2Miejsce 02 z 8 · Najlepsze telewizory 55 cali do 4300 zł

LG LG OLED55B5

OLED z półki wejściowej z emisyjną czernią na poziomie piksela, czterema portami HDMI 2.1 o pełnej przepustowości i 9,1 ms opóźnienia wejścia. Wybór do ciemnego pokoju. Jasność pełnoekranowa 131–172 nity to jego definiujące ograniczenie.

LG LG OLED55B5 — zdjęcie produktu 8.6wynik BPR
dobry
  1. 3 267 złCena
  2. 668 nits (TechRadar, 55")Zmierzona szczytowa jasność HDR
  3. 2 z 8w kategorii Najlepsze telewizory 55 cali do 4300 zł
  4. 8.6wynik BPR 0–10

Recenzja

Czym jest ten produkt

Tekst powstał po analizie, na podstawie tych samych źródeł co ocena: dokumentacji producenta, dostępnych badań i zweryfikowanych opinii właścicieli.

TechRadar zmierzył 668 nitów na oknie HDR 10% w trybie Kino i 637 nitów w Standard, testując bezpośrednio matrycę 55-calową. Pełnoekranowa biel 100% dała 131 nitów w trybie Kino i 172 nity w Standard. To właśnie ta druga para liczb ma znaczenie i to jej nikt nie cytuje: przy scenie śnieżnej, boisku piłkarskim w dzień czy jasnej transmisji studyjnej ten telewizor daje mniej więcej piątą część światła, jaką wytwarza Mini-LED.

W zamian dostajesz emisyjną kontrolę na poziomie pojedynczego piksela. Nie ma podświetlenia, więc nie ma poświaty wokół napisów, aureoli wokół gwiazd ani żadnej kary za oglądanie pod kątem. Kontrast jest praktycznie nieskończony, bo czarne piksele są po prostu wyłączone. W kontrolowanym, ciemnym pomieszczeniu jest to obraz jakościowo inny od wszystkiego, co ma podświetlenie, i żaden tutejszy Mini-LED tego nie dorówna.

Złącza są najlepsze w tym rankingu. Wszystkie cztery porty HDMI mają pełne 48 Gb/s z 4K120, VRR, ALLM, eARC i QMS. W połączeniu ze zmierzonymi 9,1 ms opóźnienia wejścia w Game Optimizer jest to jedyny tutejszy telewizor, do którego podłączysz dwie konsole i soundbar bez kompromisów. webOS 25 obejmuje komplet europejskich aplikacji, a tunery to DVB-T2, DVB-C i DVB-S2.

Dwa ograniczenia warte rozważenia. Nie ma obsługi HDR10+ — LG stawia wyłącznie na Dolby Vision. Ekran jest też bardzo odblaskowy, co potęguje problem z jasnością: w pokoju z oknami za kanapą odbicia będą widoczne w ciemnych scenach. TechRadar zauważył ponadto, że B5 jest bardzo podobne do wcześniejszego B4, więc przecenione B4 wciąż warto porównać cenowo.

Unijna etykieta energetyczna podaje klasę F dla SDR i klasę G dla HDR. Wartości kWh/1000 h nie opublikowało żadne źródło, które moglibyśmy zweryfikować.

Dane techniczne

Specyfikacja

Wartości z dokumentacji producenta, sprawdzone w dostępnych źródłach zewnętrznych. Czego nie udało się potwierdzić, oznaczamy jako deklarację.

Panel technology
WOLED (non-evo)
Measured peak HDR (10% window)
668 nits Cinema / 637 nits Standard (TechRadar, 55")
Measured full-field 100%
131 nits Cinema / 172 nits Standard (TechRadar, 55")
Contrast
Effectively infinite (per-pixel emissive)
Native refresh rate
120 Hz
Full-bandwidth HDMI 2.1 ports
4 of 4
Measured input lag
9.1 ms (Game Optimizer + Boost)
HDR formats
Dolby Vision, HDR10, HLG (no HDR10+)
Smart platform
webOS 25
Tuners
DVB-T2/T, DVB-C, DVB-S2/S
Gaming features
4K120, VRR, ALLM, eARC, QMS on all four ports
Audio
20 W 2.0ch, Dolby Atmos decode and eARC passthrough
EU energy class
F (SDR) / G (HDR)
European street price
EUR 740-790
Technologia matrycy
WOLED (bez evo)
Zmierzona szczytowa jasność HDR (okno 10%)
668 nitów Kino / 637 nitów Standard (TechRadar, 55")
Zmierzona pełnoekranowa biel 100%
131 nitów Kino / 172 nity Standard (TechRadar, 55")
Kontrast
Praktycznie nieskończony (emisja na poziomie piksela)
Natywne odświeżanie
120 Hz
Porty HDMI 2.1 o pełnej przepustowości
4 z 4
Zmierzone opóźnienie wejścia
9,1 ms (Game Optimizer + Boost)
Formaty HDR
Dolby Vision, HDR10, HLG (bez HDR10+)
Platforma smart
webOS 25
Tunery
DVB-T2/T, DVB-C, DVB-S2/S
Funkcje dla graczy
4K120, VRR, ALLM, eARC, QMS na wszystkich czterech portach
Dźwięk
20 W 2.0, dekodowanie Dolby Atmos i przekazywanie przez eARC
Unijna klasa energetyczna
F (SDR) / G (HDR)
Cena rynkowa w Europie
3160-3370 zł

Oceny składowe

Skąd bierze się
ta ocena.

Cztery składowe o równej wadze, każda w skali 0–10 i każda oparta na wskazanym źródle. Ocena ogólna to ich średnia — pełną procedurę opisuje metodologia.

  1. Skład i specyfikacja8.4

    Deklarowany skład i specyfikacja: substancje aktywne i ich stężenia, klasy energetyczne, normy, parametry techniczne — oraz to, o czym producent nie mówi.

  2. Dowody i badania9.0

    Weryfikacja deklaracji producenta w źródłach zewnętrznych: raporty laboratoryjne, testy branżowe, karty charakterystyki, certyfikaty i decyzje organów nadzoru.

  3. Opinie użytkowników8.8

    Analiza zweryfikowanych opinii pisanych po dłuższym używaniu, wraz z powtarzającymi się zgłoszeniami usterek danego modelu lub serii.

  4. Koszt i wartość8.2

    Cena zestawiona z tym, co produkt faktycznie daje, oraz koszty ponoszone później — materiały eksploatacyjne, energia, serwis, abonamenty — w okresie typowym dla kategorii.

Ocena ogólna = średnia czterech ocen składowychPróg istotności: ±0,15 pkt

Co nam się podobało

  • Emisyjna czerń na poziomie piksela z praktycznie nieskończonym kontrastem
  • Cztery porty HDMI 2.1 o pełnej przepustowości — najlepsze złącza w zestawieniu
  • 9,1 ms zmierzonego opóźnienia wejścia w Game Optimizer
  • Nieograniczony kąt widzenia — brak przesunięcia barw z dowolnego miejsca
  • Dolby Vision, webOS 25, pełne pokrycie europejskich aplikacji
  • Klasa energetyczna F w SDR, lepsza niż w większości tutejszych modeli

Warto wiedzieć

  • 131-172 nity pełnoekranowo — drastycznie ciemniej niż Mini-LED przy jasnym materiale
  • 668 nitów szczytowo to wynik skromny nawet jak na OLED
  • Brak obsługi HDR10+
  • Bardzo odblaskowa powierzchnia ekranu
  • Tylko 20 W wbudowanego dźwięku
  • Bardzo podobny do starszego, tańszego B4 (TechRadar)
8.6 Dobry Miejsce 02 z 8 · Najlepsze telewizory 55 cali do 4300 zł

Porównanie

Jak wypada
na tle kategorii

Wszystkie wartości pochodzą z tej samej analizy i są porównywalne wyłącznie w kategorii Najlepsze telewizory 55 cali do 4300 zł.

Porównanie z liderami kategorii
ProduktWynikZmierzona szczytowa jasność HDRCena
TCL 55C7KNajwyższy wynik 8.91 672 nits (AVForums, 55") 2 344 zł
LG OLED55B5Ten produkt 8.6668 nits (TechRadar, 55") 3 267 zł
Średnia kategoriiprzeanalizowanych produktów: 8 8.1——

FAQ

Najczęstsze pytania

Czy 668 nitów wystarczy do jasnego salonu?

Do podświetleń HDR w umiarkowanie oświetlonym pokoju tak. Do długotrwale jasnego materiału w pełnym świetle dnia nie — istotna jest tu wartość pełnoekranowa 131-172 nity, czyli mniej więcej piąta część tego, co dają tutejsze Mini-LED-y. Jeśli telewizor stoi naprzeciw okna, Mini-LED będzie za dnia wyraźnie wygodniejszy w oglądaniu.

Czy powinienem się martwić wypaleniem matrycy?

Mechanizm jest realny: statyczne, bardzo jasne elementy, takie jak logotypy stacji, interfejsy gier czy paski informacyjne wyświetlane przez tysiące godzin, mogą powodować nierównomierne zużycie. LG stosuje przesuwanie pikseli i automatyczne cykle odświeżania matrycy, żeby temu przeciwdziałać. Nie znaleźliśmy zmierzonych europejskich danych o wypalaniu matryc z 2025 roku, więc nie podamy żadnej liczby. Zwykłe, zróżnicowane oglądanie nie stanowi realnego ryzyka; telewizor używany osiem godzin dziennie jako statyczny pulpit to inna sprawa.

Czy starsze LG B4 to lepszy zakup?

Możliwe. Ocena TechRadara brzmiała, że B5 jest bardzo podobne do B4. Jeśli B4 jest dostępne na twoim rynku z sensowną przeceną, porównaj oba cenowo, zamiast zakładać, że nowszy model jest lepszy.

Zasady

Producent deklaruje.
My sprawdzamy, co mówią dowody.

Każdy ranking powstaje według tego samego protokołu: analiza składu i specyfikacji, weryfikacja deklaracji w dostępnych badaniach, przegląd zweryfikowanych opinii właścicieli i ocena ceny wobec tego, co produkt faktycznie daje.

Bez treści sponsorowanych · bez płatnych miejsc w rankingu