AGDAnaliza 144
Najlepsze roboty sprzątające
Roboty odkurzające z mopem i stacją, która sama opróżnia pojemnik i pierze mopy, sprzedaje się przede wszystkim jedną liczbą: mocą ssania w paskalach, która w tym zestawieniu waha się od 15 000 do 42 000 Pa. Żadna z otwartych przez nas stron producentów nie podaje, jak ją zmierzono, a w niezależnych testach, do których mieliśmy dostęp, nie przewidywała ona, który robot najlepiej sprząta dywan.
Dlatego ten ranking skupia się na tym, co da się sprawdzić. Porównaliśmy dziesięć aktualnych modeli siedmiu marek w cenach od 399 do 1499 € pod kątem tego, co producenci faktycznie publikują — wysokości pokonywanych progów, wysokości robota, głośności, danych o zbiornikach i akumulatorze, deklaracji bezpieczeństwa — oraz publicznie dostępnych testów Vacuum Wars, The Smart Home Hookup, Notebookcheck i RTINGS. Brak danych obniża ocenę produktu.
Roboty nie podlegają unijnym przepisom ekoprojektu dla odkurzaczy i nie mają etykiety energetycznej, więc luki są duże: cztery z siedmiu marek nie podają głośności, trzy roboty nie mają opublikowanej wysokości progu, a tylko trzy strony wymieniają jakikolwiek certyfikat bezpieczeństwa lub prywatności dla urządzeń, które jeżdżą po domu z kamerą.
Nota metodyczna
Analiza źródeł przeprowadzona w październiku 2026 r. Żaden produkt nie był testowany w praktyce. Specyfikacje i ceny pochodzą z niemieckich lub unijnych stron produktów producentów otwartych w trakcie analizy; cena Eufy pochodzi z niemieckiej strony sklepu marki na anker.com, a cena Xiaomi to cena producenta podana przez Notebookcheck 21 maja 2026 r., ponieważ nie udało się otworzyć strony z ceną w sklepie Xiaomi. Kilka cen to ceny promocyjne pokazane obok wyższej ceny katalogowej. Wyniki niezależne pochodzą z Vacuum Wars, The Smart Home Hookup i Notebookcheck; Vacuum Wars i The Smart Home Hookup testują modele sprzedawane w Stanach Zjednoczonych, które w przypadku Dreame i Mova różnią się od wersji unijnych. Wyniki Stiftung Warentest i Consumentenbond są płatne i nie są cytowane; strony Which? nie udało się otworzyć. Oceny opinii użytkowników opierają się na liczbie recenzji widocznej na stronach producentów, która w przypadku większości modeli jest niewielka. Nie badano: niezawodności w długim okresie, jakości aplikacji, możliwości naprawy, wymiany akumulatora ani cen materiałów eksploatacyjnych marek innych niż Roborock.
8.4wynik BPR
Kluczowy parametr
Opublikowana wysokość pokonywanego progu i wysokość robota
To, czy robot przejedzie przez próg w drzwiach i zmieści się pod meblami, decyduje o tym, gdzie w ogóle sprząta, a w przeciwieństwie do paskali są to zwykłe długości, które niektórzy niezależni testerzy sprawdzają. Wartości pochodzą z unijnych stron produktów producentów; jeśli danej liczby brakuje, piszemy o tym wprost.
-
Najwyższa ocena
Roborock Saros 20
- 8.8 cm double step (4.5 + 4.3 cm); robot 7.98 cm tall — published by RoborockOpublikowana wysokość pokonywanego progu i wysokość robota
- 4 266 złcena detaliczna
Szczegóły+
Najniższy robot w zestawieniu (7,98 cm) i ten z najpełniejszą specyfikacją: podano wysokość progu, głośność, pojemność pojemnika na kurz i temperaturę prania. Deklarację pokonywania podwójnego stopnia 8,8 cm potwierdziła recenzja Notebookcheck.
- Mocne strony
- 7,98 cm wysokości — najniższy robot w rankingu
- Podwójny próg do 8,8 cm (4,5 + 4,3 cm), potwierdzony w recenzji Notebookcheck
- Podana głośność: 63 dB w trybie zrównoważonym
- Pranie mopów do 100 °C, suszenie w 55 °C
- 89% wbitego w dywan piasku w teście Vacuum Wars
- Słabe strony
- Na stronie produktu brak certyfikatu bezpieczeństwa lub prywatności
- Mopowanie oceniane przez Notebookcheck gorzej niż w robotach z mopem wałkowym
- Mały pojemnik na kurz 259 ml
- Cena katalogowa to 1489 €; 999 € było ceną promocyjną
8.4 / 10dobry
-
Najlepsza wartość
Mova V70 Ultra Complete
- 9 cm double step, 5 cm single step; robot 8.8 cm tall — published by MovaOpublikowana wysokość pokonywanego progu i wysokość robota
- 3 625 złcena detaliczna
Szczegóły+
Numer jeden w zestawieniu top 20 Vacuum Wars z września 2026 r., ze stacją bez worków i opublikowaną deklaracją pokonywania podwójnego stopnia 9 cm, za 849 € w niemieckim sklepie Mova.
- Mocne strony
- Pierwsze miejsce w Vacuum Wars (4,08, wrzesień 2026)
- Opublikowane progi: 5 cm pojedynczy, 9 cm podwójny stopień
- Stacja bez worków — nie trzeba kupować worków na kurz
- 3 lata gwarancji
- Zbiorniki na czystą i brudną wodę 4,0 l i 3,5 l
- Słabe strony
- Nie podano głośności
- Brak wymienionego certyfikatu bezpieczeństwa lub prywatności
- Tylko 19 opinii użytkowników w sklepie producenta
- Vacuum Wars testował wersję amerykańską, opisywaną jako 42 000 Pa zamiast 40 000 Pa
8.3 / 10dobry
-
Najlepszy do mopowania
Roborock Qrevo Curv 2 Flow
- Threshold height not found on the product page; robot 11.9 cm tall — published by RoborockOpublikowana wysokość pokonywanego progu i wysokość robota
- 2 985 złcena detaliczna
Szczegóły+
Zwycięzca ogólny porównania siedmiu robotów The Smart Home Hookup z kwietnia 2026 r. i najlepszy w mopowaniu, z mopem wałkowym 27 cm. Wieżyczka LiDAR sprawia, że ma 11,9 cm wysokości — najwięcej w zestawieniu.
- Mocne strony
- Zwycięzca ogólny i w mopowaniu w porównaniu The Smart Home Hookup z kwietnia 2026
- Mop wałkowy 27 cm z dociskiem do 15 N
- Podana głośność przy sprzątaniu, suszeniu i opróżnianiu
- 699 € z pełną stacją piorącą i suszącą
- Słabe strony
- 11,9 cm wysokości — najwyższy robot w rankingu
- Na stronie produktu nie znaleziono wysokości pokonywanego progu
- Tylko 20 opinii użytkowników w sklepie producenta
- Brak wymienionego certyfikatu bezpieczeństwa lub prywatności
8.2 / 10dobry
-
Najlepszy budżetowy
Ecovacs Deebot T90 Pro Omni
- 2.4 cm with the mop fitted; robot 9.5 cm tall — published by EcovacsOpublikowana wysokość pokonywanego progu i wysokość robota
- 1 704 złcena detaliczna
Szczegóły+
Za 399 € najtańszy robot w rankingu, a mimo to siódmy w top 20 Vacuum Wars z wynikiem 3,90. Opublikowana wysokość progu to skromne 2,4 cm.
- Mocne strony
- 399 € ze stacją piorącą i suszącą
- Wynik 3,90 w Vacuum Wars, siódme miejsce w top 20
- Mop wałkowy prany w temperaturze do 75 °C
- Podana głośność 60 dB
- Zbiornik na czystą wodę 4 l
- Słabe strony
- Pokonuje tylko 2,4 cm z zamontowanym mopem
- Pojemności akumulatora w mAh nie podano w tabeli specyfikacji
- Brak opinii użytkowników na stronie producenta
- Pojemnik na kurz ok. 30% mniejszy od przeciętnego według Vacuum Wars
7.9 / 10przyzwoity
-
Dreame X60 Pro Ultra Complete
- 10 cm double step, 5.2 cm single step; robot 8.9 cm tall (11.1 cm with sensor raised) — published by DreameOpublikowana wysokość pokonywanego progu i wysokość robota
- 4 693 złcena detaliczna
Szczegóły+
Najwyższa deklaracja progu w rankingu — 10 cm przy podwójnym stopniu — i specyfikacja, która wymienia też certyfikaty UL Diamond i TÜV. Nie znaleziono niezależnego testu tej wersji unijnej.
- Mocne strony
- Najwyższy opublikowany próg: 10 cm podwójny stopień, 5,2 cm pojedynczy
- 8,9 cm wysokości z opuszczonym czujnikiem
- Certyfikaty UL Diamond i TÜV wymienione na stronie produktu
- 3 lata gwarancji na jednostkę główną
- 232 minuty deklarowanego czasu pracy
- Słabe strony
- Nie znaleziono niezależnego testu unijnej wersji Pro
- Nie podano głośności
- Matter tylko obiecany w późniejszej aktualizacji
- Niezależne wyniki istnieją tylko dla innego, amerykańskiego modelu X60 Max
7.8 / 10przyzwoity
-
Ecovacs Deebot X12 OmniCyclone
- 2.4 cm single threshold, 4 cm double step; robot 9.8 cm tall — published by EcovacsOpublikowana wysokość pokonywanego progu i wysokość robota
- 3 412 złcena detaliczna
Szczegóły+
Jedyny producent w zestawieniu, który zamiast samego hasła w paskalach publikuje przepływ powietrza (22 l/s) i ciśnienie (0,22 bar), ze stacją bez worków i najlepszymi wynikami omijania przeszkód, jakie widzieliśmy.
- Mocne strony
- Podany przepływ powietrza (22 l/s) i ciśnienie (0,22 bar), nie tylko paskale
- Bezworkowy pojemnik w stacji 1,6 l
- 6 na 6 w omijaniu przeszkód w The Smart Home Hookup; 23 z 24 w Vacuum Wars
- Podana głośność: 64,4 dB
- Ceny rynkowe od 651,79 € w Geizhals
- Słabe strony
- Pojedyncze progi tylko do 2,4 cm
- Sprzątanie dywanów tylko przeciętne według Vacuum Wars
- Najmniejszy akumulator w zestawieniu: 4000 mAh
- Na stronie brak certyfikatu bezpieczeństwa lub prywatności
7.7 / 10przyzwoity
-
Narwal Flow 2
- 4 cm; robot 9.5 cm tall — published by NarwalOpublikowana wysokość pokonywanego progu i wysokość robota
- 4 326 złcena detaliczna
Szczegóły+
Najniższa opublikowana głośność w rankingu (poniżej 56,5 dB) i największy akumulator, 7000 mAh, z mopem gąsienicowym i deklarowaną usługą prywatności z certyfikatem TÜV. Vacuum Wars zwraca uwagę na niezawodność aplikacji.
- Mocne strony
- Najniższa opublikowana głośność: poniżej 56,5 dB
- Największy akumulator w rankingu: 7000 mAh
- Najlepszy do sierści w The Smart Home Hookup
- Usługa prywatności z certyfikatem TÜV deklarowana na stronie
- Opublikowana wysokość progu 40 mm
- Słabe strony
- Zastrzeżenia Vacuum Wars co do niezawodności aplikacji
- Mop prany w 60 °C, chłodniej niż u kilku konkurentów
- Pojemności zbiorników nie podano w litrach na stronie produktu
- Ponad 1000 € nawet po rabacie
7.5 / 10przyzwoity
-
Eufy Omni S2
- 4.2 cm double threshold, 3.5 cm single; robot height not publishedOpublikowana wysokość pokonywanego progu i wysokość robota
- 6 401 złcena detaliczna
Szczegóły+
Najlepszy wynik na dywanie w testach, które widzieliśmy, i jedyny robot w zestawieniu, którego strona wymienia normę cyberbezpieczeństwa ETSI EN 303 645 — ale kosztuje 1499 €, a jego wysokości, akumulatora i głośności nie podano.
- Mocne strony
- Deklarowana weryfikacja TÜV SÜD według ETSI EN 303 645
- Najwyższy wynik na dywanie w porównaniu The Smart Home Hookup (78,8%)
- 24 z 24 ominiętych przeszkód w Vacuum Wars
- Moc ssania podana także w watach ssania (100 AW)
- Słabe strony
- 1499 € — najdroższy robot w rankingu
- Na otwartych stronach nie podano wysokości robota, akumulatora, czasu pracy ani głośności
- Mopowanie poniżej przeciętnej według Vacuum Wars
- W The Smart Home Hookup pokonał 30 mm, ale nie 50 mm
7.0 / 10przyzwoity
-
Xiaomi Robot Vacuum H50 Pro
- Threshold height not published; robot 9.3 cm tall — published by XiaomiOpublikowana wysokość pokonywanego progu i wysokość robota
- 2 135 złcena detaliczna
Szczegóły+
Robot ze średniej półki cenowej z wysuwanymi padami mopującymi i pełną stacją za ok. 500 €. Xiaomi podaje wymiary i dane elektryczne, ale nie wysokość progu, a niezależnego testu nie znaleźliśmy.
- Mocne strony
- Ok. 500 € ze stacją opróżniającą, piorącą i suszącą
- Podane parametry elektryczne: 55 W robot, 440 W opróżnianie, 86 W suszenie
- 9,3 cm wysokości
- Wysuwane pady mopujące do krawędzi
- 57 dB(A) w trybie samego mopowania
- Słabe strony
- Nie podano wysokości pokonywanego progu
- Nie znaleziono niezależnego testu
- Na otwartych stronach brak czasu pracy i pojemności pojemnika na kurz
- Cena z raportu Notebookcheck, nie ze sklepu Xiaomi
6.3 / 10akceptowalny
-
iRobot Roomba Max 705 Combo + AutoWash Dock
- Threshold height not published; robot 10.5 cm tall — published by iRobotOpublikowana wysokość pokonywanego progu i wysokość robota
- 4 693 złcena detaliczna
Szczegóły+
Lubiany przez użytkowników w sklepie iRobot (4,81 na 5 z 42 opinii), ale z najskromniejszą specyfikacją w zestawieniu: moc ssania podano tylko jako wielokrotność starej Roomby, a progu, akumulatora i głośności nie podano.
- Mocne strony
- 4,81 na 5 z 42 opinii użytkowników w sklepie iRobot
- Mop wałkowy 200 obr./min ze stacją z podgrzewanym praniem i suszeniem
- Nawigacja LiDAR z kamerą
- Podane wymiary i masy robota oraz stacji
- Słabe strony
- Nie podano wysokości progu, pojemności akumulatora, czasu pracy ani głośności
- Moc ssania podana tylko jako 175-krotność serii Roomba 600
- 10,5 cm wysokości
- W czasie analizy oznaczony jako niedostępny w niemieckim sklepie iRobot
- Nie znaleziono niezależnego testu
6.0 / 10akceptowalny
Wyniki porównywalne tylko w tej kategoriiPróg istotności: ±0,15 pkt
8.4 Nasz werdykt
Roborock Saros 20 prowadzi, bo łączy najniższą obudowę w zestawieniu (7,98 cm), opublikowaną i niezależnie potwierdzoną deklarację pokonywania podwójnego stopnia 8,8 cm oraz najpełniejszą specyfikację z solidnymi wynikami testów. Tuż za nim jest Mova V70 Ultra Complete: pierwsze miejsce na liście Vacuum Wars, stacja bez worków, trzy lata gwarancji i 849 €, choć bez podanej głośności. Jeśli najważniejsze jest mopowanie, a niskie meble są na drugim planie, lepszym zakupem za 699 € jest Roborock Qrevo Curv 2 Flow. Przy ograniczonym budżecie trudno polemizować z Ecovacs T90 Pro Omni za 399 €, o ile progi w drzwiach nie przekraczają 2,4 cm. Dreame X60 Pro Ultra Complete ma najśmielszą deklarację progu, 10 cm, ale brak niezależnego testu wersji unijnej. Eufy Omni S2 najlepiej sprząta dywany i jako jedyny wymienia normę ETSI EN 303 645, jednak jego cena 1499 € nie znajduje uzasadnienia w wynikach mopowania. Xiaomi i iRobot zamykają ranking z tego samego powodu: opublikowano za mało, a nie znaleźliśmy żadnego niezależnego testu. W całym zestawieniu paskale powiedziały nam najmniej, a zwykłe wymiary najwięcej.
Marketing bez tajemnic
Paskale: liczba, którą każda marka mierzy po swojemu
Każdy robot w tym rankingu jest sprzedawany z deklarowaną mocą ssania i żadna z otwartych przez nas stron nie podaje, jak ją zmierzono. Paskale opisują ciśnienie statyczne w jednym punkcie kanału powietrznego; nie mówią nic o tym, ile powietrza przepływa ani jak dobrze szczotka podnosi brud. Za tymi liczbami nie stoi wspólna metoda pomiaru ani unijna etykieta, która by ją wymuszała — to ten sam problem, który opisujemy w rankingu odkurzaczy bezprzewodowych.
| Robot | Deklarowana wartość | Niezależny wynik na dywanie |
|---|---|---|
| Dreame X60 Pro Ultra Complete | 42 000 Pa | brak dla tej wersji |
| Mova V70 Ultra Complete | 40 000 Pa | nr 1 w Vacuum Wars (wersja amerykańska) |
| Roborock Saros 20 | 36 000 Pa | 89% (Vacuum Wars) |
| Narwal Flow 2 | 31 000 Pa | 84% (Vacuum Wars) |
| Eufy Omni S2 | 30 000 Pa / 100 AW | 87% (Vacuum Wars), 78,8% (Smart Home Hookup) |
| Roborock Qrevo Curv 2 Flow | 20 000 Pa | 67,3% (Smart Home Hookup) |
| Ecovacs X12 OmniCyclone | 22 l/s, 0,22 bar | tylko przeciętnie (Vacuum Wars) |
| iRobot Roomba Max 705 Combo | 175× Roomba 600 | brak |
Tabela pokazuje, dlaczego paskale nie są naszym kluczowym parametrem. W porównaniu The Smart Home Hookup Eufy o mocy 30 000 Pa zebrał 78,8% zanieczyszczeń z dywanu, podczas gdy amerykański Dreame X60 Max z deklarowanymi 35 000 Pa osiągnął 65,5%, a Roborock z 20 000 Pa — 67,3%. Na twardych podłogach wszystkie siedem robotów zebrało 96–99,5%, więc tam ta liczba nie rozstrzyga niczego.
Na uznanie zasługują dwie marki, które podają więcej niż hasło reklamowe: Ecovacs publikuje dla X12 przepływ powietrza w litrach na sekundę, a Eufy dodaje dla Omni S2 waty ssania (AW). iRobot idzie w przeciwną stronę i porównuje Roombę tylko z własną serią 600.
Przepisy UE
Bez etykiety energetycznej, bez limitów ekoprojektu — a przepis o akumulatorach już blisko
Roboty odkurzające są poza zasięgiem większości unijnych przepisów, które kupujący znają z innych urządzeń AGD. Strona Komisji Europejskiej poświęcona odkurzaczom stwierdza, że rozporządzenie w sprawie ekoprojektu, rozporządzenie Komisji (UE) nr 666/2013, wyłącza odkurzacze na mokro, do pracy na mokro i na sucho, akumulatorowe, automatyczne (roboty), przemysłowe i centralne. Ta sama strona podaje, że przepisy o etykietowaniu energetycznym z rozporządzenia delegowanego (UE) nr 665/2013 zostały unieważnione i odkurzacze nie mają już etykiety energetycznej. Nie ma więc skali od A do G, obowiązkowej klasy zbierania kurzu ani wymogu deklarowania głośności dla żadnego z opisanych tu robotów.
Dlatego publikowane dane są tak nierówne. Roborock, Ecovacs i Narwal podają głośność, a Xiaomi robi to dla trybu mopowania; Dreame, Mova, Eufy i iRobot — nie. Tylko Xiaomi podaje parametry elektryczne robota i stacji.
Jeden przepis zacznie mieć znaczenie. Rozporządzenie (UE) 2023/1542 w sprawie baterii i zużytych baterii zawiera w art. 11 wymogi dotyczące możliwości wyjęcia i wymiany baterii przenośnych. Według podsumowania Rady UE do 2027 r. baterie przenośne wbudowane w urządzenia powinny dać się wyjąć i wymienić przez użytkownika końcowego. Żadna z otwartych przez nas stron produktów nie mówi, czy właściciel może sam wymienić akumulator ani ile kosztuje nowy — to pytanie warto zadać sprzedawcy przed zakupem urządzenia za 1000 €.
O metodach testowych: Stiftung Warentest podaje, że zbieranie kurzu na twardych podłogach i dywanach mierzy w odniesieniu do DIN EN 62929:2015-05, a hałas w odniesieniu do DIN EN IEC 60704-1:2023-06. Normy wymienianej dziś najczęściej w kontekście wydajności robotów, IEC 62885-7, nie udało się otworzyć w trakcie analizy, więc jej nie opisujemy; żadna strona producenta, którą widzieliśmy, nie przytacza wyników według którejkolwiek z tych norm.
Kluczowy parametr
Wysokość progu i wysokość robota: liczby, które decydują, dokąd robot dotrze
Robot, który nie przejedzie przez próg do sąsiedniego pokoju albo nie zmieści się pod kanapą, tam nie posprząta, bez względu na moc ssania. Te dwie liczby należą też do nielicznych, które niektórzy testerzy weryfikują. Stiftung Warentest podaje, że ustala maksymalne różnice wysokości i szerokości przejazdów, z którymi robot sobie radzi, a The Smart Home Hookup przeprowadził testy progów 30 mm i 50 mm.
| Robot | Opublikowany próg | Wysokość robota |
|---|---|---|
| Dreame X60 Pro Ultra Complete | 5,2 cm pojedynczy, 10 cm podwójny | 8,9 cm (11,1 cm z podniesionym czujnikiem) |
| Mova V70 Ultra Complete | 5 cm pojedynczy, 9 cm podwójny | 8,8 cm |
| Roborock Saros 20 | 8,8 cm podwójny (4,5 + 4,3) | 7,98 cm |
| Eufy Omni S2 | 3,5 cm pojedynczy, 4,2 cm podwójny | nie podano |
| Narwal Flow 2 | 4 cm | 9,5 cm |
| Ecovacs X12 OmniCyclone | 2,4 cm pojedynczy, 4 cm podwójny | 9,8 cm |
| Ecovacs T90 Pro Omni | 2,4 cm (z mopem) | 9,5 cm |
| Roborock Qrevo Curv 2 Flow | nie znaleziono | 11,9 cm |
| Xiaomi H50 Pro | nie podano | 9,3 cm |
| iRobot Roomba Max 705 Combo | nie podano | 10,5 cm |
Deklaracje trzeba czytać uważnie. Duże liczby dotyczą podwójnych stopni: dwóch następujących po sobie uskoków, z których każdy ma najwyżej ok. 4,5–5,2 cm. Pojedynczej krawędzi o wysokości 8 cm nie obejmuje tu żadna deklaracja. W teście The Smart Home Hookup Roborock Saros 20 pokonał 50 mm, podobnie jak amerykański Dreame X60 Max i Mova Mobius 60, natomiast Narwal Flow 2 i Eufy Omni S2 pokonały tylko 30 mm, zgodnie z opublikowanymi wartościami.
Wysokość ma znaczenie także w drugą stronę. Roboty ze stałą wieżyczką LiDAR, takie jak Qrevo Curv 2 Flow o wysokości 11,9 cm, potrzebują wyraźnie więcej miejsca pod meblami niż Saros 20 o wysokości 7,98 cm.
Stacja bazowa
Co robi stacja i ile kosztuje jej utrzymanie
Wszystkie dziesięć robotów ma stację, która opróżnia pojemnik na kurz, pierze mop i suszy go ciepłym powietrzem. Różnice dotyczą temperatury, tego, czy kurz trafia do worka, oraz tego, ile producent o tym mówi.
| Robot | Pranie mopa | Suszenie | Kurz w stacji |
|---|---|---|---|
| Roborock Saros 20 | do 100 °C | 55 °C | nie podano na stronie |
| Dreame X60 Pro Ultra Complete | 100 °C | gorące powietrze | nie podano na stronie |
| Mova V70 Ultra Complete | grzałka 100 °C | 70 °C | bez worka |
| Roborock Qrevo Curv 2 Flow | 75 °C | do 55 °C | worek (worki serii Qrevo w sklepie Roborock) |
| Ecovacs T90 Pro Omni | do 75 °C | gorące powietrze, 2–4 h | nie podano na stronie |
| Ecovacs X12 OmniCyclone | podgrzewana woda | 63 °C | bez worka, 1,6 l |
| Narwal Flow 2 | 60 °C | gorące powietrze | nie podano w litrach |
| Eufy Omni S2 | 60 °C | 55 °C | nie podano na stronie |
Temperatury prania są, podobnie jak paskale, deklaracją samego producenta, a Roborock zaznacza, że jego 75 °C mierzy się przy grzałce w stacji, a nie na mopie. Żadna ze stron nie podaje zużycia wody ani energii na jedno pranie; tylko Xiaomi publikuje moc (440 W podczas opróżniania, 86 W podczas suszenia i ładowania).
Materiały eksploatacyjne to realny koszt. W niemieckim sklepie Roborock widzieliśmy sześć worków na kurz za 32,99 €, cztery ściereczki do mopa za 29,99 €, dwie szczotki boczne za 15,99 € oraz płyn do mycia podłóg za 19,99 € (480 ml) lub 29,99 € (1 l). Cen akcesoriów innych marek nie sprawdzaliśmy, więc traktuj te kwoty jako rząd wielkości. Stacje bez worków, takie jak w Mova V70 i Ecovacs X12, eliminują koszt worków, ale trzeba je ręcznie opróżniać i czyścić. Notebookcheck zauważył, że zestaw Saros 20 trafia do klienta bez detergentu.
Nawigacja i prywatność
LiDAR, dToF, kamery — i kto co mówi o twoich danych
W tym rankingu występują trzy podejścia do czujników. Klasyczny LiDAR w stałej wieżyczce (Roborock Qrevo Curv 2 Flow, Xiaomi H50 Pro z LDS) jest sprawdzony, ale zwiększa wysokość. Chowane lub wbudowane czujniki czasu przelotu (Dreame X60 Pro, Mova V70, Roborock Saros 20, Eufy Omni S2, Ecovacs z dToF) pozwalają zachować niski profil. Niemal wszystkie modele premium mają też jedną lub dwie kamery do rozpoznawania przeszkód: Roborock wymienia kamerę RGB, Dreame dwie kamery AI, Narwal dwie kamery 1080p.
Kamera, która jeździ po domu, to kwestia ochrony danych, a opublikowane odpowiedzi bardzo się różnią.
| Robot | Deklaracja bezpieczeństwa lub prywatności na otwartej stronie |
|---|---|
| Eufy Omni S2 | weryfikacja TÜV SÜD według ETSI EN 303 645 |
| Dreame X60 Pro Ultra Complete | certyfikaty UL Diamond i TÜV |
| Narwal Flow 2 | usługa prywatności z certyfikatem TÜV |
| Roborock Saros 20, Qrevo Curv 2 Flow | nie znaleziono |
| Mova V70, Ecovacs X12, T90 Pro, Xiaomi H50 Pro, iRobot Roomba Max 705 | nie znaleziono |
Brak wpisu nie dowodzi braku certyfikatu; oznacza, że producent nie umieścił go tam, gdzie szukałby kupujący. Tylko Eufy wymienia normę — ETSI EN 303 645, standard cyberbezpieczeństwa dla podłączonych urządzeń konsumenckich. Samo logo TÜV nie mówi, co zostało sprawdzone.
Stiftung Warentest wlicza zachowanie w zakresie wysyłania danych w 5% oceny. Zapytany przez czytelnika o wbudowane kamery i mikrofony, odpowiedział, że jego opublikowane tabele nie wymieniają ich obecnie jako osobnych cech. Jego baza obejmuje 44 roboty odkurzające i mopujące w cenach od 240 do 1300 €, z czego siedem dodano w połowie 2026 r., ale oceny są płatne, więc żadnej tu nie cytujemy. Wyniki Consumentenbond również nie są ogólnodostępne, a obecny faworyt RTINGS, Roborock Saros 10R, to poprzednik Saros 20.
Metodologia
Jak powstaje ta ocena
Ocena to średnia czterech składowych — każda waży tyle samo i każda opiera się na wskazanym źródle. Pełną procedurę opisuje metodologia.
01Skład i specyfikacja
Deklarowany skład i specyfikacja: substancje aktywne i ich stężenia, klasy energetyczne, normy, parametry techniczne — oraz to, o czym producent nie mówi.
02Dowody i badania
Weryfikacja deklaracji producenta w źródłach zewnętrznych: raporty laboratoryjne, testy branżowe, karty charakterystyki, certyfikaty i decyzje organów nadzoru.
03Opinie użytkowników
Analiza zweryfikowanych opinii pisanych po dłuższym używaniu, wraz z powtarzającymi się zgłoszeniami usterek danego modelu lub serii.
04Koszt i wartość
Cena zestawiona z tym, co produkt faktycznie daje, oraz koszty ponoszone później — materiały eksploatacyjne, energia, serwis, abonamenty — w okresie typowym dla kategorii.
FAQ
Najczęstsze pytania
Czy wyższa liczba paskali oznacza lepszego robota sprzątającego?+
Nie. Wartości w paskalach deklaruje każdy producent sam, bez podanej wspólnej metody pomiaru, a w testach, które widzieliśmy, nie przewidywały wyników. Eufy z 30 000 Pa zebrał z dywanu więcej niż roboty deklarujące 35 000 i 36 000 Pa, a na twardych podłogach wszystkie siedem robotów w porównaniu The Smart Home Hookup zebrało 96–99,5%.
Czy roboty sprzątające mają unijną etykietę energetyczną?+
Nie. Komisja Europejska podaje, że rozporządzenie w sprawie ekoprojektu odkurzaczy, (UE) nr 666/2013, wyłącza odkurzacze automatyczne i akumulatorowe, a przepisy o etykietowaniu energetycznym odkurzaczy zostały unieważnione.
Co naprawdę oznacza deklaracja progu 8–10 cm?+
Chodzi o podwójny stopień: dwa następujące po sobie uskoki po ok. 4–5 cm każdy. Dla pojedynczego stopnia opublikowane w tym rankingu wartości to 5,2 cm (Dreame X60 Pro), 5 cm (Mova V70) i 4,5 cm jako pierwszy stopień w Roborock Saros 20.
Który robot zmieści się pod najniższymi meblami?+
Roborock Saros 20 o wysokości 7,98 cm. Dalej są Mova V70 (8,8 cm) i Dreame X60 Pro (8,9 cm z opuszczonym czujnikiem). Najwięcej miejsca potrzebuje Roborock Qrevo Curv 2 Flow — 11,9 cm.
Ile kosztują materiały eksploatacyjne?+
Orientacyjnie: w niemieckim sklepie Roborock w momencie sprawdzania sześć worków na kurz kosztowało 32,99 €, cztery ściereczki do mopa 29,99 €, a 480 ml płynu czyszczącego 19,99 €. Stacje bez worków (Mova V70, Ecovacs X12) eliminują koszt worków.
Czy roboty sprzątające z kamerami są bezpieczne dla prywatności?+
To zależy od producenta, a opublikowanych dowodów jest mało. Eufy wymienia weryfikację TÜV SÜD według ETSI EN 303 645, Dreame certyfikaty UL Diamond i TÜV, Narwal usługę prywatności z certyfikatem TÜV. Dla pozostałych robotów nie znaleźliśmy takiej deklaracji na stronie produktu.
Czy mogę sam wymienić akumulator?+
Żadna z otwartych przez nas stron produktów tego nie mówi. Zgodnie z rozporządzeniem (UE) 2023/1542 baterie przenośne wbudowane w urządzenia powinny do 2027 r. dać się wyjąć i wymienić przez użytkownika końcowego, według podsumowania Rady UE, więc zapytaj sprzedawcę, jak wymienia się akumulator i ile to kosztuje.
Czy sami testowaliście te roboty?+
Nie. To analiza źródeł z października 2026 r., oparta na stronach producentów, źródłach unijnych i publicznie dostępnych niezależnych testach. Wyniki Stiftung Warentest i Consumentenbond są płatne i nie są cytowane.
Źródła
Dokumenty i normy
- 1. Roborock Saros 20, product page (Roborock Germany) — https://de.roborock.com/products/roborock-saros-20
- 2. Roborock Qrevo Curv 2 Flow, product page (Roborock Germany) — https://de.roborock.com/products/roborock-qrevo-curv-2-flow
- 3. Roborock accessories and consumables prices (Roborock Germany) — https://de.roborock.com/collections/accessories
- 4. Dreame X60 Pro Ultra Complete, product page (Dreame Germany) — https://de.dreametech.com/products/dreame-x60-pro-ultra-complete-saugroboter-landing
- 5. Dreame X60 Max Ultra Complete, US product page (for comparison of versions) — https://www.dreametech.com/products/x60-max-ultra-complete-robot-vacuum
- 6. Mova V70 Ultra Complete, product page (Mova Germany) — https://de.mova.tech/products/v70-ultra-complete-saugroboter-kommt-bald
- 7. Ecovacs Deebot X12 OmniCyclone, product page (Ecovacs Germany) — https://www.ecovacs.com/de/deebot-robotic-vacuum-cleaner/deebot-x12-omnicyclone
- 8. Ecovacs Deebot T90 Pro Omni, product page (Ecovacs Germany) — https://www.ecovacs.com/de/deebot-robotic-vacuum-cleaner/deebot-t90-pro-omni
- 9. Geizhals price comparison, Ecovacs Deebot X12 OmniCyclone — https://geizhals.de/ecovacs-deebot-x12-omnicyclone-saug-wischroboter-inkl-absaug-reinigungsstation-schwarz-a3790026.html
- 10. Eufy Robot Vacuum Omni S2, product page (Eufy EU) — https://www.eufy.com/eu-en/robot-vacuum-s2
- 11. Eufy Omni S2 (HydroJet S2), German store page with price — https://www.anker.com/de/products/t2081g11
- 12. Narwal Flow 2, product page (Narwal Germany) — https://de.narwal.com/products/narwal-flow-2-saugroboter-mit-selbstreinigung
- 13. iRobot Roomba Max 705 Combo + AutoWash Dock, product page (iRobot Germany) — https://www.irobot.de/de_DE/roomba-max-705-combo-robot-autowash-dock/X185040.html
- 14. Xiaomi Robot Vacuum H50 Pro, product page (Xiaomi Germany) — https://www.mi.com/de/product/xiaomi-robot-vacuum-h50-pro/
- 15. Xiaomi Robot Vacuum H50 Pro, specifications — https://www.mi.com/de/product/xiaomi-robot-vacuum-h50-pro/specs/
- 16. Notebookcheck, Xiaomi Robot Vacuum H50 Pro launch report with price (21 May 2026) — https://www.notebookcheck.com/Xiaomi-Saug-und-Wischroboter-mit-15-000-Pa-und-ausfahrbaren-Mopps-ist-erhaeltlich.1302208.0.html
- 17. Notebookcheck, Roborock Saros 20 review (1 March 2026) — https://www.notebookcheck.net/No-door-threshold-can-stop-this-flagship-robot-vacuum-Roborock-Saros-20-review.1236857.0.html
- 18. Vacuum Wars, Top 20 Best Robot Vacuums (updated 30 September 2026) — https://vacuumwars.com/vacuum-wars-best-robot-vacuums/
- 19. The Smart Home Hookup, 2026 Ultimate Robot Vacuum and Mop Comparison (8 April 2026) — https://www.thesmarthomehookup.com/2026-ultimate-robot-vacuum-and-mop-comparison/
- 20. RTINGS, The Best Robot Vacuums (updated 7 August 2026) — https://www.rtings.com/robot-vacuum/reviews/best/robot
- 21. Stiftung Warentest, Saugroboter im Test (test method and scope; grades behind paywall) — https://www.test.de/Saugroboter-im-Test-4806685-0/
- 22. Consumentenbond, robotstofzuigers (overview; results not open) — https://www.consumentenbond.nl/robotstofzuiger
- 23. European Commission, Vacuum cleaners: ecodesign scope and energy-label status — https://energy-efficient-products.ec.europa.eu/product-list/vacuum-cleaners_en
- 24. Council of the EU, press release on the new batteries regulation (10 July 2023) — https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2023/07/10/council-adopts-new-regulation-on-batteries-and-waste-batteries/
- 25. Regulation (EU) 2023/1542 concerning batteries and waste batteries (EUR-Lex) — https://eur-lex.europa.eu/eli/reg/2023/1542/oj/eng
Więcej
Inne rankingi
w kategorii
AGD.
Każda kategoria ma własny protokół i własny kluczowy parametr.
-
AGD8.2najlepszy
Frytkownice beztłuszczowe
Pojemność kosza (litry) z mocą znamionową (W) — oraz zmierzona przez OCU porcja mrożonych frytek, gdy jest dostępna
-
AGD8.0najlepszy
Ekspresy automatyczne do kawy
Wyjmowany zaparzacz i typ młynka według danych producenta
-
AGD8.5najlepszy
Pralki 9 kg
Ważone zużycie energii na 100 cykli (kWh)








