6Miejsce 06 z 8 · Najlepsze telewizory 55 cali do 4300 zł
Hisense Hisense 55U7Q
Najtańsza droga do 144 Hz, Mini-LED i wszystkich czterech formatów HDR, z najlepszą tutaj klasą energetyczną E w SDR. Ale zmierzone 674 nity i 220 stref wygaszania stawiają go daleko za TCL-em w podobnej cenie.
7.8wynik BPR
- 2 216 złCena
- 674 nits (choose.tv)Zmierzona szczytowa jasność HDR
- 6 z 8w kategorii Najlepsze telewizory 55 cali do 4300 zł
- 7.8wynik BPR 0–10
Recenzja
Czym jest ten produkt
Tekst powstał po analizie, na podstawie tych samych źródeł co ocena: dokumentacji producenta, dostępnych badań i zweryfikowanych opinii właścicieli.
Za 2020–2430 zł jest to najtańszy telewizor w rankingu i na papierze wygląda jak TCL C7K: Mini-LED, kropki kwantowe, natywne 144 Hz, obsługa Dolby Vision i HDR10+, zmierzone 9 ms opóźnienia wejścia przy 120 Hz. Zmierzone osiągi opowiadają jednak inną historię.
choose.tv zmierzył 674 nity szczytowej jasności HDR — wobec 1672 nitów TCL-a C7K w porównywalnej cenie. Wyjaśnia to liczba stref wygaszania: 220 stref ułożonych 10 na 22 na matrycy 55-calowej, wobec znacznie gęstszej siatki w C7K. Przy tak małej liczbie stref drobne jasne obiekty na ciemnym tle wyzwalają agresywne przygaszanie, co choose.tv zaobserwował bezpośrednio. Gwiazdy na nocnym niebie albo napisy na czarnym tle pokażą aureole, a podświetlenia zostaną ściągnięte w dół, zamiast osiągnąć szczyt.
Jedyna metryka, w której naprawdę prowadzi, to efektywność energetyczna. Unijna etykieta podaje klasę E dla SDR — najlepszą w całym rankingu, gdzie większość modeli ląduje na F lub G — oraz klasę G dla HDR i 180 W poboru maksymalnego.
Dwa parametry są sporne między źródłami. Hisense Niemcy podaje cztery porty HDMI 2.1; Prad i choose.tv zgodnie raportują dwa HDMI 2.1 plus dwa HDMI 2.0. Zakładaj dwa porty klasy gamingowej, dopóki nie potwierdzisz inaczej na konkretnym egzemplarzu. Hisense Niemcy deklaruje też podwójny tuner, podczas gdy Prad wymienia pojedynczy, a to przesądza, czy nagrasz jeden kanał, oglądając drugi.
System operacyjny VIDAA to zamknięta platforma z węższym katalogiem aplikacji niż Google TV, webOS czy Tizen — przed zakupem sprawdź, czy są w nim serwisy, z których korzystasz. Brakuje też obsługi HGiG, co choose.tv wskazuje jako czynnik utrudniający kalibrację HDR na konsolach bardziej, niż to konieczne.
Obserwacja cenowa warta wykorzystania. Hisense 55U7Q Pro bywał wystawiany za około 2350 zł — czyli w tej samej cenie rynkowej co ten model bez Pro — a wersja Pro zmierzyła 1790 nitów przy 560 strefach wygaszania. Jeśli ta zbieżność cen utrzyma się na twoim rynku, Pro jest oczywistym wyborem, a tego modelu trudno w ogóle polecać. Sprawdź obie oferty przed zamówieniem.
Dane techniczne
Specyfikacja
Wartości z dokumentacji producenta, sprawdzone w dostępnych źródłach zewnętrznych. Czego nie udało się potwierdzić, oznaczamy jako deklarację.
- Panel technology
- Mini-LED with quantum dot, VA, 220 zones (10x22)
- Measured peak HDR
- 674 nits, up to approx. 800 in optimal conditions (choose.tv)
- Measured contrast (dimming-assisted)
- up to 300 000:1
- Native refresh rate
- 144 Hz (240 Hz at 1080p)
- Full-bandwidth HDMI 2.1 ports
- 2 of 4 per Prad and choose.tv; Hisense DE claims 4
- Measured input lag
- 17 ms @60Hz / 9 ms @120Hz
- HDR formats
- Dolby Vision, Dolby Vision IQ, HDR10, HDR10+, HDR10+ Adaptive, HLG
- Smart platform
- VIDAA U8.5/U9
- Tuners
- DVB-T/T2, DVB-C, DVB-S/S2 - single vs dual disputed
- Gaming features
- VRR 48-240Hz, ALLM, G-Sync, eARC. No HGiG
- Audio
- 40 W (2x10 W + 20 W), Dolby Atmos
- EU energy class
- E (SDR) / G (HDR), 180 W max
- European street price
- EUR 474-569
- Technologia matrycy
- Mini-LED z kropkami kwantowymi, VA, 220 stref (10x22)
- Zmierzona szczytowa jasność HDR
- 674 nity, do około 800 w optymalnych warunkach (choose.tv)
- Zmierzony kontrast (wspomagany wygaszaniem)
- do 300 000:1
- Natywne odświeżanie
- 144 Hz (240 Hz przy 1080p)
- Porty HDMI 2.1 o pełnej przepustowości
- 2 z 4 według Prad i choose.tv; Hisense DE deklaruje 4
- Zmierzone opóźnienie wejścia
- 17 ms @60Hz / 9 ms @120Hz
- Formaty HDR
- Dolby Vision, Dolby Vision IQ, HDR10, HDR10+, HDR10+ Adaptive, HLG
- Platforma smart
- VIDAA U8.5/U9
- Tunery
- DVB-T/T2, DVB-C, DVB-S/S2 - pojedynczy czy podwójny sporny
- Funkcje dla graczy
- VRR 48-240 Hz, ALLM, G-Sync, eARC. Bez HGiG
- Dźwięk
- 40 W (2x10 W + 20 W), Dolby Atmos
- Unijna klasa energetyczna
- E (SDR) / G (HDR), maks. 180 W
- Cena rynkowa w Europie
- 2020-2430 zł
Oceny składowe
Skąd bierze się
ta ocena.
Cztery składowe o równej wadze, każda w skali 0–10 i każda oparta na wskazanym źródle. Ocena ogólna to ich średnia — pełną procedurę opisuje metodologia.
Co nam się podobało
- Najniższa cena w rankingu: 2020-2430 zł
- Klasa energetyczna E w SDR — najoszczędniejszy telewizor w zestawieniu
- Natywna matryca 144 Hz z 9 ms opóźnienia wejścia przy 120 Hz
- Obsługa Dolby Vision, Dolby Vision IQ, HDR10 i HDR10+
- Dźwięk 40 W z Dolby Atmos
Warto wiedzieć
- Tylko 674 zmierzone nity — daleko za podobnie wycenionym TCL-em C7K
- 220 stref wygaszania powoduje agresywne przygaszanie drobnych podświetleń
- VIDAA to zamknięta platforma z węższym katalogiem aplikacji
- Brak obsługi HGiG do kalibracji HDR na konsolach
- Liczba portów HDMI 2.1 sporna między źródłami (2 czy 4)
- U7Q Pro często kosztuje tyle samo i mierzy 1790 nitów
Porównanie
Jak wypada
na tle kategorii
Wszystkie wartości pochodzą z tej samej analizy i są porównywalne wyłącznie w kategorii Najlepsze telewizory 55 cali do 4300 zł.
| Produkt | Wynik | Zmierzona szczytowa jasność HDR | Cena |
|---|---|---|---|
| TCL 55C7KNajwyższy wynik | 8.9 | 1 672 nits (AVForums, 55") | 2 344 zł |
| Hisense 55U7QTen produkt | 7.8 | 674 nits (choose.tv) | 2 216 zł |
| Średnia kategoriiprzeanalizowanych produktów: 8 | 8.1 | — | — |
FAQ
Najczęstsze pytania
Dlaczego kosztuje tyle co TCL C7K, a mierzy jedną trzecią jego jasności?
Decyduje liczba stref wygaszania i specyfikacja podświetlenia. Ten telewizor ma 220 stref na matrycy 55-calowej; TCL używa znacznie gęstszej siatki i jaśniejszego podświetlenia. Oba nazywa się Mini-LED, a sam termin nie gwarantuje niczego co do osiągów — różnicę robią liczba stref i zmierzona jasność.
Czy powinienem kupić zamiast tego U7Q Pro?
Jeśli kosztuje tyle samo albo zbliżoną kwotę, tak. Pro zmierzył 1790 nitów wobec 674 tego modelu, przy 560 strefach wygaszania zamiast 220. Ceny obu bywały na niektórych rynkach europejskich nietypowo bliskie. Sprawdź obie oferty przed zamówieniem — różnica w zmierzonych osiągach jest znacznie większa niż jakakolwiek dotychczasowa różnica cen.
Czym jest HGiG i czy jego brak ma znaczenie?
HGiG to zestaw wytycznych pozwalających konsoli i wyświetlaczowi uzgodnić mapowanie tonalne HDR, tak aby gry wyglądały zgodnie z zamysłem twórców. Bez niego kalibrujesz każdą grę ręcznie, a wyniki bywają różne. Ma znaczenie, jeśli poważnie grasz w HDR; jest nieistotny przy filmie i streamingu.
Z tego samego rankingu
Inne produkty w kategorii Najlepsze telewizory 55 cali do 4300 zł.
Ten sam protokół, ten sam kluczowy parametr, ten sam zestaw źródeł.
-
Nr 018.9/ 10
TCL 55C7K
QD-Mini LED z najwyższą zmierzoną jasnością w przeliczeniu na złotówkę w tej klasie. Natywne…
-
Nr 028.6/ 10
LG OLED55B5
OLED z półki wejściowej z emisyjną czernią na poziomie piksela, czterema portami HDMI 2.1 o…
-
Nr 038.4/ 10
Panasonic TV-55W95B
Mini-LED z 504 strefami wygaszania i referencyjną wiernością prosto z pudełka — Delta E od 1,1…
-
Nr 048.3/ 10
Samsung QE55S85F
Najjaśniejszy OLED w tym rankingu ze zmierzonymi 787 nitami, z czterema portami HDMI 2.1 o…