6Miejsce 06 z 8 · Najlepsze materace
Schlaraffia Schlaraffia myNap TFK
Najwyżej oceniony materac kieszeniowy w bazie Stiftung Warentest, 1,6 — niesiony niemal wyłącznie przez wyjątkową ocenę trwałości 0,8. Właściwości leżenia są tylko średnie, 2,1.
8.5wynik BPR
- 1 319 złCena
- 1.6 (Stiftung Warentest 10/2022) — highest-graded pocket springOcena ogólna Stiftung Warentest
- 6 z 8w kategorii Najlepsze materace
- 8.5wynik BPR 0–10
Recenzja
Czym jest ten produkt
Tekst powstał po analizie, na podstawie tych samych źródeł co ocena: dokumentacji producenta, dostępnych badań i zweryfikowanych opinii właścicieli.
Jeden z zaledwie dwóch materacy tutaj, dla których mamy pełne rozbicie ocen cząstkowych, i opowiada on ciekawszą historię niż nagłówek.
Ocena ogólna 1,6 „gut” — najwyżej oceniony materac kieszeniowy w bazie Stiftung Warentest. Oceny cząstkowe:
- Haltbarkeit (trwałość): 0,8 — wyjątkowo, przy wadze 25%
- Gesundheit und Umwelt: 1,4
- Bezug (pokrowiec): 1,5
- Handhabung: 2,0
- Liegeeigenschaften (właściwości leżenia): 2,1 — tylko średnio, przy wadze 35%
- Deklaration: 2,5
Przeczytaj to uważnie. Ocenę ogólną 1,6 niesie trwałość 0,8, a nie to, jak się na nim leży. Właściwości leżenia na poziomie 2,1 tylko nieznacznie wyprzedzają 2,2 Ravensbergera, a f.a.n. z tym samym wynikiem 2,2 objął wszystkie siedem typów sylwetki, podczas gdy dla tego modelu dane w rozbiciu na typy są nam nieznane.
Nie jest to zarzut — materac, który po latach użytkowania pozostaje tak dobry jak na początku, jest naprawdę wartościowy, a trwałość to jedyna cecha, której nie da się ocenić w salonie. To jednak inna propozycja niż materac, na którym lepiej się leży.
Konstrukcję stanowi rdzeń kieszeniowy X-Spring z beczkowatymi sprężynami i siedmioma strefami, zmierzony przez Stiftung Warentest na około 18,5 cm. Twardość dostępna jest w wersjach H3 i medium. Pokrowiec to 100% poliester, prany w 40 °C, z dopuszczalnym czyszczeniem chemicznym — najniższa temperatura prania wśród polecanych tu materacy.
Zwróć uwagę na datę testu: program to Matratzen 10/2022, opublikowany 28 września 2023 roku. Poprzedza on zmianę metody Stiftung Warentest z 2025 roku na siedem typów sylwetki, więc ocena właściwości leżenia powstała w starszych ramach czterech typów i nie jest bezpośrednio porównywalna z wynikami z 2025 roku.
Ceny idą od około 1070 zł w sklepach do 1320 zł według zapisu test.de.
Dane techniczne
Specyfikacja
Wartości z dokumentacji producenta, sprawdzone w dostępnych źródłach zewnętrznych. Czego nie udało się potwierdzić, oznaczamy jako deklarację.
- Construction
- X-Spring barrel pocket spring core
- Height
- approx. 18.5 cm (SW measured)
- Zones
- 7
- Firmness options
- H3 and medium variants
- Cover
- 100% polyester, washable at 40 °C, dry cleaning permitted
- Stiftung Warentest overall
- 1.6 gut
- Liegeeigenschaften
- 2,1
- Haltbarkeit
- 0,8
- Bezug
- 1,5
- Gesundheit und Umwelt
- 1,4
- Handhabung / Deklaration
- 2,0 / 2,5
- Test programme
- Matratzen 10/2022, published 28 September 2023
- Price
- approx. EUR 250 street; EUR 309 per test.de
- Konstrukcja
- Rdzeń kieszeniowy X-Spring z beczkowatymi sprężynami
- Wysokość
- ok. 18,5 cm (pomiar SW)
- Strefy
- 7
- Warianty twardości
- H3 i warianty medium
- Pokrowiec
- 100% poliester, pranie w 40 °C, czyszczenie chemiczne dozwolone
- Stiftung Warentest ogólnie
- 1,6 gut
- Program testowy
- Matratzen 10/2022, opublikowany 28 września 2023
- Cena
- ok. 1070 zł w sklepach; 1320 zł według test.de
Oceny składowe
Skąd bierze się
ta ocena.
Cztery składowe o równej wadze, każda w skali 0–10 i każda oparta na wskazanym źródle. Ocena ogólna to ich średnia — pełną procedurę opisuje metodologia.
Co nam się podobało
- 1,6 ogólnie — najwyżej oceniony materac kieszeniowy w bazie SW
- Ocena cząstkowa trwałości 0,8, wyjątkowa i ważona w 25%
- Dostępne pełne oceny cząstkowe, inaczej niż dla większości materacy tutaj
- Zdrowie i środowisko 1,4, pokrowiec 1,5
- Siedmiostrefowy rdzeń kieszeniowy X-Spring z beczkowatymi sprężynami
- Około 1070 zł w sklepach wobec 1320 zł zapisanych przez test.de
Warto wiedzieć
- Właściwości leżenia tylko 2,1 — ocenę niesie trwałość, nie komfort
- Pokrowiec pierze się tylko w 40 °C, najniżej wśród polecanych materacy
- Badany metodą sprzed 2025 roku z czterema typami sylwetki, więc bez bezpośredniej porównywalności
- Ocena cząstkowa Deklaration 2,5, najsłabsza z jego wyników
- Brak danych w rozbiciu na typy sylwetki
Porównanie
Jak wypada
na tle kategorii
Wszystkie wartości pochodzą z tej samej analizy i są porównywalne wyłącznie w kategorii Najlepsze materace.
| Produkt | Wynik | Ocena ogólna Stiftung Warentest | Cena |
|---|---|---|---|
| bett1 BODYGUARD Anti-Kartell-MatratzeNajwyższy wynik | 9.2 | 1.6 (Stiftung Warentest 2/2024) | 850 zł |
| Schlaraffia myNap TFKTen produkt | 8.5 | 1.6 (Stiftung Warentest 10/2022) — highest-graded pocket spring | 1 319 zł |
| Średnia kategoriiprzeanalizowanych produktów: 8 | 8.3 | — | — |
FAQ
Najczęstsze pytania
Czy ocena trwałości 0,8 jest warta zakupu?
Jest naprawdę cenna, bo trwałości nie da się ocenić, leżąc na materacu w sklepie, a waży ona 25% oceny ogólnej. Stiftung Warentest symuluje lata użytkowania. Materac, który trzyma kształt, oszczędza wcześniejszej wymiany. Ale trzeba mieć jasność, co reprezentuje nagłówkowe 1,6: ten materac leży na 2,1, a wytrzymuje na 0,8. Jeśli twoim priorytetem jest komfort dla różnych typów sylwetki, f.a.n. z oceną ogólną 2,2 może służyć ci lepiej.
Z tego samego rankingu
Inne produkty w kategorii Najlepsze materace.
Ten sam protokół, ten sam kluczowy parametr, ten sam zestaw źródeł.
-
Nr 019.2/ 10
bett1 BODYGUARD Anti-Kartell-Matratze
Najlepiej oceniony ex aequo materac w zestawieniu, 1,6, za 850 zł. Dwustronny, z dwoma…
-
Nr 028.8/ 10
Ravensberger Komfort-SAN
Pianka zimna RG 50 — najwyższa gęstość spośród materacy piankowych tutaj — z pełną tabelą ocen…
-
Nr 038.7/ 10
IKEA VALEVÅG
680 zł zamiast 850 zł, z 365 nocami próbnymi i pokrowcem pranym w 60 °C. Konsument wyróżnił go…
-
Nr 048.6/ 10
f.a.n. Frankenstolz Medisan Plus KS
Jedyny materac w turze Stiftung Warentest z marca 2025 roku o dobrych właściwościach leżenia…