2Miejsce 02 z 8 · Najlepsze materace
Ravensberger Ravensberger Komfort-SAN
Pianka zimna RG 50 — najwyższa gęstość spośród materacy piankowych tutaj — z pełną tabelą ocen cząstkowych Stiftung Warentest opublikowaną przez producenta. Zwycięzca testu z oceną 2,2, dobry dla wszystkich typów sylwetki przy leżeniu na plecach.
8.8wynik BPR
- 1 277 złCena
- 2.2 (Stiftung Warentest 03/2025) — test winnerOcena ogólna Stiftung Warentest
- 2 z 8w kategorii Najlepsze materace
- 8.8wynik BPR 0–10
Recenzja
Czym jest ten produkt
Tekst powstał po analizie, na podstawie tych samych źródeł co ocena: dokumentacji producenta, dostępnych badań i zweryfikowanych opinii właścicieli.
Najbardziej przejrzysta pozycja w tym rankingu i ta do kupienia, jeśli priorytetem jest trwałość.
Ravensberger publikuje pełną tabelę ocen cząstkowych Stiftung Warentest, czego nie robi prawie żaden producent. Z programu Matratzen 03/2025, badanie w rozmiarze 90×200 H4:
| Kryterium | Ocena | Waga |
|---|---|---|
| Liegeeigenschaften | 2,2 | 35% |
| Liegekomfort | 2,2 | 10% |
| Haltbarkeit | 2,0 | 25% |
| Bezug | 1,4 | 10% |
| Gesundheit und Umwelt | 1,6 | 10% |
| Handhabung | 3,0 | 5% |
| Deklaration | 3,0 | 5% |
Ogólnie 2,2 „gut”, jeden ze zwycięzców testu wśród 14 materacy do 2690 zł, z adnotacją, że uzyskał dobre właściwości leżenia dla wszystkich badanych typów sylwetki w pozycji na plecach. Nie w obu pozycjach — to był f.a.n. — ale dla wszystkich typów sylwetki w jednej.
Gęstość pianki to kluczowa specyfikacja: RG 50 kg/m³. To najwyższa wartość spośród materacy piankowych tutaj i wyraźnie powyżej zalecanego minimum 40 kg/m³ zgodnego z DIN 13014. Orientacyjna żywotność przy 50–60 kg/m³ to około dziesięciu lat, wobec pięciu do sześciu przy 35.
Ma siedem stref, około 18 cm całkowitej wysokości przy rdzeniu 16 cm, i występuje w wersjach H2 (do ok. 80 kg), H3 (od ok. 80 kg) i H4 (od ok. 110 kg) — najszerszy zakres twardości tutaj, choć pamiętaj, że oznaczenia te nie są znormalizowane. Pokrowiec RAVOTEX to 50% bawełny i 50% poliestru, prany w temperaturze do 60 °C.
Dwa słabe punkty widoczne w ocenach cząstkowych. Handhabung i Deklaration dostały po 3,0 — obsługa oraz to, jak dobrze produkt jest opisany. Pierwsze wynika zapewne z masy i trudności w obracaniu; drugie to kwestia oznakowania, a nie działania.
Okres próbny to 30 nocy — najkrótszy tutaj — przy 10 latach gwarancji.
Dane techniczne
Specyfikacja
Wartości z dokumentacji producenta, sprawdzone w dostępnych źródłach zewnętrznych. Czego nie udało się potwierdzić, oznaczamy jako deklarację.
- Construction
- Cold foam
- Foam density
- RG 50 kg/m³ - highest foam figure here
- Height
- approx. 18 cm total (16 cm core)
- Zones
- 7
- Firmness options
- H2 (to ~80 kg), H3 (from ~80 kg), H4 (from ~110 kg)
- Cover
- RAVOTEX 50% cotton / 50% polyester, washable to 60 °C
- Stiftung Warentest 03/2025 overall
- 2.2 gut - test winner
- Liegeeigenschaften / Liegekomfort
- 2,2 / 2,2
- Haltbarkeit
- 2,0
- Bezug / Gesundheit und Umwelt
- 1,4 / 1,6
- Handhabung / Deklaration
- 3,0 / 3,0
- Body-type finding
- Good lying properties for all tested body types in BACK sleeping
- Trial / warranty
- 30 nights / 10 years
- Price
- from EUR 299 (90×200)
- Konstrukcja
- Pianka zimna
- Gęstość pianki
- RG 50 kg/m³ — najwyższa wartość piankowa tutaj
- Wysokość
- ok. 18 cm łącznie (rdzeń 16 cm)
- Strefy
- 7
- Warianty twardości
- H2 (do ok. 80 kg), H3 (od ok. 80 kg), H4 (od ok. 110 kg)
- Pokrowiec
- RAVOTEX 50% bawełna / 50% poliester, pranie do 60 °C
- Stiftung Warentest 03/2025 ogólnie
- 2,2 gut — zwycięzca testu
- Ustalenie o typach sylwetki
- Dobre właściwości leżenia dla wszystkich badanych typów sylwetki przy leżeniu NA PLECACH
- Okres próbny / gwarancja
- 30 nocy / 10 lat
- Cena
- od 1280 zł (90×200)
Oceny składowe
Skąd bierze się
ta ocena.
Cztery składowe o równej wadze, każda w skali 0–10 i każda oparta na wskazanym źródle. Ocena ogólna to ich średnia — pełną procedurę opisuje metodologia.
Co nam się podobało
- RG 50 kg/m³ — najwyższa gęstość pianki tutaj, co oznacza około dziesięciu lat użytkowania
- Publikuje pełną tabelę ocen cząstkowych Stiftung Warentest
- Zwycięzca testu wśród 14 materacy do 2690 zł, ocena 2,2
- Dobre właściwości leżenia dla wszystkich badanych typów sylwetki na plecach
- Ocena cząstkowa pokrowca 1,4 i zdrowia/środowiska 1,6, obie mocne
- Dostępne H2, H3 i H4 — najszerszy zakres twardości tutaj
- Pokrowiec pierze się w temperaturze do 60 °C
Warto wiedzieć
- 30 nocy próbnych, najkrócej w tym rankingu
- Handhabung i Deklaration po 3,0
- Dobry dla wszystkich typów sylwetki tylko na plecach, nie na boku
- 18 cm całkowitej wysokości przy rdzeniu tylko 16 cm
- Sprzedaż wyłącznie bezpośrednia, bez testu w sklepie
Porównanie
Jak wypada
na tle kategorii
Wszystkie wartości pochodzą z tej samej analizy i są porównywalne wyłącznie w kategorii Najlepsze materace.
| Produkt | Wynik | Ocena ogólna Stiftung Warentest | Cena |
|---|---|---|---|
| bett1 BODYGUARD Anti-Kartell-MatratzeNajwyższy wynik | 9.2 | 1.6 (Stiftung Warentest 2/2024) | 850 zł |
| Ravensberger Komfort-SANTen produkt | 8.8 | 2.2 (Stiftung Warentest 03/2025) — test winner | 1 277 zł |
| Średnia kategoriiprzeanalizowanych produktów: 8 | 8.3 | — | — |
FAQ
Najczęstsze pytania
Jak dużą różnicę robi RG 50?
To różnica między materacem, który wytrzymuje, a takim, który mięknie. Orientacyjna żywotność według gęstości wygląda mniej więcej tak: 30 kg/m³ dwa do trzech lat, 35 kg/m³ pięć do sześciu, 40 kg/m³ sześć do ośmiu, 50–60 kg/m³ około dziesięciu. Zalecane minimum to 40, zgodnie z DIN 13014, normą materacy szpitalnych. Przy RG 50 jest to najtrwalszy materac piankowy tutaj — a zwróć uwagę, że jego ocena cząstkowa trwałości od Stiftung Warentest wynosi 2,0, czyli dobrze, ale nie wyjątkowo, co dobrze przypomina, że gęstość jest przybliżeniem, a nie całą prawdą.
Którą twardość wybrać?
Ravensberger sugeruje H2 do około 80 kg, H3 od 80 i H4 od 110 — ale pamiętaj, że Stiftung Warentest stwierdza, iż deklaracje twardości producentów często się nie zgadzają i nie istnieje norma europejska, która by je definiowała. Badany pomiar dotyczył wersji H4. Twardość nie decyduje też o jakości leżenia: Stiftung Warentest mówi wprost, że miękki materac może podpierać kręgosłup równie dobrze jak twardy. Skorzystaj z 30 nocy próbnych.
Z tego samego rankingu
Inne produkty w kategorii Najlepsze materace.
Ten sam protokół, ten sam kluczowy parametr, ten sam zestaw źródeł.
-
Nr 019.2/ 10
bett1 BODYGUARD Anti-Kartell-Matratze
Najlepiej oceniony ex aequo materac w zestawieniu, 1,6, za 850 zł. Dwustronny, z dwoma…
-
Nr 038.7/ 10
IKEA VALEVÅG
680 zł zamiast 850 zł, z 365 nocami próbnymi i pokrowcem pranym w 60 °C. Konsument wyróżnił go…
-
Nr 048.6/ 10
f.a.n. Frankenstolz Medisan Plus KS
Jedyny materac w turze Stiftung Warentest z marca 2025 roku o dobrych właściwościach leżenia…
-
Nr 058.6/ 10
IKEA ÅVABERG
765 zł, z podanymi gęstościami pianki 38, 50 i 35 kg/m³ w poszczególnych warstwach, 365 nocami…