Dom i ogródAnaliza 130
Najlepsze wiertarko-wkrętarki akumulatorowe
Liczba wydrukowana na pudełku największą czcionką to ta, której należy ufać najmniej. Nie ma normy EN ani ISO, która regulowałaby sposób pomiaru i podawania maksymalnego momentu obrotowego, a skutki widać na rynku: ta sama udarowa wiertarka Makita była reklamowana w Stanach Zjednoczonych jako 970 in-lb, a w Wielkiej Brytanii jako 130 Nm — to nie są liczby opisujące ten sam pomiar. W jednym udokumentowanym przypadku różnica między reklamowanym maksimum a faktycznym maksymalnym momentem dokręcania wyniosła 50%.
Dlatego ten ranking opiera się na ocenach z niezależnych testów, a nie na kartach katalogowych. Wyniki są niewygodne dla każdego, kto zakłada, że cena idzie w parze z jakością:
- Zwycięzcą testu Stiftung Warentest 2025 został Einhell za 340 zł.
- Szczotkowa wiertarka Parkside z Lidla zajęła drugie miejsce z wynikiem 1,9.
- Bezszczotkowy DeWalt za 560 zł dostał 4,0 „ausreichend" — bo jego akumulator padł przed 400 cyklami ładowania.
Druga rzecz, o której nikt nie mówi przy kasie: wiertarka to tania część. Sama maszyna za 560 zł plus dwa akumulatory 5 Ah i ładowarka to już blisko 1300 zł, a od tego momentu każde narzędzie w tym systemie jest tanie, natomiast każde spoza niego obłożone jest podatkiem akumulatorowym rzędu 510–770 zł. Wybór platformy znaczy więcej niż wybór wiertarki.
Ceny to najniższe oferty wskazanych źródeł z września 2026 roku, bez kosztów wysyłki.
Nota metodyczna
Na czym opiera się ten ranking. Wyniki niezależnych testów ze Stiftung Warentest nr 6/2025, Heimwerker Praxis 2024 i 2026, selbst ist der Mann, CHIP i Konsument, uzupełnione danymi producentów z oficjalnych kart katalogowych i instrukcji. Wartości momentu obrotowego oznaczamy jako złącze twarde lub miękkie wszędzie tam, gdzie producent to podaje; tam, gdzie publikuje jedną liczbę bez opisu, piszemy o tym wprost.
Czego nie badaliśmy. Nie przeprowadziliśmy własnych testów narzędzi ani ankiety wśród użytkowników. Ocena opinii właścicieli odzwierciedla opublikowane werdykty testowe i zagregowane oceny użytkowników, a nie badanie konsumenckie.
Znane luki. Pełna tabela wyników Stiftung Warentest 6/2025 jest płatna; mamy pierwszą trójkę, wynik DeWalta i skład stawki, a nie odtwarzaliśmy ocen, których nie dało się zweryfikować. Wartości drgań według EN 62841 nie były dostępne dla żadnego modelu — są w drukowanych instrukcjach, ale nie na żadnej dostępnej stronie producenta. Pięciu z ośmiu producentów podaje jedną wartość momentu, nie mówiąc, czy dotyczy złącza miękkiego, czy twardego.
9.1wynik BPR
Kluczowy parametr
Ocena z niezależnego testu
Ocena ogólna ze Stiftung Warentest, Heimwerker Praxis lub selbst ist der Mann w niemieckiej skali szkolnej, gdzie 1,0 jest najlepsze, a 6,0 najgorsze. Protokół Stiftung Warentest obejmuje próbę trwałości akumulatora do 400 cykli ładowania i dlatego daje surowsze oceny niż testy magazynów branżowych. Tam, gdzie niezależny test nie istnieje, jest to napisane wprost, zamiast podstawiania innego wyniku.
-
Najwyższy wynik
Einhell Einhell Professional TP-CD 18/70 Li-i BL
- 1.8 gut — Testsieger (Stiftung Warentest 6/2025)Ocena z niezależnego testu
- 359 złcena detaliczna
Szczegóły+
Zwycięzca testu Stiftung Warentest 2025 w klasyfikacji generalnej, za 340 zł za samą maszynę. Bezszczotkowy, 70 Nm na złączu twardym, 1,37 kg — i pokonał wiertarki trzykrotnie droższe w teście, w którym akumulatory pracują do 400 cykli ładowania.
- Mocne strony
- Zwycięzca Stiftung Warentest 6/2025 w klasyfikacji generalnej, gut (1,8)
- Około 340 zł za samą maszynę — najlepszy stosunek ceny do wyniku w rankingu
- Silnik bezszczotkowy z momentem 70 Nm na złączu twardym
- 1,37 kg bez akumulatora, jedna z najlżejszych wiertarek udarowych w rankingu
- Platforma Power X-Change obejmuje ponad 350 urządzeń, w tym sprzęt ogrodowy
- 21 stopni sprzęgła plus tryb wiercenia i udaru
- Słabe strony
- Einhell podaje jedną wartość momentu, nie wskazując złącza miękkiego ani twardego
- Średnica wiercenia w murze podana tylko jako 10 mm
- „Professional" to podmarka konsumencka, a nie seria zawodowa
- Brak sieci serwisowej porównywalnej z Bosch Professional, Makitą czy Milwaukee
9.1 / 10bardzo dobry
-
Bosch Bosch AdvancedDrill 18V-80 QuickSnap
- 1.3 sehr gut (Heimwerker Praxis 04/2026)Ocena z niezależnego testu
- 423 złcena detaliczna
Szczegóły+
Najlepsza czysta wiertarko-wkrętarka w zestawieniu: 78 Nm, bezszczotkowa i tylko 1,2 kg z akumulatorem. Heimwerker Praxis dał jej 1,3 „sehr gut", chwaląc zachowanie przy rozruchu i pracę włącznika. Bez funkcji udaru.
- Mocne strony
- 1,2 kg z akumulatorem — zdecydowanie najlżejsze narzędzie w zestawieniu
- Heimwerker Praxis 1,3 sehr gut, najwyższa niezależna ocena w rankingu
- 78 Nm z silnika bezszczotkowego
- Chwalona konkretnie za kontrolę przy rozruchu i czucie włącznika
- Metalowy uchwyt 13 mm z szybką wymianą i wymiennymi głowicami QuickSnap
- 22 stopnie sprzęgła, średnice 40 mm w drewnie i 13 mm w stali
- Słabe strony
- Brak funkcji udaru — nie nadaje się do cegły ani betonu
- Zielona platforma Boscha nie jest zgodna z niebieskimi akumulatorami Bosch Professional
- Wartość momentu podana bez wskazania złącza miękkiego lub twardego
- Zielona linia ma węższy wybór narzędzi niż Makita LXT czy Ryobi ONE+
9.0 / 10bardzo dobry
-
Parkside (Lidl) Parkside PSBSA 20-Li C3
- 1.9 gut — 2nd place (Stiftung Warentest 6/2025)Ocena z niezależnego testu
- 342 złcena detaliczna
Szczegóły+
Drugie miejsce w Stiftung Warentest 2025 — z silnikiem szczotkowym, przed kilkoma bezszczotkowymi narzędziami zawodowymi. Około 340 zł z akumulatorem i ładowarką, ale dostępność w Lidlu jest nieregularna.
- Mocne strony
- 2. miejsce w Stiftung Warentest 6/2025, gut (1,9)
- Około 340 zł z akumulatorem i ładowarką
- Metalowy uchwyt szybkomocujący 13 mm z blokadą promieniową w tej cenie
- 20 stopni sprzęgła plus wiercenie i udar
- Pokonała kilka bezszczotkowych narzędzi zawodowych mimo silnika szczotkowego
- Słabe strony
- Silnik szczotkowy — krótsza praca i więcej ciepła niż u bezszczotkowych rywali
- 45 Nm to najniższy moment w rankingu
- Wyłączność Lidla i nieregularna dostępność — akumulatory zamienne nie zawsze są w sprzedaży
- 1,46 kg bez akumulatora, cięższa niż Einhell i Bosch mimo mniejszej mocy
- Podział momentu na złącze miękkie i twarde niepublikowany
8.6 / 10dobry
-
Einhell Einhell TE-CD 18/50 Li-i BL
- 1.6 Oberklasse (Heimwerker Praxis 10/2024)Ocena z niezależnego testu
- 521 złcena detaliczna
Szczegóły+
Najkonsekwentniej badane narzędzie w zestawieniu — oceniane przez cztery różne redakcje w latach 2021–2024, nigdy gorzej niż 2,1. Bezszczotkowe, 50 Nm na złączu twardym, na tej samej platformie Power X-Change co zwycięzca testu.
- Mocne strony
- Oceniona przez cztery różne redakcje, nigdy gorzej niż 2,1
- Heimwerker Praxis 1,6 Oberklasse w 2024 roku
- Silnik bezszczotkowy z momentem 50 Nm na złączu twardym
- Ta sama platforma Power X-Change co zwycięzca Stiftung Warentest 2025
- 22 stopnie sprzęgła i metalowy uchwyt szybkomocujący 13 mm
- Słabe strony
- 2,35 kg z akumulatorem — dużo jak na oferowaną moc
- 50 Nm to mniej niż tańsze TP-CD 18/70 z własnej linii Einhella
- Większość wyników testów pochodzi z 2021 roku
- Średnica wiercenia w murze tylko 10 mm
8.4 / 10dobry
-
Milwaukee Milwaukee M18 FPD3
- 1.3 sehr gut (testberichte.de composite, 2024)Ocena z niezależnego testu
- 807 złcena detaliczna
Szczegóły+
Najmocniejsze narzędzie w zestawieniu, 158 Nm, ze średnicami 89 mm w drewnie i 16 mm w murze. Tańsze Milwaukee M18 BLPDRC zajęło trzecie miejsce w Stiftung Warentest 2025 — ale ten model nie brał udziału w tamtym teście.
- Mocne strony
- Deklarowany maksymalny moment 158 Nm, najwyższy w zestawieniu
- Średnice 89 mm w drewnie, 16 mm w stali i 16 mm w murze
- 175 mm długości i 2,2 kg z akumulatorem — zwarta jak na osiągi
- Ocena zbiorcza testberichte.de 1,3 sehr gut
- Bezszczotkowy silnik POWERSTATE z udarem 33 000 ud./min
- Platforma M18 z ponad 250 narzędziami i głęboką specjalizacją zawodową
- Słabe strony
- Nie brała udziału w teście Stiftung Warentest 6/2025
- Brak opublikowanej wartości momentu dla złącza miękkiego
- Znacznie większe możliwości, niż wymagają prace domowe
- 765–1610 zł zależnie od konfiguracji, a indeksy łatwo pomylić
- Przy takim momencie liczy się ochrona przed odrzutem — sprawdź ją dla konkretnego indeksu
8.3 / 10dobry
-
Makita Makita DHP486
- 1.7 gut (testberichte.de composite)Ocena z niezależnego testu
- 927 złcena detaliczna
Szczegóły+
130 Nm na złączu twardym i 65 Nm na miękkim, na największej platformie narzędziowej w Europie. Ale Toolbrothers wskazał brak ochrony przed odrzutem — realny problem przy tym poziomie momentu.
- Mocne strony
- Podaje moment i dla złącza twardego (130 Nm), i miękkiego (65 Nm)
- Platforma LXT obejmuje ponad 350 narzędzi — największy dostępny wybór
- Mocna europejska zawodowa sieć serwisowa i dostępność części
- 16 mm w murze i 50 mm w drewnie
- 21 stopni sprzęgła plus wiercenie, udar 31 500 ud./min
- Słabe strony
- Brak ochrony przed odrzutem i zakleszczeniem (Toolbrothers) — realny problem przy 130 Nm
- 2,7 kg z akumulatorem, najwięcej w zestawieniu ex aequo
- 930 zł za samą maszynę i 1670 zł za zestaw — najdroższe narzędzie w rankingu
- Tylko ocena zbiorcza, nie znaleziono pierwotnego testu magazynowego
- Własne dane Makity o momencie różnią się między regionami dla tego samego narzędzia
8.0 / 10dobry
-
Bosch Bosch Professional GSR 18V-90 C
- No independent test result foundOcena z niezależnego testu
- 679 złcena detaliczna
Szczegóły+
Wiertarko-wkrętarka klasy zawodowej, która uczciwie podaje obie wartości momentu — 64 Nm na złączu twardym i 36 Nm na miękkim — i działa w międzymarkowym sojuszu akumulatorowym AMPShare. Nie istnieje dla niej wynik testu magazynowego.
- Mocne strony
- Podaje moment i dla złącza twardego (64 Nm), i miękkiego (36 Nm) — rzadka uczciwość w tej kategorii
- Międzymarkowy sojusz akumulatorowy AMPShare zmniejsza uwiązanie do platformy
- 68 mm w drewnie, najwięcej spośród wiertarko-wkrętarek w zestawieniu
- Bezszczotkowy silnik EC z uchwytem szybkiej wymiany 1,5–13 mm
- Prawdziwa zawodowa sieć serwisowa i dostępność części
- Masa podana uczciwie jako zakres zależny od akumulatora
- Słabe strony
- Nie udało się znaleźć żadnego niezależnego wyniku testu magazynowego
- Brak funkcji udaru — wersją udarową jest GSB 18V-90 C
- Ceny zestawów różnią się skrajnie, od 1260 zł do 1790 zł za ten sam komplet
- Niebieskie akumulatory Bosch Professional nie są zgodne z zieloną linią konsumencką
7.8 / 10przyzwoity
-
DeWalt DeWalt DCD805
- 4.0 ausreichend (Stiftung Warentest 6/2025)Ocena z niezależnego testu
- 559 złcena detaliczna
Szczegóły+
W zestawieniu jako przestroga. Zwarte, dobrze wyposażone narzędzie bezszczotkowe o momencie 90 Nm — które dostało 4,0 w Stiftung Warentest, bo jego akumulator padł przed osiągnięciem 400 cykli ładowania.
- Mocne strony
- Dobra specyfikacja na papierze: 90 Nm na złączu twardym, 1,3 kg bez akumulatora, zwarta
- Podaje wartości momentu i dla złącza twardego, i miękkiego
- Metalowy uchwyt szybkomocujący z zapadką 13 mm
- 55 mm w drewnie i 13 mm w murze
- Platforma DeWalt 18 V XR obejmuje ponad 300 narzędzi
- Słabe strony
- Stiftung Warentest 6/2025: 4,0 ausreichend
- Akumulator padł poniżej 400 cykli ładowania w próbie trwałości
- Kosztuje o 220 zł więcej niż narzędzie, które wygrało ten sam test
- Karty danych agregatorów mają zamienione wartości dla złącza miękkiego i twardego
- Oznaczenie „20V MAX" opisuje ten sam akumulator 18 V co u każdego europejskiego rywala
6.1 / 10akceptowalny
Wyniki porównywalne tylko w tej kategoriiPróg istotności: ±0,15 pkt
9.1 Nasz werdykt
Einhell Professional TP-CD 18/70 Li-i BL wygrał Stiftung Warentest 6/2025 w klasyfikacji generalnej, kosztując 340 zł za samą maszynę, i to jest najbardziej użyteczny pojedynczy fakt w tym rankingu. Jest bezszczotkowy, ma 70 Nm na złączu twardym, waży 1,37 kg i pokonał narzędzia trzykrotnie droższe w teście obejmującym próbę trwałości akumulatora przez 400 cykli.
Jeśli nigdy nie wiercisz w murze, kup wiertarko-wkrętarkę zamiast udarowej. Bosch AdvancedDrill 18V-80 QuickSnap dostał 1,3 „sehr gut" w Heimwerker Praxis i waży 1,2 kg z akumulatorem — wiertarka udarowa kosztuje Cię masę i długość dla funkcji, z której większość ludzi korzysta dwa razy w roku.
Nie czytaj słowa „bezszczotkowy" jako gwarancji jakości. W tej samej rundzie Stiftung Warentest bezszczotkowy DeWalt DCD805 dostał 4,0, bo jego akumulator padł poniżej 400 cykli ładowania, a szczotkowy Parkside PSBSA 20-Li C3 dostał 1,9. Bezszczotkowy opisuje silnik; nie opisuje ogniw, elektroniki ani jakości wykonania.
Jedna zmiana prawna, o której warto wiedzieć przed związaniem się z platformą. Od 18 lutego 2027 roku rozporządzenie (UE) 2023/1542 w sprawie baterii wymaga, by akumulatory zamienne pozostawały dostępne przez co najmniej pięć lat po wycofaniu modelu z rynku, i zakazuje oprogramowania blokującego zgodny zamiennik. To bezpośrednia odpowiedź na problem „mój system akumulatorowy zniknął z rynku" i dotyczy wszystkich marek tak samo.
Problem z momentem obrotowym
Dlaczego największa liczba na pudełku nic nie znaczy
Nie istnieje norma EN ani ISO regulująca sposób pomiaru i podawania reklamowanego maksymalnego momentu obrotowego wiertarki akumulatorowej. To najważniejsza rzecz, jaką trzeba zrozumieć przed porównywaniem wiertarek, i prawie żaden sprzedawca o niej nie powie.
Istnieje natomiast konwencja zapożyczona z badań połączeń gwintowych, oparta na dwóch typach złącza:
- Złącze twarde — sztywne połączenie symulowane mocną sprężyną na bardzo krótkim skoku ściskania, jak dokręcanie metalu do metalu. To daje dużą liczbę.
- Złącze miękkie — podkładka sprężysta albo długi skok ściskania, jak wkręcanie wkrętu w drewno. Zwykle około połowy wartości dla złącza twardego.
Na większości opakowań nie podano żadnego z nich.
Dowody na to, że te liczby są niewiarygodne
Dwa udokumentowane przypadki wystarczą:
Rozbieżność 50%. Makita reklamowała jeden z modeli jako 970 in-lb „maksymalnego momentu" w Stanach Zjednoczonych, podczas gdy faktyczny maksymalny moment dokręcania wynosił 73 Nm, czyli około 646 in-lb — różnica 50,7%.
To samo narzędzie, dwa kontynenty, dwie liczby. Makita USA reklamowała wiertarkę udarową jako 970 in-lb maksymalnego momentu; Makita UK podawała dla identycznego narzędzia 130 Nm maksymalnego momentu dokręcania na złączu twardym. Jeden produkt, jeden producent, dwie niezgodne liczby.
DeWalt omija cały problem na części rynków, używając UWO (Unit Watts Out), autorskiej miary mocy, która w ogóle nie jest momentem obrotowym i której nie da się porównać z liczbą żadnego konkurenta.
Kto podaje dane uczciwie
Spośród ośmiu narzędzi w rankingu tylko Bosch Professional, Metabo, DeWalt i Makita podają wartości dla obu typów złącza. Einhell, Milwaukee, Ryobi, Parkside i zielona linia Boscha publikują jedną liczbę bez wskazania, której dotyczy.
Co robić zamiast tego
Porównuj twarde z twardym i tylko w obrębie jednej marki. Między markami traktuj moment jako zgrubny wskaźnik klasy:
- Poniżej 50 Nm — okazjonalne majsterkowanie
- 50–90 Nm — poważne majsterkowanie i remonty
- 120–160 Nm — zastosowania profesjonalne
Znacznie większą wagę przypisz średnicom wiercenia (drewno, stal, mur w mm) oraz ocenom z niezależnych testów. Wartości średnic są ograniczone fizyką i dużo trudniej je zawyżyć niż deklarowany moment.
Silnik bezszczotkowy
Co naprawdę daje bezszczotkowy silnik, a czego nie daje
Zmierzone korzyści są realne i warto je mieć. Według testów Consumer Reports:
- Czas pracy: do 50% dłuższy na tym samym akumulatorze
- Osiągi: o 15–35% wyższe niż w równoważnej wiertarce szczotkowej
- Temperatura: do 50% niższa
- Wymiary: około 25% mniejsze, mniej więcej 450 g lżej i ponad 25 mm krócej w modelach kompaktowych
Mechanizm jest prosty: brak szczotek węglowych, które się zużywają, brak tarcia komutatora i elektroniczne sterowanie dostosowujące moc do obciążenia.
Uczciwe zastrzeżenie co do żywotności
Consumer Reports nie publikuje niezależnie zmierzonych danych o żywotności silników bezszczotkowych. Argument o trwałości jest mechanicznie sensowny — mniej części zużywających się, mniej ciepła — ale krążące w sieci liczby o „dwu- czy trzykrotnie dłuższej żywotności" to marketing producentów, nie dane pomiarowe.
I wynik, który powinien zakończyć tę dyskusję
W teście Stiftung Warentest 6/2025:
- Bezszczotkowy DeWalt DCD805 dostał 4,0 „ausreichend", bo jego akumulator padł poniżej 400 cykli ładowania.
- Szczotkowy Parkside PSBSA 20-Li C3 dostał 1,9 „gut" i zajął drugie miejsce.
Bezszczotkowy opisuje silnik. Nie opisuje pakietu akumulatorowego, elektroniki, sprzęgła, uchwytu ani zachowania w sytuacjach niebezpiecznych — a test oceniający całe narzędzie może ustawić wiertarkę szczotkową wyżej niż bezszczotkową. Kupuj bezszczotkową, gdy narzędzie jest dobre także poza tym; nie kupuj narzędzia dlatego, że jest bezszczotkowe.
Uwiązanie do platformy
System akumulatorowy kosztuje więcej niż wiertarka
Sama maszyna za 560 zł plus dwa akumulatory 5 Ah i ładowarka to blisko 1300 zł. Od tego momentu każde narzędzie wewnątrz Twojego systemu jest tanie, a każde spoza niego obłożone jest podatkiem akumulatorowym rzędu 510–770 zł. To jest decyzja, która naprawdę się liczy, i większość kupujących podejmuje ją przypadkiem.
Liczba narzędzi według platformy
| Platforma | Liczba narzędzi | Charakter |
|---|---|---|
| Einhell Power X-Change | ponad 350 urządzeń | Wyjątkowo szeroka — obejmuje ogród, sprzątanie i mobilność oraz partnerów spoza marki |
| Makita 18 V LXT | ponad 350 | Największy wybór samych elektronarzędzi |
| Ryobi 18 V ONE+ | ponad 300 | Nastawiona na klienta domowego, bardzo szeroka |
| DeWalt 18 V XR | ponad 300 | Nastawiona na zastosowania zawodowe |
| Milwaukee M18 | ponad 250 | Węższa, z głęboką specjalizacją zawodową |
Dwie europejskie odpowiedzi na uwiązanie, których nie znają poradniki z USA
Bosch AMPShare i Metabo CAS to sojusze akumulatorowe między markami — jeden akumulator działa w narzędziach kilku producentów. Jeśli martwi Cię utknięcie na wycofanej platformie, one realnie zmniejszają to ryzyko i są w dużej mierze zjawiskiem europejskim.
Dwie pułapki
Bosch prowadzi dwa niekompatybilne systemy 18 V. Zielony (Home & Garden / Power for ALL) dla klientów domowych i niebieski (Professional / AMPShare) dla zawodowców. Akumulatory nie są wymienne. Kupujący mylą je bez przerwy, a zielony akumulator w niebieskim narzędziu to pomyłka za 510 zł.
Parkside X 20V Team jest wyłączny dla Lidla i dostępny z przerwami. Narzędzia są dobre i dowodzą tego wyniki testów, ale nie wejdziesz do sklepu i nie kupisz zamiennego akumulatora na żądanie. Przy zakupie na dziesięć lat to realna kwestia.
Ah to nie moc, a wolty to marketing
Watogodziny = wolty × amperogodziny, i tylko to jest poprawnym porównaniem energii między systemami. W obrębie jednej platformy 18 V Ah porównują się dobrze: 5 Ah to 90 Wh, 4 Ah to 72 Wh, czyli około 25% dłuższa praca.
Ah nie opisuje mocy. Moc szczytowa zależy od prądu rozładowania — chemii ogniw i rezystancji wewnętrznej. Pakiety DeWalt PowerStack, Bosch ProCore i Metabo LiHD oddają istotnie wyższy prąd niż zwykłe ogniwa o tej samej pojemności w Ah, dlatego 5,0 Ah ProCore wypada w tym samym narzędziu lepiej niż standardowy pakiet 5,0 Ah.
18 V kontra „20 V MAX" to czysty marketing. Pięć ogniw szeregowo: 5 × 3,6 V = 18 V napięcia nominalnego, 5 × 4,0 V = 20 V szczytowo prosto z ładowarki. Karty katalogowe DeWalta same podają: „maksymalne początkowe napięcie akumulatora (mierzone bez obciążenia) wynosi 20 woltów. Napięcie nominalne to 18". Europa zwykle drukuje wartość nominalną; DeWalt i Parkside drukują szczytową. To ten sam akumulator.
Regulacje
Co zmienia się dla narzędzi akumulatorowych w lutym 2027
Rozporządzenie (UE) 2023/1542 w sprawie baterii to przepis, który zmieni tę kategorię, a jego główne postanowienia stosuje się od 18 lutego 2027 roku do baterii przenośnych poniżej 5 kg — czyli do każdego pakietu w elektronarzędziu.
- Baterie muszą być łatwo wyjmowalne i wymienialne przez użytkownika końcowego, przy użyciu powszechnie dostępnych narzędzi albo narzędzi specjalistycznych dostarczanych nieodpłatnie.
- Baterie zamienne muszą pozostawać dostępne przez co najmniej pięć lat po wycofaniu modelu z rynku.
- Oprogramowanie nie może utrudniać wymiany na zgodną baterię. To przepis, który ograniczy autorskie uwierzytelnianie pakietów.
Wsuwane pakiety narzędziowe już dziś spełniają wymóg wyjmowalności. Istotne zmiany to pięcioletni obowiązek dostępności części zamiennych oraz zakaz blokad programowych — bezpośrednia odpowiedź na problem „moja platforma zniknęła z rynku", który dziś czyni systemy wyłączne dla jednej sieci ryzykownymi.
Czego te przepisy obecnie NIE obejmują
Dwa uczciwe wyjaśnienia, bo elektronarzędziom często przypisuje się objęcie przepisami naprawczymi, które ich nie dotyczą:
Rozporządzenie (UE) 2024/1781 w sprawie ekoprojektu dla produktów zrównoważonych — elektronarzędzia nie znalazły się w pierwszym planie prac na lata 2025–2030. Grupy priorytetowe to żelazo i stal (2026), tekstylia i opony (2027), meble (2028) oraz materace (2029). Horyzontalny wymóg naprawialności planowany jest na 2027 rok, a jego zakres pozostaje nieokreślony; elektronarzędzia mogą się w nim znaleźć, ale obecnie nie są wymienione.
Dyrektywa (UE) 2024/1799 o prawie do naprawy — przyjęta w czerwcu 2024 roku, z terminem transpozycji przez państwa członkowskie do 31 lipca 2026 roku. Zakazuje sprzętowego i programowego blokowania napraw, wymaga części zamiennych w rozsądnych cenach i przyznaje dodatkowy rok rękojmi, jeśli wybierzesz naprawę zamiast wymiany. Jej zakres jest jednak powiązany z produktami objętymi już wymogami naprawialności z ekoprojektu — a skoro elektronarzędzia takich wymogów nie mają, wiertarki akumulatorowe obecnie nie są nią objęte.
Uczciwa konkluzja: od 2027 roku Twój akumulator jest chroniony. Samo narzędzie nie.
Wybór
Wiertarko-wkrętarka, udarowa czy zakrętarka udarowa?
To trzy różne narzędzia, a różnice między nimi znaczą więcej niż jakakolwiek wartość z karty katalogowej.
Wiertarko-wkrętarka — dwa biegi, regulowane sprzęgło, bez udaru. Najlżejsza i najkrótsza opcja w danej klasie mocy, z najbardziej precyzyjnym sprzęgłem. Właściwa dla każdego, kto nie wierci w murze. Bosch GSR 18V-90 C waży 1,45 kg wobec 1,55 kg udarowego GSB, a udar kosztuje też długość — dla funkcji, z której większość ludzi korzysta dwa razy w roku.
Wiertarka udarowa — dodaje udar do cegły i betonu lekkiego. Domyślna rekomendacja dla większości europejskich kupujących, bo ściany murowane są w tutejszej zabudowie wszechobecne. Nie zastąpi młotowiertarki SDS-plus przy betonie zbrojonym ani przy otworach powyżej mniej więcej 16 mm.
Zakrętarka udarowa — gniazdo sześciokątne 1/4 cala, bez uchwytu wiertarskiego, bez sprzęgła, z udarem obrotowym. Wkręca długie wkręty i wkręty ciesielskie o wiele lepiej niż jakakolwiek wiertarka, waży mniej i nie szarpie nadgarstka. Ale nie wierci precyzyjnie, nie ma sprzęgła do delikatnych prac i wymaga bitów z chwytem sześciokątnym. To uzupełnienie, a nie zamiennik — standardowa odpowiedź zawodowców brzmi: wiertarka do otworów, zakrętarka do wkrętów.
Czego naprawdę potrzebujesz
| Okazjonalne DIY | Poważne DIY | Zastosowania zawodowe | |
|---|---|---|---|
| Moment (złącze twarde) | 30–50 Nm | 50–90 Nm | 120–160 Nm |
| Silnik | Szczotkowy wystarczy | Bezszczotkowy wart dopłaty | Bezszczotkowy |
| Uchwyt | Lepiej metalowy 13 mm | Metalowy 13 mm, szybkomocujący | Metalowy 13 mm, z zapadką |
| Akumulator | 1 × 2,0 Ah | 2 × 4,0 Ah | 2 × 5,0 Ah wysokoprądowe |
| Udar | Rzadko potrzebny | Tak, jeśli mur | Osobny SDS-plus |
Najbardziej niedocenianym parametrem jest dwubiegowa przekładnia. Jednobiegowa wiertarka wymusza kompromis między momentem a prędkością wiercenia; to drugi bieg przy 1700–2100 obr./min umożliwia czyste otwory w drewnie i stali. Każde narzędzie w tym rankingu ma dwa biegi — ale tańsze modele spoza niego często nie mają.
Zabezpieczenie przed odrzutem ma znaczenie powyżej mniej więcej 90 Nm. Kiedy wiertło się zakleszczy, moment narzędzia idzie w obrót narzędzia zamiast wiertła, a przy 130 Nm ta siła dociera do Twojego nadgarstka. Bosch (KickBack Control), Metabo i Milwaukee mają elektroniczną detekcję; Toolbrothers wprost wskazał jej brak w Makicie DHP486. Używaj rękojeści bocznej niezależnie od wszystkiego.
Marketing bez owijania
Siedem twierdzeń, które nic nie znaczą
„Maksymalny moment obrotowy". Brak normy, brak ujawnionej metody, wykazana rozbieżność sięgająca 50% i niespójność dla tego samego narzędzia między regionami. Najgorszy parametr na pudełku.
Szczyt kontra praca ciągła. Reklamowana wartość to moment utyku albo szczytowy, którego narzędzie nie utrzyma. Żaden producent nie podaje momentu ciągłego.
Liczba stopni sprzęgła. 15 w DeWalcie, 20 w Parkside, 22 w Boschu, 24 w Ryobi. Więcej stopni nie oznacza większej precyzji — liczy się zakres i powtarzalność sprzęgła, a żadnego z nich się nie podaje. Sprzęgło 15-stopniowe z dobrze rozłożonymi wartościami bije 24-stopniowe stłoczone przy dolnej granicy. Metabo omija problem sprzęgłem elektronicznym regulowanym od 1 do 20 Nm.
Napis „Professional" na obudowie. Linia Professional Einhella to podmarka konsumencka na platformie DIY; podobnie Parkside Performance. Naprawdę zawodowe serie to Bosch Professional (niebieski), Makita LXT, Milwaukee M18, DeWalt XR, Metabo, Hikoki i Festool — wyróżnia je sieć serwisowa, dostępność części i gwarancje budowlane, a nie słowo wydrukowane na walizce.
„20V MAX". Ten sam akumulator 18 V nominalnie, który sprzedaje każda europejska marka, tyle że mierzony szczytowo, a nie nominalnie.
Bezszczotkowy jako gwarancja. Bezszczotkowy DeWalt dostał w Stiftung Warentest 4,0, a szczotkowy Parkside 1,9. To opis jednego podzespołu.
Masy. Bosch podaje dla jednego narzędzia 1,45–2,5 kg, bo zakres obejmuje różne akumulatory. Einhell podaje dla jednego modelu 1,37 kg bez akumulatora, a dla innego 2,35 kg z akumulatorem. Masy samej maszyny są rutynowo używane po to, by wypaść korzystnie wobec mas konkurentów podawanych z akumulatorem. Zawsze sprowadzaj do wspólnej podstawy przed porównaniem.
Metodologia
Jak powstaje ta ocena
Ocena to średnia czterech składowych — każda waży tyle samo i każda opiera się na wskazanym źródle. Pełną procedurę opisuje metodologia.
01Skład i specyfikacja
Deklarowany skład i specyfikacja: substancje aktywne i ich stężenia, klasy energetyczne, normy, parametry techniczne — oraz to, o czym producent nie mówi.
02Dowody i badania
Weryfikacja deklaracji producenta w źródłach zewnętrznych: raporty laboratoryjne, testy branżowe, karty charakterystyki, certyfikaty i decyzje organów nadzoru.
03Opinie użytkowników
Analiza zweryfikowanych opinii pisanych po dłuższym używaniu, wraz z powtarzającymi się zgłoszeniami usterek danego modelu lub serii.
04Koszt i wartość
Cena zestawiona z tym, co produkt faktycznie daje, oraz koszty ponoszone później — materiały eksploatacyjne, energia, serwis, abonamenty — w okresie typowym dla kategorii.
FAQ
Najczęstsze pytania
Którą wiertarkę akumulatorową powinna kupić większość ludzi?+
Einhell Professional TP-CD 18/70 Li-i BL za około 340 zł za samą maszynę. Wygrał Stiftung Warentest nr 6/2025 w klasyfikacji generalnej z oceną gut (1,8), w teście obejmującym próbę trwałości akumulatora do 400 cykli ładowania — pokonując narzędzia trzykrotnie droższe. Jeśli nigdy nie wiercisz w murze, Bosch AdvancedDrill 18V-80 QuickSnap za około 420 zł jest lżejszy, waży 1,2 kg z akumulatorem i dostał 1,3 sehr gut w Heimwerker Praxis.
Czy mogę porównywać wartości momentu obrotowego między markami?+
Nie w sposób wiarygodny. Nie ma normy EN ani ISO określającej, jak mierzy się i podaje maksymalny moment obrotowy. Wartości dla złącza twardego są mniej więcej dwa razy wyższe niż dla miękkiego, a większość producentów podaje jedną liczbę, nie mówiąc którą. Makita reklamowała tę samą wiertarkę udarową jako 970 in-lb w USA i 130 Nm w Wielkiej Brytanii. Traktuj moment jako zgrubny wskaźnik klasy i opieraj się na średnicach wiercenia w mm oraz ocenach z niezależnych testów.
Czy warto dopłacić do silnika bezszczotkowego?+
Zwykle tak, ale sam w sobie niczego nie gwarantuje. Consumer Reports zmierzył do 50% dłuższy czas pracy, o 15–35% wyższe osiągi i około 50% niższą temperaturę. Ale w tej samej rundzie Stiftung Warentest bezszczotkowy DeWalt dostał 4,0, bo jego akumulator padł przedwcześnie, a szczotkowy Parkside dostał 1,9 i zajął drugie miejsce. Kupuj bezszczotkową, gdy całe narzędzie wypada dobrze w testach; nie kupuj narzędzia dlatego, że jest bezszczotkowe.
Jak bardzo liczy się platforma akumulatorowa?+
Bardziej niż sama wiertarka. Sama maszyna za 560 zł plus dwa akumulatory 5 Ah i ładowarka to blisko 1300 zł, a każde narzędzie spoza Twojego systemu jest potem obłożone podatkiem akumulatorowym rzędu 510–770 zł. Einhell Power X-Change i Makita LXT przekraczają 350 urządzeń; Ryobi ONE+ i DeWalt XR przekraczają 300; Milwaukee M18 przekracza 250. Bosch AMPShare i Metabo CAS to sojusze między markami, które zmniejszają ryzyko uwiązania — i są opcją typowo europejską.
Czy potrzebuję funkcji udaru?+
Tylko do cegły, pustaka i betonu lekkiego — co w dużej części europejskiej zabudowy oznacza, że raczej tak. Jeśli Twoje mocowania trafiają w płytę gipsowo-kartonową, drewno albo metal, wiertarko-wkrętarka jest lżejsza, krótsza i ma precyzyjniejsze sprzęgło. Pamiętaj, że wiertarka udarowa nie zastąpi młotowiertarki SDS-plus przy betonie zbrojonym ani przy otworach powyżej mniej więcej 16 mm.
Czym różni się wiertarka od zakrętarki udarowej?+
Zakrętarka udarowa ma gniazdo sześciokątne 1/4 cala zamiast uchwytu wiertarskiego, nie ma sprzęgła i wyprowadza obrotowe uderzenia. Wkręca długie wkręty i wkręty ciesielskie o wiele lepiej niż wiertarka i jest dużo łagodniejsza dla nadgarstka — ale nie wierci precyzyjnie, nie ma sprzęgła do delikatnych prac i wymaga bitów z chwytem sześciokątnym. Uzupełnia wiertarkę, zamiast ją zastępować.
Czy za dziesięć lat kupię akumulator zamienny?+
Sytuacja poprawia się znacząco od 18 lutego 2027 roku, gdy rozporządzenie (UE) 2023/1542 w sprawie baterii wymaga, by baterie zamienne pozostawały dostępne przez co najmniej pięć lat po wycofaniu modelu z rynku, i zakazuje oprogramowania blokującego zgodny zamiennik. Do tego czasu zdajesz się na decyzje handlowe producenta — a to właśnie jest konkretne ryzyko platform wyłącznych dla jednej sieci, jak Parkside z Lidla.
Czy wiertarki akumulatorowe są objęte unijnym prawem do naprawy?+
Obecnie nie. Dyrektywa (UE) 2024/1799 o prawie do naprawy wiąże swój zakres z produktami objętymi już wymogami naprawialności z ekoprojektu, a elektronarzędzia takich wymogów nie mają — nie ma ich w planie prac ekoprojektu na lata 2025–2030. Horyzontalny środek dotyczący naprawialności planowany jest na 2027 rok, a jego zakres pozostaje nieokreślony. Akumulatory są regulowane od 2027 roku; narzędzia nie.
Źródła
Dokumenty i normy
- 1. Stiftung Warentest - Akkuschrauber und Bohrschrauber im Test (issue 6/2025): https://www.test.de/akkuschrauber-bohrschrauber-test-4817111-0/
- 2. selbst ist der Mann - Stiftung Warentest 2025 results summary: https://www.selbst.de/diese-akku-schlagbohrschrauber-lohnen-sich-laut-stiftung-warentest-79025.html
- 3. testberichte.de - Einhell TP-CD 18/70 Li-i BL: https://www.testberichte.de/p/einhell-tests/tp-cd-18-70-li-i-bl-testbericht.html
- 4. testberichte.de - Bosch AdvancedDrill 18V-80 QuickSnap: https://www.testberichte.de/p/bosch-tests/advanceddrill-18v-80-quicksnap-testbericht.html
- 5. testberichte.de - Parkside PSBSA 20-Li: https://www.testberichte.de/p/lidl-parkside-tests/psbsa-20-li-a1-testbericht.html
- 6. testberichte.de - Einhell TE-CD 18/50 Li-i BL: https://www.testberichte.de/p/einhell-tests/te-cd-18-50-li-i-bl-testbericht.html
- 7. testberichte.de - DeWalt DCD805: https://www.testberichte.de/p/dewalt-tests/dcd805-testbericht.html
- 8. testberichte.de - Milwaukee M18 FPD3: https://www.testberichte.de/p/milwaukee-tests/m18-fpd3-testbericht.html
- 9. testberichte.de - Makita DHP486: https://www.testberichte.de/p/makita-tests/dhp486-testbericht.html
- 10. Bosch official online manual, GSR 18V-90 C data table: https://www.bosch-pt.com.sg/manuals/professional/sg/en/online-manual/200482440/de-DE/9608033291.html
- 11. RS Components - DeWalt DCD805 torque specification: https://uk.rs-online.com/web/p/drills/2544920
- 12. ToolGuyd - Makita cordless drill questionable torque specs: https://toolguyd.com/makita-cordless-drill-questionable-torque-specs/
- 13. ToolGuyd - DeWalt cordless drills and UWO: https://toolguyd.com/dewalt-cordless-drills-uwo-torque/
- 14. ToolGuyd - Cordless power tool battery watt hours: https://toolguyd.com/cordless-power-tool-battery-watt-hours/
- 15. Consumer Reports - Should you get a brushless drill: https://www.consumerreports.org/cordless-drills/should-you-get-a-brushless-drill
- 16. SlashGear - Power tool battery brand with the largest tool selection: https://www.slashgear.com/1991002/power-tool-battery-brand-line-with-largest-tool-selection/
- 17. Einhell - Power X-Change platform: https://www.einhell.de/akkusystem/
- 18. Power Tools Adapters - 18V vs 20V cordless tools: https://powertoolsadapters.com/blogs/guides/18v-vs-20v-cordless-tools-truth
- 19. Intertek - 2027 requirements for removability and replaceability of batteries: https://www.intertek.com/blog/2025/06-27-2027-reqs-for-removability-and-replaceability-of-batteries-in-electrical-products/
- 20. Cooley - European Commission guidance on EU Batteries Regulation removability: https://products.cooley.com/2025/02/13/european-commission-publishes-guidance-on-eu-batteries-regulation-removability-requirements/
- 21. Sidley Austin - European Commission list of priority products under ESPR: https://www.sidley.com/en/insights/newsupdates/2025/04/european-commission-releases-list-of-priority-products
- 22. European Commission - Directive on the repair of goods: https://commission.europa.eu/law/law-topic/consumer-protection-law/directive-repair-goods_en
- 23. Geizhals.de - Makita DHP486Z price: https://geizhals.de/makita-dhp486z-akku-schlagbohrschrauber-solo-a2560455.html
- 24. testbericht.de - Metabo BS 18 LTX BL Q I: https://www.testbericht.de/produkte/metabo-bs-18-ltx-bl-q-i-602359850-akku-bohrschrauber-18v-ohne-akku
- 25. testbericht.de - Bosch Professional GSR 18V-90 C: https://www.testbericht.de/produkte/bosch-professional-gsr-18v-90-c-06019k6004
Więcej
Inne rankingi
w kategorii
Dom i ogród.
Każda kategoria ma własny protokół i własny kluczowy parametr.
-
Dom i ogród8.4najlepszy
Oczyszczacze powietrza
CADR dla cząstek w m³/h według danych producenta
-
Dom i ogród7.6najlepszy
Kosiarki automatyczne bez przewodu ograniczającego
Zalecana powierzchnia trawnika i maksymalne nachylenie według producenta
-
Dom i ogród9.2najlepszy
Najlepsze materace
Ocena ogólna Stiftung Warentest






