MotoryzacjaAnaliza 131
Najlepsze kamery samochodowe
Kamerę samochodową kupuje się na ten jeden moment, gdy jest potrzebna: kolizję, sytuację o włos od wypadku, uszkodzone zaparkowane auto. To, czy nagranie pokaże wtedy czytelną tablicę rejestracyjną, zależy mniej od napisu „4K” na pudełku, a bardziej od matrycy, liczby klatek, odporności na upał i tego, czy tryb parkingowy rzeczywiście podłączono.
Porównaliśmy dziesięć kamer tylko przednich oraz zestawów przód-tył sprzedawanych w UE w październiku 2026 r., od 114 do 750 €, siedmiu marek: Nextbase, Viofo, Nordväl, Garmin, BlackVue, Mio i Kenwood. Przy każdej sprawdziliśmy, co producent podaje o matrycy, trybach wideo, pamięci, trybie parkingowym i dodatkowym sprzęcie, co mówią właściciele w dużym sklepie w UE i czy da się przeczytać jakikolwiek niezależny test.
Najważniejszy wniosek: żadna z dziesięciu stron, które mogliśmy przeczytać, nie podawała zakresu temperatur pracy ani rodzaju podtrzymania zasilania, a trzy marki w ogóle nie podają modelu matrycy. Wyjaśniamy też, jak wygląda sytuacja prawna, która różni się w zależności od kraju.
Nota metodyczna
Ten ranking to desk research, a nie test praktyczny. Specyfikacje pochodzą ze stron produktów producentów tam, gdzie udało się je otworzyć (Viofo, Nextbase, BlackVue, Kenwood); w przypadku Garmina, Mio i Nordväl nie udało nam się otworzyć strony producenta, więc specyfikacje i link do produktu pochodzą od sprzedawcy Coolblue (Holandia) i są tak oznaczone. Ceny to ceny Coolblue z października 2026 r. (dla Nextbase 622GW i 522GW, Garmina X310, BlackVue Elite 10-2CH i Mio 956W Dual – cena z listingu kategorii Coolblue); ceny producentów, które widzieliśmy, były w dolarach amerykańskich i nie zostały użyte. Oceny właścicieli to średnie z recenzji na Coolblue; kilka produktów nie miało recenzji albo miało ich bardzo mało. Nie mogliśmy przeczytać wyników poszczególnych modeli w Which? (paywall), ADAC ani Stiftung Warentest, więc ocena dowodów jest niska dla wszystkich. Sami nie testowaliśmy jakości obrazu, odporności na upał ani bezpieczeństwa aplikacji. Informacje prawne opierają się na prawie UE i orzecznictwie, które mogliśmy otworzyć; krajowych wytycznych (BGH, CNIL, AEPD, holenderski AP, austriacki DSB) nie udało się otworzyć i nie są streszczane.
7.1wynik BPR
Kluczowy parametr
Matryca przednia oraz rozdzielczość i liczba klatek
Matryca decyduje, ile światła kamera zbiera w nocy, a liczba klatek – ile masz szans, by uchwycić mijającą tablicę rejestracyjną. Oba parametry bierzemy ze strony producenta, jeśli dało się ją otworzyć, w przeciwnym razie od sprzedawcy, a tam, gdzie model nie jest podany, piszemy „matryca nie podana”.
-
Najwyższa ocena
Nextbase 622GW
- 4K at 30 fps, 1440p at 60 fps, 1080p at 120 fps — sensor not published by NextbaseMatryca przednia oraz rozdzielczość i liczba klatek
- 1 482 złcena detaliczna
Szczegóły+
Kamera z najlepszymi opiniami w tym zestawieniu na Coolblue (8,8/10 z 14 recenzji) i najpełniej opisanymi trybami nagrywania, ale Nextbase nie podaje modelu matrycy, a w zestawie nie ma tylnej kamery.
- Mocne strony
- Podane 4K30, 1440p60 i 1080p120
- Kąt 140°, sześciosoczewkowy obiektyw f1.3
- GPS 10 Hz (GPS + GLONASS) i Bluetooth 5.0
- 3-calowy ekran dotykowy IPS
- 8,8/10 z 14 recenzji na Coolblue
- Słabe strony
- Model matrycy nie podany
- Temperatura pracy i rodzaj podtrzymania zasilania nie podane
- microSD maks. 128 GB (Coolblue)
- Brak tylnej kamery w zestawie
7.1 / 10przyzwoity
-
Najpełniejsza specyfikacja
Viofo A329S 2CH
- Sony STARVIS 2 IMX678 (1/1.8", 8 MP), 4K at 60 fps front; IMX675 (1/2.8", 5 MP) 2K HDR rear — published by ViofoMatryca przednia oraz rozdzielczość i liczba klatek
- 1 623 złcena detaliczna
Szczegóły+
Najpełniej opisana kamera w rankingu: obie matryce podane z rozmiarem, przód nagrywa 4K przy 60 kl./s, a tryb parkingowy o niskim poborze ma podany pobór prądu. Na Coolblue nie ma jeszcze opinii.
- Mocne strony
- Obie matryce podane: IMX678 1/1,8" z przodu, IMX675 1/2,8" z tyłu
- 4K przy 60 kl./s z przodu, 2K HDR z tyłu
- microSD do 512 GB plus SSD do 4 TB przez USB 3.0
- Tryb parkingowy poniżej 40 mA przy 12,6 V
- Wi-Fi 6 (5 GHz), wbudowany GPS, filtr CPL w zestawie
- Słabe strony
- Do trybu hybrydowego potrzebny zestaw HK6, brak w zestawie
- Bitrate, kąt widzenia i zakres temperatur nie podane
- Brak opinii właścicieli na Coolblue
- 380 € przed zakupem karty i zestawu do podłączenia
7.0 / 10przyzwoity
-
Najlepsza wartość
Nextbase 522GW
- 1440p at 30 fps, 1080p at 60 fps — sensor not published by NextbaseMatryca przednia oraz rozdzielczość i liczba klatek
- 1 033 złcena detaliczna
Szczegóły+
Kamera z największą liczbą opinii w tym zestawieniu na Coolblue (8,0/10 z 34 recenzji), z wbudowanym filtrem polaryzacyjnym i tą samą optyką 140° f1.3 co 622GW, ale bez 4K i bez podanej matrycy.
- Mocne strony
- 8,0/10 z 34 recenzji na Coolblue – największa próba w zestawieniu
- Wbudowany filtr polaryzacyjny
- Kąt 140°, obiektyw f1.3
- GPS 10 Hz i 3-calowy ekran dotykowy
- 242 €
- Słabe strony
- Brak 4K: maksymalnie 1440p przy 30 kl./s
- Model matrycy nie podany
- microSD maks. 128 GB
- Właściciele zgłaszają sporadyczne fałszywe wyzwolenia trybu parkingowego
6.9 / 10akceptowalny
-
Najtańszy zestaw przód-tył
Nordväl DC202-2CH 4K (64 GB)
- Sony IMX415, 4K at 30 fps front; 2K rear — as listed by Coolblue (manufacturer page not opened)Matryca przednia oraz rozdzielczość i liczba klatek
- 995 złcena detaliczna
Szczegóły+
Najtańszy zestaw przód-tył 4K w zestawieniu z podaną matrycą i kartą 64 GB w komplecie, z 33 recenzjami na Coolblue (7,6/10). Dane pochodzą od sprzedawcy, nie od Nordväl.
- Mocne strony
- Przód + tył z kartą 64 GB za 233 €
- Podana matryca przednia (IMX415), 4K przy 30 kl./s
- Wi-Fi 5 GHz, GPS, Bluetooth 4.2
- 7,6/10 z 33 recenzji na Coolblue
- Słabe strony
- Specyfikacja tylko od sprzedawcy; strona producenta nie otwarta
- Tylna matryca i kąt widzenia nie podane
- Właściciele zgłaszają słabszy obraz z tyłu przy słabym świetle
- Brak zestawu do podłączenia i ekranu
6.9 / 10akceptowalny
-
Najtańsza
Garmin Dash Cam Mini 3
- 1080p at up to 30 fps — sensor not published (retailer data; Garmin page not opened)Matryca przednia oraz rozdzielczość i liczba klatek
- 487 złcena detaliczna
Szczegóły+
Kamera 1080p wielkości klucza samochodowego, bez ekranu, z obiektywem 140° i minimum czteroletnią gwarancją na Coolblue za 114 €. Mała i dyskretna, ale bez 4K, bez podanej matrycy i bez karty w zestawie.
- Mocne strony
- 114 € – najtańsza w rankingu
- Bardzo mała: 30 g, 5,2 × 3,2 × 2 cm
- Pole widzenia 140°
- microSD do 512 GB
- Minimum 4 lata gwarancji (Coolblue)
- Słabe strony
- Tylko 1080p, maks. 30 kl./s
- Model matrycy nie podany
- Bez ekranu i bez karty w zestawie
- Strony Garmina nie udało się otworzyć; GPS niepotwierdzony przez Garmina
6.9 / 10akceptowalny
-
Garmin Dash Cam X310
- 4K — sensor not published (retailer data; Garmin page not opened)Matryca przednia oraz rozdzielczość i liczba klatek
- 1 281 złcena detaliczna
Szczegóły+
Kamera 4K Garmina z 2,4-calowym ekranem dotykowym, kątem 140° i minimum czteroletnią gwarancją na Coolblue. Tylko dwie opinie, a dane pochodzą od sprzedawcy, bo strona Garmina się nie ładowała.
- Mocne strony
- Nagrywanie 4K z przodu
- 2,4-calowy ekran dotykowy
- Pole widzenia 140°
- microSD do 512 GB
- Minimum 4 lata gwarancji (Coolblue)
- Słabe strony
- Matryca i bitrate nie podane
- Liczba klatek przy 4K niejasna w danych sprzedawcy
- Tylko 2 recenzje na Coolblue
- Brak przewodu do stałego podłączenia
6.5 / 10akceptowalny
-
BlackVue Elite 10-2CH (64 GB)
- Sony STARVIS 2 IMX678 front, 4K at 30 fps; 4K rear (STARVIS 2) — BlackVue and CoolblueMatryca przednia oraz rozdzielczość i liczba klatek
- 3 202 złcena detaliczna
Szczegóły+
Flagowy zestaw BlackVue nagrywa 4K z przodu i z tyłu na matrycach STARVIS 2, przyjmuje karty do 1 TB i może łączyć się z siecią przez opcjonalny moduł LTE. Za 750 € to najdroższa kamera w zestawieniu, bez opinii na Coolblue.
- Mocne strony
- 4K z przodu i z tyłu, matryce STARVIS 2
- Podana matryca przednia: IMX678
- Karty do 1 TB; 64 GB w zestawie
- Wi-Fi 5 GHz, GPS, Bluetooth 5.3
- Tryb parkingowy o bardzo niskim poborze
- Słabe strony
- 750 € – najdroższa w rankingu
- LTE do chmury to opcjonalny dodatkowy moduł
- Kąt widzenia, zakres temperatur i model tylnej matrycy nie podane
- Brak opinii właścicieli na Coolblue
6.3 / 10akceptowalny
-
Mio MiVue 956W Dual
- 4K at 30 fps front — sensor not published (retailer data; Mio page not opened)Matryca przednia oraz rozdzielczość i liczba klatek
- 1 196 złcena detaliczna
Szczegóły+
Zestaw przód-tył 4K z ekranem 2,7 cala, GPS, Wi-Fi i minimum trzyletnią gwarancją na Coolblue. Matryca, kąt widzenia i szczegóły trybu parkingowego nie były podane na stronie, którą mogliśmy przeczytać.
- Mocne strony
- Zestaw przód + tył za 280 €
- 4K przy 30 kl./s z przodu
- Ekran 2,7 cala
- GPS i Wi-Fi z kopią w aplikacji
- Minimum 3 lata gwarancji (Coolblue)
- Słabe strony
- Matryca i kąt widzenia nie podane
- Tryb parkingowy nieopisany w danych sprzedawcy
- Strony Mio nie udało się otworzyć
- Tylko jedna recenzja na Coolblue
6.2 / 10akceptowalny
-
BlackVue DR590X-2CH Plus (32 GB)
- Sony STARVIS, 1080p at 60 fps front (BlackVue) — sensor model not publishedMatryca przednia oraz rozdzielczość i liczba klatek
- 1 307 złcena detaliczna
Szczegóły+
Podstawowy dwukanałowy zestaw BlackVue nagrywa Full HD z przodu i z tyłu, z Wi-Fi i ekosystemem chmury BlackVue, ale GPS zależy od wersji, a 306 € to dużo jak na 1080p.
- Mocne strony
- Full HD przód + tył
- Wbudowane Wi-Fi, ekosystem chmury BlackVue
- Przewód do stałego podłączenia w zestawie (BlackVue)
- Mała: 88 g
- Karty do 512 GB
- Słabe strony
- Tylko 1080p za 306 €
- GPS zewnętrzny lub sprzedawany osobno, zależnie od wersji
- Liczba klatek różni się: BlackVue (60 kl./s) i Coolblue (30 kl./s)
- Model matrycy, kąt widzenia i zakres temperatur nie podane
6.1 / 10akceptowalny
-
Kenwood DRV-A610W
- 8.4 MP CMOS (1/2.8" per Coolblue), 3840×2160 at 30 fps — sensor model not published by KenwoodMatryca przednia oraz rozdzielczość i liczba klatek
- 850 złcena detaliczna
Szczegóły+
Kompaktowa kamera 4K z wyjątkowo konkretną europejską kartą katalogową, łącznie z minutami nagrania na pojemność karty, ale opinie na Coolblue są słabe (3,8/10 z 2 recenzji), a tryb parkingowy wymaga dodatkowego zestawu.
- Mocne strony
- Szczegółowa karta Kenwooda, m.in. minuty na pojemność karty
- 3840×2160 H.265 przy 30 kl./s, obiektyw F1.8, 135,6° po przekątnej
- Karta 64 GB w zestawie (240 min)
- GPS, Wi-Fi, 12 V/24 V
- Opcjonalna kamera tylna KCA-R210
- Słabe strony
- 3,8/10 z 2 recenzji na Coolblue (problemy z aplikacją i USB-C)
- Tryb parkingowy wymaga opcjonalnego zestawu CA-DR1130
- microSD maks. 256 GB
- Model matrycy i zakres temperatur nie podane
5.9 / 10słaby
Wyniki porównywalne tylko w tej kategoriiPróg istotności: ±0,15 pkt
7.1 Nasz werdykt
Żadna kamera w zestawieniu nie jest w pełni udokumentowana, ale niektóre są znacznie bliżej niż inne. Nextbase 622GW prowadzi dzięki połączeniu opisanych trybów wideo z najlepszą oceną właścicieli (8,8/10 z 14 recenzji na Coolblue), choć Nextbase nie podaje matrycy, a kamera nagrywa tylko przód. Viofo A329S 2CH to najlepiej opisana kamera w rankingu – obie matryce STARVIS 2 podane, 4K przy 60 kl./s, karty do 512 GB plus obsługa SSD i podany pobór prądu na postoju – i właśnie ją warto wybrać, jeśli chcesz przodu i tyłu i jesteś gotów dokupić zestaw HK6. Nextbase 522GW i Nordväl DC202-2CH to wybory w dobrej cenie, ten drugi jako najtańszy zestaw przód-tył 4K z kartą w komplecie. BlackVue Elite 10-2CH to opcja premium gotowa na chmurę za 750 € plus sprzęt LTE. Niezależnie od wyboru zapytaj o temperaturę pracy, dolicz wytrzymałą kartę i zestaw do podłączenia oraz sprawdź przepisy w krajach, po których jeździsz.
Rozdzielczość bez tajemnic
4K na pudełku to nie wszystko: matryca, liczba klatek i bitrate
Każda kamera w tym zestawieniu reklamuje rozdzielczość, ale sama rozdzielczość nie przesądza, czy w nocy odczytasz tablicę rejestracyjną. Liczą się trzy inne parametry: matryca, liczba klatek i bitrate. Z nich tylko dwa pierwsze bywają podawane, a trzeciego nie podał żaden producent, którego strony mogliśmy przeczytać.
Matryca decyduje, ile światła trafia na każdy piksel. Viofo jako jedyne podaje obie matryce wraz z rozmiarem: IMX678 1/1,8 cala z przodu i IMX675 1/2,8 cala z tyłu w A329S. Przednią matrycę BlackVue Elite 10 (IMX678) podaje Coolblue, podobnie IMX415 w Nordväl. Nextbase, Garmin i Mio nie podały matrycy na przeczytanych stronach; Kenwood podaje tylko „CMOS 8,4 megapiksela”.
Liczba klatek ma znaczenie przy szybkich scenach: 60 kl./s daje dwa razy więcej klatek niż 30 kl./s, by uchwycić mijającą tablicę. Tylko Viofo A329S (4K60) i Nextbase 622GW (1080p120, 1440p60) podają wyższe wartości przy swoich głównych rozdzielczościach.
| Kamera | Matryca przednia | Najwyższy tryb z przodu |
|---|---|---|
| Viofo A329S 2CH | IMX678, 1/1,8" | 4K 60 kl./s |
| BlackVue Elite 10-2CH | IMX678 | 4K 30 kl./s |
| Nordväl DC202-2CH | IMX415 | 4K 30 kl./s |
| Kenwood DRV-A610W | CMOS 8,4 MP | 4K 30 kl./s |
| Nextbase 622GW | Nie podano | 4K 30 kl./s |
| Nextbase 522GW | Nie podano | 1440p 30 kl./s |
| Garmin Mini 3 | Nie podano | 1080p 30 kl./s |
HDR deklarują Viofo (oba kanały), BlackVue (przód) i Kenwood (HDR i WDR). Żaden z nich nie podaje, ile zakresu dynamiki zyskuje się w ten sposób, poza własnym porównaniem Viofo – około 2,5 razy więcej niż STARVIS pierwszej generacji.
Upał i zasilanie
Superkondensator czy akumulator – i brakujący zakres temperatur
Kamera samochodowa wisi za przednią szybą, a latem to jedno z najgorętszych miejsc w zaparkowanym aucie. Dlatego warto sprawdzić rodzaj podtrzymania zasilania i podaną temperaturę pracy: akumulatory litowo-jonowe są wrażliwe na wysoką temperaturę i właśnie dlatego wielu producentów stosuje zamiast nich superkondensator, który musi jedynie utrzymać tyle energii, by zamknąć ostatni plik po odcięciu zasilania.
Uderzającym wnioskiem z tego rankingu jest to, że żadna z dziesięciu stron, które mogliśmy przeczytać, nie podawała rodzaju podtrzymania zasilania ani zakresu temperatur pracy i przechowywania. Dotyczy to także najbardziej szczegółowych kart katalogowych w zestawieniu, od Viofo i Kenwooda. Dlatego przy każdym produkcie oznaczyliśmy te wartości jako „nie podano”, zamiast przyjmować je na podstawie starszych modeli czy recenzji.
Co to oznacza dla kupujących:
- Przed zakupem poszukaj temperatury pracy w instrukcji albo w pełnej zakładce specyfikacji na stronie producenta. Jeśli producent nie potrafi jej podać, traktuj to jako ryzyko przy parkowaniu latem.
- Kamera bez ekranu, jak Garmin Mini 3 czy Nordväl DC202-2CH, jest mniej widoczna i ma mniej elementów, ale samo w sobie nic to nie mówi o odporności na upał.
- Tryb parkingowy utrzymuje kamerę pod napięciem, gdy auto stoi w słońcu. Jeśli zamierzasz z niego korzystać, zakres temperatur ma większe, a nie mniejsze znaczenie.
Jeśli producent później opublikuje te dane, dodamy je. Do tego czasu brak zakresu temperatur figuruje wśród wad każdego produktu, bo to jedyna liczba, której europejski kierowca w Sewilli czy na Sycylii chciałby przed zakupem.
Ukryte koszty
Tryb parkingowy, zestawy do podłączenia, karty pamięci i abonamenty chmurowe
Cena na pudełku rzadko jest ceną końcową. Tryb parkingowy – nagrywanie przy wyłączonym silniku – zwykle wymaga stałego zasilania ze skrzynki bezpieczników, czyli zestawu do podłączenia na stałe. Spośród kamer w zestawieniu tylko BlackVue podaje, że przewód do podłączenia jest w zestawie z DR590X-2CH Plus. Viofo potrzebuje zestawu HK6 do trybu hybrydowego w A329S, Kenwood zestawu CA-DR1130 do DRV-A610W, a Coolblue nie podaje zestawu do podłączenia przy Garminie X310 ani Nordväl DC202-2CH. Viofo jako jedyne podaje pobór prądu: poniżej 40 mA przy 12,6 V w trybie niskiego poboru.
Drugi koszt to karty pamięci. Nagrywanie w pętli stale nadpisuje kartę, dlatego producenci zalecają karty o podwyższonej wytrzymałości lub U3. Maksymalne pojemności bardzo się różnią:
| Maks. microSD | Kamery |
|---|---|
| 128 GB | Nextbase 622GW, 522GW |
| 256 GB | Kenwood DRV-A610W, Mio 956W Dual, Nordväl DC202-2CH |
| 512 GB | Viofo A329S (plus SSD do 4 TB), Garmin Mini 3, Garmin X310, BlackVue DR590X |
| 1 TB | BlackVue Elite 10-2CH |
Kenwood jako jedyny podaje czas nagrania na pojemność karty: 64 GB mieści 240 minut jego materiału 4K. Karty są w zestawach BlackVue, Kenwood i Nordväl; przy Garminie Mini 3 Coolblue nie podaje karty.
Trzeci koszt to zdalny podgląd. BlackVue Elite 10-2CH łączy się z chmurą przez opcjonalny moduł LTE Connectivity Module (135,99 USD w amerykańskim sklepie BlackVue) albo osobny hotspot; przy DR590X BlackVue wspomina o 5 GB darmowej kopii w chmurze z kontem BlackVue Cloud. Ewentualny pakiet danych komórkowych to koszt dodatkowy.
Prawo
Czy kamery samochodowe są legalne w Europie? To zależy od kraju
Nie ma jednego unijnego przepisu, który zezwalałby na kamery samochodowe albo ich zakazywał, a sytuacja różni się między państwami członkowskimi. Wspólne jest ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO). Art. 2 ust. 2 lit. c RODO wyłącza przetwarzanie „przez osobę fizyczną w ramach czynności o czysto osobistym lub domowym charakterze”, a motyw 18 wyjaśnia, że takie czynności nie mają „związku z działalnością zawodową lub handlową”.
Trybunał Sprawiedliwości interpretuje to wyłączenie wąsko. W sprawie Ryneš (C-212/13, wyrok z 11 grudnia 2014 r.) orzekł, że kamera zainstalowana przez osobę prywatną na domu rodzinnym, która obejmowała również przestrzeń publiczną, nie stanowiła przetwarzania w ramach czynności o czysto osobistym lub domowym charakterze. Kamera samochodowa filmująca drogi publiczne jest w podobnej sytuacji, więc krajowe organy ochrony danych mogą uznać jej używanie za objęte RODO. Gdy RODO ma zastosowanie, nagrywanie wymaga podstawy prawnej – zwykle prawnie uzasadnionego interesu z art. 6 ust. 1 lit. f – którą trzeba wyważyć z prawami osób filmowanych.
Wytyczne Europejskiej Rady Ochrony Danych 3/2019 w sprawie przetwarzania danych osobowych za pośrednictwem urządzeń wideo określają wspólne podejście do urządzeń wideo. Podczas tego researchu nie udało nam się otworzyć pełnego tekstu wytycznych, więc ich nie cytujemy.
Krajowe organy i sądy stosują te zasady różnie. Wyrok niemieckiego Federalnego Trybunału Sprawiedliwości VI ZR 233/17 jest sprawą odniesienia w kwestii wykorzystania nagrań z kamer jako dowodu w Niemczech; nie udało nam się otworzyć strony sądu, więc go nie streszczamy. Francuska CNIL, hiszpańska AEPD, holenderska Autoriteit Persoonsgegevens i austriacka Datenschutzbehörde publikują własne wytyczne; ich stron nie udało się otworzyć podczas tego researchu.
Praktyczne wnioski z tekstu RODO: używaj krótkiego nagrywania w pętli i zapisu wyzwalanego zdarzeniem zamiast przechowywania wszystkiego, nie publikuj w sieci nagrań z rozpoznawalnymi osobami lub tablicami rejestracyjnymi i sprawdzaj przepisy kraju, w którym jedziesz, a nie tylko własnego.
Marketing bez tajemnic
Co naprawdę znaczą hasła na kamerach samochodowych i czego się nie podaje
Opisy kamer samochodowych mieszają mierzalne dane z nazwami marketingowymi. Ta tabela tłumaczy typowe hasła ze stron, które przeczytaliśmy.
| Hasło | Co oznacza | Co sprawdzić |
|---|---|---|
| „4K” | Zapis 3840×2160 pikseli | Liczbę klatek przy 4K i rozmiar matrycy |
| „STARVIS 2” | Rodzina matryc Sony drugiej generacji do słabego światła | Który model i rozmiar (IMX678 1/1,8" vs IMX675 1/2,8") |
| „HDR” | Łączy ekspozycje dla jasnych i ciemnych partii | Na którym kanale i w jakiej rozdzielczości |
| „Tryb parkingowy” | Nagrywanie przy wyłączonym silniku | Czy potrzebny jest zestaw do podłączenia i ile prądu pobiera |
| „Chmura” | Zdalny dostęp do nagrań | Koszt modułu LTE i pakietu danych |
| „Noktowizja” | Przetwarzanie przy słabym świetle, nie podczerwień | Podaną matrycę i przysłonę |
Wśród dziesięciu produktów najczęściej niepodawane były: temperatura pracy (0 z 10), rodzaj podtrzymania zasilania (0 z 10), bitrate (0 z 10) i matryca (brak u Nextbase, Garmina i Mio). Najlepsze dane opublikowali Viofo i Kenwood.
Niezależnych testów też jest niewiele. Which? podaje, że przetestował 33 kamery na stałej trasie, oceniając obraz w dzień i w nocy, łatwość obsługi, dźwięk i funkcje, a 11 modelom dał ocenę Don't Buy z powodu problemów z bezpieczeństwem; wyniki modeli są za paywallem, więc ich nie wykorzystaliśmy. Podczas tego researchu nie udało nam się otworzyć wyników testów kamer ADAC ani Stiftung Warentest. Ocena „test” pozostaje więc na poziomie 4,5–5,0 dla każdej kamery w zestawieniu.
Metodologia
Jak powstaje ta ocena
Ocena to średnia czterech składowych — każda waży tyle samo i każda opiera się na wskazanym źródle. Pełną procedurę opisuje metodologia.
01Skład i specyfikacja
Deklarowany skład i specyfikacja: substancje aktywne i ich stężenia, klasy energetyczne, normy, parametry techniczne — oraz to, o czym producent nie mówi.
02Dowody i badania
Weryfikacja deklaracji producenta w źródłach zewnętrznych: raporty laboratoryjne, testy branżowe, karty charakterystyki, certyfikaty i decyzje organów nadzoru.
03Opinie użytkowników
Analiza zweryfikowanych opinii pisanych po dłuższym używaniu, wraz z powtarzającymi się zgłoszeniami usterek danego modelu lub serii.
04Koszt i wartość
Cena zestawiona z tym, co produkt faktycznie daje, oraz koszty ponoszone później — materiały eksploatacyjne, energia, serwis, abonamenty — w okresie typowym dla kategorii.
FAQ
Najczęstsze pytania
Czy używanie kamery samochodowej jest legalne w UE?+
Nie ma jednej odpowiedzi dla całej UE. RODO obowiązuje we wszystkich państwach członkowskich, a wyrok Trybunału Sprawiedliwości w sprawie Ryneš (C-212/13) pokazuje, że filmowanie przestrzeni publicznej nie jest automatycznie czynnością czysto osobistą. Krajowe organy i sądy stosują przepisy różnie, więc sprawdź kraj, w którym jeździsz.
Czy mogę publikować nagrania z kamery w internecie?+
Wyłączenie domowe w RODO obejmuje czynności czysto osobiste. Publikacja nagrań z rozpoznawalnymi osobami lub tablicami rejestracyjnymi w większości interpretacji wykracza poza nie; rozmyj je albo zachowaj dla siebie i udostępniaj tylko policji lub ubezpieczycielowi, gdy to potrzebne.
Czy 4K w kamerze samochodowej ma sens?+
Może pomóc w odczycie tablic, ale matryca, liczba klatek i bitrate znaczą tyle samo. Viofo A329S łączy 4K z 60 kl./s i podaną matrycą 1/1,8 cala; kilka kamer 4K w zestawieniu w ogóle nie podaje matrycy.
Czy potrzebuję zestawu do podłączenia na stałe?+
Tylko do trybu parkingowego działającego przy wyłączonym silniku. Viofo (HK6), Kenwood (CA-DR1130) i inni sprzedają go osobno; BlackVue podaje, że przewód do podłączenia jest w zestawie z DR590X-2CH Plus.
Jaką kartę pamięci kupić?+
Kartę o podwyższonej wytrzymałości w granicach limitu kamery: 128 GB dla modeli Nextbase w zestawieniu, 256 GB dla Kenwooda, Mio i Nordväl, 512 GB dla Viofo, Garmina i BlackVue DR590X oraz do 1 TB dla BlackVue Elite 10-2CH. Kenwood zaleca U3.
Superkondensator czy akumulator?+
Przy upale zwykle preferuje się superkondensatory, ale żadna z dziesięciu przeczytanych stron nie podała rodzaju podtrzymania zasilania ani temperatury pracy. Jeśli parkujesz w pełnym słońcu, zapytaj producenta przed zakupem.
Czy kamery samochodowe wymagają abonamentu?+
Do lokalnego nagrywania nie. Podgląd w chmurze tak: BlackVue Elite 10-2CH potrzebuje opcjonalnego modułu LTE albo hotspotu oraz danych komórkowych.
Czy te kamery były niezależnie testowane?+
Which? przetestował 33 kamery i oznaczył 11 jako Don't Buy z powodu bezpieczeństwa, ale wyniki modeli są za paywallem. Nie udało nam się otworzyć wyników ADAC ani Stiftung Warentest, więc nie przytaczamy żadnej niezależnej oceny.
Źródła
Dokumenty i normy
- 1. Viofo — dash cam range — https://www.viofo.com/en/
- 2. Viofo A329S 2CH product page — https://www.viofo.com/products/viofo-a329s-2ch-4k-60fps-2k-hdr-dash-cam-with-sony-starvis-2-sensor
- 3. Viofo A229 Pro 2CH product page (HK4 kit, card advice) — https://www.viofo.com/products/viofo-a229-pro-2ch-front-and-rear-4k-2k-hdr-dual-dash-cam-with-sony-starvis-2-sensors
- 4. Nextbase 622GW product page — https://nextbase.com/dash-cams/622gw-dash-cam/
- 5. Nextbase 522GW product page — https://nextbase.com/dash-cams/522gw-dash-cam/
- 6. BlackVue Elite 10-2CH product page — https://blackvue.com/products/elite-10-2ch
- 7. BlackVue DR590X-2CH Plus product page — https://blackvue.com/products/dr590x-2ch-plus
- 8. Kenwood Europe dash cam range — https://www.kenwood.eu/car/dashcam/
- 9. Kenwood DRV-A610W product page — https://www.kenwood.eu/car/dashcam/dashboardcamera/DRV-A610W/
- 10. Coolblue — dash cam category, prices and ratings — https://www.coolblue.nl/dashcams
- 11. Coolblue — Viofo A329S 2CH — https://www.coolblue.nl/product/978336
- 12. Coolblue — Nextbase 622GW — https://www.coolblue.nl/product/869757
- 13. Coolblue — Nextbase 522GW — https://www.coolblue.nl/product/834566
- 14. Coolblue — Nordväl DC202-2CH 64GB — https://www.coolblue.nl/product/934815
- 15. Coolblue — Garmin Dash Cam Mini 3 — https://www.coolblue.nl/product/954110
- 16. Coolblue — Garmin Dash Cam X310 — https://www.coolblue.nl/product/954113
- 17. Coolblue — BlackVue Elite 10-2CH 64GB — https://www.coolblue.nl/product/977919
- 18. Coolblue — Mio MiVue 956W Dual — https://www.coolblue.nl/product/975576
- 19. Coolblue — BlackVue DR590X-2CH Plus 32GB — https://www.coolblue.nl/product/959006
- 20. Coolblue — Kenwood DRV-A610W — https://www.coolblue.nl/product/951721
- 21. Which? — dash cam reviews and test method — https://www.which.co.uk/reviews/dash-cams
- 22. EUR-Lex — Regulation (EU) 2016/679 (GDPR) — https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/HTML/?uri=CELEX:32016R0679
- 23. EUR-Lex — CJEU C-212/13 Ryneš, 11 December 2014 — https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/HTML/?uri=CELEX:62013CJ0212
- 24. EDPB — Guidelines 3/2019 on processing of personal data through video devices — https://www.edpb.europa.eu/our-work-tools/our-documents/guidelines/guidelines-32019-processing-personal-data-through-video_en
Więcej
Inne rankingi
w kategorii
Motoryzacja.
Każda kategoria ma własny protokół i własny kluczowy parametr.
-
Motoryzacja8.3najlepszy
Opony całoroczne 205/55 R16
Etykieta UE dla dokładnego rozmiaru: opór toczenia / przyczepność na mokrym / hałas
-
Motoryzacja7.6najlepszy
Domowe ładowarki EV 11 kW
Zintegrowana detekcja DC 6 mA i licznik MID według danych producenta
-
Motoryzacja8.8najlepszy
Opony zimowe 225/45 R17
Wynik niezależnego testu w rozmiarze 225/45 R17








