AGDAnaliza 143
Najlepsze ekspresy automatyczne do kawy
W pełni automatyczny ekspres ciśnieniowy sam mieli, ubija, zaparza i — w większości modeli — spienia mleko po naciśnięciu jednego przycisku. Pudełka krzyczą o 15 lub 19 barach i „16 napojach”, ale o tym, czy po pięciu latach nadal będziesz zadowolony z urządzenia, decydują rzeczy cichsze: czy zaparzacz da się wyjąć i opłukać, z czego wykonany jest młynek, jak kłopotliwe jest czyszczenie systemu mlecznego i ile kosztują tabletki, odkamieniacz i filtry.
Porównaliśmy dziesięć ekspresów sprzedawanych obecnie w UE, od ośmiu producentów, w cenach od około 232 do 899 euro, korzystając wyłącznie z informacji, które da się sprawdzić: stron produktowych producentów, rozporządzenia Komisji (UE) 2023/826 w sprawie trybu czuwania i automatycznego wyłączania, ofert sklepów oraz opublikowanych streszczeń testów Stiftung Warentest i austriackiego magazynu Konsument.
Wyróżniają się dwa wnioski. Po pierwsze, połowa producentów pomija na stronach produktowych podstawowe dane — ciśnienie pompy, liczbę stopni mielenia, a nawet to, czy zaparzacz jest wyjmowany — i żaden nie podaje poziomu hałasu. Po drugie, cena i ocena w testach są ze sobą powiązane tylko luźno: dwa ekspresy, które według doniesień zajęły czołowe miejsca w teście Stiftung Warentest z 2025 roku, kosztują 779 i 899 euro, a tymczasem urządzenia za 349 euro mają ceramiczne młynki i wyjmowane zaparzacze.
Nota metodyczna
Analiza źródeł przeprowadzona w październiku 2026 roku. Niczego nie zaparzaliśmy, nie degustowaliśmy ani nie mierzyliśmy. Dane techniczne pochodzą z niemieckich stron produktowych producentów, o ile dało się je otworzyć; w przypadku ekspresów Philips strony producenta nie zwróciły żadnych danych technicznych, więc dane pochodzą z serwisów Geizhals i testberichte.de, a strona Krups nie podawała prawie żadnych parametrów. Ceny w euro odpowiadają stanowi z początku października 2026 roku: ceny w sklepach producentów dla De'Longhi, Siemens, Miele, Melitta, Krups i Nivona, cena sprzedawcy dla Jura (Coffee Friend), najniższa oferta w Geizhals dla Philips EP2331/10 oraz przybliżona najniższa oferta z testberichte.de dla Philips EP2220/10. Wszystkie oceny Stiftung Warentest i Konsument znamy z drugiej ręki — z agregatorów, artykułów prasowych, artykułu sprzedawcy lub komunikatu prasowego producenta; pełne tabele testów są płatne i ich nie kupiliśmy, a źródła różnią się co do tego, czy wyniki z 2025 roku ukazały się w numerze czerwcowym, czy grudniowym. Oceny użytkowników podajemy wraz ze źródłem i liczbą opinii; nie są one porównywalne między sklepami. Nie badaliśmy: smaku, temperatury, hałasu, zużycia energii na filiżankę, trwałości, cen materiałów eksploatacyjnych innych niż Melitty ani aktualnych testów Which?, Consumentenbond i OCU, których nie udało nam się otworzyć.
8.0wynik BPR
Kluczowy parametr
Wyjmowany zaparzacz i typ młynka według danych producenta
To, czy zaparzacz można wyjąć i opłukać, decyduje o tym, jak utrzymasz ekspres w czystości przez lata, a młynek (materiał, liczba stopni) — o tym, jak precyzyjnie da się go regulować. Wartości pochodzą ze stron produktowych producentów; tam, gdzie strona milczy, piszemy o tym wprost i podajemy ofertę sklepu lub agregatora, z której skorzystaliśmy.
-
Najwyższa ocena
Nivona CafeRomatica NICR 790
- Removable brew unit; conical grinder in hardened steel, number of grind steps not stated — published by NivonaWyjmowany zaparzacz i typ młynka według danych producenta
- 3 326 złcena detaliczna
Szczegóły+
Według doniesień zwycięzca testu porównawczego Stiftung Warentest z 2025 roku z oceną „gut” (2,0) i jeden z nielicznych ekspresów, których producent jasno stwierdza, że zaparzacz można wyjąć do płukania.
- Mocne strony
- Stiftung Warentest „gut” (2,0) i zwycięzca testu 11 ekspresów według testberichte.de
- Zaparzacz wyjmowany do czyszczenia według producenta
- Zbiornik na wodę 2,2 l, największy z dziesięciu
- Stożkowy młynek ze stali hartowanej i pompa 15 barów według producenta
- Naprawialność określona jako gwarantowana w omówieniach Warentest
- Słabe strony
- Liczba stopni mielenia nie została opublikowana
- Brak opublikowanych wartości hałasu i poboru w trybie czuwania
- Tylko 9 opinii użytkowników (3,9 gwiazdki na Amazonie według testberichte.de)
- Sprzedaż wyłącznie przez wyspecjalizowanych sprzedawców, brak sklepu internetowego producenta
8.0 / 10dobry
-
Najlepsza wartość
De'Longhi Rivelia EXAM440.55
- Brew unit removability not stated on the product page; 13-step grinder per testberichte.de, material not publishedWyjmowany zaparzacz i typ młynka według danych producenta
- 2 814 złcena detaliczna
Szczegóły+
Zwycięzca testu Stiftung Warentest z 2024 roku z oceną „gut” (2,1), zbudowany wokół dwóch wymiennych pojemników na ziarna po 250 g i podgrzewanej karafki na mleko, ale ze zbiornikiem na wodę o pojemności zaledwie 1,4 litra.
- Mocne strony
- Stiftung Warentest „gut” (2,1), zwycięzca testu 2024 (komunikat De'Longhi, testberichte.de)
- Konsument 68 %, pierwsze miejsce wśród 12 ekspresów
- Dwa wymienne pojemniki na ziarna po 250 g w zestawie
- 4,3 gwiazdki z 46 recenzji na Amazonie, 76 % pięciogwiazdkowych
- Opublikowane wymiary, masa i moc
- Słabe strony
- Zbiornik na wodę 1,4 l
- Materiał młynka nie został podany
- Strona produktu nie informuje, czy zaparzacz jest wyjmowany
- Brak opublikowanej wartości hałasu
8.0 / 10dobry
-
Najlepsza relacja ceny do jakości
Philips Series 2300 LatteGo EP2331/10
- Removable brew group; ceramic grinder with 12 settings — per the Geizhals spec sheet for EP2331/10Wyjmowany zaparzacz i typ młynka według danych producenta
- 1 490 złcena detaliczna
Szczegóły+
Ekspres za 349 euro z ceramicznym młynkiem o 12 stopniach, wyjmowanym zaparzaczem i bezwężykowym pojemnikiem na mleko LatteGo; był w stawce testu Stiftung Warentest z 2025 roku, ale jego oceny nie udało nam się zobaczyć.
- Mocne strony
- 349 EUR — najniższa widziana cena za ekspres z mlekiem za jednym dotknięciem
- Ceramiczny młynek z 12 ustawieniami
- Wyjmowany zaparzacz
- Pojemnik na mleko LatteGo bez wężyków
- 4,6 na 5 ze 135 ocen w Geizhals
- Słabe strony
- Ocena Stiftung Warentest (12/2025) niewidoczna dla nas
- Użytkownicy krytykują hałas; brak wartości w dB
- Specyfikacja z ofert sprzedawców, nie ze strony Philipsa
7.8 / 10przyzwoity
-
Siemens EQ500 integral TQ517D03
- ceramDrive ceramic grinder published by Siemens; brew unit removability and grind steps not stated on the product pageWyjmowany zaparzacz i typ młynka według danych producenta
- 1 490 złcena detaliczna
Szczegóły+
Sklep Siemensa wyceniał ten ekspres z ceramicznym młynkiem i zintegrowanym pojemnikiem na mleko na 349 euro, wcześniej 579; strona produktu jest jednak uboga w podstawowe dane.
- Mocne strony
- 349 EUR w sklepie Siemensa, wcześniej 579
- Młynek ceramiczny według producenta
- Zbiornik 1,9 l i pojemnik na ziarna 270 g
- 4,8 na 5 z 71 opinii w sklepie Siemensa
- Model siostrzany TP517DF3 z oceną „gut” (2,3) Stiftung Warentest według doniesień
- Słabe strony
- Strona produktu nie informuje, czy zaparzacz jest wyjmowany
- Brak ciśnienia pompy, mocy i masy na stronie produktu
- Nie znaleziono niezależnego testu dokładnie tego modelu
- Podany czas dostawy 4–6 tygodni
7.7 / 10przyzwoity
-
Najniższa cena
Philips Series 2200 EP2220/10
- Removable brew group; grinder with 12 settings — per testberichte.de; grinder material not seen in the sources we openedWyjmowany zaparzacz i typ młynka według danych producenta
- 991 złcena detaliczna
Szczegóły+
Najtańszy ekspres w zestawieniu, za około 232 euro, z ręczną dyszą parową, oceną „gut” (2,2) Stiftung Warentest z 2019 roku i zdecydowanie największą liczbą opinii użytkowników.
- Mocne strony
- Około 232 EUR, najniższa cena z dziesięciu
- 4,3 gwiazdki z 26 331 opinii użytkowników (testberichte.de)
- Stiftung Warentest „gut” (2,2) w 11/2019 i Konsument 66 %
- Wyjmowany zaparzacz i 12 ustawień mielenia
- Dysza parowa — brak obiegu mlecznego do czyszczenia
- Słabe strony
- Testy pochodzą z 2019 roku
- F.A.Z. Kaufkompass skrytykował głośną pompę i plastikową obudowę
- Mleko trzeba spieniać ręcznie
- Strona producenta nie została otwarta; wszystkie dane z drugiej ręki
7.6 / 10przyzwoity
-
Melitta Latticia OT F300-100
- Removable brew group; conical steel grinder with 5 steps — published by MelittaWyjmowany zaparzacz i typ młynka według danych producenta
- 2 558 złcena detaliczna
Szczegóły+
Ekspres o szerokości 20 cm z jedną z najpełniejszych kart danych producenta w zestawieniu i dwiema ocenami 2,3 od Stiftung Warentest, hamowany przez podzielone opinie na Amazonie.
- Mocne strony
- Wyjmowany zaparzacz i stalowy młynek stożkowy — oba według Melitty
- Tylko 200 mm szerokości
- Stiftung Warentest „gut” (2,3) zarówno w 12/2025, jak i 11/2022 (testberichte.de)
- Wyłącznik 0 W i automatyczne wyłączanie
- Oferty sklepów od 439,99 EUR wobec ceny katalogowej 599 EUR
- Słabe strony
- 19 % ocen jednogwiazdkowych wśród 459 na Amazonie (średnia 3,8)
- Tylko 5 stopni mielenia
- Brak ciśnienia pompy na stronie produktu
- Konsument: 64 %, szóste miejsce na siedem
7.5 / 10przyzwoity
-
Jura E6 Platin (EC)
- Brew unit not removable (integrated cleaning programme); Professional Aroma Grinder in steel, 5 settings per retailer listingWyjmowany zaparzacz i typ młynka według danych producenta
- 3 839 złcena detaliczna
Szczegóły+
Według doniesień ex aequo najlepszy w teście Stiftung Warentest z 2025 roku z oceną „gut” (2,0) i jedyny ekspres w zestawieniu z opublikowanym poborem 0 W w trybie czuwania, ale zaparzacz jest stały, a cena najwyższa.
- Mocne strony
- Stiftung Warentest „gut” (2,0), ex aequo na szczycie w 2025 (doniesienia z drugiej ręki)
- Pobór w trybie czuwania deklarowany na 0 W
- Opublikowana zmienna komora parzenia 5–16 g
- Zbiornik 1,9 l i pojemnik na ziarna 280 g
- Kompletna karta danych, łącznie z masą, mocą i długością przewodu
- Słabe strony
- Zaparzacza nie można wyjąć
- 899 EUR, najwyższa cena w zestawieniu
- Brak ceny producenta na stronie produktu
- Nie znaleziono użytecznej puli opinii dla wersji EC
7.3 / 10przyzwoity
-
Najcichszy młynek (test 2020)
Miele CM 5310 Silence
- Removable brew unit; conical grinder, material and number of steps not stated — published by MieleWyjmowany zaparzacz i typ młynka według danych producenta
- 3 412 złcena detaliczna
Szczegóły+
Kompaktowy Miele z wyjmowanym zaparzaczem i opublikowanym poborem 0,3 W w trybie czuwania; jego ocena „gut” (2,1) od Stiftung Warentest pochodzi z 2020 roku, gdy miał najcichszy młynek w teście.
- Mocne strony
- Wyjmowany zaparzacz według Miele
- Opublikowany pobór w trybie czuwania: 0,3 W
- Stiftung Warentest „gut” (2,1) w 2020: najcichszy młynek, najlepsze odkamienianie
- Konsument 68 %, drugie miejsce na osiem
- Tylko 241 mm szerokości
- Słabe strony
- Zbiornik 1,3 l i pojemnik na ziarna 200 g, najmniejsze wśród ekspresów z mlekiem
- „Silence” bez opublikowanej wartości w dB
- Główny wynik testu pochodzi z 2020 roku
- 799 EUR; średnia na Amazonie 3,9 z 376 recenzji
7.0 / 10przyzwoity
-
Melitta Solo E950
- Removable brew group; conical steel grinder with 5 steps — published by MelittaWyjmowany zaparzacz i typ młynka według danych producenta
- 1 490 złcena detaliczna
Szczegóły+
Ekspres o szerokości 20 cm do espresso i café crème, zupełnie bez systemu mlecznego, z w pełni opublikowaną kartą danych i bez niezależnego testu, który udałoby nam się znaleźć.
- Mocne strony
- Opublikowany wyjmowany zaparzacz i stalowy młynek stożkowy z 5 stopniami
- Brak systemu mlecznego do czyszczenia
- Tylko 200 mm szerokości i 8 kg
- Wyłącznik 0 W i automatyczne wyłączanie
- Ceny materiałów eksploatacyjnych podane przez producenta: tabletki od 3,49 EUR, filtr od 11,99 EUR
- Słabe strony
- Nie znaleziono niezależnego testu
- Pojemnik na ziarna 125 g i zbiornik 1,2 l, najmniejsze w zestawieniu
- Brak napojów mlecznych
- Tylko 27 opinii użytkowników, wszystkie ze sklepu producenta
6.6 / 10akceptowalny
-
Krups Evidence EA897B
- Not stated on the product page as retrieved — neither brew-unit removability nor grinder typeWyjmowany zaparzacz i typ młynka według danych producenta
- 2 135 złcena detaliczna
Szczegóły+
Krups reklamuje 15 lat naprawialności i 62 % plastiku z recyklingu, a użytkownicy oceniają go na 4,6 na 5, ale otwarta przez nas strona produktu nie podawała prawie żadnych parametrów technicznych.
- Mocne strony
- „15 lat naprawialności” reklamowane przez Krups
- Deklarowane 62 % plastiku z recyklingu
- 4,6 na 5 z 384 opinii w sklepie Krups
- Cappuccino za jednym dotknięciem za 499,99 EUR
- Słabe strony
- Brak danych o pompie, zbiorniku, młynku i wymiarach na pobranej stronie produktu
- Brak informacji, czy zaparzacz jest wyjmowany
- Nie znaleziono niezależnego testu tego modelu
5.8 / 10słaby
Wyniki porównywalne tylko w tej kategoriiPróg istotności: ±0,15 pkt
8.0 Nasz werdykt
Na podstawie opublikowanych danych i możliwych do prześledzenia wyników testów pierwsze miejsce zajmuje Nivona CafeRomatica NICR 790: wyjmowany zaparzacz, stożkowy młynek ze stali hartowanej, największy zbiornik na wodę i — według doniesień — ocena „gut” (2,0) oraz zwycięstwo w teście Stiftung Warentest z 2025 roku. Tuż za nią plasuje się De'Longhi Rivelia, zwycięzca testu z 2024 roku z oceną 2,1, z lepszymi opiniami użytkowników, ale ze zbiornikiem o pojemności zaledwie 1,4 litra. Pod względem stosunku jakości do ceny wyróżniają się Philips EP2331/10 i Siemens EQ500 integral TQ517D03 — oba po 349 euro, z ceramicznymi młynkami i napojami mlecznymi za jednym dotknięciem; Philips ma pełniejszą specyfikację, Siemens wyższe oceny użytkowników. Philips EP2220/10 to najtańszy rozsądny wybór dla osób, które rzadko spieniają mleko. Jura E6 dorównuje Nivonie zgłoszoną oceną i podaje 0 W w trybie czuwania, ale ma niewyjmowany zaparzacz i kosztuje 899 euro. Miele CM 5310 Silence jest dobrze udokumentowany, lecz opiera się na teście z 2020 roku. Melitta Solo i Krups Evidence zamykają ranking z powodu braku niezależnych dowodów, a nie z powodu znanej wady. Żaden producent nie podaje poziomu hałasu, a wszystkie oceny z testów znamy z drugiej ręki.
Przepisy UE
Czego rozporządzenie (UE) 2023/826 wymaga od ekspresu do kawy
Ekspresy automatyczne nie mają unijnej etykiety energetycznej, więc nie ma klasy od A do G, którą można by porównać. Obowiązuje natomiast rozporządzenie Komisji (UE) 2023/826 dotyczące zużycia energii w trybie wyłączenia, czuwania i sieciowego czuwania, stosowane od 9 maja 2025 roku, które uchyliło rozporządzenia (WE) nr 1275/2008 i (WE) nr 107/2009.
| Wymóg | Limit |
|---|---|
| Tryb wyłączenia | 0,50 W; 0,30 W dwa lata po dacie rozpoczęcia stosowania |
| Tryb czuwania | 0,50 W |
| Tryb czuwania z wyświetlaczem informacji lub stanu | 0,80 W |
| Sieciowy tryb czuwania (urządzenia inne niż HiNA) | 2,00 W |
| Automatyczne wyłączenie, ekspres przelewowy z dzbankiem izolowanym | 5 minut po ostatnim cyklu parzenia |
| Automatyczne wyłączenie, ekspres przelewowy z dzbankiem nieizolowanym | 40 minut |
| Automatyczne wyłączenie, inne domowe ekspresy do kawy | 30 minut po ostatnim cyklu parzenia albo po odkamienianiu lub samooczyszczaniu |
Ekspres automatyczny należy do kategorii „innych ekspresów do kawy”. W praktyce oznacza to, że każde urządzenie legalnie sprzedawane w UE musi samo przejść w tryb niskiego poboru mocy w ciągu pół godziny, więc „automatyczne wyłączanie” w broszurze to prawne minimum, a nie zaleta. Ekspresy różnią się tym, czy producent podaje rzeczywistą wartość. W tym rankingu robią to tylko dwaj: Jura deklaruje 0 W w trybie czuwania dla E6, a Miele 0,3 W dla CM 5310 Silence. Melitta idzie inną drogą i w modelach Latticia OT oraz Solo stosuje mechaniczny wyłącznik 0 W. Dla pozostałych ekspresów nie znaleźliśmy opublikowanej wartości poboru w trybie czuwania.
Rozporządzenie nie mówi nic o hałasie, naprawialności ani o energii zużywanej na filiżankę. Stiftung Warentest mierzy zużycie energii i hałas, a naprawialność ocenia w ramach kryteriów środowiskowych, co czyni jego testy jedynym publicznym źródłem informacji w tych kwestiach.
Marketing bez tajemnic
15 barów, 19 barów i „16 napojów”: co znaczą liczby z pudełka
Na pudełkach dominują trzy hasła i żadne z nich nie mówi, jak będzie smakować kawa.
| Hasło | Czym jest | Czym nie jest |
|---|---|---|
| 15 barów / 19 barów | Maksymalnym ciśnieniem znamionowym pompy | Ciśnieniem działającym na kawę podczas parzenia — tej wartości nie podaje tu żaden producent |
| „16 napojów” | Liczbą zapisanych przepisów, łącznie z wariantami wielkości i proporcji mleka | Liczbą różnych rzeczy, które ekspres fizycznie potrafi zrobić |
| „Silent”, „Silence”, „cichy młynek” | Nazwą produktu lub opisem | Zmierzonym poziomem dźwięku: żadna z dziesięciu otwartych przez nas stron nie podała wartości w dB |
Ciśnienie pompy w tym rankingu to 15 barów (Nivona, Jura, Philips) i 19 barów (De'Longhi Rivelia); Melitta, Miele, Siemens i Krups nie podali go na stronach, które pobraliśmy. Obaj liderzy testu Stiftung Warentest z 2025 roku to ekspresy 15-barowe, a 19-barowa Rivelia wygrała rok wcześniej. Ta liczba nie ma widocznego związku z ocenami.
Równie umowna jest liczba napojów. Rivelia jest sprzedawana z 16 napojami, a Melitta Solo oferuje dwa. Ekspres ma cztery rzeczywiste funkcje: zaparza kawę, wydaje gorącą wodę, spienia mleko i — czasem — parzy w niższej temperaturze lub na zimno. Cała reszta to ustawienia wstępne.
Warto szukać cichszych liczb: pojemności zbiornika na wodę (tutaj od 1,2 do 2,2 litra), pojemnika na ziarna (od 125 do 280 g), zakresu komory parzenia (tylko Jura podaje 5–16 g), liczby stopni mielenia (5 w Melitcie, 12 w Philipsie, 13 według doniesień w Rivelii) i szerokości (200 mm w ekspresach Melitty wobec 318 mm w Siemensie z pojemnikiem na mleko).
Kluczowy parametr
Wyjmowany czy stały zaparzacz i z czego jest młynek
Zaparzacz to element, który prasuje zmieloną kawę i przetłacza przez nią wodę. Gromadzą się w nim wilgotne resztki kawy. W większości ekspresów otwiera się boczne drzwiczki, wyciąga zaparzacz i płucze go pod kranem; w innych jest on wbudowany na stałe i czyszczony wyłącznie programem z tabletką. Wyjmowany zaparzacz kosztuje minutę w tygodniu i pozwala zobaczyć, co się dzieje w środku. Stały nie wymaga żadnego wysiłku, ale tabletki czyszczące stają się obowiązkowe, a sam element jest poza zasięgiem.
| Ekspres | Zaparzacz | Młynek według danych |
|---|---|---|
| Nivona NICR 790 | Wyjmowany | Stożkowy, stal hartowana |
| De'Longhi Rivelia | Brak informacji na stronie produktu | 13 stopni (agregator); materiał nie podany |
| Philips EP2331/10 | Wyjmowany | Ceramiczny, 12 ustawień |
| Siemens TQ517D03 | Brak informacji na stronie produktu | Ceramiczny (ceramDrive) |
| Philips EP2220/10 | Wyjmowany | 12 ustawień |
| Melitta Latticia OT | Wyjmowany | Stożkowy stalowy, 5 stopni |
| Jura E6 | Niewyjmowany | Stalowy, 5 ustawień (oferta sprzedawcy) |
| Miele CM 5310 Silence | Wyjmowany | Stożkowy; materiał nie podany |
| Melitta Solo | Wyjmowany | Stożkowy stalowy, 5 stopni |
| Krups Evidence | Brak informacji na stronie produktu | Brak informacji na stronie produktu |
O wyższości ceramiki nad stalą dyskutuje się znacznie częściej, niż się ją mierzy. Siemens nazywa swój ceramiczny młynek bezzużyciowym; producenci żaren stalowych podkreślają ich twardość. Nie znaleźliśmy opublikowanego testu zużycia dla żadnego z nich, a wyniki Warentest nie układają się według materiału: obaj liderzy z 2025 roku mają młynki stalowe, a siostrzany model Siemensa EQ500 z młynkiem ceramicznym uzyskał 2,3. Bardziej praktyczną liczbą jest liczba stopni, bo to ona decyduje, jak precyzyjnie dopasujesz mielenie do nowej kawy.
Koszty eksploatacji
Systemy mleczne, tabletki, odkamieniacz i filtry
Cena zakupu to tylko część kosztów. Ekspres automatyczny potrzebuje tabletek czyszczących do układu parzenia, odkamieniacza i zwykle wkładu filtrującego wodę; system mleczny wymaga dodatkowo własnego środka czyszczącego. Producenci rzadko pokazują te ceny obok ekspresu. Wyjątkiem wśród otwartych przez nas stron była Melitta: tabletki Perfect Clean od 3,49 euro i wkład filtrujący Pro Aqua od 11,99 euro. Dla pozostałych marek nie weryfikowaliśmy cen materiałów eksploatacyjnych, więc ich nie podajemy; sprawdź je przed zakupem, bo będą powracać przez cały okres użytkowania ekspresu.
To system mleczny decyduje o tym, ile codziennej pracy cię czeka.
| Typ | Ekspresy w rankingu | Czyszczenie |
|---|---|---|
| Dysza parowa (panarello) | Philips EP2220/10 | Przetrzeć i przedmuchać po użyciu; mleko spieniasz ręcznie |
| Wężyk do mleka | Jura E6 | Wężyk i dyszę trzeba przepłukać po użyciu |
| Doczepiany pojemnik lub karafka | Siemens TQ517D03, De'Longhi Rivelia | Do umycia pojemnik i pokrywa; cykl płukania po użyciu |
| Pojemnik bez wężyków | Philips EP2331/10 (LatteGo) | Brak przewodu mlecznego do płukania |
| Automatyczny spieniacz, konstrukcja nieopisana na stronach, które widzieliśmy | Nivona NICR 790, Melitta Latticia OT, Miele CM 5310 Silence, Krups Evidence | Sprawdź instrukcję przed zakupem |
| Brak | Melitta Solo | Nie ma czego czyścić |
Resztki mleka szybko się psują, więc właściwy system to najprostszy, który faktycznie będziesz czyścić. Streszczenie Stiftung Warentest dla Miele zwraca uwagę, że płukanie systemu mlecznego trwa dość długo, a w przypadku Krups Sensation — że piankę trzeba robić ręcznie.
Wkład filtrujący ogranicza potrzebę odkamieniania, ale sam jest regularnym wydatkiem. To, czy się opłaca, zależy od twardości wody. Jura stosuje wkłady CLARIS Smart+, Philips filtr AquaClean, a Melitta Pro Aqua. Stiftung Warentest sprawdza też skład odkamieniacza zalecanego przez każdego producenta, co jest kolejnym powodem, by przeczytać pełny test przed wyborem marki.
Dowody
Niezależne testy i to, czego nikt nie publikuje
Najbardziej przydatną publiczną serią testów w tej kategorii jest seria Stiftung Warentest. Gdy ją otworzyliśmy, internetowa baza obejmowała 36 ekspresów automatycznych, w tym 13 dodanych w lipcu 2026 roku, w cenach od około 280 do ponad 1000 euro; oceny są sprzedawane za 5,90 euro i ich nie kupiliśmy. Test obejmuje degustację espresso i cappuccino przez przeszkolonych testerów, łatwość użytkowania, obsługę wraz z czyszczeniem i odkamienianiem, właściwości środowiskowe (naprawialność, hałas, odkamieniacz, zużycie energii) oraz bezpieczeństwo i substancje szkodliwe, takie jak ołów i kadm.
| Ekspres | Zgłoszony wynik | Gdzie go widzieliśmy |
|---|---|---|
| Nivona NICR 790 | gut (2,0), zwycięzca testu 2025 | testberichte.de, prasa branżowa |
| Jura E6 (EC) | gut (2,0), 2025 | Streszczenia sprzedawcy i prasy |
| De'Longhi Rivelia | gut (2,1), zwycięzca testu 2024 | Komunikat prasowy De'Longhi, testberichte.de |
| Melitta Latticia OT | gut (2,3), 2022 i 2025 | testberichte.de |
| Siemens EQ500 TP517DF3 (model siostrzany) | gut (2,3), 2025 | Streszczenie prasowe |
| Miele CM 5310 Silence | gut (2,1), 2020 | testberichte.de |
| Philips EP2220/10 | gut (2,2), 2019 | testberichte.de |
| Philips EP2331/10 | Testowany w 2025, ocena niewidoczna | testsieger.de |
Każda z powyższych ocen pochodzi z drugiej ręki: przeczytaliśmy ją w agregatorze, artykule prasowym lub komunikacie producenta, a nie w samym teście. Źródła nie zgadzają się też co do tego, czy wyniki z 2025 roku ukazały się w numerze czerwcowym, czy grudniowym. Austriacki magazyn VKI Konsument, cytowany przez testberichte.de, daje drugą opinię o czterech ekspresach: Rivelia 68 %, Miele 68 %, Philips EP2220/10 66 % i Latticia OT 64 %. Nie udało nam się otworzyć aktualnych wyników Which?, Consumentenbond ani OCU i niczego z nich nie cytujemy.
Czego nie publikuje tu żaden producent: poziomu hałasu w decybelach, ciśnienia parzenia działającego na kawę, przewidywanej żywotności młynka lub zaparzacza oraz — poza 15-letnią deklaracją Krups — tego, jak długo będą dostępne części zamienne.
Metodologia
Jak powstaje ta ocena
Ocena to średnia czterech składowych — każda waży tyle samo i każda opiera się na wskazanym źródle. Pełną procedurę opisuje metodologia.
01Skład i specyfikacja
Deklarowany skład i specyfikacja: substancje aktywne i ich stężenia, klasy energetyczne, normy, parametry techniczne — oraz to, o czym producent nie mówi.
02Dowody i badania
Weryfikacja deklaracji producenta w źródłach zewnętrznych: raporty laboratoryjne, testy branżowe, karty charakterystyki, certyfikaty i decyzje organów nadzoru.
03Opinie użytkowników
Analiza zweryfikowanych opinii pisanych po dłuższym używaniu, wraz z powtarzającymi się zgłoszeniami usterek danego modelu lub serii.
04Koszt i wartość
Cena zestawiona z tym, co produkt faktycznie daje, oraz koszty ponoszone później — materiały eksploatacyjne, energia, serwis, abonamenty — w okresie typowym dla kategorii.
FAQ
Najczęstsze pytania
Który ekspres automatyczny jest najlepszy według niezależnych testów?+
Według wyników, które udało nam się prześledzić, Nivona NICR 790 i Jura E6 (EC) otrzymały w teście Stiftung Warentest z 2025 roku ocenę „gut” (2,0), przy czym testberichte.de wskazuje Nivonę jako zwycięzcę testu. De'Longhi Rivelia wygrała test z 2024 roku z oceną 2,1. Wszystkie trzy oceny znamy z drugiej ręki.
Czy wyjmowany zaparzacz jest lepszy od stałego?+
Łatwiej go skontrolować i opłukać, a jego czystość nie zależy wyłącznie od tabletek czyszczących. Stały zaparzacz, jak w Jurze E6, oszczędza cotygodniowe płukanie, ale nie da się go obejrzeć. Ekspresy Jura i tak dobrze wypadają w testach, więc to kwestia preferencji i kosztów eksploatacji, a nie jakości kawy.
Czy 19 barów daje lepsze espresso niż 15 barów?+
Żadne dowody, które widzieliśmy, tego nie potwierdzają. Obie wartości to maksymalne ciśnienie znamionowe pompy. Dwa ekspresy, które według doniesień znalazły się na szczycie testu Stiftung Warentest z 2025 roku, to modele 15-barowe.
Młynek ceramiczny czy stalowy?+
Publiczne dane nie wskazują przewagi żadnego z nich. Siemens i Philips stosują ceramikę, Nivona, Melitta i Jura stal. Żaden producent nie publikuje testu zużycia, a oceny w testach nie zależą od materiału.
Ile prądu zużywa ekspres automatyczny w trybie czuwania?+
Rozporządzenie UE 2023/826 ogranicza pobór w trybie czuwania do 0,50 W lub 0,80 W z wyświetlaczem stanu i wymaga, by ekspresy tego typu wyłączały się w ciągu 30 minut. Jura podaje 0 W dla E6, a Miele 0,3 W dla CM 5310 Silence; pozostali producenci nie podali wartości na stronach, które otworzyliśmy.
Jak głośne są te ekspresy?+
Żadna z dziesięciu otwartych przez nas stron produktowych nie podaje wartości w decybelach. Stiftung Warentest mierzy hałas; w jego teście z 2020 roku Miele CM 5310 Silence miał najcichszy młynek w stawce, a użytkownicy Philipsa EP2331/10 wymieniają hałas jako wadę.
Jakie są koszty eksploatacji?+
Tabletki czyszczące, odkamieniacz, wkład filtrujący wodę oraz — przy napojach mlecznych — środek do czyszczenia systemu mlecznego. Jedyne ceny, które zweryfikowaliśmy, to ceny Melitty: tabletki od 3,49 euro i wkład filtrujący od 11,99 euro. Sprawdź ceny dla swojej marki przed zakupem.
Czy sami testowaliście te ekspresy?+
Nie. To analiza źródeł — stron producentów, prawa UE, ofert sklepów i opublikowanych streszczeń niezależnych testów — przeprowadzona w październiku 2026 roku. Nie zaparzyliśmy ani jednej kawy i niczego nie mierzyliśmy.
Źródła
Dokumenty i normy
- 1. Stiftung Warentest — Kaffeevollautomaten im Test (overview, grades paywalled) — https://www.test.de/Kaffeevollautomaten-im-Test-4635644-0/
- 2. Commission Regulation (EU) 2023/826, EUR-Lex — https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/HTML/?uri=CELEX:32023R0826
- 3. Nivona — 7 series product page (NICR 790) — https://nivona.com/de/product/7series
- 4. Nivona NICR 790 datasheet (PDF, hosted by kaffeetechnik24.de) — https://www.kaffeetechnik24.de/wp-content/uploads/2024/01/DE_NIVONA_Datenblaetter_NICR-790.pdf
- 5. testberichte.de — Nivona Café Romatica 790 — https://www.testberichte.de/p/nivona-tests/cafe-romatica-790-nicr790-testbericht.html
- 6. infoboard.de — Nivona NICR 790 test winner at Stiftung Warentest — https://www.infoboard.de/stiftung-warentest-nivona-nicr-790-ist-testsieger-unter-den-kaffeevollautomaten-2025/
- 7. TV Movie — Kaffeevollautomaten bei Stiftung Warentest — https://www.tvmovie.de/technik/kaffeevollautomaten-bei-stiftung-warentest-hiermit-machst-du-den-besten-kaffee-134466
- 8. testsieger.de — Stiftung Warentest 12/2025 overview — https://www.testsieger.de/kaffeevollautomaten/vergleichstest/1f0c5eaa-1b33-6046-9a24-bc2411fe4266-stiftung-warentest-12-2025-sucht-den-besten-kaffeevollautomaten-des-jahres-das-ist-der-testsieger.html
- 9. Jura — E6 Platin (EC) product page — https://www.jura.com/de/produkte-haushalt/kaffeevollautomaten/e6-platin-ec-15440
- 10. Coffee Friend — Jura E6 Platin (EC), price and listing — https://www.coffeefriend.de/p/jura-e6-platin-ec-kaffeevollautomat/
- 11. KaffeeTechnik Shop — Bestnoten für die JURA E6 — https://www.kaffeetechnik-shop.de/kaffeejournal/bestnoten-fuer-die-jura-e6/
- 12. De'Longhi — Rivelia EXAM440.55.BG product page — https://www.delonghi.com/de-de/p/rivelia-rivelia-kaffeevollautomat-exam440.55.bg/EXAM440.55.BG.html?pid=0132215474
- 13. De'Longhi newsroom — Rivelia at Stiftung Warentest (21 Nov 2024) — https://delonghigroup-newsroom.de/2024/11/21/jubel-bei-delonghi-rivelia-erobert-den-spitzenplatz-bei-stiftung-warentest/
- 14. testberichte.de — De'Longhi Rivelia EXAM 440.55 — https://www.testberichte.de/p/de-longhi-tests/rivelia-exam-440-55-bg-testbericht.html
- 15. Melitta — Latticia OT product page — https://www.melitta.de/kaffeevollautomaten/latticia-ot
- 16. Melitta — Solo product page — https://www.melitta.de/kaffeevollautomaten/solo
- 17. testberichte.de — Melitta Latticia One Touch F300-100 — https://www.testberichte.de/p/melitta-tests/latticia-one-touch-f300-100-testbericht.html
- 18. Siemens — EQ500 integral TQ517D03 product page — https://www.siemens-home.bsh-group.com/de/de/product/kaffeemaschinen/kaffeevollautomaten/eq500/TQ517D03
- 19. Geizhals — Philips EP2331/10 Series 2300 — https://geizhals.de/philips-ep2331-10-series-2300-a3027859.html
- 20. testsieger.de — Philips EP2331/10 — https://www.testsieger.de/kaffeevollautomaten/2C3G10SAP8YE6-philips-ep233110-espresso-vollautomat.html
- 21. testberichte.de — Philips Series 2200 EP2220/10 — https://www.testberichte.de/p/philips-tests/series-2200-ep2220-10-testbericht.html
- 22. Miele — CM 5310 Silence product page — https://www.miele.de/product/11525280/stand-kaffeevollautomat-cm-5310-silence-obsidianschwarz
- 23. testberichte.de — Miele CM 5310 Silence — https://www.testberichte.de/p/miele-tests/cm-5310-silence-testbericht.html
- 24. Krups — Evidence EA897B product page — https://www.krups.de/p/evidence-ea897b/8010001021
- 25. testberichte.de — Krups Sensation EA910810 — https://www.testberichte.de/p/krups-tests/sensation-ea910810-testbericht.html
Więcej
Inne rankingi
w kategorii
AGD.
Każda kategoria ma własny protokół i własny kluczowy parametr.
-
AGD8.2najlepszy
Frytkownice beztłuszczowe
Pojemność kosza (litry) z mocą znamionową (W) — oraz zmierzona przez OCU porcja mrożonych frytek, gdy jest dostępna
-
AGD8.4najlepszy
Roboty sprzątające
Opublikowana wysokość pokonywanego progu i wysokość robota
-
AGD8.5najlepszy
Pralki 9 kg
Ważone zużycie energii na 100 cykli (kWh)








