7Miejsce 07 z 8 · Najlepsze telewizory 55 cali do 4300 zł
TCL TCL 55C7L
Model z 2026 roku z najwyższą tutaj liczbą stref wygaszania i 1200 nitami na realnym materiale HDR. Słabe przetwarzanie obrazu i cena 3840 zł czynią go gorszą propozycją niż własny C7K tej samej marki.
7.7wynik BPR
- 3 839 złCena
- 1 200 nits real content / 2 800 synthetic (choose.tv)Zmierzona szczytowa jasność HDR
- 7 z 8w kategorii Najlepsze telewizory 55 cali do 4300 zł
- 7.7wynik BPR 0–10
Recenzja
Czym jest ten produkt
Tekst powstał po analizie, na podstawie tych samych źródeł co ocena: dokumentacji producenta, dostępnych badań i zweryfikowanych opinii właścicieli.
To jedyny potwierdzony telewizor z rocznika 2026 w 55 calach poniżej 4300 zł i technicznie robi wrażenie. choose.tv zmierzył około 2800 nitów na planszach syntetycznych oraz — co bardziej użyteczne — 1200 nitów na realnym materiale filmowym HDR. Wolumen barw wyniósł 96,7% DCI-P3 i 90,4% BT.2020, oba wyniki mocne. Kontrast sięgnął 174 100:1 pełnoekranowo i 9900:1 na materiale mieszanym, ze wspomaganiem wygaszaniem.
Siatka wygaszania jest tutaj najgęstsza, choć źródła nie zgadzają się co do liczby: choose.tv podaje 1152 strefy ułożone 24 na 48, podczas gdy globalna strona TCL wymienia 800 — wartość TCL może dotyczyć innej przekątnej, bo liczba stref skaluje się z powierzchnią matrycy. Tak czy inaczej siatka jest gęstsza niż w C7K, co oznacza mniej poświaty wokół jasnych obiektów.
Granie jest dobrze obsłużone. Natywne odświeżanie 144 Hz, do 288 Hz przy obniżonej rozdzielczości oraz zmierzone opóźnienie wejścia rzędu 11 ms przy 60 Hz i 6–7 ms przy 120 Hz, które utrzymuje się nawet przy aktywnym graniu w Dolby Vision. Za stronę smart odpowiada Google TV z Gemini.
Problemem jest opłacalność, a nie możliwości. Za 3840 zł stoi 1280–1580 zł powyżej własnego C7K tej samej marki, który zmierzył wyższą jasność szczytową w trybie Standard i kosztuje mniej więcej 2350 zł. Główny zarzut choose.tv dotyczy przetwarzania obrazu — starszego układu Pentonic 700 — co widać w skalowaniu i pracy z ruchem. Płacisz sporą nadwyżkę za gęstszą siatkę wygaszania i słabszy procesor.
Tylko dwa z czterech portów HDMI mają 48 Gb/s, a jeden z nich prowadzi eARC. Matryca VA ma typowe ograniczenia kątów widzenia. Dźwięk wyraźnie się kompresuje powyżej 40–50% głośności. Nie udało nam się zweryfikować specyfikacji tunerów, unijnej klasy energetycznej ani mocy audio w żadnym opublikowanym źródle.
Dane techniczne
Specyfikacja
Wartości z dokumentacji producenta, sprawdzone w dostępnych źródłach zewnętrznych. Czego nie udało się potwierdzić, oznaczamy jako deklarację.
- Panel technology
- SQD-Mini LED, CSOT HVA 2.0 Pro
- Dimming zones
- 1152 (24x48) per choose.tv; 800 per TCL - sources conflict
- Measured peak
- approx. 2800 nits synthetic / 1200 nits real HDR content (choose.tv)
- Measured contrast (dimming-assisted)
- 174 100:1 full-field / 9 900:1 mixed content
- Colour volume
- 96.7% DCI-P3, 90.4% BT.2020
- Native refresh rate
- 144 Hz (up to 288 Hz at reduced resolution)
- Full-bandwidth HDMI 2.1 ports
- 2 of 4 (48 Gbps), one shared with eARC
- Measured input lag
- approx. 11 ms @60Hz / 6-7 ms @120Hz
- HDR formats
- Dolby Vision, Dolby Vision IQ, HDR10, HDR10+, HLG
- Smart platform
- Google TV with Gemini
- EU energy class
- Not published
- European street price
- EUR 899
- Technologia matrycy
- SQD-Mini LED, CSOT HVA 2.0 Pro
- Strefy wygaszania
- 1152 (24x48) według choose.tv; 800 według TCL - źródła są sprzeczne
- Zmierzona jasność szczytowa
- około 2800 nitów syntetycznie / 1200 nitów na realnym materiale HDR (choose.tv)
- Zmierzony kontrast (wspomagany wygaszaniem)
- 174 100:1 pełnoekranowo / 9 900:1 materiał mieszany
- Wolumen barw
- 96,7% DCI-P3, 90,4% BT.2020
- Natywne odświeżanie
- 144 Hz (do 288 Hz przy obniżonej rozdzielczości)
- Porty HDMI 2.1 o pełnej przepustowości
- 2 z 4 (48 Gb/s), jeden dzielony z eARC
- Zmierzone opóźnienie wejścia
- około 11 ms @60Hz / 6-7 ms @120Hz
- Formaty HDR
- Dolby Vision, Dolby Vision IQ, HDR10, HDR10+, HLG
- Platforma smart
- Google TV z Gemini
- Unijna klasa energetyczna
- Nieopublikowana
- Cena rynkowa w Europie
- 3840 zł
Oceny składowe
Skąd bierze się
ta ocena.
Cztery składowe o równej wadze, każda w skali 0–10 i każda oparta na wskazanym źródle. Ocena ogólna to ich średnia — pełną procedurę opisuje metodologia.
Co nam się podobało
- Najwyższa liczba stref wygaszania w rankingu (800-1152, źródła się różnią)
- 1200 nitów zmierzone na realnym materiale HDR, 2800 syntetycznie
- 96,7% DCI-P3 i 90,4% BT.2020 wolumenu barw
- 6-7 ms opóźnienia wejścia przy 120 Hz, utrzymuje się przy graniu w Dolby Vision
- Natywne 144 Hz, do 288 Hz przy obniżonej rozdzielczości
- Google TV z Gemini
Warto wiedzieć
- Słaba opłacalność wobec własnego C7K za 2350 zł
- Słabe przetwarzanie obrazu na starszym układzie Pentonic 700 (choose.tv)
- Tylko 2 z 4 portów HDMI mają pełną przepustowość, jeden dzielony z eARC
- Dźwięk kompresuje się powyżej 40-50% głośności
- Kąty widzenia matrycy VA
- Tunery, klasa energetyczna i moc audio nieopublikowane
Porównanie
Jak wypada
na tle kategorii
Wszystkie wartości pochodzą z tej samej analizy i są porównywalne wyłącznie w kategorii Najlepsze telewizory 55 cali do 4300 zł.
| Produkt | Wynik | Zmierzona szczytowa jasność HDR | Cena |
|---|---|---|---|
| TCL 55C7KNajwyższy wynik | 8.9 | 1 672 nits (AVForums, 55") | 2 344 zł |
| TCL 55C7LTen produkt | 7.7 | 1 200 nits real content / 2 800 synthetic (choose.tv) | 3 839 zł |
| Średnia kategoriiprzeanalizowanych produktów: 8 | 8.1 | — | — |
FAQ
Najczęstsze pytania
Czy model z 2026 roku jest wart 1500 zł więcej niż C7K z 2025?
Według opublikowanych pomiarów nie. C7K zmierzył wyższą jasność szczytową w trybie Standard, kosztując mniej więcej 2350 zł. To, co C7L dokłada, to gęstsza siatka wygaszania ograniczająca poświatę i lepszy wolumen barw. Czego nie naprawia, to przetwarzanie obrazu, które choose.tv wskazał jako jego główną słabość. Kupuj go tylko wtedy, gdy przeszkadza ci konkretnie poświata.
Dlaczego wyniki jasności syntetycznej i na realnym materiale tak bardzo się różnią?
Syntetyczne plansze testowe to małe, statyczne jasne okna, które pozwalają podświetleniu pracować na maksimum przez krótką chwilę. Realny materiał filmowy ma zróżnicowaną jasność w całej klatce i długie sceny, co uruchamia ogranicznik mocy. To wartość 1200 nitów opisuje to, co zobaczysz.
Z tego samego rankingu
Inne produkty w kategorii Najlepsze telewizory 55 cali do 4300 zł.
Ten sam protokół, ten sam kluczowy parametr, ten sam zestaw źródeł.
-
Nr 018.9/ 10
TCL 55C7K
QD-Mini LED z najwyższą zmierzoną jasnością w przeliczeniu na złotówkę w tej klasie. Natywne…
-
Nr 028.6/ 10
LG OLED55B5
OLED z półki wejściowej z emisyjną czernią na poziomie piksela, czterema portami HDMI 2.1 o…
-
Nr 038.4/ 10
Panasonic TV-55W95B
Mini-LED z 504 strefami wygaszania i referencyjną wiernością prosto z pudełka — Delta E od 1,1…
-
Nr 048.3/ 10
Samsung QE55S85F
Najjaśniejszy OLED w tym rankingu ze zmierzonymi 787 nitami, z czterema portami HDMI 2.1 o…