osobne akcesoria — SMZ5003 do Serie 4 SMV4EVX08E, SMZ5035 do Serie 8 SMD8TCX04E, SZ73010 do Siemensa SN65ZX49CE. Bosch ma też linię wariantów z przedrostkiem SMH, z wbudowanym VarioScharnier. Odpowiednik AEG to PerfectFit.

Zaplanuj budżet na to akcesorium, zanim zdecydujesz się na konkretną maszynę, albo sprawdź, czy istnieje wariant z wbudowanym zawiasem.

Woda i sól

Czy tabletki wieloskładnikowe naprawdę zastępują sól? Uczciwa odpowiedź

Każda europejska zmywarka 60 cm ma wbudowany zmiękczacz jonowymienny ze zbiornikiem na sól, który przy montażu ustawia się pod lokalną twardość wody. Jego zadaniem nie jest mycie, tylko ochrona maszyny. Twarda woda niesie węglan wapnia, który osadza się jako kamień na naczyniach i wewnątrz sprzętu.

Tabletki typu all-in-one, 3 w 1 i „12 w 1" zawierają niewielki składnik zmiękczający. Oficjalne stanowisko Boscha, według zakresu twardości:

Twardość wodyCzy sól jest potrzebna?
MiękkaNie
Średnio miękkaTabletki wieloskładnikowe wystarczą
TwardaTak — sól jest niezbędna dla czystych szklanek i długotrwałej niezawodności

Hasło „sól niepotrzebna" jest więc prawdziwe w rejonach miękkiej wody, a marketingowe w rejonach twardej. Sprawdź opublikowaną przez wodociągi twardość wody — to darmowe i rozstrzyga sprawę.

Dwa praktyczne punkty, które większość poradników pomija

Maszynie trzeba powiedzieć, że używasz tabletek wieloskładnikowych. Inaczej dalej dozuje sól i nabłyszczacz na dodatek do nich, co jest marnotrawstwem, a w części maszyn powoduje nalot na szkle. Jest do tego osobne ustawienie.

Nawet tam, gdzie tabletki działają, woda i tak się zbiera w dnach odwróconych kubków i w drobnych wgłębieniach. Rozwiązuje to osobny nabłyszczacz — a to on sprawia, że woda spływa warstwą zamiast zbierać się w krople, więc dla efektu suszenia znaczy więcej niż jakakolwiek technologia w maszynie.

Zakresy zmiękczaczy się różnią i przy twardej wodzie to ma znaczenie

Maszyny Miele z tego zestawienia mają zakres do 70 °dH, nietypowo szeroki. Bosch Serie 4 ma zakres do 50 °dH. Część producentów w ogóle nie podaje tej liczby. W rejonie bardzo twardej wody to realny wyróżnik, który warto sprawdzić przed zakupem.

Prawo do naprawy

Dziesięć lat dostępności części, zagwarantowane dla każdej maszyny tutaj

Na mocy rozporządzenia (UE) 2019/2022 każda zmywarka sprzedawana w UE ma ten sam prawny minimalny poziom naprawialności — i dotyczy to tak samo Beko za 1490 zł, jak i Miele za 5080 zł.

  • Części zamienne dostępne dla każdego, także dla użytkownika końcowego, przez 10 lat od wprowadzenia do obrotu ostatniego egzemplarza modelu: zawiasy i uszczelki drzwi, ramiona spryskujące, filtry i kosze.
  • Części dla profesjonalnych serwisów przez co najmniej 7 lat, wraz z dostępem do informacji o naprawie i konserwacji.
  • Dostawa w ciągu 15 dni roboczych od zamówienia.
  • Dokumentacja naprawcza musi zawierać jednoznaczną identyfikację modelu, instrukcje demontażu, rysunki rozstrzelone, wymagane narzędzia oraz diagnostyczne kody usterek i błędów wraz ze sposobem usunięcia.

Na to nakłada się dyrektywa (UE) 2024/1799, czyli dyrektywa o prawie do naprawy, przyjęta w 2024 roku i wdrażana krajowo w latach 2025 i 2026, która zobowiązuje producentów do naprawy na żądanie w zakresie unijnych przepisów o naprawialności i przedłuża rękojmię, gdy naprawa zostanie wykonana.

Mierzalny efekt przepisów z 2021 roku: o 34% mniej prądu i o 58% mniej wody na cykl w porównaniu z nieregulowaną bazą, przy prognozowanych oszczędnościach w UE do 2030 roku na poziomie 10 TWh rocznie, 421 mln metrów sześciennych wody rocznie i około 13 mld zł rocznie w wydatkach konsumentów.

Co to znaczy przy wyborze. Renoma marki kupuje jakość wykonania i sieć serwisową. Nie kupuje dłuższego prawnego okresu dostępności części — ten jest identyczny na całym rynku. Jeśli ktoś mówi, że taniej zmywarki nie da się naprawić za osiem lat, opisuje preferencję handlową, a nie prawo.

Co się faktycznie psuje

Which? przebadał w lipcu 2025 roku 3845 zmywarek. Trzy najczęstsze usterki to zatkane przewody (9%), słabe mycie (8%) i problemy elektryczne (7%). Awaryjność w podziale na marki jest za paywallem i nie powtarzamy żadnej liczby, której nie dało się zweryfikować.

Marketing bez owijania

Cztery parametry, które można zignorować, i jeden wart dopłaty

Komplety naczyń — traktuj podejrzliwie. Pojemność znamionową deklaruje dostawca na podstawie testu programu eco. Fizyczna obudowa jest na całym rynku identyczna: 598 mm szerokości i około 550 mm głębokości, a deklarowana pojemność w tym rankingu rozciąga się od 13 do 16 kompletów w tym samym pudle. Beko BDIN36451 (14) i BDIN38650C (16) to obie standardowe maszyny 598 mm. Zmywarka na 16 kompletów nie ma więcej użytecznej objętości niż ta na 14 — ma układ koszy zoptymalizowany pod wsad testowy. Elastyczność koszy, składane rzędy kolców i regulacja wysokości górnego kosza znaczą znacznie więcej.

Programy „AI" i „inteligentne" — przemianowana logika czujników. W środku jest czujnik zmętnienia, czujnik załadunku i tablica, która dobiera temperaturę i czas. To użyteczne i istnieje od dwudziestu lat. Zwróć też uwagę, że żaden program poza eco nie jest regulowany, weryfikowany ani porównywalny między markami — zużycie w trybie AI jest takie, jakie poda producent.

Home Connect, Miele@home i aplikacje marek — wygoda z jednym realnym zastosowaniem. Zdalny start, powiadomienia o zakończeniu cyklu, zamawianie środków. Realne zastosowanie to przesuwanie zużycia w taryfie: uruchamianie maszyny w tańszej taryfie nocnej. W krajach z dużą różnicą między taryfą dzienną a nocną przesunięcie około 150 kWh rocznie poza szczyt jest warte konkretnych pieniędzy. Na liczbę z etykiety nie wpływa to w ogóle.

Deklaracje „skuteczności" spoza etykiety. Każdy procent mycia czy suszenia w materiałach marketingowych pochodzi z własnych badań producenta. Karta informacyjna EPREL podaje zgłoszony wskaźnik skuteczności mycia i suszenia dla każdego modelu — korzystaj z nich, bo są bezpośrednio porównywalne.

Jedna funkcja warta wydatku: szuflada na sztućce

Szuflada trzeciego poziomu zastępuje koszyk na sztućce, dzięki czemu zwalnia się duży fragment dolnego kosza na talerze i garnki. Mieści też chochle, trzepaczki, łopatki i filiżanki do espresso, które nigdzie indziej nie pasują. Bosch i Siemens nazywają ją VarioSchublade, Miele — 3D MultiFlex, AEG — Besteckschublade.

W tym rankingu pojawia się od 1910 zł w górę; Beko za 1490 zł ma tylko zwykły koszyk na sztućce. To funkcja, którą warto kupić przed jakąkolwiek technologią suszenia.

Szerokość

45 cm czy 60 cm?

Stanowisko niemieckiej Federalnej Agencji Środowiska jest jasne i warto je zacytować, bo przeczy intuicyjnej odpowiedzi:

  • Dwie osoby lub więcej: 60 cm, bo przy pełnym załadunku jest wydajniejsza w przeliczeniu na komplet naczyń.
  • Jednoosobowe gospodarstwa albo naprawdę ciasne kuchnie: 45 cm, bo zapełnia się szybciej — a pełna mała maszyna bije w połowie pustą dużą.
  • Kluczowe zastrzeżenie: przewaga 60 cm pojawia się wyłącznie przy pracy z pełnym załadunkiem.
  • Maszyny 45 cm mają wyższe zużycie jednostkowe — więcej energii i wody na komplet naczyń.

Jest też argument jakościowy, nie tylko wydajnościowy. Austriacka organizacja konsumencka KONSUMENT/VKI przetestowała w kwietniu 2026 roku 19 maszyn — dziewięć w pełni zintegrowanych 60 cm, pięć częściowo zabudowanych 60 cm i pięć 45 cm — i stwierdziła, że modele 60 cm do zabudowy wypadły ogólnie lepiej niż węższe 45 cm, opisując grupę 45 cm jako rozczarowującą jako całość.

Wybieraj 45 cm tylko przy realnym ograniczeniu miejsca albo w gospodarstwie jednoosobowym. Zapłacisz podobne pieniądze za mniejszą, mniej wydajną i zwykle słabiej myjącą maszynę.

Metodologia

Jak powstaje ta ocena

Ocena to średnia czterech składowych — każda waży tyle samo i każda opiera się na wskazanym źródle. Pełną procedurę opisuje metodologia.

  1. 01Skład i specyfikacja

    Deklarowany skład i specyfikacja: substancje aktywne i ich stężenia, klasy energetyczne, normy, parametry techniczne — oraz to, o czym producent nie mówi.

  2. 02Dowody i badania

    Weryfikacja deklaracji producenta w źródłach zewnętrznych: raporty laboratoryjne, testy branżowe, karty charakterystyki, certyfikaty i decyzje organów nadzoru.

  3. 03Opinie użytkowników

    Analiza zweryfikowanych opinii pisanych po dłuższym używaniu, wraz z powtarzającymi się zgłoszeniami usterek danego modelu lub serii.

  4. 04Koszt i wartość

    Cena zestawiona z tym, co produkt faktycznie daje, oraz koszty ponoszone później — materiały eksploatacyjne, energia, serwis, abonamenty — w okresie typowym dla kategorii.

FAQ

Najczęstsze pytania

Którą zmywarkę 60 cm powinna kupić większość ludzi?

AEG 9000 GI9210X2TF za około 3630 zł, jeśli budżet pozwala — to najoszczędniejsza maszyna tutaj, 49 kWh i 8,4 litra, jedyna osiągająca klasę hałasu A przy 37 dB i Testsieger ETM Testmagazin 2026 z wynikiem 95,1%. Przy mniejszym budżecie Bosch Serie 4 SMV4EVX08E za 1910 zł jest punktem przegięcia rynku: szuflada na sztućce, AquaStop z dożywotnią gwarancją od zalania, suszenie z automatycznym otwieraniem drzwi i Home Connect, wszystko poniżej 2100 zł.

Czy wyższa klasa energetyczna uzasadnia wyższą cenę?

Zwykle nie sama w sobie. Różnica między najlepszą a najgorszą maszyną tutaj to około 132 zł rocznie, czyli 1310 zł przez dekadę. Przejście z klasy B na A daje mniej więcej 38 zł rocznie, przy różnicach cen rzędu 850 zł i więcej — więc zwrot liczy się w dekadach. Klasa zaczyna mieć znaczenie na dole skali: maszyna klasy D przy 84 kWh kosztuje w eksploatacji około 73 zł rocznie więcej niż klasa B, a modele klasy D są dziś w sprzedaży drożej niż lepsze maszyny klasy A i B.

Dlaczego program eco trwa cztery godziny?

Bo zastępuje temperaturę czasem. Około 80% prądu zmywarki idzie na podgrzanie wody, więc eco grzeje do mniej więcej 50 °C zamiast 60-70 °C i rekompensuje to znacznie dłuższym moczeniem naczyń w detergencie, a potem suszy kondensacyjnie albo uchylonymi drzwiami zamiast grzałką. Każda liczba na etykiecie energetycznej jest mierzona właśnie w tym programie i w żadnym innym.

Czy program szybki jest tańszy, skoro jest krótszy?

Nie — jest wyraźnie droższy. Which? zmierzył, że program szybki zużywa około 18% więcej wody i kosztuje rocznie około 42% więcej niż eco, przy gorszym myciu i suszeniu. W pięć lat daje to mniej więcej £109 na korzyść eco. Program szybki kupuje ci czas, a nie oszczędności.

Czy przy tabletkach wieloskładnikowych nadal potrzebna jest sól do zmywarki?

Przy wodzie miękkiej i średnio miękkiej nie. Przy twardej tak — własne wytyczne Boscha mówią, że w twardej wodzie sól jest niezbędna zarówno dla czystego szkła, jak i dla długotrwałej niezawodności sprzętu. Sprawdź twardość podaną przez swoje wodociągi. Zadbaj też o to, by maszyna była ustawiona na tryb tabletek wieloskładnikowych, inaczej dalej dozuje sól i nabłyszczacz na dodatek do nich.

Czy warto dopłacać do suszenia zeolitowego?

Działa, ale to nie ono daje dobrą klasę energetyczną — dwie najoszczędniejsze maszyny w tym rankingu nie mają zeolitu w ogóle, a Bosch Serie 6 osiąga tę samą klasę A i te same 54 kWh co wyposażony w zeolit Serie 8, o 535 zł taniej. Stiftung Warentest opublikował też relacje użytkowników, u których układy zeolitowe po kilku latach przestawały suszyć, z wyceną naprawy około 1500 zł. Automatycznie uchylane drzwi dają ten sam efekt i nie mają się jak zepsuć.

Co najważniejszego sprawdzić przed złożeniem zamówienia?

Wysokość cokołu. Listwa 9 cm lub wyższa całkowicie wyklucza zabudowę na zawiasie stałym — potrzebny jest zawias ślizgowy, standard w Niemczech i Austrii, ale nie w Wielkiej Brytanii. Po drugie, jeśli zabudowa jest wyższa niż standardowa nisza, potrzebujesz zawiasu rozkładanego, a sprzedaje się go osobno, nie w zestawie z maszyną. Obie kontrole zajmują miarkę i pięć minut.

Czy maszyna na 16 kompletów mieści więcej niż na 14?

Nie w sposób istotny. Obudowa ma na całym rynku te same 598 mm szerokości i około 550 mm głębokości. Pojemność znamionowa to wartość deklarowana na podstawie znormalizowanego wsadu testowego, a wyższa liczba odzwierciedla układ koszy dopasowany do tego testu, a nie dodatkową objętość. Maszyny Beko na 14 i 16 kompletów to to samo pudło. Oceniaj kosze po elastyczności — składane kolce, regulowany górny kosz, użyteczny trzeci poziom — a nie po liczbie z ulotki.

Czy tanią zmywarkę da się naprawić za dziesięć lat?

Prawnie tak, i to dokładnie na tych samych zasadach co drogą. Unijne przepisy o ekoprojekcie wymagają, by zawiasy i uszczelki drzwi, ramiona spryskujące, filtry i kosze były dostępne dla każdego użytkownika końcowego przez 10 lat od zejścia modelu z rynku, a dla profesjonalnych serwisów przez 7 lat wraz z pełną dokumentacją naprawczą, z dostawą w ciągu 15 dni roboczych. Ten poziom jest identyczny dla Beko za 1490 zł i Miele za 5080 zł. Marka kupuje jakość wykonania i sieć serwisową, a nie dłuższy okres dostępności części.

Czy kupić 45 cm, żeby zaoszczędzić miejsce?

Tylko w gospodarstwie jednoosobowym albo w naprawdę ciasnej kuchni. Niemiecka Federalna Agencja Środowiska stoi na stanowisku, że przy dwóch osobach lub więcej 60 cm jest wydajniejsza w przeliczeniu na komplet naczyń — ale wyłącznie przy pełnym załadunku. W połowie pusta maszyna 60 cm wypada gorzej niż pełna 45 cm. Test KONSUMENT z kwietnia 2026 na 19 maszynach też wykazał, że klasa 45 cm wypadła ogólnie gorzej niż modele 60 cm.

Źródła

Dokumenty i normy

  1. 1. European Commission - Dishwashers, Energy Efficient Products: https://energy-efficient-products.ec.europa.eu/product-list/dishwashers_en
  2. 2. European Commission - EPREL, European Product Registry for Energy Labelling: https://energy-efficient-products.ec.europa.eu/eprel_en
  3. 3. European Commission - In focus: the improved EU energy label: https://commission.europa.eu/news-and-media/news/focus-improved-eu-energy-label-paving-way-more-innovative-and-energy-efficient-products-2021-02-16_en
  4. 4. Regulation (EU) 2019/2017, Annex II - energy and noise class thresholds: https://legislation.gov.uk/cy/eur/2019/2017/annex/II?view=plain
  5. 5. EPREL information sheet 1925402 - Beko BDIN36451: https://eprel.ec.europa.eu/fiches/dishwashers2019/Fiche_1925402_EN.pdf
  6. 6. EPREL information sheet 1354827 - Beko BDIN38650C: https://eprel.ec.europa.eu/informationsheet/Fiche_1354827_EN.pdf
  7. 7. EPREL information sheet 295434 - Miele G 5260 SCVi: https://eprel.ec.europa.eu/fiches/dishwashers2019/Fiche_295434_EN.pdf
  8. 8. EPREL information sheet 1449600 - Miele G 7650 SCVi: https://eprel.ec.europa.eu/fiches/dishwashers2019/Fiche_1449600_EN.pdf
  9. 9. Bosch SMV4EVX08E specification sheet: https://media3.bosch-home.com/Documents/specsheet/de-DE/SMV4EVX08E.pdf
  10. 10. Bosch SMD6ECX12E specification sheet: https://media3.bosch-home.com/Documents/specsheet/de-AT/SMD6ECX12E.pdf
  11. 11. Bosch SMD8TCX04E specification sheet: https://media3.bosch-home.com/Documents/specsheet/de-DE/SMD8TCX04E.pdf
  12. 12. Siemens SN65ZX49CE specification sheet: https://media3.bsh-group.com/Documents/specsheet/de-DE/SN65ZX49CE.pdf
  13. 13. Miele G 5310 SC datasheet: https://media.miele.com/downloads/n-/gb/FS_12153260_GBE_GB-en-GB.pdf
  14. 14. Miele G 7160 SCVi AutoDos datasheet: https://media.miele.com/downloads/n-/gb/FS_11788090_GBE_GB-en-GB.pdf
  15. 15. AEG GI9210X2TF product page: https://www.aeg.de/kitchen/dishwashing/dishwashers/built-in-dishwasher/gi9210x2tf/
  16. 16. AEG FSK53627P product page: https://www.aeg.de/kitchen/dishwashing/dishwashers/built-in-dishwasher/fsk53627p/
  17. 17. ETM Testmagazin - 3 Geschirrspuelmaschinen im Test 2026: https://etm-testmagazin.de/tests/3-geschirrspuelmaschinen-im-test-2026/
  18. 18. KONSUMENT / VKI - Geschirrspueler test, 30 April 2026: https://konsument.at/test/geschirrspueler
  19. 19. Stiftung Warentest - Geschirrspueler im Test: https://www.test.de/Geschirrspueler-im-Test-4685888-0/
  20. 20. Stiftung Warentest - Geschirrspueler mit Zeolithsystem: https://www.test.de/Geschirrspueler-mit-Zeolithsystem-Wie-klappt-das-Trocknen-bei-Ihrem-Geschirrspueler-5490491-0/
  21. 21. Which? - Eco vs quick wash programme testing: https://www.which.co.uk/news/article/eco-vs-quick-wash-which-dishwasher-program-is-cheapest-and-best-akubJ2t3A6gi
  22. 22. Which? - Top dishwasher brands reliability survey: https://www.which.co.uk/reviews/dishwashers/article/top-dishwasher-brands-az7Lo1Y4Odze
  23. 23. Eurostat - EU household electricity prices, H2 2025: https://ec.europa.eu/eurostat/web/products-eurostat-news/w/ddn-20260505-1
  24. 24. Water News Europe - Water prices compared in 36 EU cities: https://www.waternewseurope.com/water-prices-compared-in-36-eu-cities/
  25. 25. Bosch - Do I need dishwasher salt if I use tablets: https://www.bosch-home.com/us/specials/dishwashing-detergent-salt
  26. 26. Whitegoodshelp - Using all-in-1 detergent and hardness settings: https://www.whitegoodshelp.co.uk/using-all-in-1-multi-tab-detergent/
  27. 27. Appliance City - Integrated appliances: choosing the right door fitting: https://www.appliancecity.co.uk/blog/integrated-appliances-choosing-the-right-door-fitting/
  28. 28. Umweltbundesamt - Wie gross sollte der Geschirrspueler maximal sein: https://www.umweltbundesamt.de/service/uba-fragen/wie-gross-sollte-der-geschirrspueler-maximal-sein
  29. 29. Claimlane - Right to Repair for home appliances: https://www.claimlane.com/resources/blog/right-to-repair-home-appliances
  30. 30. Miele - Dishwasher durability testing: https://www.mieleusa.com/cs/kitchen/rumored-for-a-reason-dishwashers-18658
  31. 31. guenstiger.de - 60 cm dishwasher listings and EPREL numbers, September 2026: https://www.guenstiger.de/Kategorie/Geschirrspueler/60_cm_Breite.html
  32. 32. Geizhals.de price comparison, September 2026: https://geizhals.de/
  33. 33. MediaMarkt DE - Miele G 5310 SC Active Plus: https://www.mediamarkt.de/de/product/_miele-g-5310-sc-active-plus-geschirrspuler-freistehend-598-mm-breit-44-db-a-c-2865510.html

Zasady

Producent deklaruje.
My sprawdzamy, co mówią dowody.

Każdy ranking powstaje według tego samego protokołu: analiza składu i specyfikacji, weryfikacja deklaracji w dostępnych badaniach, przegląd zweryfikowanych opinii właścicieli i ocena ceny wobec tego, co produkt faktycznie daje.

Bez treści sponsorowanych · bez płatnych miejsc w rankingu