1Miejsce 01 z 8 · Najlepsze materace
bett1 bett1 BODYGUARD Anti-Kartell-Matratze
Najlepiej oceniony ex aequo materac w zestawieniu, 1,6, za 850 zł. Dwustronny, z dwoma poziomami twardości w jednym rdzeniu — 35 kg/m³ średnio twardo i 40 kg/m³ twardo — oraz z pokrowcem pranym w 60 °C.
9.2wynik BPR
- 850 złCena
- 1.6 (Stiftung Warentest 2/2024)Ocena ogólna Stiftung Warentest
- 1 z 8w kategorii Najlepsze materace
- 9.2wynik BPR 0–10
Recenzja
Czym jest ten produkt
Tekst powstał po analizie, na podstawie tych samych źródeł co ocena: dokumentacji producenta, dostępnych badań i zweryfikowanych opinii właścicieli.
Punkt odniesienia w kwestii ceny do jakości na europejskim rynku materacy i model, który uczynił z „antykartelowości” realną pozycję rynkową, a nie hasło.
Stiftung Warentest ocenił go na 1,6 w numerze 2/2024, badając rozmiar 90×200 i obie strony. bett1 twierdzi, że to najlepiej oceniony materac z pianki zimnej, jaki Stiftung Warentest badał. Austriacki Konsument poświęcił mu osobny materiał, nazywając go wieloletnim zwycięzcą testów.
Dwustronna konstrukcja jest praktycznym wyróżnikiem. Rdzeń z poliuretanowej pianki zimnej QXSchaum ma stronę średnio twardą o gęstości 35 kg/m³ i twardą o gęstości 40 kg/m³ — kupujesz więc jeden materac i wybierasz twardość po przetestowaniu, zamiast zgadywać oznaczenie H, które i tak nie jest znormalizowane. bett1 twierdzi, że obracanie pokrywa większość mas ciała, co omija cały problem H2/H3/H4.
Gęstości są uczciwe i wystarczające. Czterdzieści kilogramów na metr sześcienny to zalecane minimum trwałości, zgodne z DIN 13014, normą materacy szpitalnych; 35 kg/m³ oznacza mniej więcej pięć do sześciu lat użytkowania. Obie wartości są podane, czego kilku producentom w tym zestawieniu się nie udaje.
Pokrowiec HyBreeze ma zamek na całej długości i pierze się w 60 °C w programie delikatnym — jeden z tylko czterech tutaj, które radzą sobie z 60, a nie 40 stopniami. Rdzeń ma 18 cm, z pokrowcem 18,5 cm, a Stiftung Warentest zmierzył około 18,0 cm i 11,95 kg. Do tego 100 nocy próbnych ze zwrotem pieniędzy i 10 lat gwarancji na rdzeń.
Zastrzeżenie dotyczy samej oceny. Na stronie bett1 widnieje 1,6, na testberichte.de 1,5, a w starszych źródłach 1,7 lub 1,8 — w sieci mieszają się różne tury testowe i wersje produktu. Zweryfikuj na test.de, zanim oprzesz się na jakiejś liczbie. Nie mamy też dla niego danych o właściwościach leżenia w rozbiciu na typy sylwetki.
Dane techniczne
Specyfikacja
Wartości z dokumentacji producenta, sprawdzone w dostępnych źródłach zewnętrznych. Czego nie udało się potwierdzić, oznaczamy jako deklarację.
- Construction
- QXSchaum PU cold foam, flippable dual firmness
- Foam density
- 35 kg/m³ medium-firm side / 40 kg/m³ firm side
- Height
- 18 cm core, 18.5 cm with cover (SW measured approx. 18.0 cm, 11.95 kg)
- Firmness options
- Two sides in one mattress - no separate H-grades
- Cover
- HyBreeze, full-length zip, machine washable at 60 °C gentle
- Stiftung Warentest
- 1,6 (numer 2/2024, 90×200, obie strony badane)
- Trial
- 100 nights money-back
- Warranty
- 10 years on the core
- Price
- from EUR 199 (90×200)
- Konstrukcja
- Pianka zimna PU QXSchaum, dwustronna, dwie twardości
- Gęstość pianki
- 35 kg/m³ strona średnio twarda / 40 kg/m³ strona twarda
- Wysokość
- 18 cm rdzeń, 18,5 cm z pokrowcem (SW zmierzył ok. 18,0 cm, 11,95 kg)
- Warianty twardości
- Dwie strony w jednym materacu — bez osobnych oznaczeń H
- Pokrowiec
- HyBreeze, zamek na całej długości, pranie w pralce 60 °C program delikatny
- Okres próbny
- 100 nocy ze zwrotem pieniędzy
- Gwarancja
- 10 lat na rdzeń
- Cena
- od 850 zł (90×200)
Oceny składowe
Skąd bierze się
ta ocena.
Cztery składowe o równej wadze, każda w skali 0–10 i każda oparta na wskazanym źródle. Ocena ogólna to ich średnia — pełną procedurę opisuje metodologia.
Co nam się podobało
- Stiftung Warentest 1,6 — najlepsza ocena ex aequo w tym rankingu
- 850 zł za 90×200, przy zaleceniu Stiftung Warentest na poziomie 850–1700 zł
- Dwustronny: strona średnio twarda 35 kg/m³ i twarda 40 kg/m³ w jednym rdzeniu
- Obie gęstości pianki podane, a twarda strona spełnia próg trwałości 40 kg/m³
- Pokrowiec pierze się w 60 °C i ma zamek na całej długości
- 100 nocy próbnych i 10 lat gwarancji na rdzeń
- Całkowicie omija problem nieznormalizowanych oznaczeń H
Warto wiedzieć
- Ocena pojawia się jako 1,5, 1,6, 1,7 i 1,8 w różnych źródłach i turach testowych
- Brak dostępnych nam danych o właściwościach leżenia dla poszczególnych typów sylwetki
- Oceny cząstkowe za płatnym dostępem Stiftung Warentest
- 18 cm to raczej niewiele jak na materac piankowy
- Sprzedawany wyłącznie bezpośrednio, więc bez testu w sklepie
Porównanie
Jak wypada
na tle kategorii
Wszystkie wartości pochodzą z tej samej analizy i są porównywalne wyłącznie w kategorii Najlepsze materace.
| Produkt | Wynik | Ocena ogólna Stiftung Warentest | Cena |
|---|---|---|---|
| bett1 BODYGUARD Anti-Kartell-MatratzeTen produkt · najwyższy wynik | 9.2 | 1.6 (Stiftung Warentest 2/2024) | 850 zł |
| Ravensberger Komfort-SANDrugie miejsce | 8.8 | 2.2 (Stiftung Warentest 03/2025) — test winner | 1 277 zł |
| Średnia kategoriiprzeanalizowanych produktów: 8 | 8.3 | — | — |
FAQ
Najczęstsze pytania
Czy 35 kg/m³ wystarcza dla bardziej miękkiej strony?
To wartość akceptowalna, a nie znakomita. Orientacyjna żywotność według gęstości pianki wygląda mniej więcej tak: 30 kg/m³ dwa do trzech lat, 35 kg/m³ pięć do sześciu, 40 kg/m³ sześć do ośmiu, 50–60 kg/m³ około dziesięciu. Zalecane minimum to 40, zgodnie z DIN 13014. Twarda strona powinna więc przetrwać dłużej niż średnio twarda, co jest rozsądnym argumentem, by zacząć od twardej i obrócić materac później. Już samo podanie obu wartości stawia bett1 przed Emmą i f.a.n., które nie podają żadnej.
Która ocena jest prawidłowa — 1,5, 1,6 czy 1,8?
Nie umiemy tego rozstrzygnąć i nie zamierzamy wybierać tej najkorzystniejszej. Różne źródła podają różne liczby z różnych tur Stiftung Warentest i różnych wersji produktu, a sieć swobodnie je miesza. Własna strona bett1 podaje 1,6 z numeru 2/2024. Jeśli dokładna wartość ma dla ciebie znaczenie, odblokowanie test.de za 25 zł rozstrzyga sprawę — a skoro daje też oceny właściwości leżenia dla poszczególnych typów sylwetki, warto je wydać tak czy inaczej.
Z tego samego rankingu
Inne produkty w kategorii Najlepsze materace.
Ten sam protokół, ten sam kluczowy parametr, ten sam zestaw źródeł.
-
Nr 028.8/ 10
Ravensberger Komfort-SAN
Pianka zimna RG 50 — najwyższa gęstość spośród materacy piankowych tutaj — z pełną tabelą ocen…
-
Nr 038.7/ 10
IKEA VALEVÅG
680 zł zamiast 850 zł, z 365 nocami próbnymi i pokrowcem pranym w 60 °C. Konsument wyróżnił go…
-
Nr 048.6/ 10
f.a.n. Frankenstolz Medisan Plus KS
Jedyny materac w turze Stiftung Warentest z marca 2025 roku o dobrych właściwościach leżenia…
-
Nr 058.6/ 10
IKEA ÅVABERG
765 zł, z podanymi gęstościami pianki 38, 50 i 35 kg/m³ w poszczególnych warstwach, 365 nocami…