Dziecko

Najlepsze wózki podróżne

Tym zakupem powinny rządzić dwa ustalenia, a pierwsze z nich jest niewygodne.

W teście buggy Stiftung Warentest z marca 2024 pięć z dwunastu modeli dostało ocenę „mangelhaft” wyłącznie za substancje szkodliwe. Tylko trzy z dwunastu dostały „gut”. Wśród uchybień były PFAS w tapicerkach siedzisk, z bardzo wysokimi stężeniami 8:2 FTOH, zakazanego od lipca 2020, naftalen powyżej progu w dwóch modelach oraz uniepalniacz TCPP — ograniczony w zabawkach dla dzieci — w kolejnym. Oblały wózki od 640 do 1500 zł. Cena nie mówiła tu absolutnie nic.

Te substancje siedzą w miękkich elementach, których skóra i usta dziecka dotykają godzinami: w tkaninie siedziska, nakładkach szelek, budce i osłonach pałąka. Wyłapuje to tylko badanie laboratoryjne — i dlatego ten wynik testu jest wart więcej niż dowolna recenzja z jazdy próbnej.

Drugie ustalenie: „dopuszczony do kabiny” nie znaczy nic, bo nikt tego nie certyfikuje. Wymiar 55 × 40 × 20–23 cm to konwencja linii lotniczych, a nie przepis IATA — propozycja „Cabin OK” z 2015 roku została zawieszona po fali krytyki i IATA nie ma wiążącej normy wymiarowej. Mimo to trzy wózki z tego zestawienia reklamuje się jako kabinowe, choć mierzą od 44 do 46,5 cm szerokości, czyli przekraczają powszechny limit 40 cm. Jeden nazywa się „TRVL” i składa się do 34 × 52 × 71 cm, co nie mieści się nigdzie.

Należy oddać, co się należy: Silver Cross stwierdza wprost, że jego Clic „nie spełnia specyfikacji bagażu podręcznego IATA”. Ta szczerość jest w tej kategorii wyjątkiem.

Nota metodyczna

Na czym opiera się ten ranking. Na specyfikacjach producentów dotyczących wagi, wymiarów po złożeniu, maksymalnej wagi dziecka i kąta odchylenia; na wynikach testów Stiftung Warentest oraz VKI/Konsument z marca 2024; a także na politykach linii lotniczych zebranych z serwisów podróżniczych, a nie ze stron samych przewoźników.

Trzy istotne ograniczenia. Oceny liczbowe Stiftung Warentest są za płatnym dostępem za 21 zł — mamy wyłącznie podział na gut/mangelhaft, a wskazanie Joolz Aer+ i Bugaboo Butterfly jako dwóch modeli z oceną „gut” obok zwycięzcy testu pochodzi z podsumowania sklepu, a nie bezpośrednio z test.de. Polityki linii lotniczych pochodzą z zewnętrznych serwisów podróżniczych, jeden z nich jest datowany na czerwiec 2023 — przed lotem sprawdź stronę każdego przewoźnika, bo te zasady się zmieniają. I tylko Joolz wymienia wprost normę EN 1888-2; w przypadku pozostałych siedmiu zgodność nie jest podana na żadnej stronie, do której dotarliśmy.

Czego nie badaliśmy. Nie prowadziliśmy żadnego z tych wózków i nie wykonaliśmy analiz chemicznych.

Znane luki. Wymiary siedziska publikuje wyłącznie Bugaboo Butterfly 2, więc dopasowania do wysokiego dwulatka nie da się porównać na danych. Żaden producent nie podaje pojemności kosza w litrach — tylko w kilogramach. Liczba pozycji odchylenia oparcia w większości nie jest publikowana; kąt podaje jedynie Inglesina. Stokke nie opublikował ponownie wymiarów YOYO³ po złożeniu pod własną nazwą, więc podana tu wartość jest odziedziczona po YOYO².

Joolz Aer+ — produkt z najwyższym wynikiem 8.7wynik BPR
Nasz wybór Joolz Aer+

Kluczowy parametr

Waga i wymiary po złożeniu

Waga wózka w takiej postaci, w jakiej się go prowadzi — nie samej ramy i nie po zdjęciu akcesoriów — oraz wymiary po złożeniu w centymetrach podawane przez producenta. Typowy szablon bagażu kabinowego linii lotniczych to mniej więcej 55 × 40 × 20–23 cm; tam, gdzie wózek go przekracza, piszemy o tym wprost. Jeśli producent mierzy bez budki, pałąka lub folii przeciwdeszczowej, jest to zaznaczone.

Jak oceniamy ↗

Opublikowano:
Zaktualizowano:
8przeanalizowanych produktów
Analiza materiałów źródłowych, wrzesień 2026zakres analizy
€0przychodu od producentów
  1. Najwyższy wynik

    Joolz Joolz Aer+

    • 6.0 kg · 53.5 × 45 × 21.5 cm — 45 cm width breaks the templateWaga i wymiary po złożeniu
    • 1 960 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Druga ocena „gut” od Stiftung Warentest, przy 6 kg — i jedyny wózek tutaj, którego karta produktu wymienia EN 1888-2, czyli normę faktycznie dotyczącą siedziska do 22 kg.

    • Ocena gut w teście
    • Wymienia EN 1888-2
    • Najlżejszy
    • Od urodzenia
    • Gwarancja 10 lat
    • Mocne strony
    • Jeden z zaledwie trzech modeli z oceną „gut” od Stiftung Warentest w marcu 2024
    • JEDYNY wózek tutaj wymieniający EN 1888-2 — normę regulującą siedziska 15–22 kg
    • 6 kg, wspólnie najlżejszy w tym rankingu
    • Od urodzenia do 22 kg w pełnej pozycji leżącej; dostępne gondola i adaptery do fotelika
    • Dziesięcioletnia gwarancja przenoszalna na kolejnego właściciela
    • Tkaniny z przetworzonego PET i torba transportowa w zestawie
    • Cena rynkowa około 1370 zł wobec katalogowych 1960 zł
    • Słabe strony
    • Szerokość 45 cm łamie powszechny limit kabinowy 40 cm
    • 1960 zł ceny katalogowej, drugi najdroższy tutaj
    • Liczba pozycji odchylenia i wymiary siedziska nieopublikowane
    • Pojemność kosza nieopublikowana
    • Ocena liczbowa Stiftung Warentest jest za płatnym dostępem
    • Wskazanie oceny „gut” pochodzi z podsumowania sklepu, a nie bezpośrednio z test.de

    8.7 / 10dobry

  2. Bugaboo Bugaboo Butterfly 2

    • 7.3 kg · 44.8 × 24.5 × 55.5 cm — fits the cabin templateWaga i wymiary po złożeniu
    • 2 131 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Jedyny wózek tutaj, którego wymiary po złożeniu naprawdę mieszczą się w powszechnym szablonie kabinowym, z oceną „gut” od Stiftung Warentest, składany jedną ręką i stojący samodzielnie.

    • Naprawdę kabinowy
    • Ocena gut w teście
    • Składanie jedną ręką
    • Stoi samodzielnie
    • Od urodzenia
    • Mocne strony
    • 44,8 × 24,5 × 55,5 cm po złożeniu — jedyny wózek tutaj naprawdę mieszczący się w szablonie kabinowym
    • Ocena „gut” od Stiftung Warentest w marcu 2024, jeden z trzech na dwanaście
    • Składanie jedną ręką ORAZ samodzielne stanie po złożeniu
    • Od urodzenia do 22 kg w płaskiej pozycji leżącej
    • Kosz na 8 kg, drugi największy tutaj
    • Jedyny producent, który w ogóle publikuje wymiary siedziska
    • Słabe strony
    • 7,3 kg — drugi najcięższy w tym rankingu
    • Siedzisko ma 30 × 24 cm, najwęższe tutaj; wysokie maluchy wyrastają z niego wcześnie
    • 2130 zł, najdroższy wózek w tym rankingu
    • Zgodność z EN 1888 nie jest podana na żadnej stronie, do której dotarliśmy
    • Małe koła 14,1 / 15,1 cm ograniczają go na nierównym podłożu
    • Bugaboo zaleca osobne Babynest dla noworodków

    8.6 / 10dobry

  3. Najlepsza wartość

    Cybex Cybex Libelle

    • 6.0 kg · 32 × 20 × 48 cm — the smallest fold hereWaga i wymiary po złożeniu
    • 978 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Najmniejsze złożenie w tym rankingu z dużym zapasem — 32 × 20 × 48 cm mieści się w szablonie kabinowym z nawiązką — za około 980 zł. Zaczyna się od szóstego miesiąca, nie od urodzenia.

    • Najmniejsze złożenie
    • Najlepsza cena do jakości
    • Najlżejszy
    • Od 6 miesięcy
    • Poniżej 1070 zł
    • Mocne strony
    • 32 × 20 × 48 cm po złożeniu — bezapelacyjnie najmniejszy tutaj, mieści się w szablonie kabinowym bez problemu
    • 6,0 kg, wspólnie najlżejszy w tym rankingu
    • Około 980 zł rynkowo wobec katalogowych 1150 zł — mniej niż połowa ceny Bugaboo
    • Maksimum 22 kg, budka XL z UPF 50+
    • Płynnie regulowane oparcie
    • Foteliki niemowlęce Cybex montowane na adapterach
    • Słabe strony
    • Dopiero od szóstego miesiąca — nie nadaje się od urodzenia
    • Amortyzacja tylko na przednich kołach, opisana jako miękka
    • Kosz na 5 kg
    • Nie był w teście Stiftung Warentest z marca 2024, więc brak niezależnego wyniku
    • Liczba pozycji odchylenia i wymiary siedziska nieopublikowane
    • Deklaracja sprzedawcy o „99% linii lotniczych” jest nieweryfikowalna

    8.6 / 10dobry

  4. Silver Cross Silver Cross Clic

    • 6.5 kg · 54 × 46.5 × 25 cm — the manufacturer says it does not fitWaga i wymiary po złożeniu
    • 1 388 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Pełna pozycja leżąca od urodzenia bez osobnego gniazda — i jedyny producent tutaj na tyle uczciwy, by napisać, że wózek nie spełnia specyfikacji bagażu podręcznego IATA.

    • Pełna pozycja leżąca
    • Od urodzenia
    • Uczciwy co do kabiny
    • Zestaw w cenie
    • Bez osobnego gniazda
    • Mocne strony
    • Pełna pozycja leżąca od urodzenia bez osobnego gniazda
    • Jedyny producent tutaj, który wprost pisze, że wózek nie spełnia specyfikacji IATA
    • 6,5 kg przy limicie 22 kg i mniej więcej czterech latach użytkowania
    • W zestawie pałąk, folia przeciwdeszczowa i torba podróżna
    • Budka UPF 50+ z wentylacją
    • Około 1390 zł w Niemczech
    • Słabe strony
    • Nie mieści się w szablonie kabinowym — 54 × 46,5 × 25 cm
    • Generacje Clic i Clic 2 są mylone między rynkami; w obiegu są wagi 5,9 i 6,5 kg
    • Kosz na 5 kg
    • Nie było go w polu testowym Stiftung Warentest
    • Zgodność z EN 1888 nie jest podana
    • Rozmiar kół i amortyzacja nieopublikowane

    8.1 / 10dobry

  5. Inglesina Inglesina Quid³

    • 6.4 kg · 59 × 46.5 × 19 cm — 19 cm deep but 59 cm longWaga i wymiary po złożeniu
    • 1 277 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Jedyny wózek tutaj podający faktyczny kąt odchylenia oparcia — 170°, najbliżej płaskiego — z głębokością po złożeniu 19 cm, która jest znakomita, i długością 59 cm, która nie jest.

    • Odchylenie 170°
    • Od urodzenia
    • Najsmuklejsze złożenie
    • Podany kąt
    • Dobra cena
    • Mocne strony
    • Odchylenie 170° — jedyny opublikowany kąt w tym rankingu
    • Nadaje się od urodzenia dzięki naprawdę niemal płaskiemu siedzisku
    • 19 cm głębokości po złożeniu, najsmuklej tutaj
    • Zdejmowane koła i amortyzacja z przodu
    • 1280 zł za Quid³; Quid² wciąż dostępny za około 850–1150 zł
    • Quid² stoi samodzielnie na stopce i rozkłada się jedną ręką
    • Słabe strony
    • 59 cm długości po złożeniu przekracza kabinowy limit 55 cm
    • Szerokość 46,5 cm także przekracza limit 40 cm
    • Waga podawana niespójnie: 6,4 kg przez Inglesinę, 5,9 kg gdzie indziej
    • Kosz na 5 kg
    • Nie było go w polu testowym Stiftung Warentest
    • Zgodność z EN 1888 nie jest podana

    8.1 / 10dobry

  6. Stokke (Babyzen) Stokke YOYO³ 6+

    • 6.2 kg · 52 × 44 × 18 cm (inherited from YOYO²)Waga i wymiary po złożeniu
    • 1 490 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Pierwotna premium marka tej kategorii, teraz z koszem na 10 kg i ulepszonymi amortyzatorami na wszystkich czterech kołach. Od szóstego miesiąca, ze składaniem dwuręcznym i pakietem noworodkowym kupowanym osobno.

    • Największy kosz
    • Premium
    • Od 6 miesięcy
    • Składanie dwuręczne
    • Najlepsza amortyzacja
    • Mocne strony
    • Kosz na 10 kg — największy w tym rankingu o 2 kg
    • Ulepszone amortyzatory na wszystkich czterech kołach
    • Oparcie wyższe o dwa cale niż w YOYO², czwarta pozycja szelek naramiennych
    • 6,2 kg w komplecie, wśród lżejszych modeli tutaj
    • Większa budka UPF 50+ z okienkiem z siatki powietrznej
    • 1490 zł rynkowo wobec katalogowych 2000 zł
    • Słabe strony
    • Dopiero od szóstego miesiąca; pakiet noworodkowy 0+ i gondola sprzedawane osobno
    • Składanie z założenia dwuręczne, wózek nie stoi samodzielnie
    • Szerokość 44 cm przekracza kabinowy limit 40 cm
    • Wymiary po złożeniu odziedziczone po YOYO², nieopublikowane ponownie dla YOYO³
    • Maksymalna waga dziecka, wymiary siedziska i rozmiar kół nieopublikowane
    • Obok realnych 6,2 kg krąży wartość 5,1 kg dla samej ramy

    7.8 / 10przyzwoity

  7. Kinderkraft Kinderkraft NUBI 2

    • 7.9 kg · 54.5 × 51 × 31.5 cm without the safety barWaga i wymiary po złożeniu
    • 636 złcena detaliczna
    Szczegóły

    640 zł, automatyczne składanie jedną ręką, płynna regulacja oparcia od siedzenia do leżenia i wbudowana moskitiera. Najcięższy wózek tutaj, z najmniejszym koszem, i nie pakuje się do kabiny.

    • Najtańszy
    • Automatyczne składanie
    • Moskitiera
    • Od urodzenia
    • Najcięższy
    • Mocne strony
    • 640 zł na własnej stronie Kinderkraft — zdecydowanie najtaniej tutaj
    • Automatyczne składanie jedną ręką w tej cenie
    • Płynna regulacja oparcia od pozycji siedzącej do leżącej
    • Wbudowana moskitiera — jedyna tutaj
    • Wodoodporna budka UPF 50+ z panelem wentylacyjnym
    • Od urodzenia do 22 kg w siedzisku, 25 kg łącznie
    • Dwustopniowy podnóżek i koła PU z obrotem 360°
    • Słabe strony
    • 7,9 kg — najcięższy wózek w tym rankingu
    • 54,5 × 51 × 31,5 cm po złożeniu; nie mieści się w żadnym szablonie kabinowym
    • Kosz na 3 kg, najmniejszy tutaj z dużą przewagą
    • Był w polu testowym Stiftung Warentest, ale jego ocena jest płatna i nam nieznana
    • Nie znalazł się wśród trzech modeli z oceną „gut”
    • Obok ceny bezpośredniej 640 zł krążą ceny sprzedawców 940–1150 zł

    7.6 / 10przyzwoity

  8. Nuna Nuna TRVL lx

    • 7.1 kg (without play bar and rain cover) · 34 × 52 × 71 cmWaga i wymiary po złożeniu
    • 1 921 złcena detaliczna
    Szczegóły

    Amortyzacja wszystkich kół i duże zdejmowane koła czynią z niego najlepiej jeżdżący wózek tutaj — a składa się do 34 × 52 × 71 cm, co mimo nazwy nie mieści się w żadnej kabinie w żadnym ustawieniu.

    • Najlepsza jazda
    • Amortyzacja wszystkich kół
    • Od urodzenia
    • Nie mieści się w kabinie
    • GREENGUARD Gold
    • Mocne strony
    • Amortyzacja wszystkich kół i duże koła — najlepsza jakość jazdy tutaj
    • Koła są zdejmowane, by zmniejszyć gabaryt
    • Od urodzenia do 22 kg z płaską pozycją leżącą
    • Foteliki Nuna PIPA wpinają się bez adapterów
    • Certyfikat GREENGUARD Gold dla emisji chemicznych
    • Podaje wagę uczciwie, wskazując, czego nie uwzględniono
    • Słabe strony
    • 34 × 52 × 71 cm po złożeniu — mimo nazwy nie mieści się w żadnym szablonie kabinowym w żadnym ustawieniu
    • 7,1 kg, i to bez pałąka do zabawy i folii przeciwdeszczowej
    • 1920 zł u jednego sprzedawcy; Nuna nie publikuje ceny katalogowej
    • Nie było go w polu testowym Stiftung Warentest
    • Zgodność z EN 1888 nie jest podana
    • Pojemność kosza i wymiary siedziska nieopublikowane

    7.4 / 10przyzwoity

bardzo dobry9.0 – 10wzorzec w swojej kategorii
dobry8.0 – 8.9drobne kompromisy, bezpieczny wybór
przyzwoity7.0 – 7.9solidny, ale za liderami
akceptowalny6.0 – 6.9wyraźna słabość w jednym obszarze
słabyponiżej 6.0nie trafia do rankingu

Wyniki porównywalne tylko w tej kategoriiPróg istotności: ±0,15 pkt

8.7 Nasz werdykt

Wyborem redakcji jest Bugaboo Butterfly 2 — jedyny wózek w tym zestawieniu, który naprawdę mieści się w szablonie kabinowym. Po złożeniu ma 44,8 × 24,5 × 55,5 cm, więc wszystkie trzy wymiary mieszczą się w 55 × 40 × 25. Składa się jedną ręką, stoi samodzielnie, wozi dziecko od urodzenia do 22 kg i był jednym z zaledwie trzech modeli z oceną „gut” w teście Stiftung Warentest z marca 2024. Przy 7,3 kg nie jest najlżejszy — i na tym właśnie polega ten kompromis.

Joolz Aer+ to druga ocena „gut” i lżejsza opcja przy 6 kg, a zarazem jedyny wózek tutaj, którego karta produktu wymienia EN 1888-2, czyli europejską normę faktycznie regulującą zakres 15–22 kg, do którego przyznaje się każdy model w tym rankingu. Jego 45 cm szerokości łamie szablon kabinowy.

W kategorii ceny do jakości Cybex Libelle za około 980 zł składa się do 32 × 20 × 48 cm — zdecydowanie najmniejszy wynik w tym zestawieniu i jedyny, który mieści się w 55 × 40 × 23 z wyraźnym zapasem. Zaczyna się od szóstego miesiąca, a nie od urodzenia.

Dwa ostrzeżenia. Zbiorczy werdykt Stiftung Warentest o całej kategorii brzmiał tak, że żaden z dwunastu badanych modeli nie miał w pełni płaskiego siedziska odpowiedniego dla noworodka bez dokupienia osobnej gondoli — co przeczy sporej części marketingu „od urodzenia”. A kompaktowy wózek to drugi wózek: modele 6-kilogramowe osiągają tę wagę kołami 14–15 cm, amortyzacją tylko z przodu i koszami na 3–5 kg, co jest rozkoszą na posadzce lotniska i ciężką pracą na bruku.

Substancje szkodliwe

Pięć z dwunastu wózków oblało na samej chemii

To najważniejsza sekcja na tej stronie i jednocześnie ta, o której nie powie ci żaden producent.

Stiftung Warentest, 21 marca 2024, „Buggys im Test: Schadstoffe bleiben ein Problem” — dwanaście wózków spacerowych od 640 do 1960 zł. To wciąż aktualny test buggy Warentestu; nie znaleźliśmy następcy z 2025 ani 2026 roku.

  • Tylko trzy z oceną „gut”: Maxi-Cosi Soho (zwycięzca testu), Joolz Aer+ i Bugaboo Butterfly
  • Pięć z oceną „mangelhaft” wyłącznie za substancje szkodliwe: ABC Design Avus, Baby Jogger City Tour 2, Easywalker Jackey, Hauck Travel N Care, Moon Zac

Austriacka organizacja konsumencka VKI prowadziła ten sam test wspólnie i podała podział jako 3 dobre, 4 przeciętne, 5 niezadowalających.

Co znaleziono

  • PFAS i związki fluorowane w tapicerkach siedzisk pięciu modeli, w tym bardzo wysokie stężenia 8:2 FTOH, zakazanego od lipca 2020. Easywalker Jackey przekroczył limity unijne zarówno w tapicerce siedziska, jak i w budce przeciwsłonecznej.
  • WWA — Easywalker i Moon wykazały naftalen powyżej progu. WWA to ustalenie powracające w tych testach od dekady.
  • Uniepalniacze — tapicerka Moona zawierała TCPP, ograniczony w zabawkach dla dzieci.
  • Plastyfikatory — starsze badania ÖKO-TEST wykazały DEHP daleko powyżej progu tolerancji w jednym wózku i niedozwolone poziomy DINP w innym, a do tego podwyższony antymon. Ostrzegały też, że producenci zamieniają zakazane ftalany na plastyfikatory zastępcze, które nie są dostatecznie zbadane — to zastrzeżenie wciąż obowiązuje.

Dlaczego to ma znaczenie i co z tym zrobić

Te substancje znajdują się w elementach, których dziecko dotyka przez wiele godzin dziennie, często mokrymi rękami i ustami: w tkaninie siedziska, nakładkach szelek, budce i osłonach pałąka.

Cena nie jest wskazówką. Oblewały wózki od 640 do 1500 zł. Nagrody wzornicze też nie są wskazówką — Red Dot, iF i Junior Design oceniają estetykę i koncepcję, a kilku laureatów oblało badania laboratoryjne na substancje szkodliwe.

Wyłapuje to tylko badanie laboratoryjne. Zanim kupisz wózek spoza tego rankingu, sprawdź, czy badał go Stiftung Warentest albo VKI. Odblokowanie testu na test.de za 21 zł to najtańsza kontrola bezpieczeństwa dostępna w tej kategorii.

W teście wózków wielofunkcyjnych VKI z czerwca 2025 4 z 12 oblały z tych samych powodów, więc do połowy 2025 problem nie zniknął.

Norma

Liczy się EN 1888-2, a prawie nikt jej nie wymienia

Wózki spacerowe regulują dwie normy europejskie, a różnica między nimi dotyczy bezpośrednio każdego wózka w tym rankingu.

EN 1888-1:2018 — Artykuły dla dzieci — Wózki dziecięce — Część 1: Wózki spacerowe i głębokie. Podstawowa norma bezpieczeństwa: stateczność, hamulce, systemy przytrzymujące, wytrzymałość konstrukcji, blokady mechanizmu składania, zakleszczenia, drobne części i cykle trwałościowe. Obejmuje standardowy zakres do 15 kg.

EN 1888-2:2018 — znowelizowana jako EN 1888-2:2018+A1:2022 i przyjęta w Niemczech jako DIN EN 1888-2:2023 — Wózki spacerowe dla dzieci powyżej 15 kg do 22 kg.

Powstała, bo rynek przeszedł na siedziska do 22 kg, a obciążenia testowe z części 1 nie obejmowały tego zakresu. Określa wymagania projektowe, konstrukcyjne i użytkowe — stateczność, trwałość, przytrzymywanie — przy cięższych obciążeniach 15–22 kg.

Dlaczego to tu ważne

Każdy bez wyjątku wózek w tym rankingu deklaruje maksimum 22 kg. Czyli normą, która faktycznie ich dotyczy, jest EN 1888-2.

Wymienia ją tylko Joolz Aer+. Pozostałych siedmiu nie podaje żadnej normy na żadnej stronie, do której dotarliśmy.

To nie dowód niezgodności — większość producentów po prostu tego nie publikuje. Ale producent, który normę wymienia, mówi ci, że wartość 22 kg została przebadana przy 22 kg, a to już coś warte.

Czy zgodność jest obowiązkowa?

Ściśle rzecz biorąc, nie. Prawo unijne nakazuje rezultat — produkt musi być bezpieczny w rozumieniu rozporządzenia o ogólnym bezpieczeństwie produktów. EN 1888 jest normą zharmonizowaną, więc zgodność z nią daje domniemanie zgodności z tym obowiązkiem prawnym. W praktyce to droga, którą wybiera każdy producent, i faktyczny wymóg rynkowy.

Nie zweryfikowaliśmy statusu normy zharmonizowanej wobec oficjalnego wykazu unijnego, więc potraktuj ten mechanizm jako opis, a nie jako cytat źródłowy.

Bagaż podręczny

Coś takiego jak wózek dopuszczony do kabiny nie istnieje

Żaden organ nie certyfikuje zgodności z wymogami kabiny. Wymiar 55 × 40 × 20–23 cm to konwencja linii lotniczych, a nie przepis IATA — inicjatywa „Cabin OK” z 2015 roku proponowała 55 × 35 × 20 cm i została zawieszona po fali krytyki. IATA nie ma wiążącej normy wymiarowej; każdy przewoźnik ustala własną.

Tak więc „dopuszczony do kabiny” i „zgodny z IATA” to hasła marketingowe mierzone wobec szablonu, którego nikt nie egzekwuje.

Co naprawdę robią europejscy przewoźnicy

Każdy europejski przewoźnik zabiera wózek bezpłatnie w luku bagażowym, zwykle z odbiorem przy trapie. Kabina to wyjątek.

LiniaZłożony wózek w kabinie?Podany limit
RyanairTylko jeśli mieści się w schowku nad głową55 × 40 × 20 cm
easyJetTak — ale wyłącznie z uprawnieniem do dużego bagażu kabinowego (Up Front, Extra Legroom, easyJet Plus lub FLEXI)56 × 45 × 25 cm razem z uchwytami i kołami
LufthansaTak, bezpłatnie — ale zużywa twoją jedyną sztukę bagażu podręcznego—
Air FranceTakMały składany 15 × 30 × 100 cm; większy składany 55 × 35 × 25 cm, musi być w pokrowcu
KLMWózki parasolki, jeśli jest miejsce15 × 30 × 100 cm
Wizz AirPolityka niezweryfikowana

Dwie pułapki w tej tabeli

To zasada easyJetu łapie ludzi najczęściej. Jej limit wymiarowy jest tu najbardziej hojny, bo wynosi 56 × 45 × 25 cm — ale samo uprawnienie jest przypisane do taryfy. Większość pasażerów w taryfie standardowej nie skorzysta z niego niezależnie od tego, jak mały jest złożony wózek.

Kształt „15 × 30 × 100 cm” z Air France i KLM to gabaryt wózka parasolki — kija. Żaden z ośmiu nowoczesnych kompaktów tutaj mu nie odpowiada; wszystkie składają się w przysadzisty prostopadłościan.

Jak wypada tych osiem

WózekPo złożeniuMieści się w 55 × 40 × 23?
Cybex Libelle32 × 20 × 48 cmTak, z zapasem
Bugaboo Butterfly 244,8 × 24,5 × 55,5 cmTak (w granicach 55 × 40 × 25)
Stokke YOYO³52 × 44 × 18 cmNie — 44 cm szerokości
Joolz Aer+53,5 × 45 × 21,5 cmNie — 45 cm szerokości
Silver Cross Clic54 × 46,5 × 25 cmNie — producent sam to podaje
Inglesina Quid³59 × 46,5 × 19 cmNie — 59 cm długości
Kinderkraft Nubi 254,5 × 51 × 31,5 cmNie
Nuna TRVL lx34 × 52 × 71 cmNie — nie mieści się w żadnym ustawieniu

Traktuj przewóz w kabinie jako bonus, nigdy jako plan. Zależy od typu samolotu, zapełnienia rejsu i osoby przy bramce — a cokolwiek naprawdę mieści się w kabinie, i tak zwykle zużyje twoją jedyną sztukę bagażu podręcznego.

Te zasady pochodzą z serwisów podróżniczych, a nie ze stron samych przewoźników, a jedno ze źródeł jest datowane na czerwiec 2023. Przed lotem sprawdź to bezpośrednio u każdej linii.

Noworodki

„Od urodzenia” dzieli się na trzy znaczenia i tylko jedno jest prawdziwe

Zbiorczy werdykt Stiftung Warentest o całym polu dwunastu modeli brzmiał, że żaden nie miał w pełni płaskiego siedziska odpowiedniego dla noworodka bez dokupienia osobnej gondoli. To wprost przeczy sporej części marketingu „od urodzenia” i warto to zacytować, gdy sprzedawca twierdzi co innego.

W tym rankingu „od urodzenia” oznacza jedną z trzech całkiem różnych rzeczy:

1. Naprawdę płaskie siedzisko, bez dodatkowego zakupu. Silver Cross Clic (pełna pozycja leżąca) i Inglesina Quid³ (170°). Także Chicco Goody Plus, który nie wszedł do tej ósemki.

2. Płaska pozycja, z zalecanym akcesorium. Bugaboo Butterfly 2 (płaskie odchylenie, ale Bugaboo sprzedaje Babynest), Joolz Aer+, Nuna TRVL lx, Kinderkraft Nubi 2.

3. Wcale nie od urodzenia. Cybex Libelle i Stokke YOYO³ 6+ zaczynają się od szóstego miesiąca. YOYO wymaga pakietu 0+ dla noworodka albo gondoli, sprzedawanych osobno.

Dlaczego kąt ma znaczenie fizjologiczne

Noworodek nie utrzyma głowy ani nie podeprze kręgosłupa, a półsiedząca, skulona pozycja może uciskać drogi oddechowe i utrudniać oddychanie. Standardowe zalecenie pediatryczne to ograniczanie nieprzerwanego czasu w każdym urządzeniu siedzącym — także w foteliku samochodowym — i wybieranie płaskiego, twardego podłoża.

Oparcie ustawione na 170° jest blisko płaskiego. Reklamowane jako „prawie płaskie” przy 150° jest krzesłem. Kąt publikuje wyłącznie Inglesina i dlatego to jedyny wózek, który da się tu faktycznie ocenić.

Nie zweryfikowaliśmy limitu czasu ani progu kąta u konkretnej organizacji pediatrycznej. Jeśli potrzebujesz wartości w minutach, zapytaj położną środowiskową lub pediatrę, a nie sprzedawcę wózków.

Waga

Z czego rezygnują najlżejsze wózki

Modele 6-kilogramowe osiągają tę wagę, odejmując materiał, i warto wiedzieć dokładnie, jaki.

  • Koła. W Bugaboo Butterfly 2 mają 14,1 i 15,1 cm. W wózku pełnowymiarowym — 25–30 cm. Małe koła wpadają w szczeliny płyt chodnikowych, zjazdy krawężnikowe i szpary między kostką, po których duże przejeżdżają.
  • Amortyzacja. Tylko przednia w Cybeksie albo żadna. Nuna TRVL lx przy 7,1 kg jest cięższa dokładnie dlatego, że ma amortyzację wszystkich kół i duże koła.
  • Kosze. 3 kg w Kinderkrafcie, 5 kg w Cybeksie, Silver Crossie i Inglesinie — wobec 8 kg w Bugaboo i 10 kg w Stokke.
  • Szerokość siedziska. 30 cm Bugaboo to jedyna opublikowana wartość i to właśnie dlatego wysokie trzylatki wyrastają z wózka, zanim limit 22 kg zacznie mieć znaczenie.

Uczciwe ujęcie

Kompaktowe wózki to drugie wózki. Są rozkoszą na lotniskowym lastryko, halach dworcowych i w galeriach handlowych. Są ciężką pracą na bruku, żwirze, krawężnikach i śniegu.

Jeśli to twój jedyny wózek do codziennego użytku na europejskich ulicach, zaoszczędzony kilogram czy dwa odbiją się na komforcie jazdy, a po kilku tysiącach kilometrów — na łożyskach i sztywności ramy.

Dwa cięższe modele tutaj są cięższe z policzalnych powodów, a nie z przerostu: Nuna kupuje za tę wagę amortyzację i koła, Kinderkraft — automatyczny mechanizm składania.

Marketing bez ozdobników

Pięć haseł, które nie znaczą tego, co mówią

  1. „Najlżejszy w klasie”. Sprawdź, co było zamontowane w chwili ważenia. Nuna podaje 7,1 kg wprost bez pałąka do zabawy i folii przeciwdeszczowej — godne pochwały, a zarazem ostrzeżenie, że inni mogą tego nie robić. Drugi trik to podawanie wagi samej ramy: rama Stokke YOYO³ waży 5,1 kg; wózek, który prowadzisz, waży 6,2 kg. Własna strona Inglesiny podaje 6,4 kg dla Quid², a wyspecjalizowana baza danych 5,9 kg. Zawsze porównuj konfigurację w postaci gotowej do jazdy.

  2. „Składanie w sekundę” i „składanie jedną ręką”. Prawda w przypadku Bugaboo, Joolz i Kinderkrafta — ale zwykle oznacza to jedną rękę po wyjęciu dziecka, zaciągnięciu hamulca i opróżnieniu kosza. Wychwalane składanie Stokke YOYO jest dwuręczne.

  3. „Dopuszczony do kabiny” i „zgodny z IATA”. Nie ma żadnego certyfikatora. Patrz sekcja o liniach lotniczych powyżej.

  4. UPF 50+. Deklaruje to każda budka tutaj, więc jako wyróżnik jest bezużyteczny. To ocena tkaniny mierzona na nowym materiale — nie mówi nic o zasięgu budki, czyli o tym, co faktycznie chroni dziecko przed słońcem, ani o tym, jak tkanina zniesie dwa lata UV i prania. Budki oceniaj po rozsunięciu i po tym, czy mają okienko z siatki.

  5. Nagrody wzornicze. Red Dot, iF, Junior Design i Plus X to nagrody wzornicze, przyznawane za estetykę i koncepcję. To nie są badania bezpieczeństwa ani trwałości — a kilku laureatów oblało badania laboratoryjne na substancje szkodliwe.

Metodologia

Jak powstaje ta ocena

Ocena to średnia czterech składowych — każda waży tyle samo i każda opiera się na wskazanym źródle. Pełną procedurę opisuje metodologia.

  1. 01Skład i specyfikacja

    Deklarowany skład i specyfikacja: substancje aktywne i ich stężenia, klasy energetyczne, normy, parametry techniczne — oraz to, o czym producent nie mówi.

  2. 02Dowody i badania

    Weryfikacja deklaracji producenta w źródłach zewnętrznych: raporty laboratoryjne, testy branżowe, karty charakterystyki, certyfikaty i decyzje organów nadzoru.

  3. 03Opinie użytkowników

    Analiza zweryfikowanych opinii pisanych po dłuższym używaniu, wraz z powtarzającymi się zgłoszeniami usterek danego modelu lub serii.

  4. 04Koszt i wartość

    Cena zestawiona z tym, co produkt faktycznie daje, oraz koszty ponoszone później — materiały eksploatacyjne, energia, serwis, abonamenty — w okresie typowym dla kategorii.

FAQ

Najczęstsze pytania

Który wózek podróżny kupić?

Bugaboo Butterfly 2 za 2130 zł — dostał ocenę „gut” od Stiftung Warentest, składa się jedną ręką, stoi samodzielnie, wozi dziecko od urodzenia do 22 kg, a przy 44,8 × 24,5 × 55,5 cm to jedyny wózek tutaj, którego wymiary po złożeniu naprawdę mieszczą się w powszechnym szablonie kabinowym. Jeśli chcesz wydać mniej, Cybex Libelle za około 980 zł składa się jeszcze mniejszy, do 32 × 20 × 48 cm, i waży 6 kg — ale zaczyna się od szóstego miesiąca, nie od urodzenia.

Czy tanie wózki są niebezpieczne?

W jedynych istotnych danych testowych cena nie mówiła absolutnie nic. W teście dwunastu wózków spacerowych Stiftung Warentest z marca 2024 pięć z oceną „mangelhaft” za substancje szkodliwe kosztowało od 640 do 1500 zł — w tym model za 1500 zł. O tym, czy wózek jest bezpieczny, decyduje to, czy został przebadany laboratoryjnie, a nie ile kosztował. Przed zakupem sprawdź, czy dany model badał Stiftung Warentest albo VKI.

Jakie substancje szkodliwe znaleziono w wózkach?

W teście Stiftung Warentest z marca 2024 pięć z dwunastu oblało wprost na chemii: PFAS w tapicerkach siedzisk pięciu modeli, w tym bardzo wysokie stężenia 8:2 FTOH zakazanego od lipca 2020; naftalen powyżej progu w dwóch modelach; oraz uniepalniacz TCPP, ograniczony w zabawkach dla dzieci, w kolejnym. Starsze badania ÖKO-TEST wykazały DEHP daleko powyżej progu tolerancji i niedozwolone poziomy DINP. To wszystko siedzi w tkaninie, której dziecko dotyka mokrymi rękami i ustami przez wiele godzin dziennie.

Czy mogę wziąć złożony wózek do kabiny samolotu?

Czasami, i żaden producent tego nie zagwarantuje — nie ma organu certyfikującego, a IATA nie ma wiążącej normy wymiarowej. Ryanair zezwala tylko wtedy, gdy wózek mieści się w schowku nad głową przy 55 × 40 × 20 cm; easyJet dopuszcza 56 × 45 × 25 cm, ale wyłącznie dla pasażerów z uprawnieniem do dużego bagażu kabinowego; Lufthansa zezwala, ale zużywa to twoją jedyną sztukę bagażu podręcznego. Każda europejska linia przewozi wózki bezpłatnie w luku. Traktuj kabinę jako bonus, nigdy jako plan, i przed lotem sprawdź stronę każdego przewoźnika.

Czy kompaktowy wózek nadaje się od urodzenia?

To zależy od modelu, a „od urodzenia” oznacza trzy różne rzeczy. Tylko Silver Cross Clic i Inglesina Quid³ mają tutaj naprawdę płaskie siedzisko bez dodatkowego zakupu. Cztery kolejne oferują płaską pozycję, ale zalecają osobne gniazdo. Cybex Libelle i Stokke YOYO³ zaczynają się od szóstego miesiąca. Pamiętaj o werdykcie Stiftung Warentest o całym polu dwunastu modeli: żaden nie miał w pełni płaskiego siedziska odpowiedniego dla noworodka bez osobnej gondoli.

Jaką normę bezpieczeństwa powinien spełniać wózek?

EN 1888-2:2018, bo każdy wózek w tym rankingu deklaruje maksimum 22 kg, a EN 1888-1:2018 obejmuje tylko zakres do 15 kg. Część 2 powstała właśnie po to, by badać stateczność, trwałość i systemy przytrzymujące przy tych cięższych obciążeniach. Wymienia ją na karcie produktu wyłącznie Joolz Aer+; pozostałych siedmiu nie podaje żadnej normy. To nie dowód niezgodności — większość producentów po prostu tego nie publikuje — ale wymienienie normy jest istotnym sygnałem.

Czy kompaktowy wózek może być moim jedynym wózkiem?

Zwykle nie. Modele 6-kilogramowe oszczędzają wagę kołami 14–16 cm, amortyzacją tylko z przodu albo jej brakiem, koszami na 3–5 kg i węższymi siedziskami. To świetnie działa na posadzce lotniska i jest ciężką pracą na bruku, żwirze i krawężnikach — czyli na większości europejskich ulic. Kup taki wózek jako drugi, podróżny, albo pogódź się z tym, że zaoszczędzony kilogram czy dwa kosztuje cię komfort jazdy i zużycie po kilku tysiącach kilometrów.

Czy UPF 50+ na budce ma znaczenie?

Nie jako wyróżnik — deklaruje to każda budka w tym rankingu. To ocena tkaniny mierzona na nowym materiale i nie mówi nic o zasięgu budki, czyli o tym, co faktycznie chroni dziecko przed słońcem, ani o tym, jak tkanina zniesie dwa lata ekspozycji na UV i prania. Budkę oceniaj po tym, jak daleko się rozsuwa i czy ma okienko wentylacyjne z siatki.

Źródła

Dokumenty i normy

  1. 1. Stiftung Warentest - Buggys im Test: Schadstoffe bleiben ein Problem (21 March 2024): https://www.test.de/Buggys-im-Test-4993061-0/
  2. 2. baby&junior - Nur drei Buggys mit "Gut" bewertet: https://babyundjunior.de/de/Produkte/Kinderwagen/Nur-drei-Buggys-mit-Gut-bewertet
  3. 3. mypram.com - Buggy test 2024 summary: https://www.mypram.com/de/magazin/kinderwagen-blog/buggy-test-2024-testsieger-joolz-aer-und-bugaboo-butterfly
  4. 4. VKI - Test Buggys 2024 press release: https://vki.at/Presse/PA-Test-Buggys-2024
  5. 5. Konsument - Kombikinderwagen test, June 2025: https://konsument.at/kombikinderwagen
  6. 6. ÖKO-TEST - 8 Buggys im Test (Jahrbuch Kleinkinder 2016): https://www.oekotest.de/kinder-familie/8-Buggys-im-Test_107274_1.html
  7. 7. BS EN 1888-2:2018+A1:2022 - Pushchairs for children above 15 kg up to 22 kg: https://www.en-standard.eu/bs-en-1888-2-2018-a1-2022-child-care-articles-wheeled-child-conveyances-pushchairs-for-children-above-15-kg-up-to-22-kg/
  8. 8. DIN EN 1888-2:2023 (ANSI webstore): https://webstore.ansi.org/standards/din/dinen18882023
  9. 9. EN 1888-1:2018 catalogue entry: https://standards.iteh.ai/catalog/standards/cen/8644fa27-3424-447e-b203-c22631c4aed3/en-1888-1-2018
  10. 10. Bugaboo DE - Butterfly 2: https://www.bugaboo.com/de-de/kinderwagen/bugaboo-butterfly-2/bugaboo-butterfly-2-reisebuggy-PM007650.html
  11. 11. Joolz DE - Aer+: https://www.joolz.com/de/de/buggy/joolz-aerplus.html
  12. 12. Joolz AT - Aer specifications: https://www.joolz.com/at/de/buggy/joolz-aer/310016.html
  13. 13. Cybex DE - Libelle: https://cybex-online.com/de-de/strollers/libelle
  14. 14. Baby-Garage - Cybex Libelle price: https://baby-garage.de/de/cybex-libelle-buggy-neue-kollektion/
  15. 15. Silver Cross - Clic 2: https://www.silvercrossbaby.com/products/clic-space
  16. 16. Geizhals - Silver Cross Clic: https://geizhals.de/silver-cross-clic-v186277.html
  17. 17. Inglesina - Quid 2: https://www.inglesina.com/products/quid-2
  18. 18. Cercapasseggini - Inglesina Quid3 specifications: https://www.cercapasseggini.it/passeggini/inglesina-quid3-1911.asp
  19. 19. Stokke DE - YOYO stroller 6 months: https://www.stokke.com/DEU/de-de/kinderwagen/yoyo-kinderwagen/yoyo-stroller-6-months.html
  20. 20. Stokke FAQ - YOYO folded dimensions: https://www.stokke.com/en-za/customer-service/faq/faq-yoyo/faq-yoyo-24.html
  21. 21. Winstanleys Pramworld - YOYO3 vs YOYO2 differences: https://www.pramworld.co.uk/blog/difference-between-yoyo3-and-yoyo2-stroller/
  22. 22. Nuna - TRVL lx: https://nunababy.com/chde/trvl-lx-buggy
  23. 23. babyprofi.de - Nuna TRVL price: https://babyprofi.de/nuna-kompakt-buggy-trvl-tx-kollektion-2024
  24. 24. Kinderkraft DE - NUBI 2: https://kinderkraft.de/produkte/nubi-2
  25. 25. Geizhals - Kinderkraft Nubi 2: https://geizhals.de/kinderkraft-nubi-2-v138095.html
  26. 26. testberichte.de - Chicco Goody Plus: https://www.testberichte.de/p/chicco-tests/goody-plus-testbericht.html
  27. 27. MadeForMums - Can I bring a buggy on a plane (airline policies): https://www.madeformums.com/school-and-family/can-bring-buggy-on-plane/
  28. 28. Flying With A Baby - Strollers on airplanes: https://www.flyingwithababy.com/strollers-on-airplanes/
  29. 29. BabyTravel UK - Flying with a baby on easyJet: https://babytraveluk.co.uk/flying-with-a-baby-easyjet
  30. 30. Send My Bag - IATA cabin baggage recommendation and its suspension: https://www.sendmybag.com/blog/iata-recommends-smaller-cabin-baggage/

Zasady

Producent deklaruje.
My sprawdzamy, co mówią dowody.

Każdy ranking powstaje według tego samego protokołu: analiza składu i specyfikacji, weryfikacja deklaracji w dostępnych badaniach, przegląd zweryfikowanych opinii właścicieli i ocena ceny wobec tego, co produkt faktycznie daje.

Bez treści sponsorowanych · bez płatnych miejsc w rankingu