8Miejsce 08 z 8 · Najlepsze wiertarko-wkrętarki akumulatorowe

DeWalt DeWalt DCD805

W zestawieniu jako przestroga. Zwarte, dobrze wyposażone narzędzie bezszczotkowe o momencie 90 Nm — które dostało 4,0 w Stiftung Warentest, bo jego akumulator padł przed osiągnięciem 400 cykli ładowania.

DeWalt DeWalt DCD805 — zdjęcie produktu 6.1wynik BPR
akceptowalny
  1. 559 złCena
  2. 4.0 ausreichend (Stiftung Warentest 6/2025)Ocena z niezależnego testu
  3. 8 z 8w kategorii Najlepsze wiertarko-wkrętarki akumulatorowe
  4. 6.1wynik BPR 0–10

Recenzja

Czym jest ten produkt

Tekst powstał po analizie, na podstawie tych samych źródeł co ocena: dokumentacji producenta, dostępnych badań i zweryfikowanych opinii właścicieli.

Na papierze to dobre narzędzie. Zwarta wiertarka udarowa, silnik bezszczotkowy, 90 Nm na złączu twardym i 27 Nm na miękkim, metalowy uchwyt szybkomocujący z zapadką 13 mm, dwa biegi 0–650 i 0–2000 obr./min, 34 000 ud./min oraz średnice 55 mm w drewnie, 13 mm w stali i 13 mm w murze przy 1,3 kg bez akumulatora. Dobra specyfikacja, dobre wymiary, rozsądna cena 560 zł za samą maszynę.

Stiftung Warentest 6/2025 dał mu 4,0 „ausreichend", a powód jest konkretny: jego akumulator padł poniżej 400 cykli ładowania w protokole trwałości. Wszystko inne w tym narzędziu przestaje mieć znaczenie, gdy to się zdarzy, bo wiertarka akumulatorowa z przedwcześnie degradującym się pakietem staje się narzędziem za 560 zł wymagającym akumulatora za 510 zł.

Uwzględniliśmy je celowo, zamiast po cichu pominąć, bo dowodzi ono tezy, na której opiera się cały ten poradnik. To narzędzie bezszczotkowe marki zawodowej o wyższej wartości momentu niż Einhell za 340 zł, który wygrał ten sam test — i dostało ocenę o dwa stopnie gorszą. Żaden z tych trzech sygnałów nie przewidział wyniku.

Toolbrothers przyznał mu „Empfehlung" w sierpniu 2022 roku, zanim istniały dane o trwałości.

Sprostowanie, o którym warto pamiętać przy porównywaniu kart katalogowych. Karta danych na testberichte.de podaje momenty tego narzędzia odwrotnie, pokazując 90 Nm dla złącza miękkiego i 27 Nm dla twardego. Własne dane dystrybucyjne DeWalta i każda oferta RS Components podają 90 Nm jako maksimum dla złącza twardego. Poprawny odczyt to 90 twarde, 27 miękkie.

DeWalt na części rynków używa też UWO (Unit Watts Out), autorskiej miary mocy, która w ogóle nie jest momentem obrotowym i nie da się jej porównać z liczbą żadnego konkurenta. A oznaczenie „20 V MAX" opisuje ten sam akumulator 18 V nominalnie, który sprzedaje każda europejska marka — pięć ogniw po 3,6 V nominalnie, 4,0 V prosto z ładowarki.

Dane techniczne

Specyfikacja

Wartości z dokumentacji producenta, sprawdzone w dostępnych źródłach zewnętrznych. Czego nie udało się potwierdzić, oznaczamy jako deklarację.

Type
Compact combi / hammer drill
Maximum torque
90 Nm hard joint / 27 Nm soft joint
Motor
Brushless
Battery platform
DeWalt 18 V XR (marketed as 20 V MAX)
Chuck
13 mm metal ratcheting keyless
Speeds
0-650 / 0-2 000 rpm, 34 000 bpm
Clutch settings
15 plus drill
Weight
1.3 kg bare / 1.6 kg with battery
Capacities
Wood 55 mm, steel 13 mm, masonry 13 mm
Stiftung Warentest 6/2025
4,0 ausreichend — akumulator padł poniżej 400 cykli
Price
from EUR 130.90 bare
Typ
Zwarta wiertarka udarowa
Maksymalny moment obrotowy
90 Nm złącze twarde / 27 Nm złącze miękkie
Silnik
Bezszczotkowy
Platforma akumulatorowa
DeWalt 18 V XR (sprzedawana jako 20 V MAX)
Uchwyt
Metalowy szybkomocujący z zapadką 13 mm
Prędkości
0–650 / 0–2000 obr./min, 34 000 ud./min
Stopnie sprzęgła
15 plus wiercenie
Masa
1,3 kg bez akumulatora / 1,6 kg z akumulatorem
Średnice wiercenia
Drewno 55 mm, stal 13 mm, mur 13 mm
Cena
od 560 zł sama maszyna

Oceny składowe

Skąd bierze się
ta ocena.

Cztery składowe o równej wadze, każda w skali 0–10 i każda oparta na wskazanym źródle. Ocena ogólna to ich średnia — pełną procedurę opisuje metodologia.

  1. Skład i specyfikacja8.5

    Deklarowany skład i specyfikacja: substancje aktywne i ich stężenia, klasy energetyczne, normy, parametry techniczne — oraz to, o czym producent nie mówi.

  2. Dowody i badania3.5

    Weryfikacja deklaracji producenta w źródłach zewnętrznych: raporty laboratoryjne, testy branżowe, karty charakterystyki, certyfikaty i decyzje organów nadzoru.

  3. Opinie użytkowników7.0

    Analiza zweryfikowanych opinii pisanych po dłuższym używaniu, wraz z powtarzającymi się zgłoszeniami usterek danego modelu lub serii.

  4. Koszt i wartość5.5

    Cena zestawiona z tym, co produkt faktycznie daje, oraz koszty ponoszone później — materiały eksploatacyjne, energia, serwis, abonamenty — w okresie typowym dla kategorii.

Ocena ogólna = średnia czterech ocen składowychPróg istotności: ±0,15 pkt

Co nam się podobało

  • Dobra specyfikacja na papierze: 90 Nm na złączu twardym, 1,3 kg bez akumulatora, zwarta
  • Podaje wartości momentu i dla złącza twardego, i miękkiego
  • Metalowy uchwyt szybkomocujący z zapadką 13 mm
  • 55 mm w drewnie i 13 mm w murze
  • Platforma DeWalt 18 V XR obejmuje ponad 300 narzędzi

Warto wiedzieć

  • Stiftung Warentest 6/2025: 4,0 ausreichend
  • Akumulator padł poniżej 400 cykli ładowania w próbie trwałości
  • Kosztuje o 220 zł więcej niż narzędzie, które wygrało ten sam test
  • Karty danych agregatorów mają zamienione wartości dla złącza miękkiego i twardego
  • Oznaczenie „20V MAX" opisuje ten sam akumulator 18 V co u każdego europejskiego rywala
6.1 Akceptowalny Miejsce 08 z 8 · Najlepsze wiertarko-wkrętarki akumulatorowe

Porównanie

Jak wypada
na tle kategorii

Wszystkie wartości pochodzą z tej samej analizy i są porównywalne wyłącznie w kategorii Najlepsze wiertarko-wkrętarki akumulatorowe.

Porównanie z liderami kategorii
ProduktWynikOcena z niezależnego testuCena
Einhell Professional TP-CD 18/70 Li-i BLNajwyższy wynik 9.11.8 gut — Testsieger (Stiftung Warentest 6/2025) 359 zł
DeWalt DCD805Ten produkt 6.14.0 ausreichend (Stiftung Warentest 6/2025) 559 zł
Średnia kategoriiprzeanalizowanych produktów: 8 8.2——

FAQ

Najczęstsze pytania

Czy powinienem całkowicie unikać DeWalta?

Nie — to jeden wynik jednego modelu w jednej rundzie testowej. Platforma DeWalt 18 V XR obejmuje ponad 300 narzędzi i jest poważnym systemem zawodowym. Ten wynik pokazuje natomiast, że zawodowa plakietka i silnik bezszczotkowy nie gwarantują dobrego akumulatora, a to właśnie akumulator najczęściej kończy użyteczne życie narzędzia bezprzewodowego. Sprawdzaj niezależne wyniki trwałości dla konkretnego modelu i pakietu, który kupujesz.

Co właściwie oznacza 20V MAX?

To napięcie szczytowe pakietu mierzone bez obciążenia, zaraz po zdjęciu z ładowarki. Pięć ogniw litowych połączonych szeregowo daje 5 × 3,6 V = 18 V nominalnie i 5 × 4,0 V = 20 V szczytowo. Karty katalogowe samego DeWalta mówią to wprost. Bosch, Makita, Milwaukee, Metabo i Einhell drukują wartość nominalną 18 V; DeWalt i Parkside drukują szczytową. To ten sam akumulator.

Zasady

Producent deklaruje.
My sprawdzamy, co mówią dowody.

Każdy ranking powstaje według tego samego protokołu: analiza składu i specyfikacji, weryfikacja deklaracji w dostępnych badaniach, przegląd zweryfikowanych opinii właścicieli i ocena ceny wobec tego, co produkt faktycznie daje.

Bez treści sponsorowanych · bez płatnych miejsc w rankingu